Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

ÚPN čelí za zverejnenie zväzkov ŠtB žalobám za 1,3 milióna (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nerozumiem

Poslaním ÚPN je dokumentovať a odkrývať pravdu o našej minulosti... uviedol hovorca ústavu.
Ako je teda možné že sa stáva, že úrad zverejní aj mená ludí , ktorí nemali s ŠTB nič spoločné ale napriek tomu sa nejakým spôsobom nevedomky dostali do zväzkov ako rôzni spolupracovníci.
To tam pracujú systémom CTRL+C, CTRL+V? Potom vlastne úrad ďalej šíri nepravdy ak svojou lajdáckosťou uvádza aj takýchto ludí a mal by za to niesť aj následky.
 

komiuš

eštebáci veľa zoznamov zničili, viď Mečiar a tak ÚPN musí tieto zostavovať z viacerých zdrojov, včítane Čiech. Ak tam niekto nepatrí má možnosť sa brániť súdne...!
 

presne tak

Pritom môže byť aj rád ak sa o tom dozvie. Ak je vo zväzkoch neprávom môže si takto aj očistiť meno.
 

 

Ale v tom prípade sa jedná o šlendriánstvo zo strany ÚPN. Oni niečo nájdu v zväzkoch, poriadne si to nepreveria a aj tak to zverejnia? Na jednej strane tvrdia že odkrývajú pravdu a na druhej strane šíria nepravdy a ak sa to stane tak " v ÚPN sú presvedčení, že ľudia nespokojní s tým, že ich mená sa objavili v zväzkoch ŠtB by mali žalovať priamo príslušníkov, ktorí ich v minulosti do zväzkov zaviedli....Ústav nie je právnym nástupcom ŠtB ani autorom archívnych dokumentov a preto nemôže niesť zodpovednosť za činnosť bývalej ŠtB. V preklade: my tam nič nerobíme, my len kopírujeme spisy do digitálu.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

UPN prevzalo

spisy s ktorými ŠTB manipulovalo. Jeden príklad za všetky: Milan Hlavsa - člen skupiny Plastikov bol v cibulkových zoznamoch ŠTB. Osobne vyhľadal konkrétneho príslušníka a ten mu potvrdil že so spisom a nielen jeho sa manipulovalo. A hlavne prečo niesú na zozname generál Lorenc a jeho podriadení? Upn zverejnuje hlúposti a hrá sa na spravodlivých. Presne ako podlampový Pišta. Pri dobrovoľnej odovzdávaní moci komunistami musí byť už každému jasné aké boli dohody. Verejnosť je proti násiliu a žiadne účty sa nebudú vyriadovať. Však prezident Havel skladal prísahu na socialistickej ústave. Ano majú za povinnosť uverejnovať informácie. Ale pravdivé. Však nenávisť už jedného super a jedine spravodlivéh doviedla do zaujímavéh stavu.
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť

Komunisticka STB pracovala precizne.

Ti, ktori su originalne zapisani v ich zvazkoch - ti tam boli! Estebaci si viedli presne zaznamy, zaznamy zo schodzok so svojimi agentami, presne si zapisovali podavane reporty ci velke alebo iba tie male, nic nehovoriace (nam). Dalsie skupiny tieto reporty dalej spracovavali a posuvali ich este vyssie. Cela Ceskoslovenska socialisticka republika bola jedna estebacka zumpa, kde sa bal kazdy kazdeho a kazdy na kazdeho reportoval. Chcel sa mat dobre, lepsie ako sused! Teraz,ked mena tych najvacsich prisluhovacov toho spinaveho rezimu vysli na povrch, nikto nie je ochotny toto priznat. Ci sa jedna o velke ryby ( Babis, Meciar...) alebo iba o tych poslednych zkuuurvenych poskokov, kazdy sa bude hadat do krve a ti napakovanejsi aj sudit. PRAVDOU JE, ZE TEN KTO JE TAM NAPISANY, TEN TAM BOL. Manipulovanie so spismy STB bolo, ale jednalo sa nie o pridavanie, estebaci mali plne gate, nevedeli az ako sametova bude revolucia, kam sa nenavist ludi az moze uberat...takze sa zo spisov iba mazalo. Na pridavanie mien casu nebolo.
 

pravda

až na to, že nie každý na každého donášal a udával. Alebo mal strach. V mojom okolí to nebolo ani len 5% ľudí s ktorými som sa kontaktoval.
 

Bol by si nemilo prekvapeny,

keby si mal moznost nahliadnut blizsie do ''statistiky" spiclovania a udavania. Do toho estebackeho labyrintu,ktoremu oni velmi dobre rozumeli. Mozno aj tvoj najlepsi kamarat bol niekym kontaktovany, ked ta mali v hladaciku... Estebaci pouzivali najspinavsie metody ako sa dopracovat pre nich k "zaujimavej" osobe. A o tom povestnom strachu ktory v tom case pocitoval kazdy z nas? Skusil si sa niekedy nezucastnit volieb, majovych sprievodov alebo Vyrocnej clenskej schodze zavodnej organizacie KSC? Alebo pokrstit dieta v kostole, ked si pracoval napriklad v skolstve? Alebo podpisat dietatu prihlasku na nabozenstvo? Strach ti to nedovolil. Ludia sa bali jednoducho hovorit nahlas to, co si myslia. Trochu posomrali v rade na zakladne potreby, ale aj tam boli taki, co boli akokeby trochu aj "v praci". To bol ten psychologicky terror pachany na ludoch.
V nasej dedine bol moj suded "poverejnikom strany". Mal k dispozicii Tatraplan so soferom a neobmedzenu moc nad dedinou a dedinami prilahlymi. Bol mily, s kazdym rad stratil dobre slovo... a nikdy nic, co mu bolo povedane, nezabudol. Hrozna doba!
 
Hodnoť

boľševikom

eštebákom a im podobným sa to akosi nepáči. Ked boli hrdinami pri posluhovaní, špicľovaní a donášaní, nech sú nimi aj teraz. Ved aj dôchodky im za to (ne) patrične dvihli.
 
Hodnoť

Viaceré

politické režimy na udržanie svojej moci používali nástroje nedemokratické, a najmä s dopadom na človeka, jeho ľudské práva, život.... Ako príklad sú koncentračné tábory, Gottwaldove uránové bane, Ilava...
Mnoho našich občanov tieto skutky poznalo, či už zo zahraničného vysielania alebo zo svojej skúsenosti. V roku 1989 preto mnohí vítali zmenu a pád totalitného režimu založeného na socialistickom blahobyte pri využívaní výhod jeho realizátorov. Aká je však skutočnosť? Založili sme ústav, dali sme prácu niektorým propagandistom.... Osobne som čakal, že nastanú súdne procesy proti všetkým neľudským činom, ich realizátorom.
Skutočnosť je však taká, že tento tzv. ústav sa zmohol prakticky len na zverejnenie evidencie mien, o ktorých policajná moc mala záujem. Neriešil a nerieši tých, ktorí udávali, rozhodovali o trestoch pre neposlušných, neuvedomelých. Plačem nad tým, že táto socialistická minulosť sa využíva len na politické body novodobým totalitným jedincom. Túto úbohosť dokázal aj spor s pánom Babišom, ministrom ČR. Zrušiť ústav a potrestať všetkých realizátorov protiľudských rozhodnutí.
 
Hodnoť

Nuž čo,aj taka je demokracia,

revolúcia v 89 -tom im umožnila im beztrestný život , posadila ich do funkcii ,tak čo by zo seba nechceli urobiť OBETE :-)
 


Najčítanejšie na SME