Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nemci preferujú na Veľkú noc králičie mäso, ročne skonzumujú 41 000 ton (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Iný kraj,

iný mrav. V Taliansku zas jedia veľa jahnačieho mäsa na Veľku noc.
Inak, 41000 ton je 41 milión kíl. To je v priemere pol kila na osobu a rok.
Z toho 2/3 na Veľkú noc. To nie je ani 350 gram.
Nechcete písať, koľko zjedia všetci Čínania spolu rýžu ročne?
 

 

Aj na Slovensku by si mnohí dali králičie mäsko, no aktuálne ceny na úrovni cca 6,90 €/kg sú pre bežného jedinca evidentne príliš vysoké. I keď je známe, že je zdravé a má veľmi málo tuku - králik sa živí prevažne rastlinnou potravou a pri chove sa obvykle liečivá a farmaceutické prípravky na rozdiel od kurčiat prakticky nepoužívajú.

Námietky rôznych zelených Talibancov voči tradičnému klietkovému chovu celkom nechápem, najmä ak u nás prevažujú skôr drobnochovatelia. Lebo králiky tam podľa mojich poznatkov obvykle mávajú relatívne dosť priestoru na pohyb, najmä ak chovateľ dbá na to, aby ich v klietke nebolo príliš veľa. Porovnávať to s klietkovým priemyselným chovom nosníc s minimalizovanými rozmermi klietok a s veľmi obmedzenými možnosťami pohybu určite nie je namieste. I keď extrémni ziskuchtivci a narušené osobnosti sa môžu vyskytnúť i v tejto oblasti...
 

Neviem

ci si niekedy videl ziveho kralika:-)
Ale sklamem ta, rozne "farmaceuticke pripravky" ako pises sa pri chove kralikov pouzivaju. Dokonca viac ako pri spominanych kurcatach. kraliky su totiz ovela nachylnejsie na choroby.
A co sa tyka ceny. V tomto mame my sedlaci velku vyhodu, dokazeme si kraliky dochovat takmer zadarmo:-)
 

 

Prečo ten rýpavý tón??? Králika som nielenže videl, ale ho i veľmi dobre poznám, nakoľko v našej rodine i v širšom príbuzenstve má chov králikov pre vlastnú potrebu, i ako určitá záľuba, dlhoročnú tradíciu.
Takže si naozaj môžem dovoliť prehlásiť, že ak králik pochádza z kvalitného, overeného chovu, bol zaočkovaný, má vhodné ustajnenie a dostatok vhodnej, neznečistenej, nutrične vyváženej potravy a nezávadnej pitnej vody (čím sú zároveň eliminované prípadné tráviace problémy), tak až na určité chovateľom nezapríčinené externé, najčastejšie hmyzom prenášané infekcie, vlastne žiadne lieky ani nepotrebuje...
A pokiaľ viem, tak takéto postupy uplatňujú i ďalší chovatelia v okolí - väčšina z nich sa už na svojich zničených chovoch z minulosti poučila a pochopila, že rešpektovanie potrieb králika a dôsledná prevencia sú podstatne jednoduchšie a lacnejšie, než následná, obvykle problematická farmaceutická liečba chovného stáda. Nehovoriac už o tom, že u králikov podávanie rôznych antibiotík, antikokcidiotík, bakteriostatík a ďalších liekov silne narúša trávenie a zapríčiňuje dysbakteriózy a nežiadúce premnoženie patogénnych mikroorganizmov v tráviacom trakte, a výrazne tak ovplyvňuje ich imunitu a kondíciu.
A ak niekomu v chove systematicky a po dlhšiu dobu vyčína enterokolitída, ten by sa mal v prvom rade hlavne zamyslieť nad sebou a svojimi metódami a postupmi...
 
Hodnoť

neslováci preferujú psí guláš...

ozaj , nejaké nadácie na ochranu neprispôsobivých pred dodržiavaním zákonov tohoto štátu nemajú štatistiku o množstve skonzumovaného psieho mäsa u osadníkov ??? Včera tv narkóza ukázala abnormálne množstvo chorých a nakazených psov u osadníkov , kto za týchto psov platí dane ??? Alebo ,ak chovám psa na guláš,nemusím platiť dane ??? Alebo majú osadníci výnimku zo zákona ...???
 
Hodnoť

Zas jeden priklad

toho aki su nemci moderny a uvedomely narod. Mame sa od nich co ucit.
 


Najčítanejšie na SME