Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Žigmund Luxemburský bol nepopulárny panovník, ktorý otvoril Uhorsku okná do Európy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Otec Huňadiho

Ako spomína Medňanský v knihe o hradoch popri Váhu, tak Huňady bol memanželsky syn Žigmunda, a aby sa to neprekvapilo tak im za to daroval hrad v Sedmohradsku, Huňad. Iní však tvrdia že Huňady bol etnický Rumun, ktorý prišiel do Uhorska.. Škoda že Žigmund mal len z manželstva len dcéru Máriu, ktorú vydal za Habsburga. Odtiaľ bola potom požiadavka Habsburgovcov na Uhorskú Korunu..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Huňady bol Rumun. Pomerne chudobný, ale veľmi schopný rumunský zeman Iancu de Hunedoara.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to su trosku romantizovane a

romanizovane dejiny :-) Pripisuje sa mu skor Kumansky povod, ale mozno aj Valasky povod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdá sa mi,

že autori reprezentujú český názor na Žigmunda. Však my nie sme Češi!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bohužiaľ

Je to tak, český pohľad a hodnotenie odvodené z legiend ich národného obrodenia sú tu dosť vžité vplyvom dlhej existencie Československa, osobitne jeho komunistickej etapy.
Žigmund mal európsky formát, často riešil veci ďaleko za našimi hranicami, napríklad v Taliansku. Uhorsko asi trochu zanedbával a trochu aj rozpredával, ale v celkovom pohľade bol štandardným panovníkom sledujúcim aj určité hodnoty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo a komu bol nesympatický ?
Bol to jeden z najschopnejších panovníkov v dejinách Uhorska a určite najschopnejší a najrozhľadenejší stredoveký uhorský kráľ.
Pre Uhorsko znamenal asi toľko, ako jeho otec pre Česko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Golan Trevize

Huňady určite nebol chudobný, lebo už jeho otec Vojk bol Žigmundovým obľúbencom a práve jeho otec dostal od kráľa hrad Hunedoara, podľa ktorého sa potom volal celý rod. Nuž ale možné je všetko, možno naozaj dostal ten hrad ako odmenu za prítulnosť jeho manželky ku kráľovi.A neskôr sa stal Ján Huňady jedným z najbohatších uhorských magnátov.
Súhlasím s tebou, že Žigmund bol veľmi schopný panovník, pravý syn svojho otca Karla IV, na rozdiel od svojho brata českého kráľa, neschopného ožrana Václava IV.
Sú to žiaľ dozvuky českej komunistickej historiografie, ktorá nám podsúvala lož, že Žigmund zradil Jána Husa. Pritom to bol práve Žigmund, ktorý bojoval až do poslednej chvíle proti Husovmu upáleniu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lenze...

podla svetoznameho historika a polyhistora Jary Cimrmana,
vzdy,ked sa v raji stretli,Zigmund sa len skeril a " chrastil sirkama "...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak asi to bolo. Učili jsme se ve škole, že husité byli první komunisti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som napísal, že bol "pomerne chudobný".
Inak s tebou súhlasím, len by som ešte podotkol, že Žigmund bol možno prvý novoveký (teda nie stredoveký) panovník na našom území. Ale to je len môj názor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žigmund Luxemburský spolu s Máriou Teréziou boli dvaja panovníci, ktorí sa najviac zaslúžili o rozvoj Prešporku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a Mateja Korvina si kde nechal, toho by som dal pred Zigmunda......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Maďari ho nemajú radi

1. za to že prehral bitku s Turkami pri Nikopole 28. septembra 1396.
2. jednal s poľským kráľom na Lubovnianskom hrade a dal mu do zálohu 16 spišských miest na cca 350 rokov.
3. V rokoch 1428 až 1433 husiti podnikli niekoľko výprav aj na územie Slovenska, a dokonca tu zanechali trvalé posádky.
4. požadoval od Uhorskej šľachty aby si plnila povinnosti pri obrane vlasti
5. do Uhorska priniesol veľa cudzích šľachticov, ktorí dostávali výhody. Tieto výhody chcela mať uhorská šľachta..
6. vydal svoju dceru Máriu za Alberta Habsburga

Na druhej strane pre uhorskú šľachtu a neskôr pre celé maďarstvo urobil ďalekosiahlu, bezprecedentnú vec - dovolil aby sa maďarská šľachta NEzdaňovala - následkom toho je nepretržitá ľútosť maďarskej vrchnosti za nadprávami z čias Uhorska
" Dôsledkom bitky pri Nikopoli bol významný temešvársky snem. Jedným z opatrení bola aj zásada o nezdaniteľnosti šľachty, ktorá mala dôsledky do budúcnosti a spôsobila, že sa uhorská šľachta začala premieňať na tzv. stavy - samosprávne stolice, s nadmernou, takmer absolútnou mierou šľachtičnej svojvôle!"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"dovolil aby sa maďarská šľachta NEzdaňovala - následkom toho je nepretržitá ľútosť maďarskej vrchnosti za nadprávami z čias Uhorska"
Takže podľa Teba sa šľachta v Trenčianskej, Turčianskej, Liptovskej, Oravskej, Spišskej, Zvolenskej stolici aj na väčšine územia Nitrianskej stolice a viacerých ďalších stolíc zdaňovala? A ja som si myslel, že včetci uhorskí šľachtici mali rovnaké privilégiá bez ohľadu na jazyk a etnický pôvod. Ale podľa Teba si nie, keď píšeš také hlúposti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ok...

Správne má byť " dovolil aby sa uhorská šľachta v stredovekom Natio Hungarica nezdaňovala" Následne pomätený L. Kossuth prišiel v 19. st. s tézou - "Čo šľachtic v Uhorsku - to Maďar". A preto je tá nesmierna ľútosť Maďarskej vrchnosti, v spojení s halucináciami "Čo šľachtic-to Maďar" za nápravami ktoré stratili v Uhorsku...
Ale spomínaný temešvarsky snem z čias Žigmunda dal ohromné právomoci Natio Hungarica, ktoré jej pomáhali rozširovať svojvôľu. Určil, že dlžoby zemepana majú splácať poddaní - a to v spojení s Kossutovskym nacionalizmom umožňoval vyžadovať v 19. a 20. st., že NEMaďari nie sú plnohodnotní občania Uhorska. Košút hlásal, akoby nasledovníkom šľachty Natio Hungarica boli "akoby šľachta" - Maďari...To je nosná časť spoločnosti sa pretransformovala zo stavovského na nacionalny aspekt.
Bolo to
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ze

Prehral bitku pro Nikopole, za to mohli do veľkej miery rytieri Jána de Nevers. Pôvodný plán bitky bol, že útočiť mali najskôr pešiaci. S tým ale burgundsky rytieri nesúhlasili a vymohli si, že oni budú útočiť v najlepšom duchu rytierskycj tradicii. Ale keďže rytieri boli nedisciplinovani zaútočili skôr ako mali, bez podpory pešiakov. Janiciari ich nápor ustali a porazili ich. Osmani potom zaútočili a porazili aj zvyšok Zigmundovho vojska. Spomeniem, že Žigmund mal v službách schopného vojvodcu Pipa Spanna. Nebol to typ vojvodcu, ktorý viedol vojska, ale typ ktorý vedel viest vojnu z pohladu logistiky, keďže bol učtovník. Pipo, rovnako ako neskôr Huňady celkom úspešne bojoval na južnej hranici Uhorska
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v té době pro Horní Uhry význam nulový.

ale když už o něm současníci píší, tak král český, císař římský a král uherský...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pajtász

píšeš hlúposti- Žigmund udelil slovenským mestám množstvo dôležitých výsad a často sa zdržiaval na území dnešného Slovenska. A s tými titulmi to máš tiež pomýlené. Žigmund bol najprv kráľ uhorský, potom cisár rímsky a až nakoniec kráľ český. Ale možno to tak píšu šovinistickí českí historici
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

njn…
Slovensko, Slováci, dějiny a dějepis...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Práve pre Slovákov dôležitý

Ako píše Dvorak práve v kronike o koncile v Kostnici sa prvýkrát v novodobej histórii píše samostatne o Slovensku v súvislosti s príchodom Žigmunda do Kostnice . V jeho sprievode sa vyslovene spomína Stibor so stiboric. Uvádza sa tam jeho panstvo v Beckove, nachádzajúce sa vo Vendilande (Windishland). Toto územie je na severnej časti Uhorska vedľa Moravy a Poľska. Spomínajú sa tam 12 súčasných Slovenských sídel. To je prvý krát čo sa spomína severná časť Uhorska obývana suvisle Slovanmi (Slovákmi) - Venedmi od čias V. Moravy v západnej spisbe. Bolo to začiatkom 15. Storočia
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME