Streda, 13. november, 2019 | Meniny má Stanislav

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pellegrini chce lepšie trestať sudcov a prokurátorov, vláda pripraví zákony (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

jednotlivci pochybili

Jednotlivci pochybili. Systém je prehnitý v tom, že tieto pochybenia jednotlivcov nedokáže riešiť. Vyvodiť zodpovednosť, ochániť dôveryhodnosť justície.

Chyby sa stanú všade, lotri sa nájdu všade. Ale systém je dôveryhodný len vtedy, ak na chyby dokáže reagovať a lotrov potrestať. Toto slovenská justícia nedokáže, a to je jednoducho fakt.

Odborne pomenované: Nie je normálne logicky doriešená základná otázka súbehu konania, ktoré môže byť súčasne porušením deontologických pravidiel (disciplinárny delikt), a zároveň trestným činom.

Riešenie je pritom jednoduché. Zároveň to riešiť v oboch systémoch, ako disciplinárny delikt, aj ako trestný čin. Ak sa najprv dôjde k záveru, že ide o disciplinárny delikt, uloží sa dôsledok - napr. ukončenie služobného pomeru, zníženie platu a pod.

Neskôr sa môžu v trestnom konaní konštatovať tri veci veci:
1. skutok sa nestal - disciplinárne rozhodnutie sa v osobitnom konaní zruší a vyplatí sa náhrada platu,
2. skutok sa stal, ale nie je trestným činom - ďalej platí len disciplinárne rozhodnutie,
3. skutok sa stal a je trestným činom - platí disciplinárne aj trestné rozhodnutie, prípadne sa v osobitnom konaní môže pritvrdiť sankcia, ak vyšli najavo nové závažné okolnosti.

Ak najprv skončí trestné konanie, je to ešte ľahšie. V plnom rozsahu sa zohľadnia závery trestného konania a podľa toho sa rozhodne.

V každom prípade nie je dôvod, prečo by nemalo prebiehať aj disciplinárne konanie, s možnými preventívnymi opatreniami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tyto hovniaci urcite nieco "vyriesia"...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Smerácky tragéd v akcii.
Najskôr hubou: Ra-ta-ta-ta-ta-ta...
A potom skutky: Nič, nič,nič,nič,nič,nič,nič,nič...

Ešte tak povešať záclony a zajazdiť si na bagríku...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rodinkarstvo treba ukoncit na sudoch a prokurature.
Hlavne na BA V.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

budú pripravované zákony platiť

aj pre smerákov a rodinné sudcovské klany?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... Pellegrini ...

... neexistuje, aby gauneri napravili to, čo zničili ... hľadajú len spôsoby, aby zostali nepotrestaní ... čiže ide len o prd húsaťa na jarnej pažiti, akoby povedalo moja nebohá stará mať ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pellegrini robí Ficovi gorilu.

Jeho škandálne výroky o ficovej nevine, zanedbateľnej účasti v Gorile, pokojnom spávaní, ochrane smeráckych gangstrov (maznák, kaliňák...) ho načisto kompromitujú. Ten, kto zločiny kryje, zavádza o nich, klame o nich, by mal byť obvinený z bránenia výkonu práva a spravodlivosti. Pellegrini týmito výrokmi verejne klame, mal by byť odvolaný z postu premiéra a obvinený. Ostáva len dúfať že doterajší nevoliči Smeru nesadnú na lep tomuto zákernému propagandistovi. Pellegrini nie je premiér občanov. je stranícky politický komisár, fabulátor zločinnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem či gorilu -

- skôr opičku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

He he. Keď Smer nasere sudcov

Tak sa môže stať že aj Fica jedného rána zoberú za to financovanie vlastnou hlavou . Ja som zvedavý čo sa bude písať v Sme na 30 výročie nežnej revolúcie vedľa tých nahrávok Gorily ,,,Komunisti zoberte to radšej znova na 40 rokov ???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

SMER

Smer ma z 90% percent 2 skupiny volicov:
1. vyslovene hlupi/naivni ludia bez stipky prejladu ci rozhladu a bez znalosti vyhodnocovat fakty a vyhladavat a spracovavat informacie.
2. ludia priamo napojeny na Smer a urady a ich rod. prislusnici.
(v oboch pripadoch su samozrejme vynimky)
A prave 1. skupine VOLicov su urcene podobne vyhlasenia (po tom co tu Smer za 12r. vybodoval za system). Kazdy pricetny sa pri takychto vyhlaseniach zo strany Smeru musi priam az vytocit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Propagandistické legislatívne zmeny,

narýchlo zbuchnuté na kolene.

Ak sa Pellegrini niekoľkokrát opakuje, že to nie je žiadny Lex Jankovská či Lex Trnka, tak práve tým potvrdzuje, že je to práve presne toto a nič iné.

V podstate štyri vlády pod vedením Smeru za 12 rokov, tri vedené Ficom a štvrtá Pellegrinim, si nevšímali dlhodobú a veľmi silnú verejnú, mediálnu i opozičnú kritiku strašných pomerov a zarážajúce výstupy súdov, ale najmä zo strany prokuratúry, ktorá odsúhlasovala ako na bežiacom páse názory vyšetrovateľov, že „skutok sa nestal“ alebo „skutok nie je trestným činom“. Vo väčšine prípadov im to vyhovovalo lebo „naši ľudia“.

Teraz, pod tlakom verejnej mienky z pudu sebazáchovy musí Pellegrini niečo urobiť, tak sa postavil do úlohy záchrancu a vykonávateľa vôle občanov – ide sprísniť legislatívu, aby mohli už tých najvykričanejších na súde či prokuratúre postaviť aspoň načas mimo ich funkcie.

Tak ako ja sa nebudem motať do toho ako sa vyorávajú zemiaky, tak by som bol rád, keby sa Pellegrini nemiešal do právnych otázok a nevysvetľoval nám čo je tzv. teória totožnosti skutkov. Bol som ohromený tým, že v podstate mu v týchto zjednodušujúcich vysvetleniach drukoval aj samotný minister Gál, že by podaním návrhu na disciplinárne šetrenie sudkyne Jankovskej na Súdnu radu došlo pomaly k nemožnosti trestne sudcu stíhať a odsúdiť, lebo - prekážka veci rozhodnutej.

Pokiaľ skutok opísaný v návrhu na disciplinárne riešenie sudcu nekoliduje so skutkom, v ktorom beží trestné stíhanie napr. že si štátna tajomníčka s pozastaveným výkonom funkcie sudkyne dlhodobo niekoľko mesiacov cez Threemu posielala tisíc správ s osobou s kriminálnym pozadím M. Kočnerom, ktorý už v tej dobe bol registrovaný v mafiánskych zoznamoch polície a neskôr bol aj trestne stíhanou osobou, že klamala médiám a verejnosti o tom, že nebola v Chorvátsku v dome advokáta Bžána, čím zásadným spôsobom narušila svoju morálnu integritu sudkyne a vo verejnosti zásadne spochybnila svoju sudcovskú nezávislosť a nezaujatosť, tak sa nejedná o prípad „totožnosti skutku“ a disciplinárne konanie môže normálne bežať popri trestnom stíhaní. V prípade, že by akýkoľvek podnet na Súdnu radu sa prekrýval či už v časti konania alebo následku so skutkom, ktorý je predmetom trestného konania (súdna rada má právo vyžiadať si správu od vyšetrovateľa k obsahu skutku či nazrieť do spisu), tak už súčasná právna úprava umožňuje (nariaďuje) Súdnej rade takéto konanie prerušiť a to až do doby rozhodnutia o trestnej veci. Podanie návrhu na disciplinárne riešenie sudcu na Súdnu radu má aj procesný význam z pohľadu premlčacej lehoty, pretože takýmto podaním sa anuluje už uplynutá časť pôvodnej premlčacej lehoty (dvoch rokov) a začína plynúť nová dvojročná premlčacia lehota.

Z veľkých legislatívnych návrhov Lex Pellegrini sa akosi úplne vytratila jedna veľká tretia časť (okrem súdov a prokuratúry) a to – vyšetrovanie v rámci policajného zboru, najmä vyriešenie politických a služobných vplyvov na vyšetrovateľov t.j. ich faktická procesná nezávislosť, ochrana pred bezdôvodným odnímaním spisov a osobnou perzekúciou, zákaz akýchkoľvek informácií o stave v operatívnych i vyšetrovacích spisoch prezidentovi PZ a ministerke vnútra SR ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K+ .. u Gála ma pritakávanie neprekvapuje, ten už dávno nevie, čo znamená "ius est ars boni et aequi" a zásadu "ne bis in idem" im vyložil asi Glváč ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa môjho názoru aj pri tzv. totožnosti skutku je možné jeho riešenie tak v oblasti štátnozamestnaneckej zodpovednosti, ako aj v oblasti trestnoprávnej.

Rozhodujúce je najmä to, aby sankcia prijatá v disciplinárnej oblasti nemala povahu trestnej sankcie. Ak pôjde o opatrenie smerujúce len k zabezpečeniu dôveryhodnosti štátnej služby v danom odbore štátnej služby, a nie vyslovene o trestanie, prípadne aj generálne preventívneho charakteru, tak je možné aj disciplinárne, aj trestné rozhodnutie.

Teda myslím si, že sudca môže byť postihnutý znížením platu (nie pokutou!) za udržiavanie neprípustných kontaktov nezlučiteľných s funkciou sudcu. Takéto kontakty napríklad automaticky vedú k jeho vylúčeniu pre zaujatosť v príslušných konaniach, a tým k jeho nepoužiteľnosti pre jeho zamestnávateľa, ktorým je príslušný súd. Takisto mu môže v najvážnejších prípadoch byť odňatá funkcia sudcu. To tiež nepredstavuje trest, ale čisto riešenie "pracovnoprávneho" (štátnozamestnaneckého) problému, keď je daná osoba ako sudca dalej nepoužiteľná, pretože je napr. vydierateľná, alebo osvedčila chýbajúci morálny profil.

A zároveň môže byť sudca postihnutý pre rovnakú zachytenú komunikáciu trestnoprávne, ak ide o korupciu alebo zneužitie právomocí verejného činiteľa. To ale nie je predmetom posudzovania disciplinárneho senátu.

Pri takomto súbehu vyvodenia právnej zodpovednosti za totožný skutok podľa môjho názoru nedochádza k porušeniu zásady ne bis in idem v zmysle EDLP, Ústavy alebo požiadaviek práva EÚ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Plne súhlasím.

Podľa zverejnených informácií minister Gál z "neznámeho dôvodu" precitol z právneho bezvedomia a disciplinárne návrhy na Jankovskú i Trnku Súdnej rade podal. Byť na jeho mieste, tak sa za tie právne bludy o nemožnosti dva krát za ten istý skutok prepadnem pod zem, pravdaže sa to týka aj pani sudkyni Kosovej, šéfke komisie súdnej rady, ale aj insitného vykladača teórie totožnosti skutkov Pellegriniho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pellegríny

dovoľ aby som ťa upozornil, že tie tvoje "zlyhania jednotlivcov" majú systémový charakter napísaný a vytvorený SMERom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hryzkaj

pellé, hryzkaj hryzkaj, ale len tak slabučko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zase medovy mozuzik pre menej chapavych ale napodiv to stale zabera pre ficovolicov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

to je ono - nasa najsocialnejsia a najspravodlivejsia vlada,ktora nema proti sebe alternativu prijme este dnes a to skoro okamzite nove zakony na prisne trestanie sudcov,prokuratorov a policajtov ( nejako zabudol spomenut politikov) a prijme to s okamzitou platnostou od 1.3. 2020, ked uz bude jasne,ze sa poberu na smetisko dejin...no nie je uzasny tento traktorista Sparatko?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Richter, Saková a spol.

Súdruh premiér, postnem ti to aj sem, čítaj:
"Mená ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a ministerky vnútra Denisy Sakovej mal spomenúť Zoltán Andruskó, keď navrhol, že bude vypovedať o protiprávnej činnosti dvoch členov vlády výmenou za nižší trest."

Ty "zlyhanie jednotlivcov" ... akoby Mengele tvrdil, že pokusy na väzňoch v KT sú zlyhaním jednotlivcov - dozorcov ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lepšie trestať=

väzba v cukrárni?
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME