Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Učňov nemáme. Nie, radšej maturitu, hovoria (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

A cudujete sa?

Ked IT programatori, analytici, IT architekti, bankari... maju tisicove platy tak rodic, co denne maka za pasom volakde v montaznej hale za niekolko sto € pochopitelne chce pre svoje dieta vytvorit podmienky, aby sa malo lepsie. Nie?
Dajte remeselnikom primerane platy a bude ponuka aj dopyt.
 

 

Myslim že remeselnici maju primerané platy. avšak robotník za pásom nie je remeselník a to si mýlime, to je maipulátor. Ak je niekto schopný iba položit súčiastku z bodu A do bodu A tak nemôže očakávať viac ako 600 EUR. Remeselník je niekto kto ovláda širšiu paletu činností a kompetencií a ten zarobí od 1000 hore.
 

 

Dobrý remeselník, napr. stolár alebo obkladač si zarobí naozaj slušne. Netreba si remeselnikov mýliť s nejakým muklom za pasom v montážnej hale alebo nejakým pomocným robotníkom na stavbe, takí budú mať vždy iba almužnu, bohužiaľ.
 

re:

robotnik nie je remeselnik ... to akoby sa predavac mobilov povazoval za pravocnika v oblasti telekomunikacii :)
 

čo ja viem

Potreboval som vybetónovať taký kúsok ako chodník a že koľko to bude tvať som sa spýta a odpoveď: "tak 4 dni" a koľko to bude stáť? "Tak 700€" za robotu a materiál potom uvidíme.
 

nesúhlasím,

keby za tým bola LEN táto logika (platy) - tak PREČO sa hlási toľko ľudí na VŠ na sociálnu prácu - kde potom nastúpia s platom 380-450 eur (skutočne) - tí so 600 sú šťastlivci?

A o tom, či je ľahšie vyrábať ... vstavané skrine, ľuďom, čo to chcú, platia... alebo pracovať ako terénny sociálny pracovník s ľuďmi, čo ... sú ich cieľová skupina, môžeme tiež podiskutovať.
 
Hodnoť

 

na polovicu tych spickovych ucnovskych odborov stacia par mesacne kurzy. predavacku vie robit aj mgr alebo bc. ak sa niekto rozhodne pre remeslo, tak iba ak ma moznost hned aj praxovat, inac taka skola nema vyznam. neverim ze maliar/tapetovac alebo kuchar ktory vyjde zo skoly je hotovy zamestnatelny clovek. mozno tak kuchar, do domova dochodcov. vonku si clovek urobi kuchara popri zamestnani a moze ist varit do velkeho hotela bez problemov. o par rokov sa rozhodne studovat IT, tak ide.
len tu sa hrajeme na teraz skoncis skolu a budes robit toto. cely zivot.
 

tiež si myslím, že niektoré študijné

odbory na sou by sa mali zmeniť na 2 mesačné kurzy - ktoré môže organizovať úrad práce podľa potreby pre možných zamestnávateľov - však tam aj tak chodili žiačikovia-vybijokná len stráviť čas na-ieraním učiteľov
 
Hodnoť

 

Podla mna je hlavnou pricinou tohto stavu slovenska hierarchicka spolocnost.
.
Slovaci mame v krvi nenavist, povysovanie sa a pohrdanie ,,nizsie postavenymi''.
Na vsetkych stupnoch tohto kastoveho systemu prebieha boj o posunutie sa do vyssich pozicii.
Potom je pochopitelne, ze nikto nechce zostan na tom ,,spolocenskom dne''.
.
Slovensku by mimoriadne pomohol ten klasicky zapadoeuropsky danovy system.
Ten sucastny toto hierarchicke rozdelenie nielenze podporuje, on ho priam vytvara.
 

niektoré odbory na sou boli flákačske

ktoré zvládal každý tupec -si myslím, že robiť 2 mesačné rekvalifikačné kurzy namiesto 3 ročných sou odborov je úplne postačujúce. Na remeselnú robotu potrebuješ aj tak, len prax so schopnosťou prečítať si učebnicu s pracovným/i postupom/mi. A keď sa to za 2 mesiace nenauči niekto poriadne robiť, tak to nebude robiť napotrebuje asi skúšku - predsa kto by zamestnal/platil remeselníkovi, ktorý nevie/nechce robiť svoju robotu.
 
Hodnoť

Čo Slovák to vysokoškolák!

Je to jednoduché, akurát neschopnosť v riadení školstva, tá je nekonečná! Zaoberajú sa parciálnymi vecami, testami, hovadinami a princíp uniká! Nemajú učňov? A prečo by mali mať? Vytvorili sa podmienky, že aj štvorkári idú maturovať, potom samozrejme na výšku, jedno aký odbor, len nech je bakalár alebo magister. Však niečo vybavíme? Tomu sa na Slovensku hovorí koncepcia! Potom v telke vystúpi minister školstva, ktorý vôbec nevie o čo ide, ale má Harward alebo čo...a trepe a trepe!
 
Hodnoť

 

Študovať remeslo je založené na predpoklade, že si dotyčný neskôr založí vlastný malý biznis - čalúnnik, stolár, tesár, maliar... - veď koľkí takí majú šancu sa uchytiť v nejakých veľkých firmách ako zamestnanci. Vzhľadom k tomu, ako tento štát buzeruje malých podnikateľov a živnostníkov, môžete len čakať, že sa takéto študijné odbory naplnia. A keďže súčasní rodičia dnešných detí žili v systéme, kde mať vysokú školu bolo čosi viac, tiež chcú také čosi pre svojich potomkov. Možno nás čaká to, že sem budú musieť na takéto práce nabehnúť Ukrajinci, Rumuni a pod. ako kedysi v Nemecku nabrali Turkov a my budeme sedieť doma s diplomami zo sociálnej práce a politológie zarámovanými v obyvačke...
 
Hodnoť

Dnešní maturanti

nie sú na úrovni bývalých učňov, vysokoškoláci na úrovni bývalých maturantov. To hovorím o technických smeroch. Dnes absolvent strojníckej fakulty nevidí dielne, zato ho oblbujú akýmsi marketingom, manažérstvom, environ-mentalistikou. Potom je schopný doplňovať regály v supermarketoch.
 
Hodnoť

 

Trochu ma prekvapil ten záver. Z 300 študentov, ktorí sa zúčastnili exkurzie sa v konečnom dôsledku o zamestnanie zaujímalo iba 8. Chápem, že v 15tich rokoch je ťažké rozhodovať sa o takýchto veciach, ale predsa len by som čakal viac.
 

 

Tak to je. Pár rokov dozadu mal môj šéf ( bývalý naštastie) tiež taký geniálny nápad, že urobme do našej firmy exkurziu z vysokej školy technického zamerania, nech si prídu pozrieť naše projekty a popri tom im ponúkneme robotu ako absolventom. A to ešte kázal sekretárke, že nech pre nich vybaví občerstvenie, tak nakúpila koláče a malinovky.
Ta banda prišla, všetko si pozrela tak nejak bez záujmu a keď nakoniec sedeli v zasadačke a cpali sa koláčmi, tak sa ich kolega prednášajúci spýtal, že kto by mal záujem pracovať u nás, nech si zoberie jeden dotazník, vyplní ho a pošle k nám. Oni nám nie že neposlali žiadny vyplnený dotazník, ten dotazník si zobral iba JEDEN, ostatní tam sedeli a bavili sa o blbostiach a čakali, kedy odtiaľ odídu. A to sa jednalo o rakúsku firmu a tí vysokoškoláci boli piataci, čo končili VŠ.
 

 

Zrejme už mali všetci vybavené po škole zamestnania s 2000 eurovým nástupným platom :)
Je to skutočne na zamyslenie, veľkú mieru prisudzujem v tomto prípade školstvu, ktoré ani po niekoľkých rokoch nedokázalo efektívne prepojiť štúdium s praxou v obore. Či už stredoškolské alebo vysokoškolské.
 
Hodnoť

Spoločnosti hľadajú technikov

Nielen preto, že je ich málo, a nielen preto, že ich potrebujú, ale aj preto, že čím viac technikov, tým menší plat im musia ponúknuť :) Osobitne tým konštruktérkam....
 


Najčítanejšie na SME