Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

historička Marína Zavacká: Ten, kto rýpe a núti ľudí myslieť inak, nie je vítaný (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

myslim ze je to dcera pani Katariny - historicky prava

ktoru maju v zuboch vsetci oficieri z RKC club. Je dobre ked rodic moze odovzdat skusenosti svojim detom a tak pokracovat v "zacatom diele". Drzim vam palce, je dobre ked pozname nasu historiu z factov aby sa nimi mohli argumentovat vypustene slova (a ciele) od kriklunov ako su hejslovaci a sokolici.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

:)

ano, chcelo by to fakty :) V tomto clanku sa pani historicke dokonca podarilo tvarit sa na niekolkych miestach objektivne... Skoda, ze nie v celom interview :)
 

VERIŠ JEJ?

Rad si prečítam podobné príspevky, ktoré prinašajú niečo nové, ale:

1. PODOBNE AKO PRI VZNIKU 1. ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY ZOHRALI väčšiu úlohu ZAHRANIčNÝ - PREDOVšETKÝM AMERICKÝ SLOVÁCI ako domáci slovenský odboj, takisto pri písaní novodobej histórie Slovákov majú väčšiu morálnu silu názory človeka, ktorý prežil dlhodobú emigraciu v zahraničí - len preto, že bol nepohodlný KOMUNISTICKÉMU REŽIMU.

2. Prekvapili ma názory pani historičky - mladá generácia skôr chápe usporiadanie Uhorska ako vojnového Slovenského štátu? TO JE SILA !!
Aj pri vysvetľovaní volebného systému Uhorska vysvetľuje pani historička študentom, že NIE KAŽDÝ MOHOL VOLIŤ v UHORSKU - musel mať určitý majetok- to zapríčinilo, že len len cca 5% populácie mohlo ísť voliť - už ani nespomínam ženy- ktoré nemohli ísť voliť vôbec.
Myslím si, že v tomto prípade pani historička nevystupuje tak vehementne za "etické chápanie štátu".
 

Nebudeš veriť...

... ale v Rakúskej časti monarchie sa posledné voľby uskutočnili na základe všeobecného hlasovacieho práva, a v Uhorsku boli v čase zániku už uzákonené tiež (kvôli vojne sa nevypísali). Takže v tomto Uhorsko predbehlo V. Britániu, kde sa všeobecné hlas. právo zaviedlo až v druhej polovici 30-tych rokov ! Na druhej "demokratická" ČSR bola vždy a pri každej príležitosti proti najelementárnejšiemu uplatneniu všeobecného hlasovacieho práva - plebiscitu !
 

Nebudeš veriť...

ale kam sa potom podelo 300 000 Slovakov v Uhorsku a 500 000 Nemcov a i. narodností(dla sčítania z r.1900) ??? inak papier znesie všetko... dôležité je, čo sa deje v praxi... Bol spomínaný aj plebiscit na Podkarpatskej Rusi - ovšem tí, čo boli proti pripojeniu k sov.Rusku boli vyhlasený za kulakov či klerofašistov a pod...
 

Sugestívny rozhovor SME šitý na mieru

Tie cielené sugestívne otázky SME ma ani tak neprekvapili, skôr ma prekvapili tie tiež sugestívne odpoveďe mladého sympatického dievčaťa.
Veľmi dobrým príkladom sugescie je napr. úvaha o Tisovom podpise pre trest smrti/milosti, ktorý prezidentovi údajne neprináležal... Faktom a historicky smerodatné je, že počas 1. Slovenského štátu nebol vykonaný žiadny trest smrti, teda prezidentov podpis v tomto prípade nie je podstatný, podstatný je fakt !!!
O viacerý iných faktoch šikovne sugestívne podsunutých v rozhovore sa dá tiež celkom slušne polemizovať. Vôbec by som sa nečudoval, keby slečna mala aj osobne a rodinne bližší vzťah k novodobej "deletovskej" (delete.sk) generácie "historikov", ktorí sa všemožne snažia deletovať našu slovenskú kultúru, dejiny, hrdosť a identitu...

 

Tá "deletovská" generácia historikov (delet.sk)

je na www.delet.sk
 

a k comu

ti preboha je hrdost ? na co ako ze ma byt slovak hrdy ?
 

Na teba Ty blbeček?

...
 

Re: kontrolor_STAR

Vážne si myslíš, že nadávka je ARGUMENT?
*
Akú zásluhu máš napr. ty na tom, že si Slovák? (Maďar, Číňan, Hotentot....?) Nemá byť hrdosť (hrdosť je v podstate pýcha) spájaná so schopnosťami, vynikajúcimi výkonmi a pod.?
 

Panislečna?

Ešte si sa nenaučila ani myslieť, a ani niečo vedieť. A, poučuješ Slovákov, ktorí hodne zažili.
Nech Ti mamka kúpi dudlík, a až potom pozdejšie niečo napíš! Aha, cheš si zarobiť, a zato kydáš na Slovač.
Pekné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

 

Panislečna píše pravdu a fakty a to Vás hejslováci se.... a tým Vám stúpa na otlak však!
 

Panislečna ?

To je ako trochu tehotná ? A tie "fakty" ju načil Szoros na madar.univerzita pre Feldvivek...
 

Je mi uplne jedno co si

tato historicka mysli o Slovenskom state, ale celkom rad by som ju pretiahol.
 

 

M.Zavacká nekydá na Slovač, iba nastavuje zrkadlo Slovákom ako si (zdá sa) aj ty. P. Zavacká má, v tom čo píše - pravdu. Ono MYSLIEŤ a uvažovať BOLí. Tiež sa hovorí, že len hlupák svoje názory nemení ak je k tomu dôvod.
 
Hodnoť

Ten, kto rýpe a núti ľudí myslieť inak, nie je vítaný

u nas (na slovensku) to plati 2x.
mali by sme sa to ucit (je to umenie vediet udriet, argumentovat provokovat a zachovat si nejaku tu stipu cti a zdraveho rozumu (a neverit vsetkemu co sa hovori)), ja skor vidim u rodicov opacny trend. bude slusny, posluchaj...
 

No, ja možno patrím ku generácii Tvojich rodičov,

ale u mňa je na prvom mieste byť svojprávny (alebo, ako si to Ty napísal: "zachovat si nejaku tu stipu cti a zdraveho rozumu (a neverit vsetkemu co sa hovori)"). A tá slušnosť, to je prostriedok, alebo obal, ktorým sa prezentujem navonok. Vzájomne sa to nevylučuje. Aj keď som mal v minulosti, a napočudovanie ešte aj dnes pri novej diktatúre kapitálu problémy pre svoj postoj "rýpať a nútiť ľudí myslieť inak". Tu súhlasím s autorkou, že takýto postoj nie je veľmi vítaný. A preto asi aj Tebe Tvoji rodičia vycepovaní životom hovoria, aby si poslúchal. Ale ak si mladý, máš dosť energie a dokážeš rozumne podložiť svoje správanie, popritom neubližuješ ľuďom naokolo, ďalej provokuj, budeš žiť zmysluplnejší život.
 

poslusnost

ak by sme boli vsetci poslusni, len tazko sa vyhneme totalitam. To je dovod, preco v strednej azii a aj samotnej azii prezivaju rozne totalitne rezimy.
Pretoze ludia sa za prve boja, a za druhe su vychovavani byt slusni. Nakoniec si musime davat pozor aj sami, pretoze slusne obleceni a vyjadrujuci sa ludia este nemusia nimi byt, ale mozu nas pekne na tento chytak nachytat. Vyzera slusne, sympaticky, pracovity, slusny, ved to poznas ... = doverihodnost. A to je tiez omyl.
A na druhej strane kto veril Einsteinovi?
No a potom su tu typy, na styl Roba Miklu. Spravaju sa ako blbci, obliekaju a vp. nimi aj su. To uz ale nie je rypanie a o argumentacii sa ani hovorit neda.
 

 

Toto čo spomínaš,uvádza vo svojej knihe Európa i J.Ratzinger. Myslím,že niekde na konci prvej kapitoly. Prosím Ťa,kto je Robo Mikla?
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME