Sobota, 21. september, 2019 | Meniny má Matúš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vznik Československa si pripomenieme jednorazovým štátnym sviatkom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Dúfam...

...že po tom fiasku s jednorázových štátnym sviatkom 30.10.sa uzákoní št. sviatok ktorý sa bude oslavovať 28.10.ako št. Sviatok vzniku Československej republiky. Bez Československa by ani Slovenska samostatnosť nevznikla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pan Hrnko je pomyleny historik. Vyznamenanie Rad Andreja Hlinku 1. tr. si v 98' rozdali vsetci HZDSaci a dali aj svojim posluhovacom. Pan Hrnko, ako aj jeho strana uz nemaju v politike davno co robit. Je pre mna nepochopitelne, ked dlhorocny komunista je zrazu stredo-pravo orientovany. SNS nadvazuje na cyrilo-metodsku, sturovsku a memorandovsku statotvornu tradiciu a liniu statno-pravnych ikonov vedicich k zvrchovanosti slovenskeho naroda a suverenite Slovenskej republiky len pisanym textom na internete. Ste babraci a podvodnici. Sturovci sa z vas musia v hrobe otacat. Este mate aj tu drzost nazvat stranu Slovenska narodna strana a odvolavat sa na jej historicky odkaz. Chce se mi zvracet...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hejslováci zo Smeru

zabudli v zákone uviesť, či 30. okr. 2018 budú obchody na Slovensku otvorené, alebo či budeme musieť ísť po nákupoch do Rakúska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa zákona, či Zákonníka práce si myslím, že sú tam uvedené konkrétne dátumy sviatkov, cez ktoré sú zatvorené obchody,takže logicky by tento rok 30.10. malo byť všetko otvorené.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hejslovaci

si nikdy sami nevedeli vladnut a nevedia to dodnes. hla cerstvy tomu priklad.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hejslovaci

Ja nebudem oslavovať ani 28.október ani 30. október. Rozpad Rakusko-Uhorska nič dobré nepriniesol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Oslava neexistujuceho statu???

To je co za debilizmus???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veď hej...

a pripomínať si generála Štefánika, ktorého bol ten neexistujúci štát životným snom a dielom, tiež zrejme "debilizmus", či nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo myslíš, že pripomenúť Štefánika

je podľa teba debiliznus? Oslavovať naivného, čo sa dal bývalým bratrom oklamať neviem, neviem, ale spomienku si zaslúži.
Bez jeho konexií by sa Masaryk nikdy nebol dostal k žiadnym medzinárodným kontaktom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž, keď MRŠ podľa diskutujúceho,

zakladal "neexistujúci štát", ktorí si nezaslúži oslavu, tak som si dovolil jeho hlbokú myšlienku (jemne ironicky) doviesť až do osôb a obsadenia. I Štúr naletel Viedni a bol by naletel neskôr zrejme i ruskej despocii, ale byť "po boji generálom" je najľahšie.
A pokiaľ ide o konexie: ak by nebolo Masaryka, boli by tie konexie samotnému Štefánikovi (i našim slovenským pradedom a dedom) zrejme málo platné. Wilson, "navigovaný" Masarykom bol v tej záležitosti predsa len o niečo dôležitejší ako Orlando či markíza Benzoni, ba i ako smotánka parížskych salónov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

keby nebolo toho pre teba dnes uz nenexistujuceho št&atu, a asi si zabudol podotknut ze pre slvoakov nepsravodliveho aby sme sa drzali Hrnkačovho vykladu, tak tu dnes mozno nepiseme po slovensky ale po madarsky . ja som rodeny čechodlovak a som na to hrdy a som rad ze som mal to štastie zit v československu lebo mam na to pekne spomienky vdaka častym navstevam v českej republike. pre mna je uplne zbytocny sviatok Den ustavy ,lebo v nom nevidim vyznam. mam si ctit nejaku ustavu ktoru tu hlavne ti co ju tak glorifikuju najma hejslovaci, porušuju. aspon jeden spoločny sviatok by sme mali s Čechmi ktorych považujem za bratsky narod ,na rozdiel od nejakych okupanskych Rusov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Asi to chceli naviazat na jesenné prázdniny, čo začínajú 31.10. ... ja som rád:_))) Učiteľ, chápete... aspoň čosi
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

milé. Len mňa ako malého podnikateľa to bude stáť asi 1000 Eur. Ďakujem pánom poslancom. Radosť podnikať v tomto štáte
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

To by neboli Slovaci, aby neofrflali este aj to, ze nemusia ist do roboty. ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Narodil som sa v Ceskolovensku

a zdrhol som z bolsevickeho Ceskoslovenska. Oba tieto udalosti su dolezite a dobre body v mojom zivote. Nemam plany sa vraciat na slovensko a stretnut znovu tam tych debatovych demagogov ako z Pravdy ktori maju logiku este horsiu ako gramatiku. Odchadzam na 3 tyzdne do Japanu a zase ako predtym, ak sa ma spytaju odkial som, poviem z Ceskoslovenska. Aha Czech Republic, Praha? Hai.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už je to tu zasa...

Máme tu na Slovensku stále akési "špecifiká". Nazdával som sa, že ich čas sa už skončil, reku - veď máme samostatnosť a sme už veľkí a múdri. Naši "lídri" sú ale iného názoru a snažia sa meniť spätne beh dejín, alebo aspoň ich výklad. A možno by nám vážne nevadilo, ak by sa politici pokúsili zaviesť plávajúce sviatky. Veď kašlať na Nový rok, kašlať na SNP, čo tam po dňu ústavy - ak je sviatok v stredu, alebo nedajbože v utorok či štvrtok - bude sa oslavovať v pondelok či piatok...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

jednoznačne som za to aby sa zrušil priblbly den ustavy,ved načo nam to je ked sa ustava nedodrzuje a som za sviatok vzniku prvej ČSR a to 28.10. vtedy bola zalozena prva slobodna republika a Hrnkove komplexy a komplexy inych hejslovakov ma nezaujimaju. vsak o nejakej deklaracii co o nej tara Hrnko nevie mozno tri štvrtiny naroda ale vznik ČSR je jednym spolocnym dnom čechov aj slovakov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hlupak, prepitý Hrnko

a celá SNS. Sviatok ktorý by sme mali sláviť je 28.10. kedy vznikla ČSR. Češi to správne oslavujú veď bez ČSR by nebolo ani Slovensko. Len tupým národniarov to nedošlo a oslavujú vymyslený, trápny sviatok. SNS je strana 19.storočia, na smiech.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Připomínat až 30.10.

celkem snižuje zásluhy Slováků o vznik ČSR. Protože jinými slovy se říká, že někdo jiný (asi Češi ?) si vyhlásil 28.10. nějaký stát, ke kterému jsme se až 30.10. připojili a proto to oslavujeme. Takže něco jako "na vzniku státu jsme se nepodíleli, ale později jsme se připojili". Tak to ve skutečnosti vůbec nebylo. Jak je všeobecně známo, na společném státě Čechů a Slováků pracovala řada lidi v domácím i zahraničním odboji. Den 28.10.1918 byl bohatý na různé události, které ještě v ten den vedly k vydání "zákona o zřízení samostatného státu Československého". Přitom tento zákon bezprostředně nevydal ani Masaryk, ani Štefánik, ani Beneš, ale nikdo z nich nenamítal, že by je někdo s vyhlášením ČSR snad obešel. Zákon vydal tzv. Národní výbor a jménem Slováků zákon podepsal jeho člen Vavro Šrobár, jeden z pěti tzv. "mužů 28. října". Není důvod považovat události 28.10. za výhradně české.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stačia dobré vedomosti na poznanie,

čo má prevážiť - názor, že v našom kalendári si treba pripomenúť ako štátny sviatok Výročie Deklarácie slovenského národa alebo Deň vzniku Československa (Československa, nie Česko-Slovenska).

Právo národa na sebaurčenie znamená právo na všestranný rozvoj vlastnej kultúry, vlastného jazyka a na užívanie akýchkoľvek slobôd bez obmedzujúceho vplyvu cudzieho národa. Bolo aktuálne v podmienkach vymaňovania sa národov spod utláčateľského vplyvu vládnuceho národa v nejakých neslobodných režimoch. Napríklad v Európe v 19. storočí. V podmienkach demokracie je však povinnosťou občanov prostredníctvom ústavných zákonov chrániť zákony a slobody nielen majoritného národa (v dobrých ústavách demokracie majoritný národ ani nie je nápadne zdôrazňovaný), ale aj príslušníkov národnostných menšín. V demokracii treba zdôrazňovať občianske princípy, nemožno dávať najmä menej vzdelaným občanom príležitosť vnímať zdôrazňovanie právo jedného národa ako právo privilegovanej časti spoločnosti, z ktorého treba vyvodzovať podradné postavenie príslušníkov národností v tejto krajine.

Politik Hrnko argumentuje význam Výročia Deklarácie slovenského národa oslobodením sa slovenského národa z područia Uhorska, ale aj Česi sa oslobodili z područia Rakúska a nemajú potrebu v kalendári zdôrazňovať túto udalosť. Hrdosť na príslušnosť k národu či k istej národnosti dokazujme dobrými vedomosťami o histórii, kultúre toho-ktorého národa či národnosti, aj uvedomelou jazykovou kultúrou, napríklad práve politici - príslušníci strany SNS - by mali byť občanom príkladom v používaní kodifikovanej podoby spisovnej jazykovej normy slovenčiny na verejnosti (na verejnosti!).

Odmietanie pripomínania si Dňa vzniku Československa ako štátneho sviatku je odmietanie odkazu života a diela M. R. Štefánika, je odmietanie poznať, že skutočný rozvoj národného života Slovákov vo všetkých sférach života začal práve vznikom spoločného štátu Československa.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME