Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Grónsko viní Dánsko z porušovania práv Eskimákov, začne vyšetrovať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

SMEna

možno čoskoro bude písať o "grónskych separatistoch a teroristoch" ked si Eskimáci dovolia vysloviť niečo o nezávislosti
 

 

Načo vlastne najmierumilovnejšia krajina na svete, garant demokracie, mieru a spolupráce medzi národmi potrebuje tie základne a kvôli ním demokraticky a humanitárne vyháňať pôvodných obyvateľov z ich domov?
 

 

chvalabohu, ze v clanku bola zmienka o americkej zakladni, lebo by si nevedel, cim plnohodnotne prisiet do diskusie...
 

 

Bolo to kvôli ruským ponorkám, ktoré mierumilovne s jadrovými hlavicami plávali z Murmanska okolo Grónska k USA.

To s tým vyhnaním pôvodného obyvateľstva zase nebolo až také hrozné. Asi 130 Eskimákov bolo presťahovaných do novobybudovanej dediny zopár desiatok kilometrov ďalej trochu od základne. Už v roku 2003 ich za to finančne odškodnila dánska vláda. Zrejme sa im to máli, tak žiadajú viac. aj u nás ľudia žiadali odškodnenie za vysídlenie z vojenských lesov vo Vihorlate myslím, takže sa o nič neobvyklé nejedná. v právnom štáte totiž majú ľudia právo žalovať vládu ak im robí niečo sa im nepáči.
 

 

Dediny sa bežne sťahujú i u nás, obvykle pri stavbe priehrad. Na tom nič zas až také tragické nie je.

Myslím, že nikto netvrdí, že USA je najmierumilovnejšia krajina na svete, ale od 2. svetovej vojny skutočne je garantom demokracie, minimálne v Európe.
 

Ja si naopak myslím,

že to tragické je. Oberať ľudí o domov, korene a krajinu, kvôli megalomanským technokratickým zámerom. Je to jedno z najhorších bezpráví a je jedno či to robí/robila vláda USA, CCCP, alebo Slovenska. V záujme neosobného štátu ničiť životy konkrétnych ľudí, manipulovať s nimi, ako s figúrkami na šachovnici, nerešpektovať ich vzťah k rodnej zemi... Je to rovnaká zvrhlosť, ako násilné trhanie rodín.
 

spravne

za danske prachy treba vybudovat infrastrukturu a potom sa osamostatnit :)
 

Za dánské? Za americké !

Čo dali dánom za postavenie tej základné !!!
 

 

Hej. trochu to pripomína vzťah Slovákov k Bruselu.
 
Hodnoť

Ľudské práva proti právam veľrýb

Takže zločinom je vytrhnúť domorodé eskymácke dieťa z jeho primitívneho prostredia a začleniť ho do civilizovanej komunity, v ktorej sa naučí, že veľryby treba chrániť a nie loviť.
Nejako to s tými právami preháňame. Aj ľudí, aj veľrýb.
 

Populácii veľrýb by nič nehrozilo,

keby boli iba lokálnou potravou ľudí, ktorí by nemali iné možnosti obživy a lovili by ich tradičnou primitívnou technológiou. Vytrhávať akékoľvek dieťa z jeho prirodzeného prostredia a začleňovať ho do iného prostredia, ktoré nie je morálne v ničom lepšie je naozaj zločinom. Veľryby a prírodu neohrozujú primitívne komunity, ale práve tie civilizované. Teraz už tí Eskimáci naozaj vedia, že veľryby sa nelovia, namiesto toho žerú hamburgery zo surovín, ktoré sa k nim dovážajú cez pol zemegule, za čím sú tony odpadu, spálených fosílnych palív a mnoho zdevastovaných ekosystémov a za odmenu majú civilizačné výdobytky ako sú obezita, depresie, samovraždy a kriminalita. Hlavné že sú už konečne civilizovaní.
 
Hodnoť

grónska nezávislosť :)

pokial bude pokračovať globálne oteplovanie tak budú chcieť "gróni" nezávislosť... pokial by bol trend v oteplovaní opačný. tak nálady "grónov" na samostatnosť rýchle zamrznú a ochotne sa vrátia pod dánsko, aby ich dáni mohli zase financovať ....
 


Najčítanejšie na SME