Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

102-ročná žena sa obráti na Štrasburg pre stratu občianstva (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5

Hodnoť

 

Tak co vlastne chce? Chce byt madarka alebo chce byt Slovenka? Sice rozumiem tomu, ze rozni spekulanti, induvidua a hlavne politici dokazu oboje, ale v skutocnosti sa to neda.
 

Zjavne si pletieš

dva výrazy "národnosť" a "štátne občianstvo". Národnosť sa asi zmeniť nedá, rsp. máš jednu. Dám ti príklad zo života. Človek má občianstvo krajiny, ale práca ho zaveje do iného štátu, kde si nájde partnera, má deti a chce trebárs podnikať. Doma má rodičov ktorých finančne podporuje a na dôchodok sa chce vrátiť. Keď žiješ v cudzej krajine, je občianstvo podstatné zjednodušenie života, ale nevidím dôvod na stratu pôvodného. Pritom by stačilo, že v prípade ak splní v zahraničí rovnaké podmienky na získanie občianstva ako treba na udelenie nášho, by mu naše nezobrali.
 

 

napr. v usa narodnost je to ake mas obcianstvo,existuje tiez nieco ako etnicita,ale to sluzi len na to aby ludia si napr.vymyslali polske,irske alebo talianse posmesne zarty.
 
Hodnoť

V starom Ríme sa dalo občianstvo

kúpiť za peniaze. Malo to okrem kšeftovania po celom teritóriu jednu veľkú výhodu. Dotyčného nemohli ukrižovať, iba sťať mečom:). Dnes je každý občan toho- ktorého členského štátu aj občanom Európskej únie. To nestačí? Keď sú naše zákony podriadené Európskej únii, maďarské tiež, babičke by mal stačiť pas, ktorý platí pre celú Európsku úniu, ako jej kedysi platil pre Rakúsko-Uhorsko. V Slovensku potrebuje iba náš občiansky preukaz (alebo identifikačnú kartu).
 
Hodnoť

A že si na to babička

za 102 rokov spomenula na to až teraz, že ju to nenapadlo už počas Československa...
 
Hodnoť

nejaky stat

si prisvojuje pravo rozhodovat, koho obcanom si prajem byt, to sme kde uz dospeli. A stadecko oveciek, este pritakava? Skuste si porozpravat so svojimi dedami a pradedami o tom ako sa kedysi cestovalo po svete bez obcianskych, pasov a viz.

Len vy sa tu zufalo drzite nacionalisticko-komnistickej idei o kontrole pohybu rozhodovani o tom, kto kde chce zit.
 
Hodnoť

 

slovensko taha aj bude tahat za kratsi koniec a to pokial bude ekonomicky take slabe ako doteraz. ak chce niekto zachovat celistvost slovenska, musi sa zacat zaujimat o prosperitu krajiny. poslednych 25 rokov tu ale funguje iba nabalovanie sa, slovo korupcia uz stratilo na vyzname, ludia su psychicky v nepohode, brnkanie po nervoch vyvola neadekvatne reakcie. slovaci, ak chcete ostat slovakmi a nechcete stratit m2 uzemia, zacnite sa o svoju krajinu zaujimat, spajajte sa a na momentalnu politicku-ekonomicku situaciu reagujte demonstraciami v snahe vyprofilovat cestnych ludi spomedzi davu a tych si zvolte. chcete odstavit madarskych politikov? chodte vsetci k volbam a automaticky madarom znizite percenta. zmente volebny system atd...
 
Hodnoť

Zneuzivat 102-rocneho

cloveka pre svoje politicke zaujmy je svinstvo a je to nechutne.
 
Hodnoť

Teda ten pán poslanec Gál,

Ten je určite veľkým prínosom pre Slovensko... Teda takí vlastenci sú v našom parlamente? No tak potom, Boh nám pomáhaj.
 
Hodnoť

Nekonečná diskusia

Mnohí diskutéri si mýlia pojmy s dojmami, zamieňajú národnosť so štátnym občianstvom.
Je nezmysel, aby získal niekto občianstvo štátu, na území ktorého NIKDY NEŽIL a nežili tam ani jeho predkovia a nemá na tento štát žiadne relevantné väzby. Navyše takýto štát ukladá týmto ľuďom nielen práva, ale aj povinnosti. Je to klasická ukážka "piatej kolóny".
Ďalším zásadným omylom je postavenie Maďarska. Maďarsko NEROVNÁ SA Uhorsko! Je to LOŽ. Maďarsko ako štát vzniklo rovnako ako ostatné štáty v strednej Európe v r. 1918. Na základe medzinárodných zmlúv boli určené hranice a každému bolo priradené občianstvo štátu, na území ktorého sa nachádzal. Nie je to otázka spravodlivosti, tá nebude univerzálne pre všetkých súčasne nikdy existovat. Je to otázka PRÁVA. Maďarsko toto právo porušuje a dlhodobo sa snaží o zneplatnenie týchto zmlúv. No tieto zmluvy sú základom ŠTÁTNOSTI jednotlivých krajín. Ak niekto spochybňuje ŠTÁTNOSŤ krajín v strednej Európe, koleduje si o veľké problémy.
V zmysle dvoch odstavcov vyššie je udeľovanie občianstva spôsobom, akým si to uzákonili Maďari je neprípustné. Slovensko ale nemá právny dosah na cudzí štát a ani nerobí to čo Maďari. Môžeme sa len brániť v zmysle nášho práva. Náš zákon bol odozvou presne na toto. Áno, je možné diskutovať o tom, či nie je možné tento zákon vylepšiť. Podľa môjho názoru je potrebné a nutné ho vylepšiť. Dokonca Smeru je možné vytýkať, že tak neurobil už dávno. Viac ako rok a pol mal na to čas. Potrebné je vniesť racionalitu do tohto zákona, aby v ňom ostala aj ochrana záujmov Slovenska ale tiež aby neboli postihovaní tí, ktorí spĺňajú náležitosti pre dvojité občianstvo. Pokiaľ občania Slovenska majú reálne väzby na iný štát, vysťahovali sa tam, žijú tam, pracujú a pod., tak spĺňajú predpoklady pre dvojité občianstvo. Ale pokiaľ občania Slovenska sa narodili a žijú na území Slovenska, nemajú žiadne relevantné väzby na iný štát, tak nemajú právo na iné občianstvo. No keďže Slovensko nemá právny dosah na cudzí štát, potom môže urobiť jedine to, že odoberie občianstvo takým ľuďom. Stále je zachovaná slobodná voľba občana. Slovensko nemôže nútiť niekoho, aby neprijal cudzie občianstvo, ak mu ho iný štát dáva, ale má právo si stanoviť podmienky pre svoje občianstvo. A presne toto Slovensko robí. Neporušuje tým absolútne žiadne medzinárodné dohovory, ani svoju ústavu, ani svoje zákony.
Politici maďarskej menšiny v našom parlamente ale aj tí, ktorí sú v EP za Slovensko žiaľ zastupujú záujmy cudzieho štátu. Toto by nás malo v prvom rade trápiť. No pseudointeligenciu zelenomodroboľševikov viac trápi to, že sa Slovensko legitimne bráni voči cudziemu štátu. A sú schopní jasne si zamieňať pojmy s dojmami. Robia zo seba "volov", ktorí nerozumejú pojmom národnosť a občianstvo. Predchádzajúci zlepenec bol dokonca ochotný vytvoriť na území Slovenska maďarskú "piatu kolónu". Len Matovič s Procházkom tomu vtedy zabránili. Normálni ľudia by si nedokázali tak "búrať" svoj dom, ako to dokáže samozvaná pseudoelita bez rozumu.....
 
Hodnoť

 

Tuto starenku vytahuju madarski nacionalisti z Mostu, SMK a Fidesu už neviemkolkykrat..nerozumiem prečo ju nenechaju dožit život v klude....nemože jedna starenka, ktorá ani nevie o čom je reč menit zakony na Slovensku sudruh Gal....tento ***** sa zviditelnil na tlačovke s Hedvigou o znamkach....toto je poslanec NR SR....Slovensko by utopil v lyžičke vody....
 
Hodnoť

 

Nikto by o obcianstvo neprisiel, keby ren najvacsi Madar nepresadil zakon, ze volieb v Madarsku sa mozu zucastnovat aj "cudzí" madari. Prisla reakcia, je taka aka je , ale reagovat bolo treba. a Gál? , preferencie klesajú. Inak to on nevie, len hrat madarskou kartou...
 
Hodnoť

hmmm

cely chaos okolo obcianstiev by jednoducho vyriesilo jedno jedine obcianstvo a to obcianstvo Europskej unie - aj tak mozeme byvat po celej EU, pracovat v celej EU, cestovat po celej EU len na obciansky, mame jednotnu menu - tak preco nie obcan EU?....kolko blbosti by toto vyriesilo.
 
Hodnoť

 

My sme tu vsetci Slovaci, prinajmensom styri generacie dozadu, ale urcite aj osem. Teda okrem deda Joza, ale ten sa nepocita, lebo bol zo susednej dediny. A vzali sme ho medzi seba, dokonca sme ho dovolili pochovat na nasom cintorine, aj ked si to vobec nezasluzil. Take mame velke srdce!
 
Hodnoť

Návrat k dvojitéme občianstvu

na Slovensku by mal byť obnovený s výnimkou prípadov, kedy občan Slovenska s trvalým pobytom na Slovensku získal maďarské občianstvo po nadobudnutí účinosti zákona o "rozdávaní" maďarského občianstva obyvateľom susedných štátov v Maďarsku. Pre zamedzenie neprávosti by v jednotlivých prípadoch aj tu malo byť na výnimku dvojité občianstvo z huminatárnych alebo rodinných dôvodov ponechané. Toto by bola adekvátnejšia reakcia na neštandartné opatrenia južného suseda a zároveň by neboli postihnutí Tí, ktorích životné okolnosti prinútili inštitút dvojitého občianstva využiť.
 

<< < 1 2 3 4 5

Najčítanejšie na SME