Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Prahe odhalili pamätník letcov RAF, prišiel aj Churchillov vnuk (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"To muselo dát příšernou práci... Přitom taková blbost!"
 
Hodnoť

 

Som za, ale najsmutnejšie na tom je že pri príležitosti odhalenia takéhoto pamätníka sa vždy priplichtí tucet politikov pôsobiacich v súčasnej politike ktorí boli v členmi komunistickej strany a tvária sa ako si odrazu ustievajú pamiatku letcov RAF.
 
Hodnoť

je to poněkud jiné

ako pôvodný návrh Jiřího Kodeta
;)
 
Hodnoť

aspoň niečo

Pred rokmi dávali Česi film kde porovnávali osudy letcov z RAF a Jána Režnáka:
http://sk.wikipedia.org/wiki/J...
Režnáka po fronte odviedli vojaci ČA na veliteľstvo, tam dostal bumažku a zakázali mu lietať. letci z RAF boli myslím po roku 1948 dosť prenasledovaný, o ich nejakom ocenení za začalo hovoriť až po roku 1003 . Co tam Česu ukazovali nejakých, tak žili v domove dôchodcov , po 2 na izbe, no komfort žiadny.
Chcelo by to čísla :
http://cs.wikipedia.org/wiki/K...

Ako to vyzerá tak podľa tejto stránky mala ČSR po vojne 8 pilotov ktorí mali označenie "eso". 4 zomreli v boji , 3 po vojne emigrovali z Československa , iba jeden sa po rokoch perzekúcii dostal späť k lietaniu.
 

Status esa

je od 5 sestřelů. Pěti a více sestřelů dosáhlo za války 29 čs. pilotů, mimo piloty SVZ, kteří dosahovali sestřelů spojeneckých letadel. Po roce 48 byli paradoxně perzekuováni piloti, kteří sloužili na straně spojenců. Slovenští piloti SVZ v ČSLA zůstali, teprve koncem padesátých let přecházeli do výslužby.
 
Hodnoť

Vyzerá hrozne

Skôr ako paródia, alebo geneticky zmutovaná príšera. Možno naživo je to lepšie ako z foto, alebo videa. Isté je, že takmer všetci z odboja /Londýnskeho/ dopadli zle, Akési politické systémy si nárokujú na to, aby nám určovali život a majú monopol na to, ako ho hodnotiť. Neviem ako by sa dalo takejto degenerácii zabrániť. /Myslím na komunizmus, fašizmus a podobné totalitné a polototalitné odrody a mutanty.
 
Hodnoť

to číslo 2.500 pilotov je správne ??!

neviem si pomôcť ale zdá sa mi priveľmi vysoké... ved ak si zoberiem že čs. piloti tvorili oba malý zlomok pilotov tak potom britov muselo byt kolko ?
 

 

v clanku pisu 2500 letcov
predpokladam ze zapocitali aj navigatorov, bombometcikov, radistov a palubnych strelcov, co je podla mna spravne
mozno do toho zapocitali aj mechanikov a iny obsluzny personal, co by uz podla mna spravne nebolo. urcite sa tu najde niekto kto pozna presne fakty, len som sa pokusil objasnit rozdiel medzi pilotom a letcom
 

Británia bijovala vo vzduchu.

Presné číslo sa asi dá nájsť na webe,ale podla môjho názoru,Británia mala v porovnaní s ostatnými krajinami omnoho silnejšie letectvo v pomere k pozemným vojskám či námorníctvu.
Pred nemcami sa briti ubránili hlavne letectvom a to platí aj v prípade nemeckých ponoriek.
No a potom nasledovala kampaň strategického bombardovania...(Aj keď tam už výdatne pomáhaly američania).
 

dá sa aj súhlasiť

aj keď víťazstvo je vždy kombináciou viacerých faktorov. v tomto prípade to bolo v prípade porážky ponoriek aj silné námornictvo, vynález sonaru a protiponorkových zbraní, prelomenie enigmy a samozrejme použitie letectva a tam tiež vynález radaru v boji proti ponorkám
pri porážke letectva to bolo hlavne výborné stíhačky spitfire, vynález a dokonalé použitie radaru a aj to že sa bojovalo nad britániou, to jest každý zostrelený pilot ktorý nezahynul sa nestal zajatcom ale bol schopný okamžite znovunasadenia, nestrácanie času preletmi na vzdialené letiská a aj to že nemci sa sústredili na bombardovanie miest namiesto porážky britského letectva. významných faktorov je vždy vela, nemožno tvrdiť že iba jeden faktor rozhodol. to je klamlivé
 


Najčítanejšie na SME