Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Minimálna mzda sa zvýši najvýraznejšie v histórii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo takto nižšie odvody a dane to nikoho v smere nenapadlo či len dojit dojit a kradnut
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je interesantný pohľad zamestnaných

a nie tých, ktorí už zamestnaní nie sú. Napríklad dôchodcovia. Samozrejme, mimo zamestnania sú aj rôzne ďalšie kategórie, ktoré žijú z dávok a o zamestnanie nemajú záujem. Podstata je však tá, že minimálna mzda a iné, jej podobné ekonomické kategórie určujú, či bude medzi zamestnanými a ostatnými väčšia, alebo menšia priepasť a spolu s ďalšími (dane a pod.) určujú viac, či menej sociálny charakter štátu.
Takže vláda, ktorá sa definuje viac naľavo má tendenciu (by mala mať!) presazovať opatrenia ako je toto opatrenia a vláda viac napravo zase napríklad motivovanie nižšími daňami, teda v prospech tých, čo sú zamestnaní, alebo podnikajú.
Nemožno jedným, či druhým upierať právo na názor a na sociálnu politiku. Fakt je ale ten, že obratná vláda vie, kedy treba viac sociálnych opatrení a kedy menej. Striedanie pravicovej a ľavicovej vlády je iba základný predpoklad, ale či tie typické pravicové, či ľavicové opatrenia budú maximálne osožné pre spoločnosť - to je tá obratnosť a kvalifikovanosť vlády. Radi nadávame na pravicovú vládu, že robí ľavú politiku, alebo naopak, ľavicová robí viac pravicovú politiku (aby sme nevírili vody u nás, ale boli teoreticky neutrálni - napríklad labouristický Tony Blair svojho času v Británii, ktorému často vytýkali, že je viac pravicový, ako ľavicový), ale tie naše nadávky sú v podstate miestny folklór. Viac pravej politiky ak je vláda ľavicová, alebo viac ľavej politiky, ak je pravicová do káže robiť ak to hospodárstvo práve potrebuje iba tá vláda, ktorá je dosť pevná, má silné zázemie v parlamente, funguje viac ako jedno volebné obdobie a je aj teoreticky fundovaná. Taká konštelácia sa nezrodí hocikedy.
Takže je iba na našich voličoch - diskutéroch, či toto opatrenie ficovlády budú považovať za prínos, alebo za čosi kontraproduktívne.
ja ako pravicový volič by som napriek svojmu presvedčeniu to aj privítal, pretože v minulých rokoch Fico a spol. narobili dosť zla vo fondoch (zrušenie - otváranie, úprava koeficientov), vo vyrovnávaní penzií, ale tak, že sa každému zastavilo zvyšovanie a všetkým dávalo rovnako (tak oddôvodňovali sociálnu spravodlivosť, čo bola do neba volajúca volovina), plus iné prešľapy.
Náprava prichádza neskoro, mnohí sa jej nedožili, Fico a spol. ušetrili (niekto povie aj že nakradli) dosť, tak teraz pustia žilou.
Asi tu niekde je pravda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

problem

je v tom, ze ti co pracuju platia aj tych co nepracuju.
A pokial vlada podporuje tych co nepracuju, tak to povedie do ....
Takze znizovanim dani a odvodov sa doiahne iba to, ze z toho co si zarobis, ti viac ostane.
Takze je motivacia zamestnat sa, resp. mat prijem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Minimalna mzda je nezmsel a ala by sa

zrusit , ale moze my niekto napisat tych 480 to je hruba alebo cista mzda ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

citanie

s porozumenim... mimochodom, ucia to ucitelky, co po skole maju ,emej ako tych 480 a vacsina populacie to povazuju za normalnu vec, sak nic nerobia s tymi detmi...
v clanku je uvedene, ze je to v hrubom - a v cistom to bude asi 403e...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

fakt sa mi to nechcelo citat

dik :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vzhladom na variabilitu odvodov by fixovat cistu mzdu ani neslo. ale podla mna by pri minimalnej mzde mali byt odvody 0. slovom nula.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém je možno v tom,

že ty si nepochopil, že prvú tretinu svojho života ťa niekto živil (bol si dieťa, chodil si do školy), že teraz možno pracuješ a živíš niekoho ty a to sa ti nepáči a že poslednú tretinu svojho života takisto nebudeš pracovať a ako dôchodcu ťa bude niekto živiť, kto bude frflať na teba a tebe sa to páčiť nebude.
Keby to bolo iba tak, v tomto kolobehu, potom sa s tým akosi zmierime. Lenže je tu kopec tých ktorí nepracujú, prípadne nikdy nepracovali a spoločnosť ich živí. Pritom to nie sú iba Rómovia, ako si často myslíme. Aj ja mám napríklad v príbuzenstve človeka, čo nikdy zamestnaný nebol (ani podnikateľ) a už asi ani nikdy nebude. Dosť odstrašujúci príklad. On tvrdí, že prežije celkom slušne. A je biely, po rómsky gadžo.
Takisto medzi bezdomovcami som nikdy Róma nevidel. Možno som sa zle pozeral, ale naozaj nevidel. Takže je kopa "gádžov", ktorí nerobia, ale z niečoho žijú. Z čoho? Kto ich živí? Žijú z luftu? To sa nedá. Takže žijú z našej práce.
Súhlasíš?
Ale tu je reč o minimálnej mzde. Aby si teda aspoň minimálnu mzdu dostal, musíš do práce. Takže z istého hľadiska je táto ekonomická kategória čosi lepšie, ako sociálne dávky. Tie dostaneš, aj keď nerobíš. Ale jedným dychom musím dodať - a naozaj verím tomu - že je dnes veľa tých, ktorí by chceli robiť (teda byť zamestnaní), ale nemajú kde.
Ale to je celkom iná otázka.
Tu hovoríme o minimálnej mzde a ostaňme pri nej.
OK?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

taks tymi treninami pokojne. obrazne sa to da povedat ale na normalny dochodok je potrebne mat odpracovane 40+ rokov. zase az taky hlupy som nebol aby som studoval 40 rokov a zase dochodok nebudem mat 120-ky...
cize ano, virtualne to vyzera na 1/3 - 1/3 - 1/3 ale jeto sko 1/4-1/2 - 1/4
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lol

Nevidel cigana bezdomovca...navstiv ocneho.

Aj ked treba uznat, ze biely naoko prevazuju. Ale to len z dovodu. Ze cigan co zobre v meste je z najskôr zblízkej osady. Casto nelegalnej postavenej z chatrci. Cize bezdak tak isto. Prezivajuci v ilegálnej stavbe ilegalne postavenej na cudzom pozemku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ktorý osadník je bezdomovec

a ktorý nie - tým nech sa zaoberá niekto iný, kto je za to platený. Ja samozrejme hovorím o tých, ktorí sú u nás (v BA) od hlavnej stanice, cez korzo až po všetky nákupné centrá rozsypaní všade. Tí tmavší sú v osadách a aj keď spia v chatrčiach, nespia na lavičkách v parku, alebo na parkovisku Tesco.
Ešte pre mungo365: Ak máš iba základnú školu a dožiješ sa ďaleko pod priemerný vek, potom tvoje výpočty sedia. Ale ak skončíš univerzitu, máš skoro 25 a prvých 10 rokov s iba moceš, kým sa z teba niečo poriadne stane. Takže tá tretina je tu a ani nevieš ako.
Takisto s tvojimi finančnými "dotáciami" tých, ktorí nerobia: Ak si štandardný mládenec, oženíš sa, zháňaš byt, alebo postavíš dom, málo zarábaš, futrujú ťa rodičia, starajú sa ti o deti a kým sa postavíš kompletne na svoje nohy, máš 40 a ani sa nenazdáš.
Samozrejme, toto nie sú všeobecne platné pravidlá. Ale tie tretiny zhruba sedia. Len nesmieš považovať za svoj odborný rast iba školu a nesmieš svoju podporu štátu zužovať iba na výplatu.
Priemerný občan by ti mohol svoje povedať a to či je vo veku 18+, alebo 80-.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No...

Myslím si, že 2. časť príspevku nebola "na mňa". :)

Ja vidím bezdomovcov 50/50. Mať a prebývať v nelegálne postavenom dome/chatrči a ešte aj na cudzom pozemku...

Cez deň somrú pred obchodmi, na benzinkách v centre mesta. A na večer sa stiahnu do ilegálnej osady. Toť rozdiel medzi nimi. Biely zostáva v meste. Cigáň sa sťahuje do chatrče.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Logicke

Ale to je predsa logicke. Aby bolo z coho kradnut, treba niekoho podojit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked nevieš písať ani čítať alebo počítať čo iné si zaslúžiš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

po3.1415ci postup z 430 almuzny na 480alamuzny
fest si kupi jachtu ten pracovnik.
50eur, to je tak 1 nakup potravin, tych menej nekvalitnych.
alebo narast v cene byvania za posledne roky?
na smiech. na tychto nizkych cislach sa honi lahko.
ja zvysim platy o 5000%
namiesto 1 eura, ti dam 50eur, mesacne!
som fest JUDr, či ?
aj plyn znizim o 90% !!!! aj 5x ! to je znizenie o 450% !!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Treba trocha napomôcť inflacii. Nehnuteľnosti už išli hore, nasledovať by mali platy a ostatné tovary a služby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zo strednodobého pohľadu to inflácii

nemusí pomôcť rásť. Superhrubá mzda 630 EUR čo bude podnik stáť pracovník musí dotyčný aj zarobiť inak pravdepodobne príde o prácu. Hlavne odvetvia s nízkou pridanou hodnotou to veľmi pocítia : služby, práca vo mzde, káblové zväzky ....tam typujem že objem mzdových nákladov neporastie-budú musieť redukovať zamestnanie voličom Smeru, SNS ainých populistických strán...
Lepšie by bola napr. min mzda 500 EUR ako sníva Fico ale celkový náklad zamestnávateľa by mohol byť dajme tomu tiež 500 EUR??? To verím že by pohlo aj infláciou nad 2%....a nezamestnanosť by klesla možno konečne pod 5%...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Minimálna mzda by sa tak mala od 1. januára zvýšiť o 45 eur, čo je medziročný nárast o 10,34 percenta. Pôjde tak o najväčší nárast minimálnej mzdy od roku 1991"

A to tvrdí kto? Ktorýkoľvek rok prvej Dzurindovej vlády rástla minimálna mzda o vyššie percento, ako navrhujú najsociálnejší populisti. V rokoch 1999 a 2000 rástla minimálna mzda o 20%

http://www.minimalnamzda.sk/mi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pekne si ich nachytal.
To v článku je zrejme materiál z ministerstva a to my už dávno vieme, že fakty a počty im príliš nejdú.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME