Piatok, 3. apríl, 2020 | Meniny má Richard

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ernő Rubik spozná slávnu kocku okamžite. Hodí ju o zem (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Fakt madar ako repa: Rubik je priezvisko. Jeho najznámejším nositeľom je maďarský vynálezca Ernő Rubik (* 1947), autor Rubikovej kocky, ktorého otec, letecký koštruktér Ernő Rubik starší (1910– 1997) sa narodil v Piešťanoch. V dávnej slovenčine výraz "rubík" označoval kolík alebo tyčku (najmä na zapchatie úst). V súčasnosti je však toto priezvisko na Slovensku veľmi zriedkavé, vyskytuje sa len v obci Sľažany (okres Zlaté Moravce), rovnako ako priezvisko Rubík.
antonma
Z tohto prístupu cítim ducha tradičného starého Slovenska, kde sa ľudia spoločne párili výhradne v rámci údolí, a ľudí z vedľajšieho údolia už považovali za mimozemšťanov (táto mentalita tu prirodzene ostala dodnes: viď nevraživosť Košice-Bratislava či Zvolen-Banská Bystrica). Napriek tomu sa Piešťančanom podaril husársky kúsok, a kolonizovali kúsok Talianska; čo dodnes pripomína názov rieky Rubikon. Rubikovu kocku vynašiel generál starých Slovákov, Svätopluk, keď pri prekročení rieky predniesol povestnú frázu "Kocky sú hodené!". Maďarská historiografia potom jeho meno skomolila na "Ernő Rubik", ktoré im znelo maďarsky, pričom zabudli na to, že meno "Ernő" zase v staropiešťančine značí špecifický druh ružovej myšky, avšak dnes sa toto starobylé slovanské meno vyskytuje iba v obci Šišlovce (okres Užhorod).
The Čučo
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

wow K+ :)
teba by som chcel mat za ucitelku dejemezepisu
 

a hlavne

treba povedat ze takuto kocku v ziadnom pripade nemohli vymysliet madari, lebo ako tak cvalali stepou na malych skaredych konikoch s kratkymi nohami, hrkotalo to s nimi tolko zeby ani 3 tahy nespravili a kocka by musela byt dimenzovana na pad z kona na kamen pri rychlosti aspon 20 km/h
 

 

Rubikova kocka je pôvodne starosloviensky artefakt v tvare gule. Maďarizácia sa ho však dotkla podobne, ako našich tarých otcov, ktorí mueli v škole odriekať maďarský otčenáš.
Veľkomaďarskí šovinisti, keďže oni samotní na takô niečo gule nemali, sa uchýlili k podlej kubatúre našej írečitej gule a prehlásili ju za svoj objav!
Hľa, z čoho mohla naša otcovizeň profitovať!
Cudzie nechceme, no svoje si, bohuotcu, nedajme!
 

Práve to, že ju skúšajú šmarerním o zem,

je dôkaz, že ju vymysleli jazdci na koňoch cválajúcich na škaredých malých koníkoch.
 

 

konecne niekdo vzdelany! dakujem za sirenie svetla svetovo najvyznamnejsej dejinno-geografickej entity ludstva: starych szloptakov, stavitelov pyramid v egypte a muru v cine, poslov vzdelania a jazyka vacsiny svetovych narodov a garantov kultury a vzdelanosti modernej civilizacie.
 

 

Nechcem zbytočne rýpať ale zabudol si ešte na NAŠU Atlantídu...
 

Haha

dozrela... :-)
 

 

Sa pozri co madari vsetko vynasli na anglickej wiki a kto bol vsetko madar. Padane ti z toho sanka, ako je mozne, ze take lzi mozu byt na wikipedii napisane. Trebars sa tam pise, ze madari vynasli runove pismo, holografiu, karburator, pocitac, plazmovy TV, gulickove pero, BMW dieslovy motor, Ford model T, dynamo, transformator, helikopteru, vitamin C atd.
 

 

A čo sa ti z toho nezdá? Keď už hovoríš o klamstvách.
 

 

Kokso, este aj ten madarsky gulas.
 

 

ale nie s knedlami. v madarsku sa knedle nedaju kupit, lebo neexistuju.
 

a co neexistuje

to akoby ani nebolo :)
 

aká 'dávna slovenčina'????

Český výraz roubík trochu skomolený.
Jeho otec sa narodil v kúpelnom mestečku Pöstyén. :-)
 

 

Ten Pöstyén je aj tak len skomolenia slovenského názvu. Tak o čo sa potom jedná?
 

Že tam vynašli

polystyrén.
 

 

presne, ten názov je slovenského pôvodu "Piešťany" = "Pije Šťany", narážka na kvalitu tamojšej vody.
 

to neboli Piestany

to bol Pöstyén a kedysi tam vládla ridina Cseszneky, ktora vladla takisto rozne po celom madarsku. Este nam sem napis, ze Csesznek je typicke ceske meno odvodene od "česneku" a znamenalo to typicka uspavaci manever pre kojencov :D
V roku 1910 mali dnesne Piestany cca 20% obyvatelstva madarskej narodnosti.
 

 

O čom to trepeš prosím Ťa? Aký Pöstyén? Veď ten maďarský názov je úplne zjavne len maďarská skomolenina slovenského alebo skôr slovanského názvu, mimochodom Piešťany sa prvý krát spomínajú už v tej známej Zoborskej listine listine z roku 1113 ako Pescan, čo je úplne zjavne slovanský názov. Piešťany napokon ani nemali dôvod mať maďarský názov, keďže tam Maďari nikdy nežili a najsevernejšia hranica maďarského osídlenia v povodí Váhu bola na juh od Hlohovca. A čo sa týka tých údajných 20% obyvateľstva maďarskej národnosti v roku 1910, tak to sčítanie v roku 1910, ktoré bolo robené v čase vrcholiacej maďarizácie bolo maximálne neobjektívne a neraz aj úplne sfalšované, takže sa nedá podľa toho riadiť. Mimochodom podľa sčítania z roku 1880 tam bolo len 116 Maďarov. Tak ako sa ich tam za 30 rokov toľko nabralo?
 

protirečíš si.

Najprv píšeš, že sčítanie v r.1910 bolo neobjektívne, potom uvádzaš sčítanie z r.1880, to Ti kupodivu objektívne je. :-)
Maďari sa neunúvali meniť slovanské názvy miest a obcí na akési nové maďarské, iba si tie názvy preložili do svojho jazyka, poprípade trochu pozmenili, aby to vedeli lahšie vyslovit.
Príjemný zbytok dňa. :-)
 

 

Angry.Again ma úpravdu, ze scitanie z roku 1880 mohlo byt objektivnejsie ako to z 1910 roku, hlavne ohladom narodnosti, kedze v roku 1910 v Uhorsku vladli Apponyiho zakony, ktore potierali nemadarske narodnosti v ramci Uhorska
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME