Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kusý: Z autonómie nerobme strašiaka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Konečne rozumný hlas do diskusie!
Ďakujeme, pán Kusý! Konečne rozumný hlas do diskusie a všeobecného drásania nervov. Len Slováci, ktorí si myslia, že im niekto chce zobrať strechu nad hlavou, by si mali uvedomiť, že ak Dzurinda vytiahol teraz takúto, rozumej: maďarskú kartu, urobil to len preto, aby zakryl niečo oveľa - oveľa závažnejšie. Slovensko vďaka jeho dvom vládam prehralo s ČSOB spor o 25 miliárd, treba preto pozornosť ľudí zvrtnúť iným smerom...
štipec
Nie,
spor o 25 miliard je maskovaný sporom o SND (a pritom ide o podstatne nižšie financie, ktoré až tak pustené dolu vodou by neboli). A potom, autonómiu nevyťahujú na svetlo Slováci, tí len reagujú. A konečne by mali byť rovnako "ohľaduplní", ako tí, ktorí tak činia, pretože tí rátajú s typickým slovenským postojom; "však o nič nejde!". Možno naozaj, ale treba sa k tomu racionálne postaviť, vyjasniť pozície a raz navždy s tým prestať (keď to nie je také závažné), čo platí pre všetky strany.
bubu
no hej
regionalne granty aspon neukradnu vivati na dotovanie krajov, kde pred 50 rokmi lisky davali dobru noc a ktora je liahnou velkohubych vivatov.
netopier
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 > >>

 

Vdaka za uprimnu priamu VIVAT odpoved.

..o tom je cela ta AUTONOMIA predsa !!
 

Bubu a Štipec,

s uspokojením som si prečítal Vaše príspevky.
 

Konečne nejaký ohlas bez ideológie!

K hospodárskej prosperite by iste pomohla autonómia. Treba tu robiť autonómiu, ale nie na národnostnom princípe. Veď pozrite si na údaje o rozmiestnení obyvateľov. Väčšina obyvateľov žije na jhu Slovenska, bez ohľadu na národnostné zloženie. A pritom je zaujímavé, že diaľnice a tým pádom aj investície smerujú na sever. Pritom sú ochudobnený rovnako aj Slováci. Maďari na Slovensku majú ľahké len v okolí Dunajskej Stredy, pretože na druhej strane hraníc je už toľko investícii, že je tam nedostatok pracovných síl. Na ostaných oblastiach Slovenska, okrem pár výnimiek, je však nedostatok pracovných miest ako pre Maďarov tak aj pre Slovákov. Verte či nie sú to faktá! A ani Slováci v ostaných prihraničných oblastiach (Poľské a Ukrajionské hranice) nemajú ľahké. Vytvorme si autonómiu pre všetky také zaostalé oblasti!
 

Jamesbond,

autonómia (najmä politická) je podľa môjho skromného názoru nerozumná.

Veľké územné celky, ktoré nateraz na úrovni komunálnej politiky nemajú patričnú silu, predstavujú aspoň na teoretickej (žiaľ, nie na legislatívnej) úrovni jadro riešenia problémov, ktoré niektorí rojkovia vidia v autonómii.

POkiaľ parlament legislatívnou formou "nepustí žilou" slovenskej vláde, pokiaľ VÚC a obce nebudú mať v rukách min. 80% priameho výberu daní, nebude to poriadne fungovať.
Akákoľvek politická autonómia v ktorejkoľvej oblasti maličkej SR s 5 mil. občanmi je podľa mojej skromnej mienky ekonomická blbosť. Vo VUC-kách fungujúcich na báze budúcej rozumnej legislatívy vidím prosperitu SR. Pokiaľ budú volení "rozumní komunálni poslanci" v obecných zastupiteľstvách i zastupiteľstvách VÚC - osudom SR je nezvratná prosperita.Som presvedčený, že ak tieto dva stupne komunálnej samosprávy sa naučia fungovať, o 10 - 15 rokov budeme len spomínať, že boli akési hladové doliny v SR, že v určitých regiónoch boli šialene vysoké percentá nezamestnaných.Som zarytý idealista - takže tak nám Boh pomáhaj!
 

štipec,

v zásade máš pravdu, ale maďarskú kartu vytiahol nie Dzurinda, ale maďarský premier...
 
Hodnoť

Autonomia

O tomto hovoril Jano Slota viac ako 10 rokov a kazdy sa na tom zabaval.
 
Hodnoť

 

To, co nam predvadza komunista Kusy nie je nic nove a okrem toho zrejme Kusy musi, predsa za peniaze, ktore dostava od vselijakych iridentistickych mecenasov musi aj nieco odviest, teda nasrat si do svojho hniezda, ale on tak robil vzdy. Nas bolsevik Kusy predsa velmi dobre vie, ako to s madarmi a bolsevikmi v minulosti bolo. Po druhej svetovej vojne zostalo na nasej strane okolo 500 tisic madarov, na madarsekj tiez 500 tisic slovakov, teda priblizne rovnako. Madarski komunisti predsa sa o svojich madarov starali, tak ako aj teraz a vzdy mali na starosti, aby mali madarske skoly, spolky ako CSEMADOK a pod. A co nasi cerveni smradi? ti len chodili lizat prdele do Moskvy, to bola ich prvorada starost a druha mozno co najviac nakradnut. A preto opusteni slovaci v madarsku sa postupne utopili. Aj ked komunista, Kadar sa o svojich postaral. Ak by sme mali v Madarsku mali svoju mensinu, tak by sa piskala ina pesnicka. A ked este tento smrad komunista zacne typicky pre neho tu jeho iridentistickou trubu trubut, tak to je prilis, on co to ma ako bolsevik na svedomi, este ma tolko drzosti a bude tu svoju bolsevicku hubu si otierat na ukor Slovenska.
 

Maya,

to čo predvádza pán profesor Kusý, je niečo úplne nové od roku 1989.

On sám priznáva, akú ideológiu a prečo ju vyznával.

Prosím, že podľa Teba má boľševickú hubu, nech sa páči. Ale mal (mala) by si konkretizovať, v čom spočíva Tvoja metafora, že "otiera svoju hubu na úkor Slovenska".

Hlavne mi ide o ten "úkor".

 
Hodnoť

 

Autonómiu (t.j. samosprávu, "self-government") nemôže maďarskej menšine žijúcej v SR zabezpečiť maďarský štát, lebo ide o vnútornú záležitosť slovenského štátu.
Pokiaľ väčšinové spoločenstvo bude mať obavy, že menšina využije svoje samosprávne práva k separovaniu sa od SR, tak jej ich neprizná.

Po tom ako sa SMK zasadzovala o udelenie maďarského občianstva členom maďarskej menšiny v SR, je obava väčšinového spoločenstva z ohrozenia celistvosti slovenského štátu naprosto opodstatnená. SMK urobila obrovskú chybu - jednak nepočítala s tým, že maďarskí voliči im odmietnu priznať občianstvo, a druhak nedbala na to akú nedôveru získa maďarská menšina v očiach väčšinového spoločenstva.

Nevyhnutným predpokladom priznania samosprávnych práv je to, že nebudú využité k rozbitiu štátu, ale k dosiahnutiu "dokonalejšej jednoty". Tú v multietnickej spoločnosti nie je možné docieliť násilnou asimiláciou menšín, preto je treba docieliť "jednotu v odlišnosti".

Jednota znamená, že medzi väčšinovým a menšinovými etnickými spoločenstvami musí dôjsť k ZRODU SPOLOČNÉHO NÁRODNÉHO VEDMONIA, a k vytvoreniu multikulturálneho politického spoločenstva - POLITICKÉHO NÁRODA. Ten však prof. Kusý odmieta a označuje ho za nebezpečný anachronizmus, a národný štát až donedávna vyhlasoval za zlo, ktoré treba nahradiť bezštátnou "občianskou spoločnosťou".
My ostatní, ktorí máme štipku zodpovednosti za dlhodobé prežitie slovenského štátu si však musíme uvedomiť, že jeho budovanie je procesom budovania politického národa. Politická identita (Slováci) je putom, ktoré nás spája. Naopak etnická identita nás rozdeľuje - ale zároveň obohacuje.Preto ak chceme tento štát udržať pokope, musíme sa všetci hlásiť za členov slovenského politického národa, t.j. za Slovákov. Ak patríme k menšine, tak za maďarských, rómskych...Slovákov. Akonáhle si túto spoločnú identitu (ktorá nás bude spájať) osvojíme, nebude pre nás žiaden problém priznať menšinám samosprávne práva.
 

 

súhlasím so začiatkom tvojho príspevku.Myslím si ako príslušník väčšinového spoločenstva,že menšina - maďarská - už dokazuje svojimi krokmi túžbu po separovaní sa od SR. Myslím si,že je potrebné politický život organizovať tak,aby už nenašli spojenca,/respektíve nemohli sa sami nanominovať za jazýček na váhach/ a následne ťažiť z rozhádanosti slovenských politických strán.
Ako príslušník polit.strany konkr.kdh si myslím,že treba pomenovať na plnú hubu problémy ktoré polit.strany rozdeľujú a dohodnúť sa.Určite mi niektorí povedia,že vytváram obraz nepriateľa ale po posledných krokoch predstaviteľov maďarskej menšiny si myslím,že tento obraz v očiach slovenských voličov vytvárajú oni sami.
K druhej časti tvojho článku o zrode spoločného národného vedomia - pochybujem o reálnosti tejto vízie na Slovensku ak uvedené vzťahuješ i na príslušníkov maďarskej menšiny. Už viackrát dokázali že maďarstvo im je viac ako občianstvo,kresťanstvo a pod.
Považoval som predstaviteľov maď.menšiny za slušných ľudí v politike.Dnes si svoj naivný názor opravujem.Presvedčili ma o jeho nesprávnosti oni sami,nie naši národniari.
 

 

... neboj sa, život ide ďalej, príde nová generácia menšinových lídrov, ktorí budú uvažovať racionálnejšie.

Chce to čas a vôľu - napr. aj vôľu čeliť názorom ľudí ako je p. Kusý, ktorí boli odchovaní marxizmom, a odmietajú predstavu politického (neprirodzeného) národa zloženého z viacerých etnických skupín.

Aj v tom je však čas nápomocný, lebo títo ľudia starnú a postupne sa odoberú na odpočinok.
 

Ono by to chcelo

aby prisla aj nova generacia vacsinovych lidrov pretoze ta sucasna je odchovana meciarizmom a mariasovym pravidlom vacsia bere. Tu by som nebol az takym optimistom.
 

 

...to je tiež pravda. Tá nová generácia lídrov by si mala uvedomovať potrebu národnej jednoty v odlišnosti.
 

Jana.

Pekne zhrnute sucasne prevazujuce myslenie na danu temu. Tak to chodi od New Yorku az po Vladivostok. Kusy je niekolko desatroci pozadu. Co ma samozrejme neprekvapuje.
 

Jana

uz prestan so somarinami, ved slovaci v r-u tiez nechceli byt clenom "politickeho naroda". Ty sa proste z historie nepoucis...
 

netopier,

tieto fasiny si mi tuším už raz hovoril, a snažila som sa ti vysvetliť, že R-U nebolo národným štátom, ale feudálnou monarchiou. Ak to nie si schopný pochopiť, ja za to nemôžem
 

JanA

a ja som tusim tiez spominal ze je to jedno co to bolo, v jednej casti bol "politickym" narodom rakusky a v druhej madarsky tak co, aky je rozdiel? a to horsie ze v 21. st. sa rozmysla na urovni feudalneho statu.
 

 

spoločná národná identita je predstava spojená s národným štátom fungujúcim na princípe občianstva.

Feudálne monarcie nefungujú na princípe občianstva, ale na princípe tried. Ku svojej kohézii nepotrebovali nutne spoločnú národnú identitu, lebo ich držala pokope lojalita šľachty, duchovenstva a poddanstva panovníkovi.

Musíš si o tom niečo prečítať v politicko-vednej literatúre, keď chceš na tú tému diskutovať.

 

Rozobratie hocijakého štátu v EU

neprichádza do úvahy, kým na to neexistujú hospodárske dôvody. Máte pravdu v tom, že čoskoro budeme svedkami toho, ako sa rozpadáva Slovensko. Ale nie tak ako si to myslí väčšina účastníkov tejto dikusie! Slovensko sa bude rozpadávať na západ a východ. Taký istý bude aj osud Maďarska a Ukrajiny! Ľud čoskoro stratí svoju trpezlivosť, pretože prosperita je len v jednej polovici štátu (Slovensko a Maďarsko len západ, Ukrajina len východ). Je to názor skúsených politológov.
 

Jana Vodová,

prosím vyargumentuj,

1. kedy a ako sa SMK zasadzovala o "udelenie maďarského občianstva členom maďarskej menšiny v SR..." ...

2. V Tvojich starších príspevkoch si sa sťažovala, že šéfredaktori SME a PRAVDY odmietajú uverejňovať Tvoje články, ktoré ak Ťa správne parafrázujem, obsahujú pojem "politický národ" plus Tvoje vysvetlenia opierajúce sa o príslušné odborné literatúry versus názor prof. Kusého, ktorý ho označuje za nebezpečný anachronizmus.

Možno by si mala priamo písomne osloviť pána profesora Kusého (kontakt neviem) a "vybaviť" si to s ním, možno by to bolo pre Vás oboch veľmi poučné.

S priateľským pozdravom
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 > >>

Najčítanejšie na SME