Sobota, 20. apríl, 2019 | Meniny má Marcel

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Únia siahla na nukleárnu možnosť, chce potrestať Maďarsko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Deja vu
Nejdem sa zastávať Orbána, lebo niektoré kroky robí zle a sú nedemokratické. Oceňujem však jeho principiálny postoj v otázkach tzv. utečencov. Ak sa toto nezastaví bude čoskoro po Európe. Naši milí utečenci premenia zajtra Európu na Sýriu a Blízky východ dneška. Ešte horšie je to že súčasná politika EÚ mi pripomína politiku Sovietskeho zväzu a jeho satelitov v roku 1956 voči Maďarsku, 1968 voči Československu. Škoda, že si to mnohí Europoslanci nepamätajú, aj keby mali. Taký Kukan vyškolený v Sovietskom zväze, teraz naplno uplatňuje tam naučené v Europarlamente. Čo bude nasledovať? Nedajbože nakoniec zase vojenská invázia voči neposlušným? História sa opakuje. Quo vadis Európa? VERÍM, ŽE VO VOĽBÁCH DO EUROPARLAMENTU SI VYBERIEME LEPŠÍCH EUROPOSLANCOV.
1018753
Orbánova smola je
Orbánova smola je, že vládne v malom štáte. Som presvedčený o tom, že keby sa Orbán narodil ako Slovák, vládol by Slovákom, ako Čech, tak Čechom, ako Francúz, tak Francúzom, ako Američan, tak Američanom atď.
Attila58
<< < 1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

podla nicku predpokladam,

ze tomu uprimne veris....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Správne predpokladáš

Správne predpokladáš - ale verím tomu nie preto, lebo som Maďar, ale preto, lebo rozumiem po maďarsky, takže viem, čo hovorí, ako argumentuje (veľmi logicky), ako dosahuje svoje ciele, ako ničí svojich súperov a ako vie postaviť väčšinu na svoju stranu. Je pravdou, že tú menšinu zase ostro voči sebe - aj v Maďarsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty si prvy Madar, ktory

mi hovori, ze obdivuje Orbana. bude to asi tym, ze ti ostatni su vsetko vzdelani ludia z Budapesti... aj u nas ma Fico, Danko a Kotleba 40%... to len svedci o tom, aku lahku ulohu maju tito demagogovia...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A ja píšem

A ja práve píšem o tom v mojom prvom príspevku, že by to dopadlo podobne aj v iných štátoch. Lebo tí "vzdelaní ľudia"a zrejme podľa teba múdri nie sú schopní zastaviť demokraticky zvoleného (!) Orbána a tvrdil som to, že ani inde by s najväčšou pravdepodobnosťou neboli schopní.
A keď sme pri tom vzdelaní, sám Orbán je vzdelaný a preto je tam, kde je (tuším už štvornásobným premiérom) lebo vyčnieva schopnosťami nad ostatnými - prevyšuje aj tých tvojich "vzdelaných". A preto isté sa o ňom toľko hovorí v Európe - navyše má aj odvahu. Mimochodom - nemusíš mi veriť, ale aj ja som vzdelaný - síce nie z Budapešti.

Môžeme debatovať o tom, že smer, ktorým sa vybral, je zlý alebo dobrý, ale som presvedčený o tom, že svojimi schopnosťami vyniká z radov ostatných politikov.

Taká malá poznámka na záver - Boh ochraňuj Maďarsko pred tými tvojimi "vzdelanými" - keby oni prevzali moc v Maďarsku, to by bol chaos! Ako aj bol pred Orbánom - štát bol pred bankrotom, polovojenské skupiny sa premávali po krajine, tanky na uliciach Budapešti atď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a cele to jeho rodinkarstvo?!

to je v poriadku? nie je to nahodou jeho ciel? tak ako Fica, tiez "demokraticky" zvoleneho niekolko nasobneho premiera? to, ze do politiky ide len vsetko schopna cvarga, ktora chce iba zbohatnut je OK? a este tomu tlieskas.... nechapem...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mýliš sa

Mýliš sa, netlieskam, ale nič nie je len čierno-biele. Zober si Orbánovu situáciu po výhre nad socialistami. Hospodársku moc v krajine mali ľudia z bývalej komunistickej strany (v Maď. sa premenovali na socialistov) - oni mali konexie, oni privatizovali atď. Orbán podľa mňa správne usúdil, že týchto ľudí nikdy nezíska na svoju stranu, preto sa snažil vytvoriť vrstvu, ktorá je jemu naklonená. Nemusí sa nám to páčiť, ale bohužiaľ, vo veľkej miere o tom je politika - nielen u nás, ale po celom svete.

Akurát neviem, či už to nie je cez čiaru, či z niekdajšieho "Mesiáša", ktorý chcel pozdvihnúť Maďarsko, sa nestal človek, ktorý už v prvom rade sa pozerá na vlastné záujmy a koná vo svoj prospech a v prospech jemu blízkych.

Ale do politiky dnes v našich končinách ide predovšetkým všetkého schopná čvarga a asi nebolo to iné ani v minulosti.Zdá sa mi, že málokto ide z presvedčenia, aj preto majú ťažkú úlohu tí lídri - ale aj takí sú (a potom časom sa možno zmenia).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aj Hitler mal 100%

zamestnanost a Lenin zaviedol elektriku do dedin....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno

Áno, na všetko sa dá nájsť protiargument. Okrem toho "najväčši vzor demokracie" USA podporovali diktátorov na celom svete, boli v nespočetných vojenských konfliktoch, Francúzsko a Anglicko v Mníchove 1938 zradili svojho spojenca Československo, hranice všade menili tak, aby to im vyhovelo atď. Každý, hlavne veľmoci, konali vždy vo svoj prospech a na ostatných kašlali. Prečo si myslíš, že teraz konajú inak? Ako zámienka im poslúži údajné alebo skutočné porušenie demokracie v Maďarsku, ale inde im nevadí.
Demokracia svojho času veľmi rýchlo skončila v Grécku. Prečo asi?
Staroveký Rím padol prečo? Nebol ten vývoj trošku podobný terajšiemu? Tiež prichádzali barbar (dnes utečenci)i, usadili ich, potom boli aj vojská Ríma zložené z veľkej časti z barbarov (dnešní futbalisti Francúzska, Anglicka, Švajčiarska z radov prisťahovalcov a ich potomkov atď.), ale barbari naďalej prichádzali - ďalší a ďalší, Výsledok ? Pád Ríma a zastavenie civilizácie na niekoľko storočí.

Skáčem, ale nemám čas podrobnejšie rozviesť svoje myšlienky. Mýliť sa môže každý - aj ja, aj ty, aj Orbán, aj Hitler, aj Lenin, aj dav, aj Európsky parlament. A nevieš, čo je väčšie zlo - riešenie Orbána alebo riešenie EU.
Ale už fakt sa musím venovať práci, už nebudem ďalej odpovedať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, aj u nas mame byvaleho trojnasobneho premiera, aj je vzdelany, aj svojimi schopnostami vynika nad ostatnymi, aj bol svojho casu demokraticky zvoleny, aj...A pozri sa, kam sa nasa krajina pri nom dostala (do totalneho srabu) a kam sa dostal on sam - bez obklucenia ochranky sa uz dozivotne boji aj nos vystrcit.Odporucam mu, ak je taky mudry, nech sa od nas rychlo pouci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja tak zle

Ja tak zle situáciu Slovenska nevidím. Napriek zjavným nedostatkom, korupcii atď. si myslím, že žijeme lepšie ako napr. pred 10-mi rokmi. Podotýkam, nikdy som Smer, SNS, HZDS nevolil...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No hlavne že nemci ochránili jeho pred nimi a všetkých si ich zobrali k sebe z Madarska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Haha

Porovnávať pražskú jar alebo Maďarsko 1956 so súčasnou situáciou je smiešne. Nikto predsa nebráni Maďarsku vykonávať vlastnú politku, okrem toho sa EÚ naťahuje kvôli migrantom aj so Slovenkom, ČR, Poľskom.

Naopak, Maďari by mali merkelovej ruky bozkávať že si v 2015 zobrala tých migrantov z HU domov. A postaviť dajaký smiešny plot a poslať tých pár zvyšných migrantov do lágrov nie je žiadne riešenie.

Ale vidím že Maďari stoja za svojím Orbánom rovnako ako Turci za Erdoganom. Takže ak sa im v EÚ nepáči, nech vypíšu referendum o vystúpení. Ak tak urobia a Brusel pošle dajaké tanky, tak vám dám rád za pravdu že EÚ je iba ďalší Sojuz.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Samozrejme bráni

Samozrejme bráni vykonávať Maďarsku vlastnú politiku, veď preto bolo včera na pretrase v EP a preto chcú Maďarsko potrestať, alebo Fidesz vylúčiť z EPP.

V r. 2015 v súlade s európskymi smernicami nepustilo Maďarsko ďalej migrantov a mali plné právo ich poslať naspäť do Grécka, aby tam požiadali o azyl. Maďari aj bez pozvania Merkelovej mohli pustiť migrantov ďalej do Rakúska a Nemecka, ako urobili Grécko a ostatné štáty, len na rozdiel od nich Maďari brali vážne tie európske smernice - veď keď sme sa na niečom dohodli, tak by sme to maliaj dodržať. Merkelovej pozvanie síce vyriešilo situáciu v Maďarsku, ale spôsobilo aj to, že potom migranti už naozaj húfne sa vydávali do Európy. Orbán s tým plotom samozrejme nezabránil prílevu utečencov (v prevažnej miere sú to ekonomickí migranti) do Európy, len minimalizoval ich vstup cez Maďarsko. Lenže keby sa každý štát zameral vo svojej politike podobne, s primárnym cieľom zastaviť migráciu (úplne sa iste nedá), teda ochrániť vonkajšie hranice, tak tá ochrana hraníc by fungovala podobne, ako v Austrálii alebo v USA - a tam to funguje. Nie bezchybne, ale funguje.

Maďari nestoja všetci za Orbánom. Situácia tam je podobná, ako na Slovensku so Smerom a Ficom. Mnohí sú za Fica a mnohí sú proti nemu - len v Maďarsku tie antagonistické postoje (za a proti Orbánovi) sú ostrejšie, ako v SR.

Ďalej Orbán nechce vystúpiť z EU, ale niektoré kroky EU sa mu nepáčia. Tie kritizuje a snaží sa ich zmeniť. Ak štát či človek je členom nejakého spolku, klubu, tak väčšinou preto, lebo mu to prináša výhody. Ale je legitímnym právom toho človeka, keď sa mu smerovanie klubu nepáči, vysloviť svoj nesúhlas a snažiť sa presvedčiť ostatných, aby to smerovanie, zlé, hlúpe alebo len jednoducho jemu nevyhovujúce pravidla atď. zmenili. Ak nezmenia, je na ňom, či sa podriadi ostatným alebo vystúpi z klubu - ale tak ďaleko v prípade Maďarska ani zďaleka nie sme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tie argumenty

o kríze v 2015 boli dookola už miliónkrát: ide iba o hranie sa so slovíčkami že bola dodržaná "litera zákonov" o dublinských predpisoch alebo o čom. Bottom line je to, že Západ na čele s Merkelovou odľahčil HU ako to len išlo, ale za dobrotu na žobrotu ako sa hovorí.

Orbán prirodzene nechce vystúpiť z EÚ, na to je pragmatik a veľmi dobre vie kam by to smerovalo. Azda dúfa že si časom vybuduje akúsi "nacinálnu internacionálu" spolu s Kaczynskym, Salvinim, Le Penovou a ďalšími "protiimigračnými" stranami a zmení celkové smerovanie z únie. Však robí si aj kontatky v spriatelených režimoch: s Rusokom, Vietnamom, at. Ale ani prípadný úspech nijako zázračne neprepíše základné stanovy demokracie a iba prehĺbi frustráciu prozápadnej časti populácie a upevní oligarchicko-kapitalistický model hospodárstva. A keď k tomu pripojím masovú emigráciu a katastrofálnu demografiu (vlastne ako v celom bývalom Ostblocku), tak si závery spraví každý sám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mohol

Mohol by som debatovať s tebou o každej tvojej vete, ale nemám čas, preto už v tom nechcem pokračovať. Len ešte niekoľko myšlienok:
Naďalej si myslím, že Merkelová s tým pozvaním utečencov urobila veľkú chybu, len si to nemôže slovne priznať. Svojimi terajšími krokmi ale to nepriamo priznáva.
Mal pravdu Orbán v tom, že Afrika a Ázia sú nevyčerpateľným zdrojom utečencov, preto Európa ich nemôže prijímať bez regulácie a kontroly, lebo my nemôžeme spasiť celý svet.

Mám príbuzných v Kanade (Slovákov), odišli zo Slovenska pred cca 15-imi rokmi ako osvietení liberáli a stali sa rasistami - sami to priznávajú a napriek ekonomickému úspechu v Kanade väčšina z nich uvažuje nad tým, že sa vrátia na Slovensko. Práve preto, lebo Kanada tiež otvorila svoje hranice prisťahovalcom z iných kultúr (India, Pakistan atď) a tí sa správajú podobne, ako naši Rómovia - kde sa objavia, narastá neporiadok (Luník 9, zatiaľ v miernejšej podobe) , kriminalita a znehodnocujú okolie (nemovitosti strácajú hodnotu).

Emigrácia a demografia v bývalom Ostbloku? To nemyslíš vážne! Veď práve preto je masová migrácia do západných štátov, lebo predovšetkým u nich je katastrofálna demografia a majú peniaze na to, aby vyplnili chýbajúci počet pracujúcich našimi ľudmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Attila. Neuveritelne ohladom tvojich slovenksych pribuznich v Kanade. Aspon ze otvorene priznavaju (ako aj ty) ze su rasistami. Tak ako aj ty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja som len opísal

Ja som len opísal ich hodnotenie. Za to tvoje ohodnotenie mňa ukážem známym, asi sa im postarám o humor. Nie som "slniečkar", ale určite som oveľa liberálnejší a tolerantnejší, ako väčšina ľudí. Samozrejme môžeš si myslieť o mne, čo len chceš, ale bol by som zvedavý, na základe čoho si prišiel k takému ohodnoteniu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dosť nelogicky píšeš

spomenul si Maďarsko v 56-om možno vieš čo sa tam dialo, akoby tam pokračovali boje z 2. svetovej, vtrhli tam ruskí okupanti za podpory domácich komunistov, tisíce až 10tis mrtvych, 200-300tis maďarov emigrovalo, tisíce prenasledovaných a súdených po potlačení povstania a ten blbý Orbán a spol. teraz pochlebuje rusom kde sa pohne, asi má dosť zvrátenú predstavu o demokratickom zriadení a hodnotách EU
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

orban zachranuje Europu pred migrantmi? Vsak prave on vpustil do Europy za posledne roky nejakych 20 tisic pochybnych Cinanov ci Rusov. Jeden mafian narobi skody za tisice migrantov. A to prosim ak porovnam pocet obyvatelov Nemecka a Madarska a ze v Nemecku dostane azyk ca. kazdy 5-ty, tak sa nam z ochrancu stava presny opak - zradca a populista.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobrý postreh

++ , analógia so SR len v menšom meradle je čisto náhodná :)
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME