Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Míľniky Karla Wojtylu, Jána Pavla II. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Postoj SME k pápežovi

Postoj Šimečku a SME k pápežovi vyjadrujú dve nasledujúce karikatúry slovenského nímanda v Šimečkom vydávanom denníku SME

http://www.sme.sk/vydania/20050329/photo/shooty.gif
http://www.sme.sk/vydania/20030912/photo/8-1.jpg
 
Hodnoť

Reakcia KBS na karikatúru Jána Pavla II. v denníku SME 1/2

Reakcia KBS na karikatúru Jána Pavla II. v denníku SME 29.3.2005
Publikované 31.03.2005

V Bratislave 31.marca 2005
Č. spisu: 175/05

Vážený pán šéfredaktor,
v utorok 29. marca 2005 bola vo Vašom denníku uverejnená karikatúra pápeža Jána Pavla II. Znázorňuje pápeža v dehonestujúcej podobe, ktorá sa prieči akejkoľvek morálke spoločnosti a novinárskej etike. Osobnosť, ktorú si ctí celý kultúrny svet, morálna autorita, ktorá pozitívne ovplyvnila dejiny 20. storočia, je rukou autora karikatúry zosmiešnená v ťažkej životnej situácii. Táto urážka sa netýka len osoby pápeža, ale zasahuje celú katolícku cirkev a predovšetkým náboženské cítenie jej veriacich. Ako predseda Konferencie biskupov Slovenska Vám preto tlmočím aj pobúrenie tisícok veriacich na Slovensku.Uverejnenú karikatúru považujeme z uvedených dôvodov za nepravdivý a hrubo skresľujúci údaj. Žiadame o verejné dištancovanie sa od uverejnenej karikatúry, ako aj uverejnenie osobného ospravedlnenia autora. Preto Vás v zmysle § 19 zákona č. 81/1966 Zb. o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch v znení neskorších predpisov žiadame o uverejnenie opravy, resp. ospravedlnenia nasledujúceho znenia:
 
Hodnoť

Reakcia KBS na karikatúru Jána Pavla II. v denníku SME 2/2

„Redakcia denníka SME a autor sa ospravedlňujú za uverejnenie karikatúry pápeža Jána Pavla II. v našom denníku v utorok 29.marca 2005, ktorá sa dotkla osobnej cti Jána Pavla II. a náboženského cítenia katolíkov na Slovensku.“

V opačnom prípade budeme nútení požiadať v zmysle § 20 ods. 1 vyššie citovaného zákona príslušný súd o vyslovenie povinnosti uverejniť opravu a zároveň podať žalobu na ochranu občianskej cti a ľudskej dôstojnosti pápeža Jána Pavla II. a dobrého mena katolíckej cirkvi, ktorej je pápež najvyšším predstaviteľom.

Uverejnením karikatúry došlo podľa nášho názoru k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 198 Trestného zákona. V prípade nevyhovenia našej žiadosti budeme nútení zvážiť i podanie podnetu na začatie trestného stíhania v tejto veci.

Mons. František Tondra, predseda KBS

Na vedomie: TKKBS, Šéfredaktor Katolíckych novín, Martin M. Šimečka
 
Hodnoť

Radio Vatikán 31.3.200 o 5.30

Rádio Vatikán dňa 31.3.2005 o 5:30 odvysielalo protest AZEN-u, ktorý znie:

PROTEST

AZEN-Aliancia za etiku novinárov dôrazne protestuje proti uverejneniu karikatúryv denníku SME na strane 12. dňa 29.3.2005 pod autorským menom Shotty. Prezentovaná karikatúra nespĺňa základné normy, hodnoty etiky, európske štandardy v žurnalistike a zjavne nedôstojným, horlivým spôsobom dehonestuje osobnosť pápeža Jána Pavla II. Ani komunistický režim si takto otvorene nedovolil brutálne prezentovať nenávisť, potupiť, zaútociť na reprezentanta cirkvi. Táto karikatúra nehorázne a zámerne prekročila únosnú hranicu slobody slova v médiu. Iba nekultúrny, nesúdny a zlomyseľný clovek môze nieco také vytvoriť. Jednoznačne chýba úcta a pokora k staršiemu človeku. Je to však obraz jeho ducha, morálky a zlyhanie osobnosti! Osobnosť v utrpení, ktorá má zásluhu na povalení komunizmu, totality a je najvyššou morálnou autoritou súčasnej doby, sveta, si určite nezáslužila na sklonku svojho života takéto cynické, dehonestujúce a kruté stvárnenie. Takto nerobia slušní, inteligentní a profesionálni novinári, výtvarníci rešpektujúci ľudské práva, morálku, dôstojnosť, a osobnú slobodu. Nik nemá morálne právo /ani SHOTTY, SME/ takto vulgárne zneúctovať výraznú osobnosť kresťanského sveta. Toto nerobia demokrati hlásiaci sa k otvorenej spoločnosti, kde úcta človeka k človeku je samozrejmosťou. Výrazové prostriedky nectia a kompromitujú autora a médium v presadzovaní európskych štandardoch v etike komunikácie.

AZEN-Aliancia za etiku novinárov žiada verejné ospravedlnenie autora a dištancovanie sa média SME od takejto karikatúry stvárnenia pápeža Pavla II.

Dr.Marián Ostatník,CSc. riaditeľ AZEN - Aliancia za etiku novinárov
Na vedomie: médiá, KBS, zahraničné ambasády,inštitúcie
 


Najčítanejšie na SME