Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dobrá správa pre užívateľov mozgu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

je to neúplná informácia

Z článku ide dojem, akoby sme mali psychiku považovať za niečo podobné ako sval na ruke, ktorý si kulturista pravidelným cvičením v posilovni zväčší na ohromujúci objem.
Ale určite to nie je tak, respektívne nie je to len takto. Už v článku je načrtnuté - ale len nedostatočne - že záleží aj na prostredí v ktorom sa človek nachádza. A tak, ako je dôležité samozrejme precvičovať aj náš intelekt, tiež veľmi záleží aj na prostredí v ktorom žijeme a pracujeme.
Ide tu napríklad o to, či sme na pracovisku alebo doma v rodine, obklopení osobami, ktoré sú nam blízke a sympatické. Či sa nenachádzame v hlučnom prostredí. Aký máme vzťah k vykonávanej činnosti - neviem si predstaviť školáka, ktorý sa s radosťou učí básničku do školy, veď je to predsa maximálne otravná činnosť, ktorá nemá zmysel. Čo máme radi, čo nás baví, to samozrejme vykonávame s chuťou,radi a to potom spontánne stimuluje náš psychický výkon, vrátane schopnosti sa sústrediť, a stupňuje to aj kreativitu. Samozrejme, ak je to opačne, tak to otupuje a potom logicky klesá náš pracovný výkon - ak človek vykonáva na svojom pracovisku činnosť s odporom a nechuťou, musí to negatívne účinkovať na jeho psychickú výkonnosť. Málo sa využíva kladný vplyv hudby na stimuláciu psychickej výkonnosti, respektíve aj to niektorí skúšajú využiť, ale nevedia ako na to. Určite sme si viacerí všimli, že v hypermarketoch počuť hudbu, alebo v reštauráciach, či kaviarničkách. Ale vytypovať ten správny druh hudby,ktorá kladne vplýva na psychický výkon, to nie o tom, že čo práve dnes letí v rádiách. To chce roky experimentovať s hudbou a testovať jej vplyv na duševný život človeka. Ale to je už iná téma.
Čiže sumárne: záleži pri trénovaní psychiky aj na samotnom tréningu, ale rovnako je dôležité aj pracovné, rodinné a životné prostredie, v ktorom sa človek nachádza. Takže naši slovenskí politici hneď majú ďaľší dôvod, aby sa lepšie o nás starali.
 
Hodnoť

 

dobrá správa, polarizovať oblasti mozgu, ako sa len dá, a potom sa tváriť my nič, my muzikanti.
 


Najčítanejšie na SME