Sobota, 16. február, 2019 | Meniny má Ida, Liana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nostalgia za mladosťou aj niečím, čo nezažili (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hehe, skusenosti to potvrdzuju, prieskumy to potvrdzuju, ludia o tom hovoria, ale Sulik stale ludom tlaci do hlavy menej statu a ocakava za to popularitu. Nuz, nedocka sa. Slovaci jeho sialeny libertarianizmus nechcu. Nastastie. Aj ked diskusie na sme.sk vyzeraju akoby ho vsetci volili :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S titulkom (možno sa o pár minút zmení) vôbec nesúhlasím. Nemá elementárnu logiku. Niekto nezažil mladosť? Iste, starší odchádzajú...ubúda tých, ktorí považovali staré časy za lepšie. Váha sa prekláňa...ale prirodzeným ubúdaním respondentov vysokého veku.

Úplne jednoducho: azda každému starnúcemu je clivo za mladosťou. Reči, že by som "nič nemenil"...sú nezmysel. Jasné, že každý by rád bol zasa mladý. Akože "vychutnávam si starobu"...(choroby a chudobu) - nech si ľudia strčia kamsi.

Má to aj politický rozmer? Idem si pozrieť článok. Určite je tupý ako môj "oný".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už vidím rozpor...

Tak mladosťou alebo režimom? Kašlem na to, nebudem ani čítať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím, nadpis nezodpovedá a veľmi ani nie sprievodné foto. Článok hovorí o tých, ktorí smútia za istotami...
Ja medzi nich rozhodne nepatrím, ale mladosť, to je iné kafe. Tie istoty prinášali i veľa neistôt, napr., keď si niekto dovolil povedať nahlas kritiku režimu. Preto boli tak obľúbené (a dnešným mladším nepochopiteľné) rôzne estrády, kedy sme čakali na slovíčko, vetu, ktoré prejdú cez cenzora.
A po Nežnej sme videli, koľko z tých "družných" udávalo za peniaze a nie iba pod hrozbou straty zamestnania, či nepovolenie deťom študovať..a pod.
Nuž..
Ale tým nespochybňujem výsledky výskumu, iba je mi z toho smutno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A dobre ste urobili, že ste nečítali. Nechcem dehonestovať výskum a autorku, ale interpretácia toho výskumu /v tomto článku/ je veľmi chabá, ba čo viac, prináša politické posolstvo. A ak má politický podtón - tak to nie je výskum, ale politická propaganda, alebo agitácia a už vôbec neobstojí hovoriť o exaktných výsledkoch. To, že správne spočítam v ankete nejaké dve čísla, to ešte nezakladá exaktnosť celého procesu. Bez ohľadu na to, kto mal volebný slogan “ľudia si zaslúžia istoty” - toto by sociologička nemala spochybňovať. Vari v liberálnej spoločnosti si ľudia nezaslúžia istoty? Ona nevie, že istota - to je v prvom rade istota fungujúcich inštitúcií, ktoré musí štát zabezpečiť pre občanov - školstvo, zdravotníctvo, daňový systém, polícia, súdy, ... A je jedno, či budú niektoré činnosti zabezpečované aj privátnou sférou - štát musí ustrážiť, aby fungovali.
A teraz k tej nostalgii: tá istá skupina ľudí vo veku 45-55 rokov odpovedala v prieskume rovnako, ako odpovedala v prieskume pred cca 20 rokmi, kedy bola vo veku 35-45 rokov a teda minulý režim aj zažila. Zaujímalo by ma, akými exaktnými metódami dospeli k záveru, že to bola nostalgia a nie zažitá skutočnosť. A tiež celkom skúmaná množina - starší ako 15 rokov. Nepochybujem o tom, že aj 15 ročné deti dokážu vstrebať niečo z rozprávania, čo nie je pre nich v tom veku podstatné, ale nedokážu tú informáciu spracovať, narábať s ňou. Preto robiť z týchto čísiel exaktný záver, že nám, nebodaj, vyrastá skupina mladých marxistov - to je trochu pritiahnuté za vlasy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Exaktný výskum?

Inými slovami - výskum založený na spoľahlivo zistených faktoch?!
Výskum, ktorého výsledky majú pochádzať aj od ľudí preverovaných z poznatkov o dobe, ktorú nemali šancu zažiť? Výskum z výsledkov preverovania respondentov vo veku nad 15 rokov o dobe socializmu?! Kde je logika uvažovania?! Kto len taký výskum môže pokladať za exaktný?! 29 rokov od éry socializmu majú aj ľudia nad 15 rokov (teda už aj šestnásťroční) poskytovať informácie o socializme?" O dobe socializmu dokáže podávať objektívne výpovede nanajvýš človek, ktorý bol v roku 1989 pätnásťročný. Dnes sú to pokročilí štyridsiatnici.
Taký druh prieskumu je typický produkt "výskumníkov" z okruhu pani Gyárfášovej,
z prostredia ľudí Inštitútu pre verejné otázky a z agentúry Focus. Podklady týchto "prieskumníkov" slúžia skutočne výlučne na politické ciele. Výsledky z prieskumu presne o tejto problematike (uskutočnil sa v prvej polovici mája) poslúžili p. Kiskovi v argumentácii v prejave, v ktorom oznamoval, že už nebude kandidovať na funkciu prezidenta republiky, ale nevylučuje svoje účinkovanie v politike. Konkrétne v predmetnom prejave 15. 5. t.r. konštatoval aj toto:

" Slovensko je krajinou, kde mnoho ľudí s nostalgiou spomína na minulosť, pretože ich nikto nedokázal nadchnúť pre súčasnosť a ponúknuť im obraz lepšej budúcnosti."

Ako vieme, "zvolebnieva sa", ktovie, či sa podobné myšlienky nebudú hodiť do prejavu niekomu z novej garnitúry ľudí na dôležitých postoch v tejto krajine, ktorí tu možno zavedú také pomery, že s nostalgiou za "starými časmi" bude definitívne koniec.

("Exaktnosť" v slovenských pomeroch.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čoho sa bojíte?

Ak ste spravodliví?
Hlas ľudu, hlas boží.
V medzititulku čítam Máme sa znepokojovať?
Tak ako keby som sa vrátil do prednovembrového režimu na stránky Pravdy, kde varovne dvíhali prst súdruhovia upozorňujúci na prienik nebezpečných buržoáznych ideí, ktoré spochybňujú samotné základy socialistickej demokracie :)
Asi sa niečo posralo, ak nie je ponovembrový vývoj vnímaný iba pozitívne.To je celé. Máme naozajstnú demokraciu, ľudia hovoria čo si myslia. Novodobých súdruhov to štve. Boja sa, že ľudia sa v slobode nesprávajú tak, akoby sa "patrilo".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Normalizácia po novom

Jas by som to nazval neonormalizácia. Presne ako hovoríte: komunistický režim po 68 vykresľoval vtedajšiu spoločnosť pojmami ako socialistická, pokroková, ľudovodemokratická a používal newspeak, ktorý bol vnímaný s posmeškami a opovrhovaním. V novembri 89 padla režimu maska a ľudia stratili chuť a energiu ďalej konformne podporovať režim. Dnes máme heslá ako konkurencieschopnosť, flexibilita, kompetetívnosť - proste budovateľské heslá neskorého kapitalizmu a rovnako sme si ich osvojili ako nevyhnutné zlo, o ktorom si začínajú ľudia myslieť svoje. A začína to vyzerať že s kapitalizmom na večné časy a nikdy inak to také ružové nebude.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máme aj politickú korektnosť

v mene ktorej cenzurujeme už aj Pipi dlhú pančuchu.
Ináč v názore na kapitalizmus sa zhoduješ s Kotlebom. Slniečkár aj fašista, rovnaká podstata.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ved nech si spomenu

-poradovnik na byt
-rady na kosik
-rad na pokladne
-ked sa videl rad tak sa tam postavilo je jedno co dostali hlavne ze maju
-veber mesa co prislo to ti dali ak vobec daco mali
-2korunove mielko ak nebolo skysnute vydrzalo tak 1,5 dna
-hranice uzavrete
-bonzovanie pre stb
-povinne volby
-okna v kamelaku kde fucalo
-vypadky elektriny
-2r povinna vojna
-povine slavenie sviatkov
atd atd ani sa mi to nechce pisat
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jedno dolezite by som este spomenul, cestovanie - dnesna mladez moze cestovat tolko, ze sa to jej rodicom nikdy ani nesnivalo. Aj vdaka tej EU, ktoru chce dnesna mladez tak velmi zrusit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuz spominat s nostalgiou

kludne mozu vsetci nadsenci vyssieuvedenych obmedzovani nasho naroda pocas minulych 40 rokov, tomu sa neda zabranit. Aj ked nadsenie prejavuju hlavne pozivaci minulych vyhod a ti, ktorym vyhovoval stat ako pestunka, ked nemuseli prstom pohnut a vsetko im padlo do narucia. Ktovie, preco sa nikto neopyta na dovod, pre ktory tento raj skoncil a nikto neupozorni, ze tento system bol absolutne nezivotaschopny. Ano, je mnohym teraz horsie ako dosial, ale ani za socika nebolo vsetkym rovnako, vsetci si mali byt rovni, ale kadrove rezervy boli rovnejsie.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dojmy pani psychologičky

Najviac ma od profesionálky prekvapili nasledujúce vety:

"Ale do arzenálu populistickej mobilizácie nostalgie za minulosťou patrí aj geopolitické flirtovanie s putinovským Ruskom a spochybňovanie západného vektora zahraničnej politiky; potieranie mimovládnych organizácií; spochybňovanie práva občanov a občianskej spoločnosti hovoriť do správy vecí verejných a iné."

"Vektor orientácie na západ" najviac otáčajú opačne resp. spochybňujú svojimi krokmi nezodpovedné elity z Bruselu a ich prikyvovači. Spochybňovanie konzervatívnych hodnôt (rodina, manželstvo, vlastenectvo, pocit spolupatričnosti k mestu, regiónu, štátu kde sa narodili a pod.), sociálne inžinierstvo (imigrácia, preskupovanie "nových občanov", ako sa zachce vládcom z veľkých krajín, ako sú Nemecko a Francúzsko) a obmedzenie slobody vyjadrovania, čím sa v prechodnom období líšil náš novodobý "ranný kapitalizmus" od šokializmu (viď. náhubkový zákon z dielne L. Žitňanskej).

Materiálne pozadie primerných ľudí sa oproti šokializmu nejak zásadne nezmenilo (kedysi to bol "Žigulák" a dnes má Oktáviu, byt na Petržalskom sídlisku tzv. Havlovu "králikáreň" alebo dom na dedine pri Bratislave, dnes dom na sídlisku "na ležato" v Chorvátskom Grobe, kedysi dovolenka v Juhoslávii a dnes v Chorvátsku. Kto sa aj vtedy "staral" a snažil mal sa, aj na vtedajšie pomery relatívne dobre. Dnes už vtedy pre každého nedosiahnuteľné vrcholy vtedajšej techniky, ako boli videá alebo walkmany ani mládež nepozná a nechýba jej.

Tu pramení tá nostalgia a s Ruskom a Putinom, to nemá nič. Pani psychologička určite videla známe video Jean-Claude Junckera pod vplyvom "ischiasu", niečo podobné kedysi predvádzal aj Boris Jelcin (aspoň sa nevyhováral na chorobu), "Vašek z Lucerny" a napr. chorobou bol postihnutý občas aj Miloš Zeman. Pokiaľ sa prezident (aj keď bývalý agent KGB) neukazuje ako opilec, trošku sa popredvádza, že kedysi cvičil Judo, preletí sa na stíhačke, padáku alebo sa nostalgicky ako cvičený agent vráti aj k potápaniu, určite mu bude fandiť viac ľudí ako opitému Junckerovi. Temer podobným aktivitám sa venujú aj ťažkí milionári, ktorí si chcú užiť život a nevidia to len kokse a vzrušení s nezletilými dievčatami (viď. seladón Berluscomi a p.).

Rovnako boli neporovnateľné osobnosti a ich vnímanie u prezidenta Busha strašieho (bývalý vojnový letec) a jeho syna teiž prezidenta - zašíváka, opilca, tváriacehože číta deťom z knihy otočenej naopak a pod. a z prejavom silne sa ponášajúcim sa na prejavy bývalých geriatrikov z UV KSČ na zjazde.

Je zaujímavé, že temer všetci ľuďia, ktorých poznám vôbec nemajú nič proti mimovládkam, akurát by mali svoje názory šíriť vo vlastnej réžii a neoznačovať hneď za "nepriateľa ľudu" ("ficoida", házedáka, kádeháka, černoprdelníka, a pod.) ludí s iným názorom ako oni práve drukujú. Vymývanie mozgov deťom v školách "aktivistami" ako ja Benčík, Smatana a im podobnými individuami je pre zdravý psychický vývoj detí rovnako nežiadúce ako dnes pretriasaní "toxickí Slovenskí branci" alebo, ako kedysi beseda s Bilakom, Milošom Jakešom a pod.

Bohužiaľ dnes majú predstavu samozvaní predstavitelia občianskej spoločnosti, že čím viac kričia, tým by ich mala spoločnosť viac akceptovať a presadzovať ich názory. A práve týmto svojim prístupom škodia dobrovoľnictvu a iným prejavom slobodnej občianskej spoločnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

oceňujem
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME