Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lekár zo Sveta zdravia spája Pentu so Smerom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Srandičky pána Pramuka.

Každý, kto nie je "pablb" vie, že "Svet zdravia" je Penta. Dôvera je Penta. ProCare je Penta. Dr.Max je Penta. Čislák je Penta. Župani Prešovského a Košického VÚC prenajali najviac nemocníc v SR firme "Svet zdravia", ergo, sú Penta. Existuje vôbec niekto v zdravotníctve, kto nie je Penta?
 

pacienti

a nebožtíci
 

Asi

tak.
 

 

Tu je skor dolezite, ci tie nemocnice pod Svetom Zdravia funguju dobre, ci sa modernizuju, nie su v strate. A tym padom ci zdravotna starostlivost pre pacienta je poskytovana dobre.

Alebo su na tom lepsie nemocnice, kde vedenie je dosadzovane politicky
 

porovnanie

pacienti z regiónu, kde je nemocnica Sveta zdravia, sa bežne vyjadrujú, že tam nechcú ísť ležať a žiadajú, aby mohli ostať v našej (štátnej) nemocnici, to radšej pôjdu domov na vlastnú zodpovednosť.

Stačí ti to ako odpoveď?
 

 

To je take populisticke vyjadrenie.
Skus napisat kolko pacientov sa takto vyjadruje, a ake su dovody.

Ci chces pocedat ze kazdeho jedneho pacienta takto lustrujes ?
 

 

pacientov nelustrujem, ani štatistiku si nevediem, lebo mi je na figu a nič nerieši.
Ale keby to hovoril jeden, tak to tu nepíšem. A dôvody sú také - je tam málo ľudí (personálu), o pacienta nemajú záujem, alebo nestíhajú, čo je v konečnom dôsledku to isté. Vyber si a ver čomu chceš.
 

 

To mi pride skor a pristup statnych nemocnic. Nemas to pomylene ?
A tvoj zaver "Vyber si a ver comu chces", to je ako agenta jednej strany
 

 

 

nie som agentom žiadnej strany, v tomto si vedľa. A šablóna "zlé štátne a dobré neštátne" je príliš jednoduchá na to aby bola pravdivá, v praxi nájdeš kopu príkladov na opačné garde. ale samozrejme aj na prehnité štátne a luxusné a úžasné súkromné.
"Vyber si a ver comu chces" je odkaz na to, že ti nemôžem podložiť dôkazmi a štatistikami to čo požaduješ, napriek tomu píšem to, čomu verím aspoň na základe skromnej osobnej skúsenosti a odporuje to tvojim postrehom. Takže výsledkom nechávam na teba, ergo "vyber si a ver comu chces"
 

 

Skôr by som sa spýtal, či ošetrení pacienti vyzdraveli, alebo je nutné ich neustále liečiť dookola.
Načo mi je vynovená nemocnica, keď ma lekári v nej nevyliečia?
Radšej taká, ktorá možno nie je vynovená, ale odídem z nej zdravý.
 

 

Napisal som modernizovana.
A pod tym som nemyslel fasadu nemocnice.

Bez ohladu ci je sukromna / statna / mestska, je dolezite ci ja ako pacient mam isty komfort.
Ci lekar ma k dispozicii vsetky potrebne pristroje k tomu aby ma vyliecil, resp. urcil spravnu diagnozu.
Ci ja ako pacient lezim na postely, ktora sa rozpadava, ci si musim brat zachodovy papier do nemocnice, ci z obedu ma ide rozdrapit
 

Komfort nemocnice

Prečo má SR jednu z najhorších základných charakteristík zdravotníctva v EU?
Správa INEKO ,,Ako Slovensko zaplatí za neliečenie zdravotníctva“ v kapitole 1 a 2 to veľmi pekne dokumentuje

file:///C:/Users/spravca/Downloads/Ako%20Slovensko% 20zaplat%C3%AD%20za%20nelie%C4%8Denie%20zdravotn%C3%ADctva%20(6).pdf


Ak máme situáciu, kedy pod exekúciou je podnikateľ povinný zaplatiť odvody do zdravotného poistenia, potom jej jednotlivé zložky:

1. poisťovňa
2. nemocnice
3. distribučné spoločnosti
4 lekárne

ak sú u jedného majiteľa, predstavujú konflikt záujmov - lekár je motivovaný vymýšľať choroby tak, aby vznikla nutnosť opakovanej liečby, je motivovaný predpisovať lieky, len nie je motivovaný vyliečiť.

Povýšili sme zdravie na nedosiahnuteľnú komoditu a budeme liečiť donekonečna podľa princípu:

To je dobrý pacient, ktorého musíme liečiť, ale ktorý nám nezomrie.

Takže komfort nemocnice je jedna vec, len je otázne, či tá podstatná.....
 

súhlas

"ak sú u jedného majiteľa, predstavujú konflikt záujmov - lekár je motivovaný vymýšľať choroby tak, aby vznikla nutnosť opakovanej liečby, je motivovaný predpisovať lieky, len nie je motivovaný vyliečiť."
... a doplním - je v záujme majiteľa toho všetkého vyberať pre pacienta aj vyšetrenia (akokoľvek by boli zbytočné), ktoré sú dobre bodovo hodnotené a dobre zazmluvnené a tie potom cez vlastnú ZP preplácať sám sebe.
 

 

Dalsia renomovana studia hovori, ze keby si "ta spravna poistovna" zvyhodnovala "svoje" nemocnice. Isla by sama proti sebe. A ze taketo vlastnictvo je normalne vsade vo svete.

Tak si vyber.

Cital som ze "ta spravna skupina" ma po slovensku 14 mensich nemocnic. A poistencami jej poistovne je 1/3 (nezarucujem informaciu) ludi.

Takze slovenske zdravotnictvo nie je v "pr....." kvoli tomuto
 

 

Rozhoduj sa podľa zdravého rozumu a nie podľa tendenčných analýz.

INEKO napríklad veľmi dobre popísalo stav zdravotníctva v SR v kapitole 1 a 2.

V ďalších kapitolách ale používa ekvilibristickú argumentáciu, ktorá je na hlavu postavená s jediným cieľom - zdôvodniť, prečo treba navýšiť platby do zdravotného systému.

Problémy, ktoré sú už potom nepomenúva:

1. Zneužívanie systému povinného zdravotného poistenia a to tak na strane lekára ako na strane poistenca.

2.INEKO sa sústreďuje sa na riešenie zneužívanie zdravotného systému na strane poistenca, hoci to tak nepomenúva a ani neargumentuje správnym spôsobom - v podstate extrapoluje neextrapolovateľné údaje.

Problém zneužívania na strane pacienta je problémom spoločného majetku ako výraz čistého kooperačného vzťahu. Zo socializmu vieme, že nefunguje - chýba individuálna motivácia. Tú v tomto prípade predstavuje individuálny - malý- podiel na nákladoch za lekársky výkon - poplatok, voľakedy zavedená 20 korunáčka.

Ale to nie je riešenie efektívnosti na strane lekárskych výkonov.

Vážny problém, ktorý existuje vo vzťahu pacient - lekár predstavuje asymetria v informáciách - lekár má neuveriteľnú prevahu nad pacientom, na trhu služieb asi nie je tak výrazná ako v sektore zdravotníctva. Však po náčelníkovi to boli šamani, či medicimani, ktorí mali najvyššie postavenie v spoločnosti. A tak v systéme, ktorý motivuje liečiť, ale motivácia nie je odvodená od vyliečeného t.j. zdravého poistenca - existuje prirodzený ekonomický stimul, ktorý motivuje lekára nielen liečiť pokiaľ možno následky a príčinu choroby ponechať a tým si po čase zaistiť ďalší lekársky výkon, ale lekára často motivuje aj vymyslieť chorobu a tú potom zázračne liečiť.

Z hľadiska systémového existuje pravdepodobne jeden z mála možných riešení a tým je zmena systému tak, aby:

1. Rozhodujúca časť lekárskych výkonov bola realizovaná na úrovni lekárov prvého kontaktu s prechodom na typ rodinného lekára - napr. ak sú správne informácie v Holandsku až 96% všetkých lekárskych výkonov zabezpečujú práve lekári prvého kontaktu, len 4% špecialisti

2. lekár prvého kontaktu bude platený cez poistenie len za zdravého poistenca - lekárske výkony si bude musieť hradiť z príjmu z poistného


Významným nástrojom sa môže stať elektronický zdravotný záznam, kde to bude poistenec, ktorý bude mať právo nielen si vybrať svojho lekára, ale mať právo ( za poplatok ) vyžiadať si konzultáciu u ním zvoleného lekára ( pokiaľ bude poskytovať takúto službu).

Informácia o kvalite poskytnutých lekárskych služieb sa veľmi rýchlo rozšíri.

Tí lekári, ktorí budú mať zdravých pacientov, budú si môcť rozširovať svoj poistný kmeň a teda aj príjmy a nekvalitní lekári veľmi rýchlo budú musieť zmeniť poskytovanú kvalitu lekárskych služieb - poistenec - pacient bude reálnou referenciou.

Možno na úvod by stačilo rozanalyzovať, ako to robia v Holandsku a Luxembursku a postupne zavádzať progresívne ale už overené metódy organizácie liečebnej starostlivosti.


Nemá zmysel vymýšľať vymyslené - ale zmeniť lekársku prax na CT a iný typ businessu doviedlo zdravotníctvo, aspoň podľa INEKO na prah budúceho kolapsu.
 

 

Zaujimave.

Obavam sa, ze u nas snaha prejst na nieco efektivne je brzdena biznisom roznych zaujmovych skupin. Inac povedane "naco budeme fungovat efektivne, ked takto zarobime viac".

Bez rozdielu ci sa jedna o privatne / statne vlastnictvo
 

Poisťovne majú k 1.1.2014 taký stav

poistencov Dôvera 27,64 %, Union 8,28 %, VšZP 64,09 %.
Zdroj: http://www.hpi.sk/category/kni...
Na Slovensku bolo v roku 2012 92 nemocníc a nemocničných zariadení, z toho 20 súkromných.
Zdroj: https://www.ineko.sk/
Celkove prevažuje štátne zdravotníctvo veľmi výrazne, takže to je dôvod prečo je je naše zdravotníctvo v "pr....", pretože v štátnom je úroveň služieb nízka a kradne sa v ňom vo veľkom rozsahu.
 

Extrémy nefungujú

Pesnička ... lebo je to štátne....., je už dávno prekonaná.
Zlý je systém a je jedno, či je potom zdravotníctvo v súkromnom alebo v okruhu verejných financií.

Existuje pomerne jasná úvaha, ako majú byť rozložené funkcie zdravotného systému medzi verejný sektor a privátnu sféru.

To, čo je problém je:

1. Korupcia
2. Nie je politická vôľa na riešenie korupcie a sňou aj systémových otázok správneho nastavenia zdravotného systému medzi okruh verejných financií a súkromného sektora.

Extrémy nefungujú, sú zdrojom korupcie a neefektívnosti o čom svedčí aj táto diskusia.
 

My Slováci sme akí

sme a to sa tak skoro nezmení. Jednoducho nemáme morálku aká je na západ od nás, a už vôbec nie sme kresťanský národ, ako to tu niekto roky tvrdil. Nepokradneš je základné prikázanie.
Tu je link na poradie krajín EU podľa kvality zdravotníctva. Ako je možné, že Česko je 15 a my 21? Štartovali sme v 1993 na rovnakej čiare.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME