Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Španieli exhumovali ostatky diktátora Franca (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Viva la Franco

Bol to velky muz a silny vodca. Cest jeho pamiatke.
 

 

Nemci mali svojho Hitlera,Rusi Stalina a Španieli Franka.Takychto ľudí môže oslavovať iba chorý človek.
 

 

Neviem, či to prirovnanie je správne. Najmä z pohľadu občianskej vojny v španielsku a napríklad následnej tvorby demokracie po jeho diktature. Blízky k nemu mi skôr príde A. Pinochet, pripadne prevraty v Turecku organizované armádou v nedávnej minulosti.
 

 

Po Hitlerovi Nemecko tiež nastúpilo cestu demokracie.Mozno Franco nemal gulagi ale na jeho rukách je tiež krv tisícov Španielov.
 

 

Po Hitlerovi bolo Nemecko porazene a o jeho buducnosti rozhodovali vitazne mocnosti, a preto v NDR ziadna demokracia nebola a v SRN bola zavedena zo zahranicia. Cize prirovnanie podla mna nie je dobre.

V Spanielsku bol prechod na demokraticku konstitucnu monarchiu riadeny najma v domacich podmienkach, vid

https://en.wikipedia.org/wiki/...

TLDR:
Francisco Franco came to power in 1939, following the Spanish Civil War (1936–1939), and ruled as a dictator until his death in 1975. In 1969, he designated Prince Juan Carlos, grandson of Spain's most recent king, Alfonso XIII, as his official successor. For the next six years, Prince Juan Carlos initially remained in the background during public appearances and seemed ready to follow in Franco's footsteps. Once in power as King of Spain, however, he facilitated the development of a constitutional monarchy as his father, Don Juan de Borbón, had advocated since 1946.

Preto som by to skor bolo naozaj blizke Pinochetovi a Chile:
Another alleged reason of Pinochet's decision to call for elections was the April 1987 visit of Pope John Paul II to Chile, during which he visited Santiago, Viña del Mar, Valparaíso, Temuco, Punta Arenas, Puerto Montt and Antofagasta. Before the pontiff's pilgrimage to Latin America, during a meeting with reporters, he criticized Pinochet's regime as "dictatorial."

https://en.wikipedia.org/wiki/...


Netreba hned kazdeho prirovnavat k najvacsim arcidiablom :) . Hitler, Stalin, Lenin, Mao, Pol Pot su samostatna kategoria.
 

 

Tak dobre.Aspon sa zhodnime že žiadna diktatúra nieje dobrá.
 

 

Keby spanieli nemali Franca mali by stalina.. dnes by boli na úrovni akejkoľvek východnej krajiny..
civilná vojna dala na vyber iba to..
väčšina Španielov už na franka zabudla a nebyť nových ľavicových strán ako podemos ktoré potrebuju rozdúchavat nenávisť tak o ňom ani pes neštekne..
Sanchez vylovil franka z hrobu a tak konečne zavrel hubu ľavicovým populistom a ich pradedkovia už môžu odpočívať v klude konečne vyhrali civilnú vojnu.. samozrejme pre podemos v tejto historickej pamäti lavicove vrazdenie už nemá taku váhu..
 

Hovorí

sa občianska vojna.
A to "pochopenie" pre Pinocheta a Franka... Obetoval by si svojho otca či brata na oltár tej božskej "stability", ktorú obaja vygenerovali ?
 

 

Žiješ v Španielsku? Občianska vojna guerra Civil.. rozdelila krajinu na lavicu a pravicu doteraz.. bipartida je tu zakorenená tak alo v akejkoľvek krajine latinskej Ameriky.. doteraz sa darilo držať nenávisť na uzde a strany nebili extrémneho myslenia.. franco bola história.. samozrejme až do momentu keď si z neho spravil niekto volebnú zbraň.. to čo prinesie toto divadlo uvidíme v novembri 10 keď budú voľby..
A mna do toho nepleť.. píšem z odstupom a používam logiku
chudákov čo sa zapália za nejaku kauzu len úprimne ľutujem či je to klimatická greta islamský pošahanec alebo lavicovopravicovy extrém.. keď sa takýchto chudakov nakopí viac tečie krv..
 

Nie,

nežijem v Španielsku.
Ale velkého štátnika se predstavujem inak. Už len to, že si nechal vybudovať niečo takého pre seba ...
A bitie demonštrantov v Katalánsku tiež neakceptujem. Aj keď nežijem v Španielsku.
Je to samozrejme môj názor, iste sú ľudia, ktorí napr. popravy na štadióne či hádzanie politických väzňov do oceánu z lietadiel považujú za "nutné obete". Takisto ako zmlátenie dajakého "separatistu" postávajúceho na chodníku.
Ja to SUBJEKTÍVNE za akceptovateľné nepovažujem.
 

 

Dalsi omyl.. franco nechcel byt pochovaný v valle de los caidos (údolie padlých) pochovali ho tam jeho blízky kolaboranti nechcel ani veľký pohreb bol si vedomý by to zatriaslo novou demokraciou.. ja schvaľujem že ho odtiaľ vytiahli ale nie ako pomstu lavice ako nakoniec vyhrali.. a ani ako volebný krok.. malo sa tak urobiť v klude akýkoľvek deň a už davno .. diktátor aj tak má to čo chcel.. byt pochovaný vedľa svojej ženy a už tam aj je..
 

 

Nuž, podľa tvojej španielskej gramatiky to bola žena.
 

 

200 tisíc obetí bieleho teroru (a ďalšie tisíce vyhnancov) by nesúhlasili. Internet dáva možnosť vyjadrenia aj blbcom, tak my ostatní musíme s tým žiť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME