Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Anton Srholec: Bezák sa stal naším učiteľom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

"Ale myslím, že keď toho Čentéša zvolili, mali ho vymenovať. Tu je tou nešťastnou osobou pán prezident, ktorý bol kedysi vyšitým marxistom. Taký človek by nemal byť prezidentom.“

s týmto môžem len súhlasiť...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

súhlasiť sa dá

lenže je po 89 a boli voľby on kandidoval a vyhral-dodatočné drísty že nemal byť mal byť-z mäkké ***** a tvdé-stále *****
 

 

Mozno chcel knaz jemne naznacit, ze ho ludia nemali volit. A praveze ked je po 89 tak vyhrat volby neznamena, ze ma pravo nekonat tam, kde konat mal.
 

 

Robia zo Srholca hviezdu tak isto ako z Bezáka a tí im z vďačnosti budú kvákať šorošoviny. Tak ako komunistka-katolíčka Radičová aj s jej vyskočeným popom Balázsom.
Niekto sa dá kúpiť za misku skysnutej fazulovice a niekto za veľké peniaze. Rozdiel v tom ale nie je.
 
Hodnoť

zlý učiteľ

očakával by som od vysokého cirkevného hodnostára /akým bol biskup Bezák/ BEZVÝHRADNÚ oddanosť svätému Otcovi!!! Keby ho aj priamo do pekla poslal-mal s pokorou zobrať pápežovo rozhodnutie...
Je to úpadok Cirkvi, ak biskupi prestanú poslúchať..
a práve preto si myslím, že Bezák je falošný
 

Falošný si ty

a tebe podobní, keď nedokážeš rozoznať, kto je kto.
 

antifico

postreh má náhodou dobrý.
 

no toto

komunisticki sumračnici sa nam idu miešať a posudzovat aj cirkev s odbornostou im zdedenou po komunistoch zo sociku. obhajujte si len toho vasho vodcu,ale prosim,neposudzujte niekoho,komu Fico nesiaha ani po podražku.
 

 

čo sa montuješ do vecí, do ktorých ťa nič? Či už len z princípu že prehnitá KDH a ich maniere dávajú dôvod na to, aby sa agenti-komunisti k cirkvi vyjadrovali???? :D
 

v čom som falošný???

že som napísal to ako to cítim ja? že sa nestotožňujem s uplakaným Bezákom a tebou:
v čom spočíva Moja faloš!!! Ja som tú Biskupovu popísal- vadí mi, ak Biskup neposlúcha svojho pápeža!!!
Ako veriacemu človeku a členovi RKC mi principiálne vadia rozpory v RKC.
Sv.Otec je neomylný- nie preto, že sa nemýli, ale preto, že je to princíp rozhodovania /viem, bolo to zrušené/ a aj zlé rozhodnutie je lepšie ako žiadne. Biskup bezák mal prijať údel od zástupcu Boha na Zemi, Rímskeho biskupa- s láskou a pokorou a nie spupnosť a hnev zvíťazili u neho- čo konieckoncov len potvrdzuje správnosť odvolania z funkcie
 

Iste aj ja som veriaci.

Bezák predsa poslúchol rozhodnutie z Vatikánu a uchýlil sa do ústrania. Ale príliš veľa veriacim sa tento krok nepáčil. A Bezák k tomu nesmie na svoju obranu nič povedať? Prečo?
Urobiť voči novému biskupovi, ktorý na rozdiel od predchodcu mal charizmu, plány, elán a chuť niečo pre cirkev spraviť takéto nechutné obvinenia, je podľa mňa v rozpore s kresťanstvom.
Bez akýchkoľvek dôkazov pripraví papežská kúria odvolanie, dá ho podpísať pápežovi a ten v slepej dôvere podpíše.
Kde je tu kresťanská láska???
Celé to bolo nechutné!!!
Verím, že nový pápež prinesie do cirkvi viac svetla, aby sa ukázalo kto je čierny a kto biely.
 

Cirkev má hierarchickú štruktúru

Reformovať niečo čo tu je už 2000 rokov je nerozumné. Ja ako konzervatívec som bol už ako decko sklamaný keď z kostolov sa vytratila latinčina. Bolo v tom čosi čo vyjadrovalo tu dlhovekosť cirkvi. A diskutovať o rozhodnutiach nadriadených je nepatričné. Pešiak nemá čo kritizovať veliteľa. Ak chce riadiť on, musí sa dostať vyššie t.z. poriadne na sebe popracovať. Reformátorov sme v dejinách už mali a stálo to milióny životov.
 

isto

latinčinu by som uvítal aj ja, aj ked vo veľkých mestách je spravidla jedna omša v latine do týždňa, ale sklamaním pre mňa bolo aj hranie na gitarách a zavedenie obetného stola- kedysi sa to dialo na oltári, teraz je kňaz obrátený proti!!! veriacim.
Antificovi: nerozoberám, kde je tu kresťanská láska? - určite predovšetkým v srdci. Áno- trvám na tom, že Bezák nemá a nemal povedať ani pol slova na svoju obranu, mal pokorne prijať údel od Pána a spoliehať sa na to, že Boh vie čo robí.. možno ho iba skúšal / a podľa mňa v tej skúške neobstál/. Nebuď naivný, pápež nič v slepej dôvere nepodpíše. je si veľmi vedomý váhy svojho podpisu na každom dokumente a zvlášť pri takýchto citlivých veciach. ale to nič nemení na sľube poslušnosti, ktorý Bezák dal a bezhlavo ho pošliapal... ON , Biskup, by mal byť ten, kto by sa mal pre lásku k cirvi nechať aj zabiť /ja nemusím-ON musí/. Ak bolo niečo nechutné- tak z môjho pohľadu nekritický postoj Bezáka, ktorému zobrali novú hračku-Biskupstvo a nezachoval sa v morálke Otca Biskupa.
Týmto som ukončil debatu k tomuto príspevku
 

Cirkev, ktorá je viac ako

vojenská organizácia a ešte ad. absurdum nie je nič pre mňa.
Pokiaľ by išlo o výklad viery som za to nech je RKC vojenskou organizáciou.
Ale vo veciach menovania a odvolávania hodnostárov cirkvi by som prijal podstatne väčšiu demokraciu. Nie je predsa možné niekoho obviniť vymyslenými obvineniami a obvinený sa nemá ako brániť, zatiaľ čo ten čo si povymýšlal je v pohode.
Môžeš mi prezradiť, čo konkrétne urobil Bezák také, že si zaslúžil takéto zneuctenie?
 

nie som si istý,

či máš úplne správny postoj k prejavom RKC, Ján Divno. Aj ja som veriaci a do značnej miery konzervatívne zmýšľajúci človek. Iste, o principiálnych veciach sa nediskutuje, ale bolo by dobré zvážiť, ktoré sú to tie principiálne veci. Hudba v kostole, kňaz tvárou k ľuďom a podobne? Prečo nie, cirkev tvoria ľudia, cirkev je tu pre ľudí a má byť otvorená ľuďom. Pokiaľ to má ľuďom (a nielen tzv. veriacim) pomôcť dostať sa bližšie k Bohu, napĺňa to ono povestné: "všetko pre väčšiu česť a slávu božiu!"
A čo sa týka Bezáka, áno, súhlas, nemal sa čo stavať na zadné spôsobom, ktorým to urobil. Poslušnosť voči nadriadenému (v jeho prípade pápežovi) je jeden zo základných sľubov, ktoré ako kňaz zložil. Na druhej strane, že by mal nejaký kňaz zrovna ísť dobrovoľne pod gilotínu? To chce iný osobnostný level, na ktorý nie všetci majú a ani ako kňaz nie je povinný dobrovoľne ísť do koncentráku za niekoho iného, pokiaľ sa na to necíti. Každopádne, to čo urobil Bezák len podnietilo rozkol v RCK a za to sa bude zodpovedať on sám. To nie je o zaslepenosti ovcí, to je o schopnosti rozmýšľať, konať podľa uváženia a darov, ktoré sme od najvyššieho dostali, ale pritom nenechať prerásť svoje vlastné ego nad tým, čo je nado mnou.
 

Nie Cirkev, ale RKC ...

.. teda jedna z krestanskych cirkvi ma hierarchicku strukturu. V skutocnosti je hierarchicka struktura RKC v priamom rozpore so zelanim Krista, pretoze on vyzyval na zalozenie "ekklesie" (v greckom originale) co znamena demokratickeho, vseludoveho zhromazdenia, kde ma kazdy moznost hlasovanim rozhodnut o smerovani danej organizacie.
Pravu podstatu RKC uz odhalil pred 400 rokmi "ucitel narodov" J.A. Komensky:
http://neuveritelnaodhaleni.cz...
 

 

ty si dobry bludar, vdaka reformatorom sa uz dnes neupaluje na hranici,
vieme o vede, o svete, o Bohu viac ako katoliban ktory sa dlllho drzal tvdrenia ze zem je doska.
 

 

Neupaluje sa na hranici preto, lebo sa zmenili pomery svetskej moci. Kedysi ked Cirkev niekoho prehlasila za bludara, tak svetska moc zariadila jeho upalenie. Teraz ked Cirkev niekoho prehlasi za bludara, tak sa o to svetska moc nezaujima.

Katolici sa nedrzali toho, ze by Zem bola doska. Cinani si na zaciatku 17. storocia mysleli, ze Zem je stvorcovita doska a myslienky gulatosti Zeme tam sirili europski misionari. To je este takmer 1000 rokov po tom, co Beda Ctihodny naznacil, ze aspon vacsina europskych knazov uz vedela, ze Zem je gulata.
Takze by som povedal, ze tvrdenie o doskovitej Zemi sa tyka skor povodnych cinskych nabozenstiev.
 

Je dosť smutné,

byť spiatočník, dogmatik.

Ale byť ešte aj nehanebný klamár, Kozlík malý, to je naozaj nechutné.

A ty si fakt myslíš, že to Boh vidí a nepotrestá ťa za to?
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME