Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sulík: Grécko neodíde z NATO ani náhodou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

že NATO zabezpečuje medzi nimi mier

tak to neviem, nebolo práve Grécko a Turecko spoločne v NATO keď v 1974 sa odohrala vojna medzi Tureckom a Gréckom o Cyprus ? Reakcia ? Zamrznutý konflikt dodnes, článok 5 severoatlantickej zmluvy v skutočnosti nezaväzuje vojensky pomôcť ,, napomôže napadnutej strane alebo stranám, prijmúc individuálne a na základe dohovoru s ostatnými stranami také akcie, ktoré považuje za potrebné, ´´ akcie ktoré potrebuje za potrebné čo môže byť aj demarš
 

...

Keby Grécko nebolo v NATO tak by vojna skončila úplne inak. 10x väčšie Turecko by roztrhalo Grécko na franforce. Takto to skončilo kompromisom a ušetrilo sa veľa životov.
 

to neospravedlňuje to

že členské štáty NATO bojovať medzi sebou podľa zmluvy bojovať nemajú. NATO sa prikloní na stranu toho aký je záujem jeho hegemónov (USA, FR, GB) - a Turecko si znepriateliť vtedy nechceli, bolo pre nich významnejší člen. Naivne v ňom vidieť záruku ochrany by sme nemali
 

...

Má to 2 roviny. Jedná rovina je spor v rámci aliancie. napríklad konflikt medzi Maďarskom a Slovenskom vtedy by sme sa museli spoľahnúť na vlastnú obranu. Pretože NATO by v rámci aliancie zdráhalo zasiahnuť. A 2 rovina predstavuje napríklad vonkajšie ohrozenie hybridná vojna vedená zo strany napríklad Ruska. Vtedy by zasiahlo NATO. Môj názor je ten že členstvo v NATO je pre SR pozitívny ale aj tak by sme sa mali v prvom rade spoliehať sami na seba.
 

sorry

myslím si že strašenie o vojenskej hrozbe Ruska pre Slovensko je len vytĺkanie politického kapitálu z istých skupín obyvateľstva. Rusko má Slovensko ukradnuté, má pre seba dôležitejšie záujmy v postsovietkych štátoch, Slovensko mu nemôže priniesť prakticky nič, akurát pozitívne vyhlásenie o ňom v EU a tak si môže potom hovoriť že nie všetci v EU sú proti Rusku viď Ficova rétorika
 

 

NATO zabezpečuje záujmy úzkej skupiny ľudí, ktorá drancuje nerastné bohatstvo na celom svete, čím viac štátov je toho účastných, hoci aj pasívne, v zoskupení NATO, tým väčšiu legitimitu majú tieto zločiny a tým je menšia šanca potrestať vinníkov.
Deklarácia o vzájomnej pomoci je nezmysel. Takých deklarácií sme už mali s tými istými štátmi množstvo ale keď prišlo na lámanie chleba, prehlásili že "Československo je pre nás príliš neznámou krajinou, aby za ňu umierali naši vojaci." Je nepredstaviteľné a naivné predpokladať, že za nejaké Slovensko, ktoré ťažko nájdeme aj na mape, pôjdu zomierať Angličania, Francúzi, alebo Nemci.
Slovensko by malo vystúpiť z tohto zločinného spolku, inak sa stáva spolupáchateľom.
 
Hodnoť

podla mna NATO

nezabezpečuje mier v tom zmysle, že by na obranu jedného napadnutého prišli na pomoc ostatní členovia NATO. Američania si dali spraviť nejaký ústatný výklad toho článku, a dostali odpoved, ktorú aj chceli dostať, čiže ak by bolo napríklad napadnuté Slovensko, USA ani nikto iný nemá povinnosť prísť na pomoc napadnutej krajine. Je to iba čisto proklamácia, nevynútiteľné ustanovenie. Minule to hovoril jeden analytik. Ale čo sa týka Grécka verím tomu, že fakt v NATO ostatnú, hlavne kvôli tomu blízkemu východim islam. štátu atd. pre istotu.
 
Hodnoť

 

Keby odišli z nato išli by sami proti sebe.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

K-

A nemas zaco.
 

tak počkať súdruh ...

mal by si si urobiť vo veciach jesno a poriadok ...

Čo teda podľa teba je NATO?

Je to zločinecký spolok, čo prevádza zločineckú politiku na Blízkom východe

alebo

je to nefunkčný spolok plný neschopných blbcov ???

Vieš súdruh, tvoj najväčší vzor varšavská zmluva zanikla a nikto okrem rusov netúži po jej znovuzrodení ... Vieš prečo? Preto, lebo počas svojej existencie tu nebola na nič iné, ako na presadzovanie imperiálnych záujmov ruska ...

Takže teraz vy súdruhovia okrem iných obvinení obviňujete NATO aj z niečoho podobného ...
 

Absolútny súhlas!

Ale to tu zopár nešťastným boľševikom nevysvetlíš. Našťastie tú komédiu s názvom Varšavská zmluva už máme za sebou. Sa to komunistom rozsypalo celé po vojenskej, ekonomickej, hospodárskej, politickej stránke. A tak je to dobre. Nato sa významne podieľalo na tom, že skapala tá zdegerovaná obluda menom Sovietsky Zväz. Kam by to komunisti dotiahli vidno na príklade Severnej Kórey. Kam to dotiahli kapitalisti vidno na tej Južnej..
 
Hodnoť

Grécko patrí medzi

najväčších nákupcov zbraní, aj za tie požičané peniaze kúpili od Nemcov vyše 1000 tankov Leopard.
Je to z obavy z konfrontácie s Tureckom.
NATO považuje útok zvonku na člena NATO za útok na celé NATO.
Ako bude hodnotený útok člena NATO (Turecko) na iného člena NATO (Grécko)?
A komu pôjdeme na pomoc?

A čo s týmto tu?
http://zpravy.idnes.cz/pasovan...
 

V podstate mi to tak pripadá

akoby sa delili na pašovaní ľudí s centrálou v Bruseli.
 
Hodnoť

Politik je placený za zbytečné řeči

a o Sulíkovi to, zdá se, platí vrchovatou měrou. Každé malé děcko ví, že:
a) eurozóna a NATO jsou dvě zcela odlišné věci
b) Turecko nepotřebuje obsazovat Řecko, adeptů na obsazení z bývalé Osmanské říše momentálně v politickém rozkladu by bylo dostatek a přesto se Turci nikam nehrnou.
c) Řekové jsou hrdý národ, sebevědomí mají na rozdávání, každý Řek byl šel s Turkem bojovat bez ohledu na členství v NATO.
 

 

To je taky typicky "lovensk"y politik... sme zrnko v oceane a Sulik tu mudruje nad svetovymi geopolitickymi otazkami...je zlaty :o) Skoda, ze necitoval aj Americanov, ktori sa pocas referendovej krizy nechali v Bruseli pocut, ze zo strategickych dovodov je nutne, aby Greci zotrvali v EU...samozrejme kvoli polohe k Blizkemu Vychodu... a cuduj sa svete, tak sa aj stalo! co tam po vysledkoch nejakeho referenda a... Takze pan Sulik, kazda minca ma dve strany...
 
Hodnoť

 

Ako keby Sulík niečo vedel o zahraničnej politike. Asi už bude treba začať regulovať spotrebu tej marišky!
 
Hodnoť

Nemyslím si,že by sme sa mali obávať

vystúpenia Grécka z NATO. Na druhej strane - taký tlak aký urobili USA na vstup Grécka do EÚ a eurozóny sa dnes už nedostaví. Sú tam už iné - náhradné štáty ! Cyprus je podľa mňa riadna skomolenina. Na jednej strane sú záujmy Grécka a Turecka a na druhej strane samotný Cyprus. Hľadal som vo Wikipédii - podľa toho Cyprus nie je členom NATO a teda nešlo o útok na člena NATO ! A pokiaľ je mi známe ani Cyprus sa neobrátil o pomoc na NATO. Na druhej strane - v tej dobe sa už podobné akcie "nenosili" a reakcia NATO voči Turecku mala byť podstatne tvrdšia. Osobne si myslím,že NATO malo dať Turecku ultimátum - opustiť ostrov do 10 dní,inak NATO zablokuje všetky zbrojné dodávky Turecku do doby naplnenia ultimáta.Môžete tu hovoriť,že by Turecko prešlo na stranu ZSSR,ale takú veľkú armádu akú má Turecko neprezbrojíte "z večera na ráno" navyše z touto technikou by sa bolo treba aj "zohrať" čo pri komplikovanejších zbraňových systémoch môže trvať aj viac ako rok. Takže ani odchod Turecka z NATO vtedy nehrozil ! Je len škoda,že NATO vtedy takto nezakročilo a tým sa vlastne spolupodieľalo na tomto "zamrznutom "konflikte !
A ešte - tzv-možný konflikt Turecka a Grécka . Grécko má cca 11 miliónov obyvateľov a Turecko temer 75 miliónov. Ak pripustím,že majú rovnaké percento "občanov v zbrani" - tak Turecká armáda má cca 7 násobnú prevahu. Vybavenie zbraňami - odhadujem že je na rovnakej úrovni - pôvod v USA,Nemecku či Francii. Ale ! tomto momente už platí článok o povinnosti vzájomnej pomoci - takže takže žiadny konflikt jednoznačne nie je na obzore !
 

 

Krajina NATO si drzo a sprosto a krvavo zobrala časť územia Cypru. Ničili kresťanské chrámy, zachovali sa ako barbari. Koho to kedy zaujímalo a zaujíma? A sankcie? Zato pri nekrvavom zabratí Krymu sa hysterčí o dušu.
A to sú indície, že Turecko pomáha ISIL.
 
Hodnoť

zvláštna diskusia

mne vždy vadí ak sa tu každý tvári že sa diskutuje o nejakých problémoch ktoré sa nás netýkajú. Toto je podľa mňa diskusia o našich peniazoch, o našich záväzkoch za grécke dlhy:
http://ekonomika.sme.sk/c/7899...
v tejto diskusii sa ako posledné objavili argumenty EU že držať Grécko v eurozone je ekonomicky, no povedzme pochybné, no politicky je to nevyhnutné lebo hrozí odchod Grécka z NATO a EU. Takže zase Sulík v tomto texte hovorí že strkať peniaze občanov Slovenska na záchranu gréckeho dlhu je nezmysel kvôli tomuto, že Grécko z NATO a EU neodíde. Nechápem prečo tu z tohoto diskutéru robia takú klasickú pivnú debatu. Už tu len chýba spomenúť Hirošimu a kríové výpravy.
http://finweb.hnonline.sk/spra...
*********************
Podiel Slovenska na záchrane Grécka stúpne podľa SaS na takmer dve miliardy eur.
*********************
http://www.changenet.sk/?secti...
 


Najčítanejšie na SME