Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Plné znenie novoročného príhovoru prezidenta SR (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ak by prejav počúvali iba stromy

Je tam veľa podnetných myšlienok, aj tá, že spätne štát ovplyvňuje rodiny, ľudí, i tá o koristníctve. O dedičstve po Cyrilovi a Metodovi, ktorí nám dali do vienka nebojácnosť a priamy kontakt s "vyšším " princípom, o snahe všetkých štátov v Európe pozdvihnúť sa morálne.Keby sa prejav hovoril v lese stromom, nemal by chybu. Ale Slováci sú ľudia. A ako v rodine matka, či otec nemôžu iba povedať, nesmiete klamať, kradnúť, ani si robiť zle, chváliť sa cudzím perím a opísať slohovú prácu, ktorú vytvoril druhý žiak, či opísať na písomke od suseda a profitovať z jeho práce....Ale musia konkrétne, menovite, výchovne, citlivo ale adresne veci RIEŠIŤ a nie chodiť okolo horúcej kaše. Iba tak sa hodnoty šíria v rodine, v národe. Alebo zrušme súdy, právnikov, sudcov, ak by mali trestať len tých malých zlodejov, ktorí nemajú na zaplatenie "dobrých" právnikov, keď sú odhalení napr. pri okrádaní niekoľkotisíc korunových úspor starcov. Povedzme im, pán prezident, budeme sa znášať, mať radi, pôjdeme si v ústrety pre dobro tohto národa, a jeho morálne pozdvihnutie. Utekajte domov, užite si peniaze starca, a znášajme sa všetci v láske.
Keď Gandhiho navštivila babka s vnúčikom, aby mu dohovoril, nech toľko neje sladkosti., požiadal ju, aby sa vrátila o týždeň, že až potom mu to povie. O týždeň sa babka z dediny dotrepala do veľkomesta a šla za Mahatmom Gandhim. Ten vnukovi, ktorý ho obdivoval, dohovoril a vnuk sľúbil , že prestane so sladkosťami. Keď však babka odchádzala, nedalo jej, a spýtala sa, prečo tú vetičku nepovedal pred týždňom, ale ju prehnal? Mahatma Gandhi s úsmevom odpovedal, pred týždňom som aj ja ešte jedol veľa sladkosti....Nedokázal niečo povedať, len ako frázu.
 
Hodnoť

Gasparovic:

"Štát ich zvýraznil v takej celospoločenskej dohode, akou je naša Ústava".
Vsak podla nej aj tak stat vypada. Vytvorili/schvalili ju nie obcania (rozumej vacsina), ale zopar kom. pravnikov.
Cl. 12/3/ ustanovili, ze kazdy si moze vybrat narodnost, aby obcania sa hasterili, zatial, co oni podla zakonov rozpredavali statne majetky svojim spriaznencom skoro za nic, pricom aj oni sa dobre nabalili! Spravodlivost nie je vymozitelna, lebo to robili podla zakonov, ktore si spravili a schvalili a niektore kriminalne ciny sa nedaju vysetrit, lebo Meciar, Kovac udelili amnestie atd. atd. Tak to je ta celospolocenska dohoda Ty stary ch-j.
 
Hodnoť

Ľudské zákony verzus kozmický zákon

Máš pravdu, ako si to opísal. A mnohí to do smrti nezabudneme, ako sa rozkradol na etapy štátny majetok, a kedy sa to rozkrádanie do istej miery "zastavilo", aby ekonomika mohla rásť, vytunelované podniky znovu fungovať. Zmapovanie tejto "historickej" etapy bude čerešničkou na torte v našej histórii.
Ľudské zákony píšu len ľudia. Niekedy si myslia, že lišiacky preľstili ostatných. Ale nad ľudskými zákonmi sú VAHY - kozmický vyvažujúci princíp. Ako po noci nasleduje deň, a darmo by si chcel niekto vymodliť, aby slnko nevyšlo. Je tu čisté Svetlo, pred ktorým prchá tma...A tak, či chcú alebo nechcú, "vracajú". Radšej nemenujme, nech ich duše odpočívajú na pokoji. Niekedy sa platí, aj inými udalosťami, nielen svojím zdravím. Ale o tom všetci dobre vieme z vlastných životných skúseností. Škoda, že kozmický princíp ignorujeme v školských učebniciach.
.
 


Najčítanejšie na SME