Nedeľa, 19. január, 2020 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Finančník Tkáč rokuje o zaplatení dlhu Devína (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

hm
akurat ze vo vyspelom svete je casty jav ze bohac da tazke prachy na charitu (niekedy aj miliardy), alebo napriklad skole kde studoval
kladivonabolsevikov
< 1 2

 

Však ja netvrdím opak. Vy hovoríte - boháč dá. Ja hovorím ako sa tím boháčom stal.
 
Hodnoť

Asi takto:

Dobry den, pan starosta. Ako sa ma rozpocet ? Uz lahsie ? To rad pocujem. Rad som pomohol. A teraz sa podme porozpravat o predaji pozemkov a stavebnych povoleniach.
 
Hodnoť

 

Mne to vychádza, tak že od samosprávy potrebuje niečo čo sa nedá spraviť pokiaľ je v nútenej správe. Tak sa rozhodol vykúpiť dlhý Devína a tým ho dostať z nútenej správy. To, že mu to Devín musí stále zaplatiť je samozrejmé - on na tom škodovať nebude.
 
Hodnoť

Kolkovej "náhody"

Aktivita vítaná, práve nedávno som si vravela že či J&T nevadí v akej hroznej, zanedbanej MČ žijú. Ale čo za to p. Tkáč????

PS ku Kolkovej, kandidujú "až" 2 kandidátky, prašť jak uhoď, Kolková je neschopná, ale tí čo ju zvolili zrejme vedia prečo, záhrady a parcely pridelila svojim kamarádom. Aj pozemok "zázrakom" získali jej známi), rovnako ako na Slowienskej, koľkáže "náhoda", konkrétne Bachorík a Lachkovičová.
https://www.google.com/maps/@4...!3m7!1e1!3m5!1ss66kz0izal_f4y8AHJyv Gw!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3Ds66kz0izal_f4y 8AHJyvGw%26output%3Dthumbnail%26cb_ client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100 %26yaw%3D87.20828%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100! 7i13312!8i6656
 
Hodnoť

obec plna milionarov v dlhoch !

alebo len dalsi z nespocetnych odtienov "uspesnej transformacie" a bratislavskeho hurapraviciarstva na cele so Sulikom slubujucim este nizsie dane pre takych ako Tkac..
 

hm

az na to ze slovensku "kapitalotvornu" zbohatlicku vrstu stvoril najma Meciar a neskor uspesne pokracoval Fico
 

problémy Devína sú z pobabraného

projektu, keď sa v 1997om mestská časť zahrala na developera a riadila to tak skvelo, že nezaplatila ani úverujúcej banke, ani dodávateľom stavebných prác. V tom čase Sulík podnikal s faxcopy a študoval na vysokej škole a o politickej kariére sa mu možno snívalo, ale od jej začiatku mal ešte tak 5 rokov. Takže pri všetkom kritickom postoji k nemu, toto maslo má na hlave niekto úplne iný.
 
Hodnoť

ono to môže byť win-win deal.

Devín má dnes okolo 10 veriteľov (z nich najväčší je Doprastav), ktorí sa už vyše 10 rokov nevedia domôcť svojich pohľadávok. Keby bol Devín súkromná firma, tak by prebehlo konkurzné konanie, predal by sa majetok, výťažok by sa reozdelil medzi veriteľov. V prípade obce to však zákon nepripúšťa. Namiesto toho existuje nútená správa, ktorá znamená obmedzenie hospodárenia a investícií a súčasne bráni exekúciám. Z krátkodobého hľadiska je to fajn nástroj ako držať veriteľov "od tela", z dlhodobého hľadiska je to fajn nástroj na znefunkčnenie samosprávy a zhoršenie všetkého v mestskej časti. Teraz sa stalo, že majitelia JaT majú svoje domy v Devíne, žijú tam a majú záujem na rozvoji. Ten záujem pochopiteľne nie je čiste filantropický. Ak má niekto veľa cashu a vedel by sa s mestskou časťou dohodnúť, tak by sa napr. vedel dohodnúť na tom, že skúpi pohľadávky ostatných veriteľov (s diskontom, pochopiteľne, veď ide o dlhodobo nevymožiteľné dlhy) a súčasne by sa s mestskou časťou dohodol na tom, že až bude jediný veriteľ, tak mu to (diskontované) budú platiť v splátkach, dohodnú si kalendár na x rokov, čo znamená, že nebudú mať dlhy po splatnosti. Ergo Tkáča by to nemuselo veľa stáť, veritelia by dostali aspoň dačo, Devínu by sa dramaticky znížili záväzky a skončila by sa nútená správa. Nečudoval by som sa, keby si Tkáč za to niečo vypýtal (napr. odpredaj nejakého pozemku) a pokiaľ by ten deal bol transparentný a zastupioteľstvom schválený, tak by to dávalo pre všetky zúčastnené strany ekonomický aj spoločenský zmysel a Devín by moho začať fungovať v normálnom režime. Vcelku som zvedavý na ďalší vývoj...
 

re: splátkový kalendár

asi na 100 rokov?
ak by diskontovaný dlh bol 5 mil. a nie 6,75 mil. ako si predstavujú veritelia, je to na 80 a viac rokov,
pri ročných bežných príjmoch cca 700 tis. si Devín si môže dovoliť ročne splácať 50 tis., možno niečo viac
dôležité bude, či sa bude dlh úročiť, za iných, normálnych okolností by to bolo samozrejmosťou
pri podstatne vyšších, napr. 100 tis., by mal problémy s plnením základných úloh
bude zvláštne, ak by to prešlo, ale vylúčiť to vopred netreba
 

o parametroch predstavu nemam

a ani nemam info o obsahu rokovani. Len spekulujem, ze toto moze byt cesta ked pride niekto s prachmi, kto primarne nechce zarobit ale jeho motivacia je jednak zlepsit prostredie okolo seba a jednak si ziskat respekt komunity (vsetko ostatne si moze niekolkokrat kupit) a spravi de facto restrukturalizaciu obce. A pripada mi to zaujimave.
 

Riešenie je konkurz na obec

Riešenie je konkurz na obec s tým že následne po vyrovnaní dlhov (po dohode s veriteľmi zo strany MF SR) bude MČ Devín pričlenená k inej MČ (teda bez dlhov). ekonomicky je nezmysel živiť malé mestské časti s 1100-1200 obyvateľmi, náklady sú privysoké. Zároveň by tak bol Devín "potrestaný" za zlú voľbu starostu Novotného a poslancov.

Ostatné obce by tak videli že pokiaľ b udú hodpodáriť zle a skrachujú, samosprávne zaniknú.

PS: Žiadne almužny od Tkáča, ten sa "odmení" zastavaním zvyšnej zelene.
 

re: konkurz obce

zákon nepripúšťa
MF nie je oprávnené uzatvárať dohody s veriteľmi obcí
pričlenenie k inej m.č. zákon podmieňuje právoplatnosťou miestneho referenda
obec má každoročne zaručené príjmy, nemôže skrachovať, ani samosprávne zaniknúť pre zlé hospodárenie

to "potrestanie" by dopadlo na m.č., ku ktorej by Devín pričlenili, ak by to prešlo referendom, lebo všetky dlhy na rozvoji a úlohách za roky nútenej správy by sa preniesli na plecia ľudí, ktorí sa nepodieľali na zlej voľbe
všetci z Devína, aj tí, čo nevolili zle, by museli chodiť vybavovať svoje záležitosti dosť ďaleko, aj činnosti, ktoré musí miestny úrad zabezpečiť "na mieste", by vyžadovali väčšie presuny a viac času, asi aj viac ľudí
bolo by lepšie, ak by neboli m.č. s tisíc - dvetisíc obyvateľmi, ale Devín, Čunovo či Jarovce sú "na konci", kde sa kedysi neplánovalo a už dávno ani nechce, aby sa výrazne rozrástli
 

17 dedín (MČ) je prepych

17 dedín (preklad mestských častí) je podľa teba efektívne? Ako to že vo Viedni spadajú všetky cesty, chodníky aj zeleň pod mesto? Tam to ide, tu nie? Alebo našim komunálnikom (a politkom) vyhovuje že sa majú kde "upratať", na koho sa vyhovárať?

Čo sa týka konkurzu, nie sú to pre mňa nové informácie, viem že sa ale pripravoval zákon o konkurze obcí (MF SR), ale v akom stave to je neviem.

Ja len požadujem efektivitu a tú v Bratislave, aj aj na celom Slovensku nevidím. To že sú platené samosprávy z daní ľudí neznamená že nemusia byť efektívne.

PS: Viedeň má 23 obvodov, pritom takmer 1,8 milióna obyvateľov, plus-mínus rátajme 3-násobok Bratislavy. To vychádza približne že Bratislava by mala mať 5 obvodov ako mala za socializmu.
https://sk.wikipedia.org/wiki/...(Viede%C5%88)
 

re: prepych

podľa počtu m.č. a počtu obyvateľov záleží od toho, s čím porovnávame
ak Viedeň porovnáme s Parížom, Londýnom či New Yorkom, asi tiež to nebude lichotivé a niekto by mohol tvrdiť, že jej 23 obvodov je prepychom,
Paríž - 20 obvodov, cca 2,3 mil. obyv., prepočítané na Viedeň - 15 obvodov
Londýn - 33 obvodov, cca 8,6 mil. obyv., prepočítané na Viedeň - 7 obvodov
New York - 5 obvodov, cca 8,6 mil. obyv., prepočítané na Viedeň - 1 obvod

aj v Bratislave kedysi všetky komunikácie a zeleň mali jedného správcu
a môžu mať znova
počet m.č. nerozhoduje o efektivite, problémom je zastaralý zákon o Bratislave a úplne nevhodný zákon o obecnom zriadení
 

 

Áno, zákon o Bratislav etreba zmeniť, to opakujem už 100x. Inak, práíve dnes som objavila zaujímavý blog o Ľubľane, kde dokonca žiadne MČ nemajú, všetko patrí pod magistrát a všetko funguje.

Tu Nižňanského reforma len na*ala kopec úradov a úradníkov, neprehľadnosť a zdvojenie kompetencií a z toho vyplývajúce výhovorky a zdĺhavé procesy.

https://puk.blog.sme.sk/c/4935...

DÁVAM DO POZORONOSTI PREPOČET MF SR, kde si vyhľadaním obce môžeš pozrieť koľko vychádzajú náklady na obyvateľa teraz a koľko po zmene samosprávneho usporiadania.

http://www.institutfinancnejpo...
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME