Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Storočných raz budú tisíce, starnutie populácie môže byť zničujúce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

radšej ako chovať starých

si budeme zadky vyvážať v miliónových autách, hoci v zácpach nás tak či tak predbehnú hravo cyklisti.
Radšej ako chovať starých budeme kupovať zbytočnosti, ktoré o mesiac vyhodíme do kontajnerov.
Radšej ako pesunúť peniaze na dôchodky zo štátneho rozpočtu budeme chovať kadejalké druhé piliere, gorily a vymýšľať čím rovnejšie dane, ako neplatiť odvody za zamestnancov...
Myslím, že poniektorí sme riadne chorí na hlavu a vôbec nám nezíde na rozum, že aj my raz budeme starí...
 
Hodnoť

Čo zo starými ?

Môžem si vzhľadom na svoj vek dovoliť položiť túto otázku. V čom je problém , vraj v tom , že iba vďaka liekom sa nás darí udržiavať pri živote , či živorení.Riešenie je k jednoduché stanovte hranicu koľko je podľa vás únosné ,aby sme žili a ak už priamo nepoužijete eutanáziu tak nám odmietnite lieky , či liečenie a my už nejak sami tento problém za vás vyriešime. Asi budem nainfikovaný bývalým režimom , ale nielen ním , pretože tento problém zaujímal a zaujíma veľa chytrých ľudí aj takzvaných demokraciách.Kedysi nás učili , že človek vymýšľa stroje , nové výrobné technológie hlavne preto ,aby zvýšil produktivitu práce a teda s menším počtom ľudí vyrobil všetko čo človek potrebuje a niekedy ani nepotrebuje k životu. V ľudskej reči povedané , že keď na to aby sa vyrobili potreby pre určitú skupinu ľudí ,a to aj lieky a zdravotnú starostlivosť nevynímajúc,bolo treba 100 ľudí dnes by mal vďaka technike a moderným postupom stačiť jeden.Jednoduché , logické a netreba nad tým špekulovať , pokiaľ by ovšem výnosy z tak zvýšenej produktivity slúžili tomu čomu by mali slúžiť a nielen zabezpečovať nadštandardný , to slovo je mimochodom veľmi slabé , život hŕstke ľudí.Jednoduché a skôr či neskôr aj jediné riešenie ku ktorému spoločnosť dospeje ,pretože inak neprežije.
 

človek vymýšľa stroje

a nové výrobné technológie a zvyšuje produktivitu práce preto, aby zarobil.
Nie preto, aby, podľa tvojej (a aj Karolovej Marxovej) predstavy, "výnosy z tak zvýšenej produktivity slúžili tomu čomu by mali slúžiť".

Je to smutné, ale je to bohužiaľ tak. Väčšina ľudí pracuje, aby sa mala lepšie. Nie preto, aby sa mali lepšie tí druhí. Systém, ktorý toto nezohľadní, je odsúdený na neúspech.

A aby sme sa vrátili k tým starým: Najlepšiu motiváciu postarať sa o nich majú ich blízki - deti, rodina. Systém, ktorý toto nezohľadňuje (napr. sociálny štát), je odsúdený na neúspech.
 

 

Ako som napísal , nie je to môj problém pretože ja som si už svoje odžil a tak sa ma to týka iba v tom zmysle , že myslím na svojich potomkov. Tieto teórie nie sú iba od Marxa , alebo dokonca odo mňa to si si veľmi zjednodušil ,alebo jednoducho nemáš rozhľad ale či sa ti to páči , alebo nie ľudstvo sa v kritických situáciách vždy utieka k tomu aby riešilo spravodlivejšie rozdeľovanie toho čo potrebuje k životu , či sa ti to zdá , alebo nie funguje to tak už od prvotnepospolnej spoločnosti. No a dnešný spoločenský konflikt nie je o zdrojoch potrebných na zabezpečenia života , tých máme dostatok .Je skutočne iba o tom kto a akým spôsobom tieto zdroje využíva , je zaujímavé že napríklad v severských štátoch na to prišli a ľudia s tým nemajú problém .Dokonca ani tí čo u nás najviac kričia , teda podnikateľské vrstvy tam napriek na naše pomery nepredstaviteľnému zdaneniu zostávajú. Základným problémom je práve také myslenie ako máš ty a to , že všetko čo zaváňa spravodlivejším delením produktov ľudskej činnosť je zlé a vymyslel to Marx či Lenin, pričom to je pravda iba čiastočne, a teda tým sa mi zaberať nebudeme, ale radšej si necháme skákať po hlave a rozmýšľať nad tým čo urobiť zo starými čo majú tú drzosť a dožívajú sa vysokého veku. Aj tá tvoja teória o tom že o starých sa majú postarať deti dosť kríva a len potvrdzuje to čo hovorím ja a to, že najskôr by museli mať možnosť, aby to mohli robiť teda v prvom rade by museli byť tak platení aby si to mohli dovoliť.Pokiaľ budú mať sami existenčné starosti a to počnúc bývaním a končiac ostatnými životnými potrebami ktoré musia zabezpečiť svojim rodinám nemožno to od nich očakávať.Znovu sa dostávame k tomu spravodlivejšie mu deleniu o ktoré sa skôr či neskôr budete musieť pobiť.
 

 

Pod požiadavkou "spravodlivejšieho delenia" sa často skrýva obyčajná závisť. A inokedy hlúposť.

Ja tvrdím, že je správne, keď si schopní nahonobia viac a potom, keď trochu zostarnú a mentálne dospejú, dajú sa na charitu a rozdávajú. To je totiž efektívnejšie, než rozdeliť to rovnomerne hneď na začiatku. Kapitálové investície a dobrý manažment totiž robia peniaze.
Ale keď na začiatku všetky zdroje rovnomerne rozdelíš, väčšina ľudí to spotrebuje a na investície neostane.

Chyba všetkých socialistických systémov je tá, že predpokladajú, že ľudia sú rovnakí - rovnako dobrí a rovnako schopní. Nie je to tak. Sú ľudia schopnejší a tým treba dať zdroje, aby ich rozmnožili. Ostatní by ich prežrali a nikto by nemal nič.
Morálka a slušnosť je samozrejme neodmysliteľnou súčasťou takéhoto systému. Preto to na severe funguje a v banánových republikách ani u nás nie.
 

 

Sosimple: veľmi sa mi to páči!
 

 

a páči sa ti aj to ako si niektorí "schopní" nadobudli majetok privatizáciou, korupciou, zlodejinou (Rezeš, Mečiar, Majský, Slota, Široký, Poor, ...... ) a zabezpečili aj svojich potomkov.
To čo trepe Sosimple, by bolo reálne, keby u nás bola slušne zabezpečená aspoň aj stredná vrstva (ale tej je len minimum) ... väčšina obyvateľov nemá možnosť aj keby chceli zabezpečiť si investície do budúcnosti
 

 

maikaa: je fakt, že na Slovensku je "podnikateľ" nadávka. A že každý, kto vie zarobiť viacej, ako 350€ mesačne, je podozrivý. Myslím, že Sosimple má na mysli jednoducho vrstvu tých schopnejších, nadanejších, usilovnejších, ktorí zarobia viacej a sú stále žmýkaní, aby sa "podelili" s ostatnými. Solidarita by mala byť s deťmi, so starými, chorými, matkami na materskej, ale určite nie so všetkými. A prosím, dovol mi, aby som mala svoj názor a vyjadrila ho.
 

 

Privatizácia, korupcia a zlodejina by sa neudiala, nebyť predchádzajúceho socialistického (alebo komunistického, nehodiace sa škrtni) experimentu.

Je naivné myslieť si, že stačí nejaká "nežná" revolúcia a ideme ďalej ako keby sa nič nestalo a budeme bohatí peniazmi, morálkou a slušnosťou na úrovni Rakúska. Boli sme pokusné myši, do ktorých roky on malička očkovali rakovinu závisti a nenávisti k bohatým. Prvé sa otriasli samozrejme primitívne svine s hrošou kožou. V nás to bude ešte dlhé generácie.
 
Hodnoť

Osobne si nemyslím, že by to bola pravda

Pri súčasných pracovných podmienkach človek nevydrží také tempo (nehovorím len o ťažkej práci manuálnej ale aj o ťažkej práci z pohľadu psychológie.) aby sa dokázal dožiť aj vysokého veku. Taktiež nemáme ani tak vysoké dôchodky aby ak sa niekto nebodaj dožije mohol platiť lieky, ktoré určite potrebovať bude. Rovnako si treba uvedomiť, že XYZ tu máme na Slovensku Španielov, ktorých je čím ďalej viac (exponenciálny rast - podobne ako mor), ktorý extrémne znižujú priemernú dlhovekosť...
Osobne by som sa príliš vysokého veku v tomto štáte dožiť nechcel... A vlastne sa toho ani veľmi neobávam.
 

 

Samot 129: Prepáč, ale píšeš bláboly...A čo urobíš, keď sa dožiješ osemdesiatky, skočíš do Dunaja? Budeš sa trápiť s nízkym dôchodkom, ako ostatní...Nie každý senior túži žiť do stovky... A veľa nás je takých, ktorí nechceme byť nikomu na obtiaž, ani svojim deťom...
 

Ako som povedal

Neobávam sa toho, že sa dožijem vysokého veku... Videl som to aj v práci kde 50-tkikov síce neprepúšťali ale po dohode im trocha upravili pracovné zameranie pretože už neboli schopný vykonávať ťažké práce a to boli chlapi z dediny s prácou v krvi... ešte raz opakujem, neverím, že sa dokážem dožiť skutočne vysokého veku tak aby som si dokázal ešte "užívať" život
 
Hodnoť

Redaktorov SME vyzývam, aby zbytočne

nestrašili národ!!! Treba si usporiadať priority a uvedomiť si najväčšie problémy v spoločnosti. Osobne si myslím, že rómsky problém je na Slovensku oveľa vypuklejší ako problém prestarnutých dôchodcov, a preto treba riešiť sociálne a pracovné postavenie Rómov. Tu reči nepomôžu. Treba konat! Ak vláda a poslanci NR SR nebudú konať, môžeme sa naozaj dožiť buď občianskej vojny alebo Rómskej republiky na východe Slovenska!!! To poslanci a vláda chcú? A redaktorov SME upozorňuje znovu, aby nestrašili zbytočne národ!!!
 
Hodnoť

222 storočných

je spolu vyše 22 000 prežitých rokov.
A slovenský národ stále nemá rozum a naletí kdejakému šmejdovi...
 
Hodnoť

Silne o tom pochybujem.

Osobne si myslím, že už zakrátko sa naplno objaví trend skracovania priemernej dĺžky života:

1. Zdravotníctvo v množstve krajín je na hrane kolapsu, zdravie a dlhý vek bude iba pre bohatých

2. Stále narastajúci pracovný stres sa skôr či neskôr podpíše na zhoršenom zdraví súčasnej pracujúcej generácie a tým skrátení ich doby dožitia.

3. Životné prostredie okolo nás je čoraz viac zamorené rôznymi priemyselnými a potravinárskymi jedmi: potravinové éčka, pesticídy, plasty, mestský smog, ťažké kovy z počítačovej elektroniky.... Nič z toho dĺžke života neprospieva.

4. Je riziko, že sa znovu vrátia závažné choroby, pretože antibiotikami sa dnes nehorázne plytvá, cpú ich bežne do žrádla hospodárskym zvieratám ako urýchľovače rastu. Až sa dostatočne rozšíria rezistentné baktérie, zaručene sa to podpíše negatívne na priemernej dĺžke života.

Keď to zhrniem:
- dnes sa vykladá, že ľudia budú musieť pracovať do 70tky, kým budú mať nárok na dôchodok. To je nehorázne. Je otázne, koľko ľudí z dnešnej mladej generácie sa dožije takého veku. Je otázne, koľkí z tých, čo si dnes platia dôchodk.poistenie, sa ho naozaj dožijú.
 
Hodnoť

Trochu mi to NESEDÍ !

Priemerny vek muža sa má zvýšiť o 10 rokov ( na 82,5 roka ). Ženy , tuším o 7 rokov ( podľa článku ).
Na druhej strane tu píšu, že sa má makať z terajších 62 roka , až na 75 roka. 75 - 62 = 13. Čo činí 13 ročný rozdiel. Prečo sa divím? Ono keď Vám posunú dôchodkový vek o rok, tak rok dlhšie prispievate do dôchodkového systému. Vlastne 13 rokov, je pre dôchodkový systém 26 rokov.
Čiže , dačo tu nesedí. Keď, sa predľži ľudský život o 10 rokov, tak odchod do dôchodku by sa mal konať o 5 rokov navyše.
ČI ???????????
 
Hodnoť

Z dĺžky ľuského života sa stal tvrdý

BIZNIS.
V tomto svete na dlhý život budú mať PRÁVO iba prachatý ľudia. Chudobný si nebudú môcť dovoliť tento prepych!
Príklad: poznám mnoho majetných ľudí, ktorý si na starobu dovolia par krát do roka ísť na liečebné pobyty do kúpeľov. Že , vraj jestvujú rôzne drahé liečebné kúry, ktoré Vám dovolia dlhšie zdravo žiť. Napr: tranfúzie krvy od mladých darcov.
Pre chudobných tu máme potraviny zo supermarketov, ktoré by pracháči ani svojim psom nedali.
Nemusíme, sa už ani baviť o zdravotnej starostlivosti. Kto, si myslí, že v tomto segmente sme si šicke rovní, tak je riadny naivka.
Obyčajný smrteľníci si moc dôchodkového veku neužijú. Teda, ak sa ho vôbec dožijú ( viď. článok doporučovaných 75 rokov na zaslúžený odcod do večných lovíšť ).
 

 

čítajúci: Na starobu sa treba pripravovať celý život, ak ju chceš mať znesiteľnú, ale 100% ti nikto nezaručí. Nepriberať, zdravo sa stravovať (dá sa, len treba vyberať, čo položíš do úst), hýbať sa, mať koníčky, zaujímať sa o všetko, atď. Do kúpeľov budeš môcť chodiť, štát prispieva. Transfúzie mladých darcov sú nezmysel. A uvedom si, že aj tak si dĺžku života nevyberieš, musíš ju brať takú, aká bude...
 
Hodnoť

Niektorí

sa tu neskutočne rozčulujú, miesto aby sa zasmiali. Samozrejme, že sú tam popísané nezmysly. Dokonca logické chyby a lineárna štatistika. Žiadna analýza. Aké sú príčiny nízkej natality? Čo vplýva na vysoký vek? Obávam sa, že vek sa bude skôr skracovať, pretože ani pokroky v lekárskej vede a farmácii nedokážu eliminovať negatívne dôsledky našej civilizácie. Však sa len pozrite čo konzumujeme. Kedy ste sa naposledy stretli s paprikou čo aj má chuť ako paprika? Podobne paradajka, mliako, maslo, smotana a pod.? Dnes už ani jonatánka nie je jonatánkou. A o čistote ovzdušia ani nehovorím.Tak sa nebojte, že sa dožijete 100 rokov.
 
Hodnoť

 

Jedno moje bývalé pracovisko susedilo s ústavom, ktorý robil kontrolu škodlivých látok v potravinách za socializmu. Vy, ktorí si myslíte, že vtedy boli zelenina, ovocie a iné potraviny čisté a zdravé, ste na omyle, polia sa často prehnojovali a dusičnany sme jedli vo veľkom.
A nespoliehajte sa na to, že zomriete mladí a zdraví, to by bolo príliš ľahké. Mnohí sa dožijete osemdesiatky, devätdesiatky aj viacej, či budete chcieť, alebo nie...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME