Štvrtok, 21. február, 2019 | Meniny má Eleonóra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Moskovský protokol znamenal koniec Pražskej jari a začiatok normalizácie (historická minúta) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

preco nikto
nezobral do ruky zbrasn a nebojoval za vlast. Hamba, zbabelci....
ad hominen
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hamba okdial z McDonalds?? :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to sa vtedy nedalo, neboli sme v NATO. dnes sme v NATO, keby nas obsadzovali Rusi, tak verim, ze niekto pride na pomoc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neprisli

mnichov 1938
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A kto mal vtedy prísť?

Británia nemala s nami zmluvu.
Francúzsko malo, ale nie vojenskú o obrane pred napadnutím Nemecka. (garančná zmluva to neuožňovala)
ZSSR ako jediné s nami malo vojenskú zmluvu o brane pred útokom Nemecka, ale vyhovárali sa na Francúzsko, že bez neho do toho nepôjdu.
Malá dohoda (Juhoška, Rumúnsko, CSR) bola postavená proti Rakúsku a Maďarsku, nie proti Nemecku.
A naviac Československo prijalo Versailskú zmluvu a súhlasilo s ochranou menšín. ktoré v budúcnosti príjmu veľmoci, a následne Locarnske dohody (1925), kde súhlasilo s tým, že sú
časťou dohody budú arbitráťne a rozhodcovské zmluvy Nemecka s ČSR.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ZSSR sa nevyhováral,

nemal s nami hranicu.

Tá zmluva s ním mala klauzulu, že nám nemôže pomôcť sám, ale ku koncu sa už vyvíjala snaha, že sa na nej nebude trvať. Lenže Poľsko ani Rumunsko sovietskej armáde nepovolili prechod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Francúzsko s nami tiež nemalo hranicu. A napriek tomu ZSSR trvalo na spoluúčasti Francúzska.
Nemecko malo so ZSSR zmluvu ešte z roku 1925 o spolupráci tam bol hlavný problém a dôvod výhovoriek.
To že ČSR malo také zmluvy aké sa im podarilo výrokov a ť je druhá vec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Francúzsko bol v úplne ideálnej pozícii

- malo hranicu s Nemeckom, takže ho mohlo ako odvetu napadnúť (spolu s Britmi). Lenže nemalo záujem. Podobne ani po napadnutí Poľska. Dnes sa všeobecne uznáva, že keby vtedy spojenci napadli západnú hranicu Nemecka, tak by vyhrali, pretože Hitler mal väčšinu síl v Poľsku. Ale oni len zhodil na Nemecko letáky (tzv. konfetová vojna).

ZSSR bol logisticky v zlej pozícii - zásobovať front cez Podkarpatskú Rus nebolo možné, veď tam takmer neboli cesty. A Poliaci aj s Rumunmi sa vtedy cítili byť Hitlerovi kamaráti.

Hitler sa nijakou zmluvou z r. 1925 necítil viazaný (a obávam sa, že tú zmluvu si si vymyslel), pretože nastúpil k moci neskôr. A Stalin dobre vedel, o čom píše Hitler v Mein Kampf (o lebensraume na východe a o podľuďoch).

Takže nie, Stalin z celého srdca túžil bojovať proti Nemecku po boku Británie a Francúzska. Pakt Molotov-Ribbentrop prišiel až potom, keď videl, že ho Briti za spojenca nechcú. Ešte aj potom, keď Francúzsko bleskovo prehralo, Stalin behal ako nepríčetný, pretože cítil, že je na rade.

Začiatok WWII bol veľmi špinaví a mocnosti sa navzájom hodne podrážali. Západ chcel nasmerovať Hitlera do ZSSR, Stalin zas dúfal, že sa Hitler vyčerpá bojmi na západnom fronte. Malé krajiny sa snažili si urvať niečo pre seba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

..mudro pises mudro..:)..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem si spomenúť na názov knihy

bola od ruského autora a rozoberaním príprav v Sovieckom zväze, postavením armád, budovaním a ničením obranných pozícií opisoval, ako sa aj Stalin pripravoval na útočnú vojnu. Len 6.7.1942 nebol tak dobre vyzbrojený. Ak by niekto vedel názov a autora pošlite mi správu! Bolo tam niečo s dňom.

K ZSSR, nenapadli náhodou Fínsko, po dohode s Nemeckom aj Polsko?
Mne sa moc jeho snaha o boj s Nemeckom od počiatku nezdá. Potom to už po napadnutí bola nevyhnutnosť. Nesporne však hlavnou mierou prispeli k jeho porážke.

Hystóriu je ťažké hodnotiť, môže byť veľa názorov, ale dobré sa je z nej poučiť. Teraz všetky kritizujú niekoho za to, že v 38 alebo 68 nebojoval. Oni sedia za PC či mobilom, branci cvičia a Nočný vlci si tu stavajú základne. Sú schopní a ochotní bojovať teraz?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takže ZSSR malo nevyhodnú pozíciu a podpísalo zmluvu kde sa zaviazalo vojenský pomáhať? Ako to chcelo robiť? Alebo skôr nechcelo, ale len chcelo dostať do ČSR svojich diverzantov na zmenu režimu. Hitler sa necítil viazaný, stačilo, že ZSSR sa citilo viazané, že s ním Nemecko ako prvé obnovilo vzťahy.
Stalin netúžil bojovať proti Nemecku (mohol ale radšej s nim podpísal pakt), On túžil obsadiť a kolonizovať Pobaltie, Poľsko a brúsil si zuby na Československo. Ak by mu Briti podhodili Nemecko ako bonus by bolo už len triumf jeho moci.
Stalin nikde nebehal on Hitler ovi veril. Neveril ani svojim špiónom, ale Hitlerovi áno, lebo mu sľúbil Pobaltie, Poľsko, a to dodržal.

Problém pred II. WW bol že všetci kričali že chcú mier . Daladier, Chamberlain, Mussolini Stalin s Hitlerom na čele. Nedôvera voči Stalinovi bola oprávnená a ukázalo sa to ako pred II. WW tak po nej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Z geografického pohľadu máš pravdu

Lenže vyvstáva otázka prečo teda ZSSR uzavrelo takú vojenskú zmluvu, o ktorej vedelo, že ju nie je schopné naplniť?

Podstatnejšie je, že čo sa týka uzavretých zmlúv Francúzsko malo uzavretú len spojeneckú zmluvu, ale nie vzájomnú vojenskú pomoc. Jednoducho československá diplomacia nechcela posielať československých vojakov na obranu Francúzska či pri ochrane Francúzskych kolónii, o ktoré mali záujem mnohé krajiny.
ZSSR uzavrelo s ČSR vzájomný vojenský pakt potom, čo ZSSR uzavrelo zmluvu s Francúzskom a tak aj podmieňovali svoju ochotu brániť ČSR. Teda geografia v tom nehrala až takú podstatnú či prvotnú rolu.
Nehovoriac, že ČSR podpísalo v roku 1925 Locarnske dohody, kde boli signatármi Nemecko, Francúzsko, Británia, Poľsko, Taliansko,Belgicko kde sa zaručovala západná hranica tzv. Rýnsky bezpečnostný pakt, kde sa Francúzi zaviazali, že prekročia Rýn, len vtedy, keď s tým budú súhlasiť všetci účastníci dohody teda aj Nemecko.
Poľsko a ČSR tam podpísalo arbitrážne zmluvy s Nemeckom, čím sa de facto začala ich likvidácia.

Neviem, kde sa čo všeobecne uznáva ,ale to čo píšeš je len fabulácia. Krásnou ukážkou je, neschopnosť Francúzov ani za pomoci Britov sa ubrániť, po útoku Nemcov a ich kapitulácia behom do slova troch dní.

Ja som netvrdil, že Hitler sa cítil zaviazaný, ale bol to Stalin, ktorý veril Hitlerovi. (A nič som si nevymyslel) ZSSR uzavrelo s Nemeckom prvú zmluvu v roku 1922 v Rappalle, nasledovali zmluvy z Berlína 1926, predĺžené v roku 1933 to už po nástupe Hitlera. V 1936 nebola síce Hilerom predĺžená (ZSSR malo záujem), ale to nezabránilo, aby vznikla slávna Ribentrop-Molotov zmluva 1939.
Stalin tak behal ako nepríčetný, že je ďaľší na rade, že neuveril ani vlastným špiónom, že už je na rade. Prosím ťa nesranduj.

Začiatok, ale aj priebeh aj jej koniec bol špinavý o tom niet pochýb. Roosevelt uveril Stalinovi a postavil sa proti Churchillovi, ktorý Stalinovi nedôveroval od samého počiatku,a oprávnene, ale to už je iná pesnička.

Západ (rozumej Francúzsko) sa cítilo ohrozené Nemeckom a preto uzavrelo Locarn, čo sa ukázalo ako naivné rozhodnutie. Nemecko od počiatku (ešte bez Hitlera), porušovalo Versaillesku zmluvu, keď cvičilo svoje vojská v ZSSR, s ktorým ako prvý podpísali spoluprácu. Británia nezmyselne tlačila na zvyšovanie práv menšinám, ale nie na svojom území. No a ZSSR (Rozumej Stalin) mal eminentný záujem na navrátení území Poľska, Pobaltia, ale aj anexiu ďaľších území ako napríklad Československa o tom nás presvedčili po II. WW.
Tento koktejl Peacemakerstva bol dôsledok II.WW. Ako sa vraví cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

kdeze, neni sanca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezazil si komunizmus

Zbrane mali len armáda, verejna bezpecnost, pohranicna straz a ludove milicie. Bezny clovek drzal hubu. Stacilo povedat nieco na rezim a siel si sediet.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale zase nie vo vsetkych pripadoch. Otec mi hovoril, ze niekedy popijal pivko a cela krcma si rozpravala vtipy u Husakovi. A nikto nesiel sediet. Mne osobne sa komunizmus nepaci a nechcel by som ho, ale myslim, ze by sa malo informovat objektivne a nie naschval zvelicovat niektore veci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O ľudí zo 4. cenovej so základným

vzdelaním sa komunisti nestarali.

Skúsenosť tvojho otca situáciu nevystupuje.

Bezzubé a impotentné vtipy pre režim nepredstavovali žiadnu hrozbu.

Za zbierku vtipov ale bol spisovateľ Kalina odsúdený na 2 roky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze kto pije pivo, alebo ide do krcmy, automaticky ma iba ZS vzdelanie? Pekne pekne... Ake vzdelanie musi mat clovek, aby dokazal dedukovat taketo vysoko inteligentne zavery?
Alebo ide len o to, ze treba rychlo nakydat spinu na kohokolvek, kto opise akukolvek inu skusenost, nez tu najkatastrofickejsiu?

Co sa tyka bezzubych vtipov. Ten vyssie pisal "Bezny clovek drzal hubu. Stacilo povedat nieco na rezim a siel si sediet. ". Nehovori nic o tom, ze v krcme sa mohlo hovorit, alebo, ze ludia so ZS vzdelanim to mohli hovorit. Takze niekto z vas si tu zjavne vymysla co sa mu zachce. Otazka je, ktory.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslim, ze ti nedochadza.

Generacia nasich rodicov sa narodila, aj vyrastla za komunistov. Prezili najkrajsie roky svojho zivota, prve lasky, atd. za komunistov. Moja mamka ma 2 vysoke skoly. Otec bol "frajer" s dlhymi vlasmi a nosil dzinsy a sem tam sa za nim na ulici plizili policajti. Napriek tomu hovoria, ze si mohli dovolit aj dovolenky, zdravotnu starostlivost, dokonca raz aj nove auto. Toto dnes uz neplati pre vacsinu ludi a prosim, nechodte na mna s nezmyslami, ako sa kazdy ma zamestnat ako programator, generalny manazer alebo lekar, alebo dokonca v tomto bananistane podnikat a nedajboze na tom aj dobre zarobit. Toto nikdy nebude mozne pre vacsinu.
Ano, na exoticke ovocie sa mohlo cakat v radoch, hoci ja si to z detstva nepamatam. V 80. rokoch sme doma mavali banany ci pomarance. Je pravda, ze som sa nikdy nepytal, ci na ne bolo treba stat v rade :) Podotykam, ze nikdy sme nemali ziadneho komunistu v rodine, co by nas mohlo akokolvek zvyhodnit.

A teraz si predstavte co prislo v 90-tych rokoch. Holohlave gorily vyberajuce vypalne, ktore ludom lamali ruky, nohy, ak nezaplatili. Obrovska rozkradacka vsetkeho, co sa v predoslych dekadach vybudovalo, privatizacie, podvody. Pozrite sa na to z pohlaud cloveka, co zil aspon polovicu zivota za komancov, kde ziadna mafia a podobne veci nebola. Samozrejme, namiesto nej boli estebaci, atd. Len sa snazim vcitit do pohladu tych ludi a vysvetlit si (aj vam), preco nie kazdy musi az tak kydat na socializmus. Napr. podla mojich rodicov, nieco bolo zle a nieco zas lepsie. Kto tvrdi, ze uplne vsetko bolo len a len horsie, opakujem, uuuuplne vsetko, tak sa hadam neda povazovat za objektivneho.

Ja sam keby som si mal vybrat, tak si vyberiem kapitalizmus, demokraciu, hoci vsetko ma od dokonalosti daleko. Komunizmus urcite nie. Ale respektujem, ze niektorym ludom sa nemuselo zit vyslovene zle a ze niektore veci im dokonca mohli aj vyhovovat viac, nez v dnesnom bananistane (neporovnavam s Rakuskom alebo podobnymi krajinami, ale s tym, co vzniklo u nas). Vobec sa mi nepaci, ak tychto ludi oznacujete za primitivov, jednoduchsich a podobne. A ked to robi niekto, kto vtedy este ani nezil, tak to uz vonkoncom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Wow, v jednej krčme jeden raz niekto beztrestne rozprával vtipy. to hneď mení celú situáciu!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Urcite nie len jeden, a ani v jedinej krcme. A nepisal som, ze to meni celu situaciu. To si si sam vymyslel. Robis presne to, co tu kritizujem. Ze ak sa ktokolvek opovazi povedat, ze nie kazdeho zatvarali a nie za vsetko (vsimni si, ze vobec neobhajujem komunizmus ako taky) tak tunajsi diskutujuci ho hned hystericky sklikaju, lebo ved take nesmie hovorit. Ked je clanok o kydani na nieco, tak sa musi kydat a nikto nesmie nemat len a len zlu skusenost. Hoci aj sprostredkovane od starsich (viacerych). O co ste v tomto lepsi nez hnusni komunisti? Ze ma nezavriete? Fajn, pekne od vas, ale "jediny spravny nazor" tu funguje tiez. Mate problem uznat, ze nie kazdemu muselo byt zle, ci az hrozostrasne. A ak nahodou, tak z neho urobite primitiva, hlupaka, ktory nemoze mat ine, nez ZS vzdelanie, popripade, ze musel byt komunista. No tak, trosku sa nad sebou zamyslite. Mne ide len o tu objektivitu, o nic ine. Komancov by som neobhajoval ani nahodou, ale na druhej strane, rad si vypocujem rozne nazory, nie iba tie povinne, ktore sa smu prezentovat (v tomto pripade len a len negativne skusenosti).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano, tým, ktorí nemali problém ohnúť sa a lízať zem a ich jediná ambícia bola mať plné brucho a prádzne gule, tým sa až tak zle nežilo. Dokonca aj dlhé vlasy si mohli dovolit....
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME