Sobota, 24. august, 2019 | Meniny má Bartolomej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pýtate sa: Chcem darovať pôdu. Ako ma obmedzujú zákony? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

zbožňujem články

o tzv. radách ktorési vyberajú najjednoduchšie prípady aké existujú.
Na severnom a strednom Slovensku je pôda rozdrobená medzi neuveriteľne veľké množstvo podielnikov. Nezriedka je počet podielnikov (aj malých pozemkov) aj niekoľko desiatok takže niektorí podielnici vlastnia podiely často o rozlohe pár dm2 (decimetrov štvorcových!!!) . Síce tzv. zákony proti deleniu zákázali fyzicky deliť pozemky..ale čo z toho, keď pri dedení sa aj tak delia ďalej podielovo (takže je to horšie pre vlastníka ako keby sa delili fyzicky). Naviac väčšina vlastníkov vlastní častokrát takéto malé podiely aj na niekoľkých desiatkách pozemkov (pozostatok urbárskych a pasienkových spoločenstiev ale aj ROEP-ov) .
Do toho ešte vstupujú komplikácie s urbárskymi pozemkami kde platia "feudálne" zvyklosti ešte z čias Márie Terézie kedy sa pozemkov (podielov) nemôžete zbaviť lebo je to večný vzťah!
A teraz nech tzv radcovia toho článku povedia ako sa zbaviť niekoľko desiatok takýchto podielov (často rozlohe pár dm2) o súčtovej rozlohe cca 2000 m2 , z čoho polovica je urbárskych, a v podstate bezcenných , bez toho aby vlastník za to nezaplatil veľké peniaze (možno desatisíce).
Už si predtavujem ako tí radcovia budú blabotať: bla, bla, bla.., bezcenné rady.. Ale ja im nič nevyčítam pretože keď som sa s poddobným problémom obracal na ministerstvo poľnohospodárstva, resp.financií , tiež som dostal odpoveď: bezcenné blabotanie..
Ale ministerstvo financií je šikovne v tom, že sa podiely aj niekoľkych malých bezcenných podielov sčitujú a daň sa vyrúbi zo súčtovej plochy a na bezcenné tzv. ostatné poľnohospodárske pozemky (tzv. úšusty, skálie, lesné a poľné cesty, úzke plochy vedľa vodných tokov, atď. ..ktoré boli ako bezcenné označené už za čias Márie Terézie) je vyrúbená najvyššia daň!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a preco sa chces zbavit bezcennej veci. ked vec nema cenu, nema vyznam sa tym ani zaoberat :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pretoze vlastnictvo zavazuje?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja sa chcem zbaviť pôdy a nemôžem

ja mím pôdu v 4 dedinách, ale ju nemôžem ani predať, ani ju nemôžem obrábať, mám z nej len náklady.
Na mojej pôde podnikajú poľnohospodárske družstvá, za nájom mi neplatili, tak som im nepodpísala nájomnú zmluvu po skončení prvej. Chcela som pôdu využívať osobne, dorábať na nej plodiny, ale nemôžem na vlastnej pôde, dokonca mi družstvá odmietli prideliť náhradnú pôdu!!! Za uvedených podmienok pôdu nikto nekúpi, lebo na nej nemôže nič pestovať. Dala som trestné oznámenie za užívanie cudzej veci, žiaľ naši policajti skonštatovali, že družstvá konajú v súlade so zákonom. Obrátila som sa na ministerstvo, tiež mi odpísalo, že vlastne je všetko v poriadku - ja som vlastníčka pôdy, družstvá, ktoré nemajú odo mňa podpísanú zmluvu o prenájme, moju pôdu zadarmo užívajú, ja musím platiť poplatky.
Ďakujeme birmovanému súdruhovi Ficovi, takto ukradol vlastnícke práva občanom a vyšiel v ústrety špekulantom. Pravda je taká, že za družstevné náklady sa obrobí moja pôda, člen predstavenstva úrodu odpredá a zisk si zoberie ako fyzická osoba. Takto Fico pomáha zločincom, smerákom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

za existujúci stav

nemôže iba "birmovaný súdruh Fico" ale aj (a hlavne) rôzní birmovaní aj nebirmovaní "súdruhovia", "pravičiari", "katolíci", atď., pred ním. V podstate v prípade družstiev platia zákony z pred r.1989.
Ale využívanie cudzej pôdy bez nájomných zmlúv robia všetci , a aj súkromní farmári (a teraz hlavne) a robil by si to aj ty, žíhlava, pretože väčšinou je vlastník ďaleko a ako skontroluje či , trebárs, pasieš na jeho alebo nie. Na druhej strane treba povedať, že vďaka tej rozdrobenosti vlastníkov je ťažké pre toho kto chce hospodáriť uzatvárať zmluvy s desiatkami drobných vlastníkov .
Faktom však je že žiadna vláda po roku 89 nechcela a nechce riešiť komplikácie z rozdrobenosti poľnohospodárskych pozemkov. Každá vláda však bola aje veľmi ochotná (aj nútená členstvom v EU) zvyšovať dane za pôdu , zvyšovať poplatky za úradné manipulácie s pôdou , klásť nezmyselné požiadavky na ochranu pôdneho fondu...atď. Ovšem terajšie Jahnátkove zákony tomu všetkému nasadili korunu (vyčúranosti?) a všetko zabetónovali.
Pre diskutujúcich hore:
ako vlastník ste vlastne zodpovedný za starostlivosť opoľnohospodársku pôdu (v podstate ešte viac než vlastník stavebných pozemkov v meste) a z toho čo sa na nej udeje. Podľa katastrálneho zákona ste dokonca poviný udržiavať v teréne body charakterizujúce polohu pozemku (toto keby sa malo ozaj dodržiavať tak sa väčšina vlastníkov poľnohospodárskej pôdy na Slovensku pôjde obesiť ..vzhľadom k nákladom na úradné vytýčenie pozemku v teréne)

Zhrňme to, Pokiaľ nie ste a nebudete, čo je malá pravdepodobnosť, vlastníkom
poľnohospodárskeho pozemku na ktorom sa môže niečo stavať tak váš pozemok má nulovú (ba zápornu ) hodnotu )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poľnohospodárstvo zakliali Mečiarovci...

Poľnohospodárstvo SR od revolúcie riadia iba špekulanti a nikdy vo vedení nebol schopný a hlavne poctivý človek, ktorý chcel stav zlepšiť v prospech väčšiny vlastníkov a nie lobystických skupiniek (napr. Bacovcov, Maxonovcov, Jureňovcov a im podobných, ktorý z nenazdajky prišli k desiatkam tisícom hektárov pôdy a teraz akože navonok zastupujú záujmy poľnohospodárov, samozrejme tých veľkých, veď načo sú nám malí.
A tajtrlík Jahnátek (profesor energetiky) ich má za vychýrených expertov. Takže zbohom slovenské poľnohospodárstvo, so SMERom nedočkáš sa obrody, Jahnátkova výpalnícka družina si ďalej veselo medlí ruky a kasíruje provízie z tučných euro-dotácií.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno som prehliadol ale ...

Nikde nevidím články o pripravovanom zákone o vyvlastňovaní pozemkov pre ilegálne osady a čierne stavby, postavené často krát na poľnohospodárskej pôde. SME túto tému ignoruje. SME nadŕža Smeru keď sa im to hodí do propagandy. SME má dvojaký meter pre vyvlastňovanie poyemkov pre dialnice a vyvlastňovanie pre čierne stavby.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME