Nedeľa, 17. február, 2019 | Meniny má Miloslava

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slobodu kňazovi nedáva celibát, ale rodina (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím si, že v katolíckom náboženstve vykonávajú kňazi náročnejšiu službu z dôvodu prijatia celibátu, preto si ich veriacich aj viac ctia, ale sú aj iné veci, ktoré nedávajú náboženstvu nezávislosť v službe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aký celibát ?

Prírodu neoklameš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No to boli naši predkovia riadní

hlupáci a dokazuje to i náš jazyk. Predstavte si že človeku, čo nemá rodinu ani manželku sa hovorí tak nezmyselne, že slobodný. A keď sa ožení už sa mu povie ženatý, alebo muž sa záväzkami. No riadna hlúposť, nie? Alebo, žeby to až taká hlúposť nebola? Žeby to bolo naopak? Že nie naši predkovia, ale autor toho článku to má popletené. Za slobodna(rozumej klasicky, nemal som ešte rodinu) som s obľubou požíval frázu: "omnia mea mecum porto", teda všetko svoje si nosím so sebou. Ak som sa rozhodol zmeniť pôsobisko, nič a nikomu som nemusel vysvetľovať. To svoje, teda hlavu a par rúk si beriem so sebou a idem, omnia mea mecum porto. Po ženbe a po narodení deti, už som to prestal používať, jednoducho ta stará pravda už prestala platiť. Moja už bola manželka i detí, to sa už len tak slobodne rozhodnúť nemôžem. To už som totiž nebol slobodný. Teda nie naši predkovia, ale autor tohto pamfletu to má dopletené. Založiť si rodinu znamená stratiť slobodu. Prečo do toho vlastne rýpe, keď zjavne nevie o čom hovorí? Kňazi, alebo rehoľníci sa pre tento spôsob života rozhodujú vedome a dobrovoľne. Nie je to určite jednoduché, niekto to nezvládne a skončí. Niekto zase nezvládne manželský a rodiny život a utečie od toho. Ale to, že to niekto nezvládne, neznamená, že je manželstvo zlé. Tak isto, ak niekto nezvládne žiť v celibáte, to nezmená že celibát treba zrušiť. Prečo sa do neho naváža toľko ľudí, ktorých sa to netýka?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Amen !

!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pri všetkej úcte, pán Prostredník..

Aký účel má vlastne Váš príspevok? V poslednej dobe sme svedkami toho, ako sa teologické a duchovné témy stávajú predmetom verejných blogov a diskusií. Akoby sme verejne diskutovali o jadrovej fyzike alebo tonálnej harmónii. Téma celibátu je vnútornou témou Cirkvi. Prijatie celibátu je slobodným rozhodnutím človeka, ktorý chce celý svoj život, celý svoj čas a sily venovať službe Bohu. Rozoberať to na portáloch ako je sme mi pripadá prinajmenšom lacné.. Je veľa takých, ktorí kríž celibátu neuniesli. Ak sa však my sami nedokážeme na celibát pozerať z duchovného hľadiska, iba z toho ľudského, iba tým dokazujeme, že Cirkev je len akési spoločenské zriadenie, charitatívny spolok, či záujmová skupina. Ľudia, ktorí veriacimi nie sú, ju takto aj vnímajú. Tomu celkom rozumiem. Ale už ani my, veriaci, ju nedokážeme vnímať inak?
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME