Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ernő Rubik spozná slávnu kocku okamžite. Hodí ju o zem (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Tie 5 sekundové časy nechápem.
Ja som to raz spravil niečo cez minútu, a bol so šťastný
bialbog
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

Ja som raz spravil za 40 sekúnd oranžovú a za 42 sekúnd modrú
 
Hodnoť

dakujem rubikovi za kocku

a SME za pripomenutie :)
pamatam si na skolske zavody s kockou a ako sme ju tazko zhanali. doteraz si pamatam ako sme boli po nu, kde mi ju mamina zohnala a vysolila za nu 100 Kcs... :)
 
Hodnoť

 

Fakt madar ako repa:
Rubik je priezvisko. Jeho najznámejším nositeľom je maďarský vynálezca Ernő Rubik (* 1947), autor Rubikovej kocky, ktorého otec, letecký koštruktér Ernő Rubik starší (1910– 1997) sa narodil v Piešťanoch. V dávnej slovenčine výraz "rubík" označoval kolík alebo tyčku (najmä na zapchatie úst).
V súčasnosti je však toto priezvisko na Slovensku veľmi zriedkavé, vyskytuje sa len v obci Sľažany (okres Zlaté Moravce), rovnako ako priezvisko Rubík.
 

áno...

pre národnosť je najdôležitejšie miesto narodenia starého otca.....
pre takých ako si ty sa nám rehocú.....
 

 

Piestany patrili v tom case k Uhorsku.

Jeho rodina bola madarská. Az tak velmi, ze ked Piestany pripojili k Ceskoslovensku, v r. 1918 sa cela rodina radsej prestahovala do Madarska, kde sa Rubik ml. narodil.

Tato tuzba nasilu si privlastnovat madarske (alebo ine) osobnosti, ktore v zivote po slovensky nevedeli, ale sa narodili na uzemi, ktore Slovensku v tom case ani nepatrilo, je typickym prejavom nasej slovenskej malosti.
 

 

Stareho otca? Otca. Nauc sa chapat pisanemu textu:)
 

 

Nechceš sa naučiť slovensky? Nie "chápať písanému textu", ale "rozumieť písanému textu", alebo "chápať písaný text". A nie, pre národnosť človeka nie je podstatné miesto narodenia jeho predkov. Ak by aj áno, Rubikov otec sa narodil v čase Rakúsko-uhorskej monarchie na území Uhorska a za Slováka sám seba nepokladal.
 

 

rozne etnika sa v karpatskej kotline tisicrocia miesali kelti madari slovaci rumuni chorvati poliaci nemci tatari a to vsetko vytvorilo jeden velky mix genov ktory sa teraz hra na narodnosti podla toho v akej dedine sa narodil jedho stary otec pritom vela rakusanov ma slovenske mena a vela slovakov nemecke, alebo madarske preco asi? narodnost neni dolezita - podstatna je rasa
 

 

rakusania maju ceske mena nie slovenske.
 

 

Korutanske...pozri korutansky Slovan...
 

 

ako v tom vtipe, mozme byt radi ze nestekame
 

 

a ty sa vrat do skoly.aby si chapal pisanemu textu, ty tatar.
 

Chapal pisany text

A rozumel pisanemu textu. "Pochopil si tomu bratm?"
 

Nauč sa po slovensky

Chápať niečo, rozumieť niečomu.
 

veď iste,

veď chápať nie čo === chápať písanému textovi, értem?
 

vsetci sme aj tak Africania

takze klud
 

A ja že

všetci sme zo slivky (zo slivky slivovica - zo slivovice opica - z opice človek)
...ku kocke: na vojenčine sme ju skladali asi desiati a nepodarilo sa ....ale kocku ešte mám aj návod na poskladanie...:-)
 

No veď preto sa to nepodarilo,

lebo ste ju skladali desiati. Do kelu, to museli byť orgie. 10 ľudí skladať jednu kocku.
;-)

Na druhej strane, tá slivka to vysvetluje.
;-)
 

 

Z tohto prístupu cítim ducha tradičného starého Slovenska, kde sa ľudia spoločne párili výhradne v rámci údolí, a ľudí z vedľajšieho údolia už považovali za mimozemšťanov (táto mentalita tu prirodzene ostala dodnes: viď nevraživosť Košice-Bratislava či Zvolen-Banská Bystrica). Napriek tomu sa Piešťančanom podaril husársky kúsok, a kolonizovali kúsok Talianska; čo dodnes pripomína názov rieky Rubikon. Rubikovu kocku vynašiel generál starých Slovákov, Svätopluk, keď pri prekročení rieky predniesol povestnú frázu "Kocky sú hodené!". Maďarská historiografia potom jeho meno skomolila na "Ernő Rubik", ktoré im znelo maďarsky, pričom zabudli na to, že meno "Ernő" zase v staropiešťančine značí špecifický druh ružovej myšky, avšak dnes sa toto starobylé slovanské meno vyskytuje iba v obci Šišlovce (okres Užhorod).
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME