Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bardejov je nová Štiavnica (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Skvelý text, pán Havran,...

...aj keď neoptimistický - ale je príjemne a pozitívne motivujúci.
Bardejov je krásny, celý ten východ je krásny - a nielen krajinou a pamiatkami.
Mal by som len jednu výhradu, pán Havran. Spomínate Veľkú vojnu, Zborov a tak a jedným dychom dodávate, že sme na to všetko pri storočnici vzniku štátu zabudli. Je to tak, ale aj nie je to tak.
V Prešove nájdete mladého muža, Martin Drobňák sa volá.Je to muž činu, historik, zanietenec, nadšenec. Roky rokúce sa zaujíma práve o históriu Veľkej vojny na našom dnešnom území. Inicioval založenie Klubu vojenskej histórie Beskydy a je šéfredaktorom rovnomenného internetového časopisu:
http://www.kvhbeskydy.sk .
Martin Dobňák so skupinou nadšencov sa pred rokmi pustil do hľadania cintorínov z Veľkej vojny - z I. svetovej vojny, často zaľahnutých ďaleko za dedinkami východu, v poliach, na lúkach, v úbočiach tých Karpát, o ktorých píšete, pán Havran. Jeho práca a práca nadšencov - dobrovoľníkov - priniesla po rokoch veľké úspechy (hodné celoslovenského povšimnutia si). Napríklad aj v podobe rozsiahlych rekonštrukcií cintorínov a hrobov obetí Veľkej vojny. Aj v podobe jedinečných a obsažných náučných chodníkov po stopách Veľkej vojny. Aj v podobe publikácií a aj zoznamov padlých - ktorých cez sto rokov často márne hľadali ich príbuzní... Vari by sa mohla redakcia SME, ak nie Vy, pán Havran, "pozrieť" aj na toto.
Kedysi som o tejto téme napísal reportáž pre .týždeň - v rámci nej som navštívil cintoríny z Veľkej vojny aj na našej, aj na poľskej strane Karpát.
 

mohol by to dat do vecere

urcite by si pochutili viaceri
inak nerozumiem, preco
je vecera odsunuta kdesi
k polnoci, akoby bola mladezi
nepristupna, opak je pravdou
najlepsie o 18 hod.
inak co nedavno predvadzal
akysi maticiar, pripraveny
precitat ako vztah cechov bol
k slov. ako ku kolonii
 

stale teda zakazdym pridavam plusky

ale nejako sa mi nedari polepsit sokujucocervenu carmu buranu...
 
Hodnoť

Aj toto je smutný dôsledok

Mečiarovho jedného volebného obvodu.

Kedy boli Fico, Danko, Bugár, Sulík alebo Matovič v Bardekove? Určite dávno. Ak vôbec niekedy. Lebo nemusia. Lebo jeden volebný obvod. Stačí keď sa ukážu v telke na tlačovke niekde v Bratislave a aj tí Bardejovčania ich tam musia vidieť.
 

myslim, ze vujazdove rokovanie vlady

bolo v BJ len tot nedavno. Kazdopadne, Bardejovcania aj tak volia Smer, bohuzial. Smeracky primator, zaprdene mestske zastupitelstvo, podla stranickych triciek sice farebne, ale v podstate jedne banda hlasujuca spolocne do vlastnych vrecak, nevyuzity a zbytocny obchvat mesta, aj ked Bardejovcanom by viac pomohol obchvat Presova, to je ta spojnica so svetom, aj tunel Visnove a obchvat Ruzomberka.
 

 

Obchvat sa robil hlavne kvoli odlahceniu Dlheho radu od tranzitnej dopravy smerujucej na severozapad. Myslim, ze jeho vybudovanie bolo aj v akcnom plane UNESCO kvoli destrukcii podlozia historickeho jadra.
 

tranzitnej odkial kam?

spojit smer Presov a smer Stara Lubovna podla mna zmysel nedava. Z Lubovne do Presova totiz ide priama cesta. Zaujimalo by ma, kolko aut denne teraz tym obchvatom prejde.
 

 

Možno je aj dobré, že tam neprisli. Ak by prišli, začali by to tam skupovat.
 

 

A teraz je to lepsie, ked tam zije par milionarov s helikopterami, co znezivaju Bardejovcanov na otrocke prace do zahranicia?
 
Hodnoť

 

Trochu depresivne citanie. Letargia v texte je o nieco mocnejsia nez v skutocnosti.
 
Hodnoť

Vláde by som odporučil aby v rámci

svojich výjazdov bola v každom regióne aspoň týždeň. Aby tam členovia vlády spali, stretávali sa s občanmi a nebolo to len o tom - tu máte milión eur na fasádu radnice, zopár chodníkov a na opravu výtlkov. Vláda by mala s regiónmi žiť a spoznať tam život. No ona radšej uteká spä%t do svojich bratislavkých víl. Zatiaľ je to z jej strany skôr len fraška v podaní Pellegriniho a spol. K ničomu to nevedie. Mestá a mestečká východu ostanú, s prepáčením, zaprdené pred vládou aj po vláde.
 

Vláda nepotrebuje nikam chodiť

z okien ich Bavorákov aj tak nič neuvidia....
... z poklonkovnia a žobrania ***** sa nič nedozvedia...

... jediné veci ktoré potrebuje náš ďaleký východ, neďaleký stred aj blízky západ je právny štát a rovný prístup ku všetkým, nezávisle od toho kde žijú. Právny štát neexistuje, štátne orgány sa správajú ako mafiáni a výpalníci...
 

 

Týždňovky pre vládu sú dobrý nápad . 53 týždňových výjazdov do roka. Iba by som im trošku upravila dopravu a diety. Žiadny bavorák, pekne vlakom a busom. Stravný lístok ako bežný zamestnanec a ubytovanie za vlastné.
 
Hodnoť

bol som tam párkrat

asi tak 4-5x, raz na návštevu inokedy pracovne, v jari-lete-jeseni, staré mesto, námestie hradby sú úžasne zachovalé resp. zrenovované a sympaticky pôsobí aj kraj hradieb s menšou promenádou a dlhou príjemne architektonicky riešenou fontánou, skvelá romantika, tuším sa to volá Dlhý Rad, v Košiciach takúto sympatickú väčšiu časť mesta nemáme,
vystúpal som si schody gotickej kostolnej veže sv Egídia, nádherný pohľad na všetky strany, impozantná výška balkóna veže, je súce nižšia ako najvyššia pseudogotická v Spišskej N. Vsi no pôsobí prirodzene harmonicky, akurát bol na námestí slávny bardejovský jarmok, (mal som to ako náhradný program keďže kvôli jarmoku sa nerobili prehliadky starého mesta).
Dojem z mesta, asi 2 silnejšie dojmy :
historický klenot stredoveku výnimočne zachovalý, rarita, jedinečný na Slovensku. Dosť mi pripomínal estónsky Talinn.
Nevyužitý turisticko-kúpeľný potenciál, na tak nádherne zachovalé mesto som tam okrem jarmoku stretol poriedko turistov alebo domácich, hoci kúpele nemajú myslím o klientelu núdzu.
 
Hodnoť

 

Slávna bitka pri Zborove, kde čsl.légionári dosiahli významný úspech v radoch cárskej armády sa odohrala pri Zborove ležiacom na Ukrajine.
 

Hej, to je pravda

no rovnako tuho sa bojovalo aj v Zborove nad Bardejovom v 1915. roku. Cez jeho stred jeden čas prechádzal front. Obec bola z veľkej časti zničená. Mal zjavne na mysli tento Zborov, nie ten ukrajinský. Z čias tých bojov je tam aj vojenský cintorín.
 

 

Česká družina tam bojovala s Rusmi.
Fronta sa ťahala až po Gorlice. Rakúsko – uhorská a nemecká armáda uskutočnili na jar v roku 1915 ofenzívu a vytlačili Rusov ďaleko na východ.
Málo sa o tom vie, ale bola to najúspešnejšia vojenská ofenzíva Rakúsko – uhorskej a nemeckej armády za I. svetovej vojny.
Na poľskej strane v Haliči nájdete vojenské cintoríny, ktoré projektoval Jurkovič. Niektoré vyzerajú ako z Pána prsteňov.
 

 

Česká družina tam bojovala spolu s Rusmi.
Zabudol som dať slovo spolu...
 
Hodnoť

Načim poznat históriu

Problém zaostalych okresov a miest, najmä vychodneho Slovenska, známych hladovych dolín za Masaryka, sa pokúšal v rámci vojnovej, pre Slovensko priaznivej ekonomiky (v dobe, ktorú zly vtip vyjadril ako obdobie, ked bol Tiso Masarykom), riešit programom vystavby priehrad spojenou s elektrifikáciou Slovenska, zbrojársky priemysel, pokus o pozemkovú reformu.

Drvivú väčšinu tychto problemov však sa začala riešit v povojnovej dvojroročnici, obnovy po vojne, a potom v rámci rozvoja Slovenska za socializmu. Už na začiatku 80-tych rokov bol tento problém de facto vyriešeny.Každy, kto má dnes viac ako 40 rokov to zažil a musí to vediet. Vznikli desiatky väčších a stovky menších podnikov. Spomeniem len VSŽ a VSS Košice, MEZ Michalovce, Vihorlat Snina, Prakovce, Humenné, Dobšiná, Tesla Stropkov, Stará Lubovna, Poprad, Prešov.

Väčšinou išlo stavby na zelenej lúke, ktoré s velkym fortielom postavili nové generácie, s vyspelymi technikmi, robotníkmi a inžiniermi. Nehovoriac o masívnej infrašruktúre vyroby elektriny, ropovodov a plynovodov, zavlažovacích zariadení, vystavby nemocníc, škôl, ap. Hodne nám pomohli bratia Česi; pri delení v roku 1992, sme sa dozvedeli, že to bolo 30 miliárd korún ročne. Ako lahko sme sa toho všetkého vzdali! Dnešná mládež sa bude o niekolko rokov pytat, čo to tí ich otcovia a dedovia vyvádzali-:)

Dokáže tento problém vyriešit dnešná generácia???
 

 

tieto gardisticko komunisticke bludy si nechaj pre svoje vnucence
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME