Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Husák, vlani si hovoril ináč, napísala okupantom. Skončila na samotke (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Podľa tohto:

Trest si odpykala na samotke v Ilave. „Cela bola akoby z 50. rokov, keď niekoho vyšetrovali, mala som tam len zimu a tmu. Von ma vyviedli len na hodinu. Keď som vyšla z tmy na svetlo, valili sa mi z očí slzy,“ nerada spomína na dlhé mesiace, o ktorých doteraz nehovorila.
Buď vymýšľa novinár,alebo, ak to povedala naozaj tá pani, tak určite v Ilave v base nesedela, tam nebola žiadna cela bez denného svetla. Jediná miestnosť , kde denné svetlo nebolo bola sprcháreň.
 

 

odkiaľ máš tak podrobné informácie o podobe ilavskej väznice v 70tych rokoch, že vieš o každej jednej cele?
 

No, o ženskej väznici ILAVA

stačí vedieť len toto (Zdroj: http://www.zvjs.sk/?ustav-vyko...):
Po oslobodení v roku 1945 ústav bol ISTÝ ČAS nápravnovýchovným ústavom pre odsúdené ŽENY a mladistvých mužov. Po roku 1952 sa stal opäť väzenským zariadením na výkon trestu odňatia slobody MUŽOV zaradených do prvej, ale najmä druhej nápravnovýchovnej skupiny.
.
Súťažná otázka: ako sa dostala pani do väzenia pre mužov, nota bene obyčajných 30 km od miesta bydliska?
 
Hodnoť

...

klobúk dole pred charakternými ľudmi tohto národa - to sú pre mňa slováci. druhá skupina je tá čo ohýba chrbát aby z toho mohla profitovať
 

Nie je všetko zlato

čo sa blýští :
""Když zahájil Mahatma Gándhí svůj boj pasivní resistence, Churchill zuřil, že "by ho měli svázaného položit u bran Dillí a pak by ho měl rozšlapa„Kt obrovský slon, na němž sedí nový britský viceroy". Jak se odpor začal šířit, Churchill prohlásil: "Nenávidím Indy. Je to zvířecký národ se zvířeckým náboženstvím." A tato nenávist zabíjela. Jen jeden příklad: r. 1943 vypukl v Bengálsku hladomor, který vyvolala - jak dokázal ekonom Amartya Sen, nositel Nobelovy ceny - britská imperiální politika. Hladem zemřely tři miliony lidí, zatímco britští činitelé prosili Churchilla, aby do oblasti poslal potraviny. Churchill to odmítl udělat. Zuřil, že je to jejich vlastní vina, "když se množí jak králíci". Jindy se jim posmíval, že hladomor nám "pěkně" vybíjí obyvatelstvo.“


Až po vyše pol storočí, keď sa otvorili archívy, vyšlo najavo, že to bola pravda. Britský premiér Winston Churchill naozaj plánoval nemysliteľné, a tak to aj nazval – Operation Unthinkable. Bezprostredne po skončení druhej svetovej vojny mala nasledovať ďalšia. V tomto novom svetovom konflikte sa bývalí západní spojenci Sovietskeho zväzu mali spriahnuť s dovtedajším úhlavným nepriateľom – zvyškami Hitlerovho wehrmachtu a prekvapujúcim útokom napadnúť Červenú armádu. Malo sa tak stať 1. júla 1945.
známy výrok lorda Palmerstona: „Bolo by úzkoprsé predpokladať, že môžeme niektorú krajinu označiť za večného spojenca alebo trvalého nepriateľa Anglicka. Nemáme večných spojencov a nemáme ani trvalých nepriateľov. Naše záujmy sú večné a trvalé a o tieto záujmy sme povinní dbať.“ Churchill naozaj vždy konal presne v súlade s vyhlásením lorda Palmerstona. V krátkom medzivojnovom období sa vehementne staval proti sebaurčovaciemu právu tých národov, ktoré boli súčasťou britskej koloniálnej ríše.

Tak sa v Churchillovej hlave zrodil bláznivý nápad vyriešiť poľský problém novou vojnou. Ako vyplýva z britských dokumentov odtajnených pred pätnástimi rokmi, hlavným úmyslom ním navrhovanej „Operácie nemysliteľné“ bolo „vnútiť Rusku vôľu Spojených štátov a Britského impéria“ s cieľom „získať vhodné podmienky na rokovanie o Poľsku“. Plán predpokladal prekvapujúci útok 47 amerických a britských divízií v oblasti Drážďan smerom na Poznaň, ktorý by malo podporiť aj desať zachovaných nemeckých divízií. Neskôr sa k nim mali pridať aj poľské jednotky. Ďalší útok mal smerovať pozdĺž pobrežia Baltického mora smerom na Štetín.

Súčasťou plánu bolo aj masívne použitie amerických ťažkých bombardovacích lietadiel proti veľkým sovietskym mestám vrátane Moskvy. Mala sa pritom zopakovať taktika použitá bombardovaním Drážďan, kde počas jednej noci dokázali americké lietadlá kobercovým náletom zabiť až sto tisíc civilistov. Úspech operácie sa zakladal na momente prekvapenia a predpokladalo sa, že do zimy by jednotky nových nemecko-západných spojencov mali dosiahnuť vysnívanú Hitlerovu líniu Archangeľsk ̶ Stalingrad. Ak by sa tak nestalo, konflikt sa mal zmeniť na vleklú vyčerpávajúcu vojnu. Churchill predpokladal, že významnú úlohu vo vojne mala zohrať hrozba použitia jadrovej bomby zo strany USA."
 

čo by na tom bolo zlé

keby Británia išla v r.1945 kvôli Poľsku do vojny, tak ako to urobila kvôli Poľsku r.1939 ?
Naraz by sme sa vysporiadali s dvoma totalitami, dekomunizácia by prebehla súčasne s denacifikáciou a ušetrili by sme si 40 rokov zaostávania za vyspelým svetom.
 
Hodnoť

Heslá

V auguste 1968 som robil výpravcu vlakov v Dunajskej Strede. Aj ja som písal na vagony heslá ako "Rusi domov" a pod. Aj mňa potrestali a to tak, že ma nezobrali do komunistickej strany, za čo som im bol velice vďačný.
 
Hodnoť

Uff.

Takže rodina mala kvôli nej problémy, lebo dotazníky nepustia. Ale jej umožnili dokončiť vysokú školu a to bez toho, aby si "sypala popol na hlavu". Hoci, asi sa to dalo, pretože školy skončili aj Havlov brat, aj Čarnogurský, aj synovec biskupa Hrušovského - na druhej strane, tí neboli zavretí. Šéf Klubu angažovaných nestranníkov z r. 1968 dostal v r. 1985 (!!!!) titul kandidát vied (!!!!).
.
Druhá vec je, že aj inak má ten príbeh otázniky. Napríklad, ak sa v dotazníkoch sa uvádzalo či bol člen rodiny vo väzení pre politický prečin, potom musela mať problém aj Husákova rodina. No a vsuvka s Havlom - ehm, v r. 1966 to bol obyčajný koktavý nímand, navyše už dva roky ženatý. Hoci, pani píše že opaľoval jej spolužiačky tomu dodáva určitý realizmus - tá amorálna kreatúra toho bola naozaj schopná.
 

Carnogursky

bol asi taky disident ako ja komunista. Ako je mozne ze cestoval ? Ako je mozne ze vystudoval vysoku skolu?
Tak ze donasal, neverim ze Carnogursky bol disident. Verim ale, vdaka tomu ze je rusofil, ze ak nebol priamo skryty agent STB tak minimalne bol donasac a spolupracovnik.
Moj rodic nemohol ist na Vysoku skolu. Preco ? Lebo jeho rodicia neodovzdali na orave lesy tejto komunistickej chamradi a chrastaci.
Vsetkych veducich predstavitelov komunizmu mali sudit, a poslat do uranovych bani. Komunisti su zlocinci, pscyhopati, sociopati a haved na ktoru ani ten najhorsi kapitalista nema.
Kapitalistovi ide len o peniaze a zisk. Komunistovi ide o osobnu pomstu, nenavist voci inteligencii, nenavist voci genialite, oslavuju priemernost ubohost, primitivnost. Podporuju debilitu a debilita tu doteraz kvitne. Podporovaci komunizmu su toho zivym dokazom.
 

Presne tak

vystihol si to dokonale.
Priemernosť, úbohosť, servilnosť, tuposť a debilita. Ten SMErácky pajác na poste prezidenta hlavy štátu - ktorého volila polovica národa - je toho dôkazom.
 

Ja mozno mam odpovede na tie otazniky.

Ona urcite viac trpela ako takyto kratky clanok je schopny popisat, a nie su tam detaily. Ale po uvahe clovek si vie utvorit hlbsi obraz.

Ti cerveni quislingovia - nasi komunisti, verni sluhovia CCCP - jej znicili mlady zivot len preto, ze pisala to, co citilo 99% nasho naroda po vpade tej bolsevickej opancierovanej hordy z vychodu?

Podivajme sa esteraz cez co musela prejst:
- sedela v Ilave..po prepusteni sa nemohla zamestnat...ako dlho?
- robila pomocnu skladnicku ? Kolko rokov?
- bohvie za aky cas jej podarilo dokončiť posledný ročník školy?
- na doktorat treba hodne potvrdeni...a na to dohliadali uplne oddani quislingovia... To uz nemohla.

A celkom chapem, ze sypat na hlavu popol nemusela, lebo napriek tym gestapackym preverovaniam pocas "normalizacie" (ake hnusne az priserne slovo pre dusevny utlak krajiny! u bolsevika utlak je NORMALNY) predsa sa na iste pozicie dostali ludia ktori sympatizovali s osobami ako ona, ktori ju tak trochu aj pokutne posunuli a ten posledny rocnik po bohvie kolkych rokoch dokoncila... Ale nie doktorat! Jej mlady zivot bol uz dovtedy poriadne zniceny!

Pre mladu osobu zrejme intelektualnu ten dusevny maras musel byt horsi ako to sedenie v base!

A preco to vsetko? Lebo nemohla zniest krivdu napachanu na svojom narode svolocou z UVKSSS na cele s Breznevom!

Patri jej moja poklona!
 

Ex(ofo)calibur

Zabudol si ešte toto ? "...neskôr sa zamestnala v podniku Vedecko­technických informácií ...", to bol veľmi výberový podnik, tam si rany zahojila ?
 

Ano? A este co som zabudol ha?

Noze este to tu rozvedte pan ***** A coze asi robila v jednom z X honosne titulovanych zbytocnych vyskumakov a institucii, ktorymi sa pysilo cele Slovensko, kam sa zasivala kopa ludi a produkovalo velke kulove...co tam robila? ..pomocnu upratovacku? uradnicku? nedajboze zastupkynu sefa? A to bola vzdelana osoba a nie nejaky polovzdelany zavistlivy anonymny pisalek z diskusie.

Ale treba hladat detaiy, treba bagatelizovat, mozno este aj vyzdvihnut klady tej hnusnej doby zvanej NORMALIZACIA... Som na muske sudruh?
 
Hodnoť

kto chce kam.....

Historia uz odsudila tzv. hrdinov, ktori si lahli na gulometnu strielnu a obetovali zivot..... miesto toho, aby hodili dnu granat, ked uz tam boli - a bojovali dalej.
Tieto tzv. hrdinstva nicomu a nikomu nepomohli, nic nezmenili. Stali len zivoty vojakov, ktori boli na pokraji hrozy a paniky, alebo to urobili na prikaz velitela, ktory by ich inac zastrelil. A ak sa vam to nepaci, tak sta asi za socializmu pozerali prilis vela sovietskych filmov. Viem od svojho otca dost a bolo to velmi blizko tomu filmu o ostrelovacovi "Enemy at the gates".
 

 

Ti velitelia tio mali rozkazom Stalina, myslim ze c. 217.
Ten rozkaz vravel, ze za bojovymi oddielmi isli tzv. zabezpecovacie jednotky NKVD, ktore strielali kazdeho, kto sa chcel vratit alebo nechcel utocit. Heslo ANI KROK SPAT!
Je otazne, ci by bez takeho pristupu Rusi vyhrali, resp. ubranili Stalingrad, ked uz boli od rieky asi 150 metrov.
 

 

Bol to rozkaz č. 227. Ich úkolom v boji však nebolo strieľať svojich vojakov, ale vrátiť ich späť do boja. Samozrejme niekedy sa nedalo nič iné robiť, len strieľať, aby v panike utekajúci jednotlivci nestrhli celú jednotku, čo by bol koniec pre všetkých. Ale nebola to zase len parketa "zagradotrjadov", robili to napr. aj čs. velitelia a iní...
Tieto jednotky predišli na Stalingradskom fronte vyšším stratám, ale na víťazstvo v tejto bitke alebo vo vojne by to nemalo vplyv.. neboli až tak početné a nebolo ich tak veľa, ako umelci zvyknú prezentovať.

PS: Film Nepriateľ pred bránami je z väčšej časti volovina.
 

 

..alebo sa na strieľňu obetavo hodili, lebo granát nemali a ušetrili životy ostatných, alebo sa hodili na hodený granát, aby ušetrili ostatných, alebo taranovali nepriateľské lietadlo, aby ušetrili životy ostatných...

Fajn, že si videl film a doporučujem ti prečítať Zajcevove pamäte, vojenské hlásenia a iné archívne dokumenty, keď už si v tom.
 
Hodnoť

Treba sa pozriet

kto podpisal tzv. pendrekovy zakon, na zaklade ktoreho NAŠA polícia a armáda zakrocila v roku 1969 tankami a armádou proti demonstrantom, púricom napriklad v Brne zabila 5 ludi.

Lebo jeden z 3 podpisov bol: ALEXANDER DUBČEK
 

ale on vtedy ešte netušil

že je rozdiel medzi "podpisuje" a "podpisúva".
Pri samotnom hlasovaní o tom zákone sa zdržal.
 
Hodnoť

 

Pomocná skladníčka - tieto dve slová krásne vyjadrujú systém, v ktorom sa žilo. Sa čudujem, že jej nepridelili status vypomáhajúcej pomocnej skladníčke. Pri tých na 115%+ splnených plánoch by to súdruhom a súdružkam pristalo.

Bože to bol cirkus...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME