Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Moskovský protokol znamenal koniec Pražskej jari a začiatok normalizácie (historická minúta) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Rusi po 50 rokoch odtajňujú archívy.

Tešme sa , občúraný originál pozývacieho listu, Dubček agent Moskvy doviedol sovietsku armádu na hranicu s Nemeckom / NATO/ čo Sovieti veľmi potrebovali. Za obuškový zákon dostal miesto veľvyslanca v Turecku ? A zdržali sa tam 20 rokov. Ale chybovali bratia Česi. Keby tam v 48 komunisti prehrali voľby, všetko by bolo inak. Slovensko je aspoň rarita ako jediná krajina sveta kam pričiel komunizmus zo Západu.
Ale to bol dôsledok Mníchovskej zrady Československa, keď nás vlády Francúzska a VB podhodili Hitlerovi, keď sa zbavili "dielne Európy" kde sa vyrábalo všetko od ihly/ BAŤA až po elektrárne /ČKD/a naivne si mysleli, že Hitlerovi otvoria cestu na východ a oni potom zobchodujú nové trhy,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

3/3

"Slovensko je aspoň rarita ako jediná krajina sveta kam pričiel komunizmus zo Západu."

Komunizmus na Slovensku (resp. do ČSR) nikdy neprišiel. Mali sme tu židoboľševizmus a ten ako prvý dorazil zo západu do cárskeho Ruska (Solženicyn, nech mu je zem ľahká, by ti o tom vedel povedať viac). Zvláštna forma odvodená od komunistickej ideológie prišla zo západu aj do Číny.

Je smutné, že Putin dodnes nebol ochotný oľutovať túto okupáciu. Odchádzajúci ruskí vojaci plakali, keď sa z relatívne (na pomery sovietskeho bloku) rozvinutej krajiny museli vrátiť do zaostalého Ruska. Ak by túto okupáciu úprimne oľutoval, doma by mu to neubralo prakticky žiadne body a v zahraničí by mu ich to pridalo. Namiesto toho si pred pár rokmi dával jazýčkové s Peresom, keď v Moskve otvárali nové židovské múzeum a vyzdvihovali spoločnú históriu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

globálny prediktor dal Putinovi mandát

aj židov postaviť do pozoru, tak ako zatiaľ nikto ! Kajať sa môže za svoje činy, nie za politbyro pred 50 rokmi. Ospravedlnil sa nám už ruský parlament. A židoboľševizmus nie je komunizmus. Kde a kedy vyhrala voľby židoboľševická strana ? Nepleť oficiálnu ideológiu so záujmami GP a už nie vôbec s božím zámerom. To rovno je potom GP Čižnár ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jeltcin

poslal Havlovi pozyvaci list, s ktoreho bolo jasne kto pozval okupantov ale nikdy nebol potrestany za vlastizradu o nikdy nezaplatil odskodne jeho obetiam, lebo sudy su nefunkcne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poslal kópiu ,občúraný je v Moskve.

Božie mlyny melú pomaly. A súdy ešte pomalšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Pre mna je to osobna vec. Datum narodenia 21.8. Samozrejme neskrosi rok. Myslim ze az posledne jeden dva roky sa zacali objavovat vo velkom ruske dezinformacie ohladom danych udalosti. Nesmieme zabudnut treba si to donekonecna opakovat
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím si, udalosti z roka 1938 asi nikto nespochybňuje a nemeckú armádu nikto tak neoslavuje ako udalosti z roku 1968 a ruskú armádu. K Vaše,j verím že úprimnej a túžobne položenej otázke, sa už vyjadril niekto vyššie v diskusii. Udalosti z roku 1938 neboli o.k. tak isto ako udalosti z roku 1968. Vzhľadom na počet pacientov tu diskutujúcich je počet pripomenutí predovšetkým udalostí z roku 1968 stále nedostatočný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rekl bych ze ani invazi 1968 temer nikdo neoslavuje, tech par blbcu nestoji za rec. Mnichovska dohoda byla v dusledcich mnohem dulezitejsi, a to nejen mnozstvim mrtvych. Cokoliv se tady potom stalo, bylo ovlivneno Mnichovem, okupace, odsun, nastup komunizmu a vlastne i ten rok 1968... Zmeny hranic i etnickeho slozeni nasich statu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

to je veľmi relatívne... Dajme tomu, že ČSR by mníchovský diktát neprijala..Západní spojenci označia ČSR za vinníka, Nemecko aktivizuje svojich spojencov , ČSR si rozdelia násilím a nikdy nevznikne Slovenský štát. Ale aj napriek tomu by sa zrejme Ribbentropp - Molotov dohodli na delení krajín medzi nimi a veľmi pravdepodobne by sa potom opakoval scénar , ktorý už poznáme.. t.j. vojna Nemecka s Francúzskom , Talianske kampane v Afrike , aj prepad ZSSR Nemeckom... ČSR by po vojne vznikla opäť , odsuny obyvateľstva by sa diali ďalej a moci by sa u nás aj tak ujali komunisti..

Naproti rok 1968 je prelomový v tom , že nás napadla "spojenecká krajina". Zastavili sa reformné kroky , ktoré by ČSSR možno posunuli bližšie k najvyspelejším štátom sveta.. Vďaka roku 1968 nám tu vládnu postkomunistickí pohrobci , ktorí deformujú mentalitu ľudí dodnes. Papalašizmus tu je znova , a vlastizradné ***** obhajujúce okupáciu len preto , že z toho majú benefity, tiež ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neni, kdyby se za nas tehdy Zapad postavil, posililo by to nase prozapadni vazby. Ona CS exilova a povalecna mezinarodni politika se delala pod prizmatem Mnichovske zrady - orientace na totalitni Sovetsky svaz mela mela zarucit preziti Ceskoslovenska v tomto prostoru proti Nemecku pote, co prozadni smerovani totalne selhalo. Komuniste by se k moci taky mozna vubec nedostali - nebo by to meli minimalne vyrazne obtiznejsi. Za prvni republiky volilo KSC jen cca. 10% volicu. Stejne tak s odsunem prisli Britove az po Heydrichiade, kdy predpokladali, ze po tom co se stalo, nebudou mit oba narody schopnost zit vedle sebe. Bez ni by k nemu vubec dojit nemuselo. Valka by asi byla tak jako tak, ale jak by vse probihalo uz dnes tezko odhadneme.

Rok 68 byla samozrejme strasliva spinavost, kterou nam okolni bolsevicke rezimy provedly. ALE - ruku na srdce a pri vsi ucte k rade lidi, kterym normalizace znicila zivot, rok 1968 nevedl ani ke zemne rezimu - komunisti tady vladli pred nim, vladli i po nem. Socik padl za 20 let tak jako tak - a to uplne a bez nejake "treti cesty", pravdepodone si invazi jen o par let prodlouzil zivot.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak si

naozaj myslíš , že by to posilnilo naše prozápadné väzby , tak si strašne naivný.. Stačí sa pozrieť do vtedajšej mapy a je to jasné..

Medzivojnová ČSR bola demokratická , prozápadne orientovaná a skončila ako sovietsky satelit.. Rumunsko bolo autokratické , prozápadné , a stalo sa to isté... Maďarsko sa orientovalo na Nemecko a ..tiež sa stalo satelitom ZSSR.. Polsko bolo autokratické s väzbami na Veľkú Britániu a Nemecko , so ZSSR mali otvorene nepriateľské vzťahy a ..nakoniec skončil tiež ako sovietsky satelit napriek Katyni , či sovietskej "pomoci" pri Varšavskom povstaní...

Z toho, čo som napísal vyplývajú dve veci .. Je jedno , aký si bol štát , na koho si sa orientoval , aké dohody sa ťa týkali/netýkali ... Po vojne ak si bol na nesprávnej strane opony ..mal si smolu.
Druhá vec .. skoro každý štát , čo susedil so ZSSR resp. dnešným Ruskom, mal alebo má problém.. Či to boli Maďari v 1956 , my v roku 1968 , Číňania pri rieke Ussuri, alebo v súčasnosti Gruzínsko , Ukrajina ...

Celkovo je samo o sebe problém v Rusoch... Túžia , aby ich každý uznával akí sú veľkí. Ale aj napriek obrovskému potenciálu to robia agresívnym spôsobom. Zasahujú do politík iných krajín , vyhrážajú sa , brnkajú na nervy , budujú piate kolónu slabomyseľných ( ale uplatitelných ) trotlov a kolaborantov...

Rok 1968 zastavil zmeny , ktoré by možno poľudštili experiment zvaný socializmus.. Namiesto toho tu zabetonovali papalášsky nihilizmus... Najhoršie však je , že zdeformoval zmýšlanie mnohých ľudí.. V tomto režime si nemusel byť šikovný.Stačila servilnosť , slaboduchosť , neschopnosť , byť donášač , udavač , "spolupracovník".. a režim ťa odmenil.. Rozvrátil systém hodnôt ..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

3/3

Samozrejme by to nase prozapadni vazby posililo. Vubec o tom nepochybuj. Benes byl cokoliv, jen ne blazen. Pro povalecnou prosovetskou orientaci se rozhodl po zrale uvaze a HLAVNE na zaklade spatne zkusenosti z Mnichova. neslo o idologie, ale proste narodni preziti, ktere Nemci ohrozili. Delas jednu zasadni chybu - predpokladas, ze pokud by WW2 zacala v roce 1938, probihala by uplne stejne jako kdyz zacala o rok pozdeji. Tak to prece neni - hlavne kdyz by se Francouzi a Britove rozhodli skutecne bojovat. Nemecko bylo v roce 1938 vyrazne slabsi nez v roce 40, kdy vpadlo do Francie. V podstate armadu teprve budovali. Pro Nemce by cokoliv nez rychle vitezstvi znamenalo katastrofu a opakovani scenare z WW1. Sovetsky Svaz do valky taky vubec primo vstoupit nemusel - a nebo v krajnim pripade dokonce v ni bojovat na strane Hitlera. Stat se mohlo cokoliv...

Po valce tak jak probehla uz byla ta orintace v podstate dana na zaklade dohod o vlivu mezi velmocemi, v tom s tebou souhlasim - to ale nic nemeni na faktu, ze Benes k castecne prosovetske orientaci dosel sam nezavisle na tom - a mel v tom podporu vetsiny verejnosti. A velmocenska politika je vzdycky svinstvo - je celkem jedno, jestli ji delaji Rusove, Soveti, Briti, Amici nebo Frantici. Ty metody se az tak nelisi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Snažim sa najsť

odpoveď na podstatu problému ..či by mníchovská dohoda , či už prijatá alebo nie niečo zmenila.. A ja tvrdím že nie..

Načrtnem ti scénar, kedy západní spojenci nepodpíšu michovskú dohodu v r.1938 a zastanú sa Československa... ČSR kvôli nevýchodnej polohe a najmä kvôli nepriateľským sudedom prehrá do troch týždňov. Nemci obídu pohraničné pevnosti , vybombardujú Prahu, Slovensko si rozdelia poľská a maďarská armáda a slovenský štát nevznikne. Francúzi síce vyhlásia Nemecku vojnu , ale za maginotovu líniu sa nepohnú , Británia nestihne preskupiť jednotky ..skončí to "čudnou vojnou" podobne ako v roku 1940. Nemecké divízie sa stihnú preskupiť a porazia Francúzsko.. Z východu budú krytí Poľskom , ale len do doby , kým sa neporátajú s Francúzmi.. Potom sa buď Poľsko stane spojenec Nemecka , alebo si ho rozdelia, ako na začiatku druhej svetovej vojny.

Vzniknutá situácia v hypotetickej situácii by teda bola veľmi podobná, ako v realite v roku 1941 , len krajiny by boli obsadené v inom poradí .. Vychádzam z toho , že Hitler chcel vojnu. ZSSR zasa chcelo , aby sa pobili Nemci so Západom ..

Áno , súhlasím s tým , že veľmocenská politika bola vždy svinstvo a robia ju všetci... Ale to neznamená , že teraz mám odpustiť Rusom to , čo spravili v roku 1968. Briti a Francúzi nás neokupovali , Rusi a Nemci áno..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ve svych predpokladech mas nekolik zavaznych chyb. Nemci neplanovali nase opevneni obchazet, ale zautocit primo ze zapadu, coz by za jistych okolnosti mohlo dat sanci CSR alespon nejakou dobu bojovat. Stejne tak vubec neni jiste, ze by nas pri ucasti Francie a GB napadlo Madarsko s Polskem. Za vznikle situace by se Madari bali zafungovani Male dohody a vstupu Rumunska a Jugoslavie do valky na strane CSR. A tato varianta je velmi pravdepodobna, hlavne Rumuni davali v te dobe najevo odhodlani se do pripadne valky pridat. Vsak byl to i jejich zajem, bali se ze prijdou o "madarska" uzemi, ktera po Trianonu ziskali. U Polska je to slozitejsi, ale troufam si rict, ze ani Polsko by proti GB neslo, tim spis, ze ceskoslovenska vlada byla pod tlakem okolnosti pristupna ke kompromisum na CZ-PL hranici. Vznikla situace by tedy pro Nemce nebyla zdaleka tak luxusni, jako byla realne po podpisu Mnichovske dohody. Je dokonce mozne, ze by k zadne valce nedoslo a vse by skoncilo nejakou formou dohody. Pokud by ale k valce doslo - zalezelo by jak by se k tomu F+GB postavili. Pokud by vse skoncilo Sitzkriegem (a to se opravdu vyloucit neda), jako v pripade Polska, meli by jsme obrovske problemy a velmi pravdepodobne by to nedopadlo dobre. Pokud by jakymkoliv zpusobem dokazaly udrzet vetsi cast nemecke armady na zapade, melo by CSR sanci - hlavne pokud by nam Rumuni, Jugoslavci a Soveti materialne pomohli. Nase armada byla v te dobe velmi slusna a vyjma letectva technologicky za Nemci moc nezaostavala - a to byla v chodu spousta novych projektu - samopaly, samonabijeci pusky, nebo nove tanky i modernejsi stihacky.

S tim odpoustenim je to slozite, doba se zmenila, s ni i rezimy a ideologie, a ja s tim problem nemam, samozrejme to neznamena, ze bychom meli zapomenout.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Napísal si

to celkom pekne , ale máš tam tiež dosť nepresností. Z taktického hľadiska sa Nemci snažili pevnosti obísť.. Na Francúzsko tiez nezaútočili cez Maginotovu líniu, ale cez Belgicko.. V prípade priamej konfrontácie Nemecko vs. ČSR by išli najväčšie sily cez anektované Rakúsko , kde pevnostný systém nebol dobudovaný... Ináč..tu je pekný dokument k alternatívnej realite,ako by konfrontácia prebiehala...

https://www.youtube.com/watch?...

K susedom.. Maďari by ČSR pravdepodobne vojensky nenapadli práve kvôli Rumunsku. V 1938 chcel Hitler , aby Maďari participovali a porcovaní ČSR a Horthy sa rozplakal , že ho to zničí... Nakoniec však spískali 1.viedenskú arbitráž v novembri 1938..
Poľsko bolo iný prípad. To v čase Mníchovského diktátu okamžite dalo 1.októbra 1938 ultimátum o odstúpení Tešínska a Javoriny s vyhrážkou vojny , a tieto územia aj získalo. Poľsko bolo v čase anexie ČSR ( marec 1939 ) nemecký spojenec .. Len Beck si veľmi neskoro uvedomil , že po obsadení ČSR spojenectvo končí a tak rýchlo začalo hľadať záruky v GB.. Ale Poľsko v malom participovalo na delení územia ČSR a Veľkej Británii to nevadilo... Tá sa viacej starala o svoju ríšu ...
Rumunsko by v prípade vojny bolo na strane ČSR , v podstate to bol v dannej dobe jediný normálny sused...
V Juhoslávii sa však mýliš. V rokoch 1935 - 1935 bol na čele vlády Milan Stojadinovič a ten sa orientoval na Osu , nie Malú dohodu.. Takže v prípade vojny Nemecko vs. ČSR by Juhoslávia zasiahla maximálne proti Maďarsku ..ale ináč by bola neutrálna... Nezabudni , že Juhoslávia sa 27.marca 1941 pridala k Osi , a to malo za následok štátny prevrat ..a operáciu Marita...

Súhlasím tiež s tým , že československá armáda bola veľmi slušne vyzbrojená , ale vzhľadom k k tomu , že sme boli obklopení nepriateľskými štátmi , by sme nevydržali ani tri týždne.. Naviac, zlyhal by aj ústupový plán na Slovensko , cez Moravu by ČSR rozdelili na dve časti...

Mrkni si ten dokument... Tam máš veľmi pravdepodobný scenár, ako by ČSR skončilo... Samozrejme , keby boli západné veľmoci aktívnejšie , tak by to vyzeralo úplne ináč... :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ten dokument (diky za link) je jeste optimisticky - pocita s alternativou samotne CSR proti vsem, a to by opravdu bylo hodne rychle. Stejne tak si nemyslim, ze by Polaci a Madari cekali az na konec, jak je ve filmu predpokladano. Pokud by jsme meli mit nejakoui sanci, musel by nam zapad aktivne pomoct. Polska spoluprace s Hitlerem byla ciste ucelova. Hlavnim spojencem Polska byla celou dobu Francie, ktera Polakum materialne a politicky pomohla proti bolsevikum, ktera byla s GB garantem versailleskeho systemu a tedy i polske statnosti - mimo Sovetu prave i proti Nemecku. Je opravdu nepravdepodobne, ze by Polaci chteli Francouze a Brity nastvat. Po Mnichove uz to samozrejme bylo jine - z CSR udelal fackovaciho panaka, take proto byl Mnichov tak dulezity.
Stojadinovic nebyl ani tak pro osu, jako pro neutralitu. Jeho moc ale nebyla absolutni a byl by pod velkym tlakem: verejne mineni hlavne v Srbsku bylo jednoznacne na strane CSR a v dobe Mnichova se prihlasilo 60.000 dobrovolniku na pomoc CSR (!). Dalsi tisice by nasledovaly pozdeji. I proto je smutne, jak jsme se jim odvdecili v otazce Kosova... Ale to odbocuji.
Nase tezke opevneni je do jiste miry mytus, bylo jen na par usecich a ani tam nebylo plne dozbrojeno - plzenska skodovka i v dobe nemecke hrozby preferovala export nad zakazkami pro CS armadu, a dodavky pevnostnich kanonu vazly. To jen jak to i za Prvni republiky chodilo... Nemci nemeli problem ani s dokoncenymi modernimi pevnostnimi systemy v Belgii - na ty nase utocit vubec nemuseli a pokud by chteli, asi by si s nimi poradili. Uzitecnejsi byl urcite system ropiku, byt bohuzel bez tezkych zbrani.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bože, čo len s nami

bude zajtra...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Za komunistov sa špatne nežilo,
v lete bolo sviežo, v zime snežilo.

Mlieko bolo iba za dve koruny,
taký nádherný bol reži minulý!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ano, zdrazenie potravin bolo kompenzovan

Ano, zdrazenie potravin bolo kompenzovane zlacnenin nakladnych aut alebo lokomotiv :-)
 

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME