Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Znalec Jenčo: Na obvinenie Kočnera či Jankovskej treba viac než len Threemu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Veľmi sa udivujem nad tým, ako tento znalec dáva jednoznačné stanoviská a vyjadrenia k právnym otázkam ohľadne trestného stíhania M. Jankovskej a M. Kočnera, t. j. či bude alebo nebude stačiť nejaký dôkaz (v danom prípade zaistený prepis Threemy) na ich odsúdenie, a to napriek tomu, že absolútne základnou zásadou každého znaleckého dokazovania či už v civilnom alebo v trestnom konaní je, že znalec sa má a môže vyjadrovať zásadne iba k odborným otázkam a nikdy sa nemôže a nesmie vyjadrovať k otázkam právnym. Pán znalec tak buď koná nevedomky, a potom je veľmi slabým, až nekompetentným znalcom, alebo tak koná s vopred uváženým úmyslom (či už z vlastného presvedčenia alebo na pokyn iného), a potom je asi jeho cieľom pomôcť niekomu a pripraviť verejnú mienku na to, že celý tento prípad zmafianizovania štátu napriek jasným dôkazom pôjde dostratena. Nech je to ktorýkoľvek z uvedených prípadov, pevne verím, že jeho úporná snaha vyjde nazmar.
MPBA
<< < 1 2 3 > >>

 

...v to verim aj ja, ale ked vychadzam z toho ze pán Jenčo ma vystudovanu informatiku a je aj JUDrom (nepredpokladam, ze by rigorozku odpisal), prednasa na 3 skolach pravo, tak snad vie co moze povedat a co nie. Tak asi neco na zakonnosti ziskania dokazov bude. Aj ked dnes verit niekomu je dost problem....
 

 

Potom sa mal v článku prezentovať ako právnik a nie ako znalec z oblasti IT.
To, čo som napísal, je základná zásada, ktorou sa musí riadiť každý znalec.
 

 

Aký problém že je odborník aj na jedno, aj druhé? Práveže super to napísal a ja myslím že ma pravdu ale tiež dufam že na tú bandu majú/zabezpečia aj iné kvalitné dôkazy aby tie svine pozatvárali
 

 

Žiadny. Zbytočná diskusia.
 

 

tento rozhovor nie je znalecký posudok ani výpoveď znalca pred súdom. navyše, nie je do veci zainteresovaný na žiadnej strane sporu. takže tá zásada "neprávnickosti" sa na tento prípad nevzťahuje.
 

 

Čiže, použijúc túto logiku, ak lekár akurát nelieči alebo neoperuje, tak môže kľudne tvrdiť, že homeopatiká sú účinnou formou liečby a najlepšia je operácia prstami filipínskym liečiteľom. Už rozumiem.
 

 

Tiez sa nemozem zbavit pocitu, ze ide od toho pana o nadpracu cudnym smerom...
 

Po precitani jeho CV

na mna zavanula z toho rozhovoru taka skodoradostna zavist. Tiez odbornik, ale v tomto pripade neosloveny.
 

ale noo

Neabudnite, ze u nas nie je v znalectve specializacia na IKT.
Moze to robit znalec z inych odborov
 

Mudre slova

Konecne niekto, kto sa tomu rozumie - presne tak, az ma udivuje, ako niekto, kto si hovori odbornik - znakec, dava taketo jednoznacne stanoviska do eteru.
Moj nazor je, ze kazdy pripad by sa mal vyhodnotit individualne a pokial sudca posudi, ze existuju dovody na to, aby mohla byt tato komunikacia brana ako dokaz (bez ohladu na znakecky posudok), tak to nikto len odvolaci sud moze zmenit :)
 

 

A ešte tento kváziodborník (možno o IT technológiach niečo vie, no o práve vie úplne houby) trepe blbosti.

Tvrdí napríklad, že ide o nezákonný dôkaz. To bol získaný násilím, donútením, resp. v rozpore so zákonom? Vôbec nerozlišuje nezákonný dôkaz (t.j. dôkaz, ktorý vôbec nemožno použiť v konaní) a hodnovernosť dôkazu (t.j. dôkaz, ktorý sa použije pred súdom, no spochybní sa jeho autentickosť).

Ďalej tento kváziodporník tvrdí, že (citujem): "Ale jej postupy sú tajné a výsledky, ktoré sa ich postupom získajú, majú vždy len povahu operatívno-pátracej informácie. Nedajú sa použiť ako dôkaz." Vôbec nevie, že podľa Trestného poriadku "Za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov [...] Dôkaznými prostriedkami sú [...o.i.] informácie získané použitím informačno-technických prostriedkov alebo prostriedkov operatívno-pátracej činnosti." § 119 ods. 2.

Ďalej sa snaží čitateľom vsugerovať, že firma, ktorá skúmala iphone, "nemá v našom trestnom poriadku postavenie znalca." To je zavádzajúce. Po prvé preto, že v tomto smere bude postačovať odborný posudok a ten nemusí podávať znalec, ale organizácia špecializovaná "na činnosť, ktorá je obsahom odborného vyjadrenia alebo písomného potvrdenia." Dokonca, ak v danom odbore nie je znalec, alebo zapísaní znalci nemôžu vykonať znalecký posudok, možno do konania pribrať aj inú osobu s potrebnými odbornými a občianskymi predpokladmi...

Znalec opomína, že všetky dôkazy sa musia skúmať jednotlivo a vo vzájomnej súvislosti. To znamená, že ak protistrana namietne autentickosť mobilu, musí sa skúmať, kto mal mobil pri sebe, keď ho odovzdal OČTK. Odkiaľ (od koho) ho táto osoba získala. Bola táto osoba technicky schopná robiť zmeny na tomto mobile? Aký mala táto osoba motív, aby robila zmeny na mobile? Potvrdí niektorá z osôb, s ktorými sa komunikovalo prostredníctvom threemy autentickosť konvezácie? Ak bol mobil daný na skúmanie firme, o ktorej sa hovorí v článku, aký mala motív zasahovať do výstupu z odborného posúdenia? atď. Ak sa niekto obmedzí iba na jednoduché konštatovanie, že ide o nezákonný dôkaz, ktorý nemožno použiť v konaní pred súdom ide o šuflikanta a táraja.
 
Hodnoť

Divny znalec

1. Heslo mali od Totha, nemuseli ho lamat
2. Europolu odovzdali image disku telefonu
3. Europol pomohol s prelomenim hesla zalohy Threemy, ktora bola zaheslovana.

Z toho vyplyva, ze cely postup vedia zopakovat s originalnym telefonom a jedinu vec, ktoru ako tak mozu spochybnovat je, ci s tym Toth nemanipuloval.
 

Pravda

a ešte dodám že záloha Threemy je JSON zaheslovaný zip s AES 128(viď Threema white papers) ak mi sedí crc z telefónu a kópie môžem heslo lámať do nekonečna. Predpokladám že heslo nebolo moc silné a s vybavením Europolu je to otázka max mesiacov cez brutal force.

BTW. Ešte je aj možnosť obnovy z iTunes lokálnej zalohy. Ak bola full zaloha telefonu a ak vedeli heslo do Iphone čo zjavne vedeli tiež je cesta. Škoda že nemal Android vedeli by sme ešte viac :)

BTW2 v znaleckých kurzoch je heslo ak to dal vyššie uvedený pán tak to dá každý.
Z bezpečnosti a IT poznám znalcov, ktrorí sa netlačia do novín a nechcú publicitu a možno na tom aj reálne robili.
 

na lamanie hesiel

je dobre z celeho datasetu vytvorit najprv slovnik a potom zacat s bruteforce. inac to je o hubu. a to nielen z datasetu z mobilu, ale zo vsetkeho co mam - pc, laptopy, externe hdd/sd a podobne.
 

 

myslím. že najlepší svedok bude Kočner - keď dostane natvrdo doživotie alebo stačí aj 25 rokov začne s pomsty " spievať" ! On sám sedieť nebude...
 

 

dufam si chcel napisat- on nebude sediet sam
 

 

Z toho vyplyva, ze cely rozhovor je absolutne onicom.
 

 

ziadny "Image disku telefonu" v pripade iPhone nespravis, dostuduj si problematiku.
Je sifrovany RSAckom cez T2 chip a je ti tym padom uplne na ***** bez fyzickeho zariadenia.
 
Hodnoť

IT kockatý mozog.

Keby odborník myslel aj v inom móde, napríklad v móde logika, lekára, novinára, spisovateľa s prihliadnutím na dĺžu mobilu u Tótha a na to, že deň má len 24 hodín, že v Threeme je 80 000 správ, tak takýto nezmysel by nemohol napísať: " ...Veď niekto medzi skutočné správy mohol vložiť falšované, aby z nich urobil na prvý pohľad dôveryhodne vyzerajúcu komunikáciu..."

ˇ: ,
 

 

Nehovoriac o tom, ze to sa v Threeme neda urobit, uz to raz potvrdit skutocny odbornik z CZ.
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME