Štvrtok, 12. december, 2019 | Meniny má Otília

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prestaňme porovnávať „socík“ so slobodou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Sloboda

Dnešok toho, oproti socializmu, výrazne viac neponúka, ak nevieme oceniť slobodu. A to je, zdá sa, schopný len málokto.
 

Už aj len kvôli tým "máloktorým"

to stálo za to...
 

tak si to este chvilu uzime

:-) ktovie kolki by sme za nu vedeli aj cosi obetovat...
 

Dobrá

otázka!
 

Veľa sa o slobode hovorí,

veľa sa píše, veľa diskutuje. Ale akosi nikde nečítam slová o tom, kto o slobode hovorí, kto o slobode píše, kto o nej diskutuje.
Snáď mi nikto nebude zazlievať, ak si dovolím pripomenúť, že sa považujem za toho, kto toto robí. jedným dychom zároveň dodávam, že o slobode nepíšu, nehovoria a asi aj málo diskutujú tí s nízkym vzdelaním, tím, ktorí si až tak veľmi neveria a ktorí nie sú až tak suverénni (nechcem napísať liberálni, pretože dnes je to dosť sporný pojem a sám sa cítim byť dosť liberálnym človekom). Teda hovorím o ľuďoch, ktorí chodia denne do práce, v práci oveľa tvrdšie makajú ako som makal ja v kancelárii, často nemajú čas ani na tú kávičku, zarábajú oveľa menej a patria celkom určite do veľkej skupiny tých, ktorí potrebujú viac pomoci a porozumenia. A nie vždy sú si sami na vine, že nemajú vyššie vzdelanie a nezarábajú viac. (To hovorím ja, čo nemám rád sociálnych demokratov a nikdy som nebol člen KSS.)
Jednoducho treba vziať do úvahy aj to, že taká skupina ľudí existuje, že je dosť veľká a v takej skupine sa asi aj menej, alebo sotva hovorí o nejakej slobode. Píšem nejakej, pretože to je pre nich určite málo frekventovaný pojem.
Paradoxne o slobode hovorí viac ten, kto je naozaj slobodnejší. Isteže, viac ju cíti, viac o nej rozmýšľa a hovorí.
Ale aj tak je to paradox.
Veľmi vážnym argumentom pre dnešok je však to, že o slobode môžeme voľne diskutovať. To je hádam viac ako všetko, čo bolo v rámci porovnávaní povedané.
 

Veď 12 rokov

tu vládne organizovaná skupina, ktorá si túto agendu zmonopolizovala. 12 rokov je málo? Za 12 rokov sa ZSSR po II.vojne stala jadrovou veĺmocou -a na Slovensku sa čo podarilo za 12 rokov vlády exkomunistov?
 

Niekedy sa mýlime, niekedy

zahovárame, alebo hľadáme rôzne cestičky pre ospravedlnenie vlastného konania.
Nikto nie je neomylný a bez chýb. Ak by bol, ašpiruje na funkciu Pána Boha.
Mýlime sa, alebo hľadáme ospravedlnenie seba samého poukazovaním na to, že tu 12 rokov vládol SMER. A je snáď ten SMER, ktorý vládol, totožný s tou skupinou občanov, o ktorej som písal vyššie? Nie je náhodou ten SMER skupinou ľudí, v ktorej prevládajú prospechári, kariérni hochštapleri, ľudia, ktorí sa radi pricucnú na akýkoľvek cecok, ktorý možno dojiť bez práce? Nepresvedčil ťa snáď vývoj v posledných mesiacoch (ale už aj rokoch!) o tom, že to tak je?
A vieš čo je najhoršie? Že tí zo SMERu sa skrývajú za tú masu ľudí o ktorých píšem hore a tvrdia, že pre nich robia všetko najlepšie!
 

Ja s tebou

súhlasím a zároveň sa chcem opýtať, ako mám nazývať skupinu ĺudí, ktorá opakovane volí tých hochstaplrov. Mám ich volať spolupáchatelia ci retardi?
 

Oni sú všade.

Aj v Británii, aj v Nemecku, aj vo Francúzsku, aj v Španielsku ...
Ale
a) volia strany, ktoré dnes nie sú na špici politiky,
b) strany, ktoré sú na vrchole presvedčili mnohých z tejto skupiny, že nie sú takí prospechári, ako sú tí u nás.
Brexit a podobné výstrelky by nemali byť v rozpore s týmto konštatovaním. V prípade brexitu tu naozaj ide o čosi iné a nie o to, či títo ľudia volia ľavicovo orientované, alebo aj doprava orientované strany.
Životná úroveň a bohatstvo dosť zmenili orientáciu týchto ľudí. U nás je hnusné to, že tých ľudí ktosi poriadne klame a zakrýva svoje klamstvá a zlodejiny rastom životnej úrovne. Je otázne, o koľko mohol byť ten rast vyšší nebyť zbytočných výdavkov zbohatlíkov. Lebo toho nezaslúženého, toho nakradnutého luxusu je naozaj dosť.
 

Ja osobne som

presvedčený, že pri volebnej účasti cca 50% to znamená, že SMER volí cca 10% populácie, čo by rešpektovalo analýzy, kde SMERácky elektorát tvoria zločinci napojení na SMER a odovzdávajúci povinný šáb do SMERáckej kasy alebo v alobale priamo určeným politikom, však Fico? Sú to najmä DPHáčkari, eurofondoví podvodníci, realitná mafia spolupracujúca s vládnou mocou, biele kone, štátne zakázky cucajúci "podnikatelia" a podobná háväď a samozrejme ich rodiny, ktoré priamo profitujú z rozkrádania štátu - viď klan Paškovcov. Tých pár tisíc babiek poskakujúcich pri flaškovom tanci v domoch kultúry počas MDŽ nie je z tohoto pohľadu dôležitých. Skutočnosť je, že elektorát SMERu sú väčšinovo ľudia nekalým spôsobom rabujúci Slovensko.
 
Hodnoť

 

ešte väčšie klišé ako cena mlieka sú rady na pomaranče
 
Hodnoť

 

S tou technologicko digitálnou revolúciou , ktovie ako by vyzerala u nás keby socik pokračoval , podľa mňa by sme boli technologicky na úrovni 90 rokov , ten socblok bol totiž parádne izolovaný od druhej polky sveta
 

Na porovnanie:

Intel 386: v produkcii už v komerčných počítačoch:1985
Čo bolo u nás v 85tom?
Pmd 85 s 8080!
My západ nedobehneme nikdy.
Takže buďme radi, že nás aspoň vlečie.
 
Hodnoť

Jeden z výdobytkov

Novembra sú aj slobodné voĺby. Tie voĺby, ktoré či komunisti či nacisti po uchopení moci zrušili. Tie voĺby, ktoré na Sl9vensku v 1938 roku museli mať len jednu kandidátku HSLS. Keď je také množstvo resentimentu za socikom, prečo komunistov nik nevolí? Lebo aj tí, čo tú propagandu socíku robia, zijú radšej v kapitalizme. Že mám pravdu poslanec Blaha?
 
Hodnoť

No ja

neviem. Porovnáva sa neporovnateľné. Kde napr. autor zohľadnil to, že komunistické "pôžičky" (naschvál úvodzovky) zmizli zo dňa na deň. Napr. my sme platili pôžičku 15 rokov a potom (po roku 1989) behom roka sme vyplatili všetko naraz. To sa v dnešnej dobe už určite nestane, možno by ku tomu nedošlo ani počas nejakej vojny. Dnes sa žije jednoznačne ťažšie z pohľadu, že doba nič neodpustí. Práca vôbec nie je "istá" pre každého atď.
 

 

Práca dnes nie je istá. Ale prečo?
Je to vlastnosť (chyba/výhoda?) systému ako takého? Núti nás to pracovať, vzdelávať sa, snažiť sa na rozdiel od socíku?
Je to chyba jednotlivcov - zlé vzdelanie, nadmerné očakávania, neochota...?
Je to chyba "nášho" systému - korupčného, bezprávneho, mafiánskeho.
Na percentá to hodnotím 30:20:50
 

 

je to neuveritelne, ze to treba stale opakovat.
za socializmu mali zamestnanie vsetci preto, lebo to bolo POVINNE.
by nezamestnany znamelo sa vystavit hrozbe trestneho stihania vo veci prizivnictva. a ak si dobre spominam, hrozili za to dva roky natvrdo.

byty boli vtedy statne, druzstevne a zavodne.
statne byty ludia nevlastnili, dostavali ich pridelene a platili najom. mohol ho ziskat len v mieste kde mal zamestnanie.
druzstevne boli "sukromne", clenovia druzstva sa zbierali clenskym a potom ked sa nejake byty postavili, tak sa pridelovali. ja som bol v poradovniku 15 rokov a v poradovniku som sa posunul o par miest. bytu som sa samozrejme nedockal.
poradovniky boli aj na statne byty.
mimo poradia boli samozrejme komunisticke kadre a vsakovaki prisluhovaci. po znamosti a cez uplatky sa dal ziskat byt aj mimo poradia. ako vo vsetkom co organizoval socializmus.
za socializmu bolo urcene kolko m2 bytu pripada na jedneho cloveka a ked sa stalo, ze v byte pripadlo viac m2 na osobu, tak sa platil okrem najomneho dalsi poplatok navyse.

napr. pevnu telefonnu linku v sirsom centre bratislavy trvalo telekomunikaciam zaviest 2 roky.

na blbu rusku ladu sa stalo v rade, ked mali doviezt do mototechny (ci kto to predaval), aj v noci a v zime, museli ludia prist a cakat. ak tam nebol ked ho vyvolali (ked napriklad zaspal oprety o radiator na zachode, kde sa isiel zohriat po hodinach cakania), tak ho vyskrtli a bolo vybavene.

ludia, ktori mali napr narok na dochodky zo zapadu, nedostavali marky alebo dolare. tie si stat nechaval a oni dostavali bony, tuzexove poukazky. kedze tuzexov bolo iba zopar a na bezne potraviny sa tam nechodilo, museli tito ludia s bonmi kseftovat ak sa chceli dostat k nejakym rozumnym peniazom, oficialna hodnota bola smiesna. valuty potom stat pouzil na to aby pred vianocami doviezol zo zahranicia pomarance a banany..

ako moze na comkolvek z tohoto byt cosi pozitivne, mi je zahadou.
 

V 80-tych rokoch

bola priemerná mzda v ČSSR niečo okolo 2900 Kčs a v rovnakom období stál 4-izbový družstevný byt v Košiciach na sídlisku KVP cca 30 000 Kčs, t.j. približne 10-násobok vtedajšej priemernej mzdy. Doba čakania bola cca 5-7 rokov. Takže Ťa poprosím, daj sem nejaký link, kde si dnes v Košiciach môžem kúpiť 4-izbák za 10 000 €, čo je približne 10-násobok dnešnej priemernej mzdy. Ak je podmienkou, že do bytu sa nemôžem nasťahovať ihneď, ale až povedzme o tých 5 rokov a dovtedy musím bývať niekde v podnájme - nevadí. Beriem.
 

 

co myslis, preco bola za socializmu casto uz priamo na tovare vytlacena cena?
vtedy ceny urcoval stat. nemali nic spolocne s realitou.
to je ten dovod, preco sme si prezrali buducnost na desiatky rokov dopredu.

tvoj priklad je rovnako mimo.
 

Pozor.

Ten družstevný byt nebol tvoj. Bol družstva. Takže nepleť htušky a jablká dohromady.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME