Nedeľa, 9. december, 2018 | Meniny má Izabela

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Atómový kufrík s názvom potraty (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Čítal si vôbec čo som napísal: "Reálny pokrok celej spoločnosti nastane v monente ak konzervatívci príjmu za svoje pôvodne liberálnu vec/názor." + "samozrejme sa stáva, že konzervatívci niečo aj nepríjmu" A k drogám: mne tiež príde divné ak alkohol a cigarety sú voľne dostupné a iné drogy sú zakázané. No na druhej strane si uvedomujem, že čas, ktorý tá ktorá droga potrebuje na to, aby zničila organizmus človeka je rôzny. Alkoholikovy to trvá aj 50 rokov, fajčiarovy tak 30, ľahkým drogám možno 10-15 a tvrdým drogám tak 3-5 rokov. Pričom pri tvrdých drogách to väčšinou končí smrťou. Možno toto je dôvod prečo alkohol a cigarety sú ok - ten čas je dlhší. No cigarety sa už tiež obmedzujú - minimálne na úrovni toho, že sa minimlizujú verejné (aj neverejné) miesta kde je možné fajčiť. A alkohol - myslím, že Slovensku by prospelo ak by sa aj tu začali robiť nejaké obmedzenia. Pozrime sa na celú vec z dekriminalizáciou z ekonomického hľadiska. Dopyt riadi trh (nie ponuka). Teda to, že nejaký trh existuje je dôsledok dopytu. Preto je podľa mňa dekriminalizácia problém - pretože aktuálne trestáme aj užívateľov (teda dopyt). Ak by sme dekriminalizovali napríklad marihuanu tak vlastne povieme, že dopyt je OK a teda trh začne rásť. A je to čierny trh, ktorý začne rásť, teda žiadne dane či odvody. No sú aj iné ekonomické pohľady - štát má náklad z riešením užívateľov (policajti, prokuratúra, súdy) a ešte ich následne záznamom v trestnom registry diskvalifikuje z nejakých pracovných pozícií (možno preto nebudú v budúcnosti zarábať viac a platiť aj viac daní a odvodov). Tieto náklady by klesli v prípade dekriminalizácie. No zároveň by stúpli náklady na zdravotnú starostlivosť. Treba si to ozaj poriadne spočítať čo sa štátu oplatí.
NarCamDil
<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Samozrejme, že som čítal

čo si napísal: je mi celkom sympatický tvoj koncept istého vyvažovania liberálnych a konzervatívnych názorov v spoločnosti. To vidím ako serióznejšie oproti postojom mnohých iných liberálov (ktorým, ako chápem, si ty), ktorí by najradšej chceli konzervatívcov zo spoločnosti úplne eliminovať.
Vo tvojom postoji namietam len jednu vec: automaticky považovať to, s čím prichádzajú liberáli, za snahu o pokrok. (Ono totiž do našich hláv komunisti natĺkli schému: "to naše=nové=pokrok=dobré", a "konzervatívne=tradičné =zaostalé=zlé". A ono to tak nie je.) Ty síce v prvom odseku pripúšťaš, že "nie vždy to ide správnym smerom", no hneď v ďalších slovách "vždy je to snaha o pokrok". A tvoj posledný odsek to ešte potvrdzuje: liberálne hodnoty sa časom stávajú konzervatívne - naozaj ? všetky ?

Znovu opakujem, resp. spresňujem: to nové, s čím prichádzajú liberáli, možno považovať za pokrok až po diskusii vo verejnosti, ba neraz až po overení v praxi.

Čo sa týka uzákonenia drog, ja som ich síce uviedol len ako príklad (dajú sa nájsť aj iné), ale keď už si sa o nich rozpísal, musím povedať, že sa mi nepáči, ak prístup k nim (povoliť, či nie) máme rozhodovať podľa ekonomických plusov či mínusov pre štát. Určite by tu mali rozhodovať iné, etické kritériá: drogy, najmä tvrdé, väčšinou "spoľahlivo" ničia sociálne väzby (rodiny, priateľstvá ...). Preto NIE. Konzervatívne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Oj, pozor! Myslíš, že liberáli sú nejaký služobníci diabla čo chcú ľudstvu len zle? Ja osobne si to o tebe nemyslím. Prípadne ešte inak: je zjavný rozdiel medzi "snahou a pokrok" a "pokrokom". No na druhej strane - konzervatívci nemajú snahu o pokrok - no to ani nevnímam ako ich úlohu. Ich úlohou je zhodnotiť snahu liberálov či je ozaj dobrá.
Napríklad teraz LGBT téma. Určite sa liberáli aj konzervatívci zhodnú v tom, že rasizmus je zlý. Teda diskriminácia na základe farby pleti. No medzitým sa ľudstvo posunulo ďalej. Pre liberálov je zlá akákoľvek diskriminácia - teda aj tá na základe sexuálnej orientácie. A konzervatívci to teraz testujú. No narážajú na problém. Ak diksriminácia na základe sexuálnej orientácie je v pohode tak je otázne či celý koncept nediskriminácie nie je zlý. Teda či odmietaním nediskriminovania na základe sexuálnej orientácie neodmietajú konzervatívci nediskrimináciu ako celok. Teda vrátane nediskriminácia na základe viery.
PS: inak RKC a ženy - teda diskriminácia na základe pohlavia - tí sú ešte pomalší ako iné kresťanské prúdy no zase Islam a ich mnohoženstvo je ešte viac vzadu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nooo

nič také som o liberáloch nepovedal.
Súhlasím, že je rozdiel medzi "snahou o pokrok" a "pokrokom". Ale nemôžem každý návrh na zmenu nazvať "snahou o pokrok". To by už vyvolávalo v ľuďoch automaticky dojem, že ide o niečo dobré - a to je ešte len otázne - a každého, kto si to nemyslí, by znevýhodňovalo v diskusii.

A z čoho si usúdil, že "konzervatívci nemajú snahu o pokrok" ? Držíš sa toho, čo sa nám snažili navravieť komunisti ?
Pred dvomi storočiami nejestvovali liberáli (ani socialisti/komunisti), takže predtým nejestvoval pokrok vôbec ?
Je vnímam konzervativizmus (v zhode s učebnicami politológie) tak, že konzervatívci sú proti zavádzaniu nových vecí dovtedy, kým sa neukáže, že sú lepšie ako tie praxou odskúšané, alebo kým nie je aspoň väčšinová zhoda názoru v spoločnosti, že lepšie budú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nechapem, preco ma niekto potrebu stale riesit tuto temu. Pocet umelych preruseni tehotenstva z roka na rok vyrazne klesa. A co by sme asi tak dosiahli uplnym zakazom? Staci sa pozriet na priklady Irska alebo Polska. Zeny, ktore si to mozu dovolit, cestuju kvoli interupcii do zahranicia. Tie, ktore si to dovolit nemozu, riskuju neodborny zakrok v nehygienickych podmienkach a vazne tym ohrozuju vlastny zivot.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V roku 1943 a 1944 bol do koncentrakov vyvezenych mnoihonasobne menej slovenskych zidov ako v roku 1942. nechapem preco Vrba s Vetzlerom utekali z Osviencimu a stale riesili tuto temu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Porovnavat interupcie s holokaustaom... to malo byt akoze vtipne? Alebo len cisty trolling?
A co tak vyjadrit sa aj k tym praktickym dosledkom, o ktorych som pisal? Alebo pred tymi budeme radsej zatvarat oci?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to máte pravdu

interrupcie vs. holokaust - v počtoch ľudských životov, ktoré sa už nevrátia sú naozaj neporovnateľné, Čísla holokaustu na Slovensku sú tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/... a súčet potratov pre Slovensko je 1430000 od roku 1957. Som zásadne proti obom genocídam aj keď každá sa obaľuje do pohnútok spravodlivosti, ľudskej slobody a robenia tých správnych vecí. Ale to sa vždy tak prezentuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

P.S. nie som za zákaz potratov, ale za rozumne nastavené obmedzenia a za to, aby sa veci pomenovávali pravým menom. Nemôžeme si bezhlavo ničiť obyvateľstvo a potom sa sťažovať na nedostatok pracovníkov atď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ničením obyvateľstva myslíš aj ženy čo by zomreli pri pokútnych potratoch?

PS: "urobiť" dieťa nie je až taký problém. Vychovať ho aby z neho nevyrástol ďalší Mazurej či Kuffa je už niečo iné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Určite myslím aj tie ženy. Často doplácajú na nerozum, dávno pred potratom či pred počatím tých detí. Isteže tá otázka nie je iba o samotných potratoch. Mariána Kuffu sledujem, hoci nie som katolík a myslím si, že v mnohom je to človek na svojom mieste a hovorí to, čo žije. To čo urobil v mene milosrdenstva pre tých najposlednejších nemá v tejto krajine v súčasnosti asi žiadnu konkurenciu. To sa raz bude veľmi vysoko hodnotiť. V porovnaní s jeho schopnosťou obetovať svoj život pre iných sme my ostatní väčšinou len na štartovacej čiare. Pozeráme na to, čo sme urobili pre nadmerný komfort seba samých a nakoniec zistíme, že za to sa body neprideľujú. Tak budú poslední prvými a prví poslednými. A práve Kuffa nás úžitkom, ktorý priniesol mnohým, predbehne všetkých.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vieš aj Hitler mal rád psi a maľoval. To, že Kuffa sa staral o beydomovcov je super no nedáva mu to právo šíriť bludy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa toho, čo si predstavujete pod bludmi. Lebo niektoré veci, ktoré napríklad z nekresťanského hľadiska sa môžu javiť bludmi, môžu s pohľadu Božieho stvorenia, spoznaného veriacimi v Ježiša Krista, byť perfektne zmysluplné a správne. A niekedy aj naopak, teda sú veci, ktoré sú z nekresťanského hľadiska správne a z pohľadu Božieho poriadku sú to pekné bludy s následkom vnútornej osobnostnej alebo aj vonkajšej fyzickej smrti. Takže paušálne tvrdiť, že niečo sú bludy, ešte vôbec neznamená, že to bludy sú. :) Podľa mňa je napríklad blud, že sa úmrtím človeka pre neho všetko končí. A podobne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No Kuffa tvrdí bludy čo sú bludy podľa oboch strán - napríklad tie o tom, že mu vraj hrozí pre jeho reči "odstránenie". Robí zo seba martíra a pritom mu nikto nič nerobí. Akurát mu ľudia hovoria čo za somariny hovorí.

PS: cirkvi často spomínajú diskusiu o veciach no podľa mňa je to len taká póza. Ak niekto priamo v cirkvi zastáva iný názor tak je oddídený (viď Bezák, teraz ten učiteľ na VŠ čo sa zastal LGBT, ten evanialický kňaz čo ho vyhodili v čase keď sa mu narodilo malé dieťa a mnohí iní). A bežná návšteva kostola nedáva vôbec žiaden priestor na diskusiu - kňaz káže a ľud počúva. Ak sa ľudu niečo nezdá tak môže akurát tak držať hubu. A ak by niekto z ľudí prišiel po omši do sakristie si to prediskutovať tak zvyšok ľudí z kostola je už mimo tejto diskusie (ak k nej vôbec dôjde).

PS2: ak veríš v posmrtný život ok, no nenúť svoju vieru ostatným - cez zákony (dokonca s trestnou sadzbou). Pretože to sa tu podľa mňa deje. Manželstvo je zabetónované v ústave aj preto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

za tie reči o odstránení ale ľudia Kuffu nekritizujú, že nie? ad PS: cirkev a diskusia v nej predsa nie je o 5 minútach po kostole... 5 minútovka po prednáške v posluchárni VŠ - tak sa nerobí napr. ani akademická diskusia. Súhlasím, že ten problematický evanjelický farár nemal ako farár ani začať, nie potom dodatočne odchádzať. Keď bol od začiatku proti tvrdeniam Biblie, načo vlastne išiel robiť farára?
ad PS2: zabíjanie nenarodených detí je zlo "per se", nesúvisí len s kresťanstvom - či áno?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

- A o čom je diskusia v cirkvi? O odídení Bezáka - pričom bežný ľud stále nevie prečo? Ak by prebehla diskusia nejako vnútorne tak predsa vie koferencia zverejniť vydiskutované zdôvodnenie toho prečo.
- Ten problematický farár hovoril o tom, že svetské zákony by mali nejako pomôcť LGBT. Nehovoril nič o tom, že by mali mať cirkvený sobáš, alebo niečo podobné proti dogmám viery. Vyhodili, ho v podstate kvôli jeho civilnému názoru a nie kvôli cirkevnému.
- čo hovoríš na otroctvo? Je to asi proti Božím zákonom či ani nie? No minimálne ľudstvo otroctvo zavrhuje. No a v momente ako žena otehotnie sa stáva otrokom toho nenarodeného plodu - je to OK? Prečo by, žena nemala mať právo rozhodovať o svojom tele? Teraz som čítal prípad z Írska - baba čakala dvojičky. Bez nejakého zásahu začala krvácať niekde okolo 12 týždňa a pár dní nato jej odtiekla plodová voda. Výsledok lekárskych vyšetrení - dvojičky nemajú šancu prežiť. No zákon v Írsku hovorí, že potrat len v prípade ohrozenia matky - k tomu zatiaľ nedošlo a deti ešte žili. Takže ďalší týždeň v nemocnici na konci ktorého dcérka zomrela - vybrali ju. No placenta po nej ostal v babe ďalších 7 dní až do momentu kedy už hnijúca placenta spôsobila pre babu život ohrozujúcu sepsu z infekcie a lekári pristúpili k potratu aj chlapčeka. Ak by baba zomrela tak by jej staršia dcérka ostala bez matky. Aj o tomto je exrém ohľadom zákazov potratov. Zabíjanie (prípadne silné ohrozenie na živote a zdraví) už narodených detí (tej baby) v mene viery. Ja osobne si myslím, že je rozdiel medzi splodiť / porodiť / vychovať. Pri náckoch si niekdy tak cynicky pomyslím, že škoda, že ich rodičov/starých rodičov nezobrali gardisti do lágrov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked uz sa chceme bavit o celkovom pocte potratov, preco ist len od roku 1957? Predtym problem potratov na Slovensku neexistoval? A preco pocitame iba nenarodene deti, ktore tak prisli o sancu na zivot? Nebolo by korektnejsie zahrnut do toho suctu aj zeny, ktore prisli o zivot pri pokutnych domacich potratoch?
Asi chapete, kam tym smerujem. Problem potratov nie je nejaky liberalny vymysel. Tento problem tu bol vzdy a mal ovela tragickejsie dosledky, ako len pocet nenarodenych deti (ktory tym samozrejme nechcem nijako zlahcovat).
Myslim si, ze uz sucasna uprava v zakonoch je rozumne nastavenym obmedzenim, po ktorom volate. Ak chceme problem potratov riesit dalej a ich pocet dalej znizovat (idealne az na nulu), nikto proti tomu nebude namietat. Treba to ale robit rozumne, citlivo a s dokladnym zvazenim praktickych dosledkov. Zmena zakona (uplny zakaz) v tomto smere nic nevyriesi, naopak sucasny stav este zhorsi.
Mimochodom, zaujimave informacie ohladom potratov sa daju najst na stranke Narodneho centra zdravotnickych informacii. Napr.(udaje za rok 2016):
"Umelé prerušenie tehotenstva najčastejšie podstúpili ženy z Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja."
"Z údajov o počte živonarodených detí pred potratom vyplýva, že najčastejšie podstúpili UPT ženy, ktoré už majú dve deti."
"Najviac prípadov umelého prerušenia tehotenstva bolo vykonaných vo vekovej skupine 30 – 34 rokov (1 458) a 35 – 39 rokov (1 354)."
Myslim, ze taketo informacie dost naburavaju vacsinovu predstavu o tom, kto a preco podstupuje potrat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nejde o to, či sa meria od roku 1957 alebo 1967 (1 200 000), tých medzníkov bolo viac. Ale ide o tie obludné čísla, keď sa to sčíta. Čítame, ako barbarskí pohania v primitívnom dávnoveku obetovali svoje deti božstvám v snahe si ich nakloniť. Božstvá mali zaručiť zdravie, dobrý príjem, spokojnosť bez prílišnej námahy. Dnes na žiadnych primitívnych bôžikov síce neveríme, ale paradoxne robíme to isté, týmto istým božstvám znovu obetujeme svoje deti. Doťahujeme sa na skóre milión a pol detí za 70 rokov. Kladiem si niekedy otázku, čím sa ako spoločnosť líšime od tých primitívnych starovekých pohanov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veď to si práve nepochopil - on píše o tom, že by si sa na to mal pozrieť napríklad od 1800 a spočítať ženy ktoré zomreli pri pokútne robených potratoch a z ich doterajších detí sa stali siroty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

po pár dňoch pozerám... zmínuskovali ma popierači holokaustu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kazdy ludsky zivot ma rovnaku hodnotu a to tu najvyssiu. Z casu na cas sa vsak v dejinach opakovane objavuju exoti, ktori niektore ludske zivoty povazuju za menejcenne, ba niektori su ochotni o niektorych ludskych zivotoch vyhlasovat, ze to vlastne ani ziadne zivoty nie su.
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME