Smerácki sedliaci sa boja voličov, pretože každý na dedine vie, že to pomáha. To iba hranatý boľševik nie a nie ustúpiť, pretože by sa priznal primitívnemu ohováraniu vlády I. Radičovej.
...to je lobing vodohospodárov, ktorí to zosmiešňovali a kriminalizovali,..že to je zaujímavý projekt, aj pre severské štáty, ktoré to testujú im nevadí,..vodohospodárom zavoňali milióny z eurofondov, ktoré by si vedeli inak prerozdeliť,..
ze na zakladny princip – ze ak to len trocha ide, tak vodu treba zadrzat hned na kopcoch a nie az dole v koryte riek – neprisli ti, co za to beru cele roky prachy, ale „amater“ Kravcik. Preto ti, co to maju na svedomi, travia cas hladanim vsemoznych argumentov, aby sa napad ociernil (vsak musia vykazovat cinnost). Napriklad s tym zanasanim hradzok. K tomu si povdzme, ze nie je nic jednoduchsie, ako sa obcas prejst po hore, skontrolovat a v pripade zistenia, ze niektore su zanesene, zobrat partiu nezamestnanych a za par hodin(dni) je problem vyrieseny. Na rozdiel od toho, ako sa da vycistit napr. taka Liptovska Mara.
Skús mi odhadnúť, o koľko ti taká prehrádzka pod hladinou spomalí vodu.
Nápoveda 1: voda nie je auto, je pohyb sa riadi úplne inými zákonmi. Nápoveda 2: skús vyliať v izbe za hrniec vody a postav jej do cesty napr. dosku. A povedz, o koľko si ju spomalil.
Ja ti potom na oplátku prezradím, na čo sa stavajú na potokoch stupne (a stavajú dodnes, nerobili to len naši dedovia).
kopec normálnych ľudí v tom problém nevidia. ALE! pre vrchnosť jednej strany je to veru veľký problém. ONI na to neprišli, ONI to nezaviedli, ONI to na začiatku kritizovali, ONI to neschválil. Tak ako to môže byť dobré? Princíp najmúdrejšieho alfa samca a rektálny alpinistov jednoducho nepustí.
na Kravcika a Radicovu ked s tym zacali, Fico a komunisticky moloch vodohospodarov isiel z koze vyskocit. Teraz ti co s tym maju osobnu skusenost, dokonca Smeracki starostovia davaju za pravdu dedinskej gazdovskej logike. Lepsie je drzat vodu v lese a v prirode ako je nechat prehnat dedinami a splachnut vsetko po ceste. Nuz ale vodohospodari uz zase melu svoje. Naco robit cosi jednoducho a lacno ked sa to moze aj zlozito tak aby sa do toho zahrnuli projekty a studie za stovky milionov aby z toho zase niekto napchal 90% do svojho vrecka a vsetko sa stonasobne predrazilo? Ten socializmus a jeho sposob myslenia ze vsetko musi schvalit nejaky uradnik a hlavne na tom ktori zarobit stonasobok realnych nakladov to z ludi vybiju az dalsie generacie. Teda ak to uz slovaci nemaju v genoch...
Ale to najdôležitejšie je, že peniaze určené na hrádzky si už hneď po slávnostnom návrate Jánošíkovskej ficovlády II. vyárendovali bezo zvyšku vodohospodári spolu s betonárskou lobby, takže už niet za čo hrádzky stavať! Vodohospodári potrebujú zasa vybetónovať nejaké korytá potokov a postaviť dve-tri priehrady a nie sa patlať s hrádzkami! Preto sa ujal slova aj minister pre likvidáciu životného prostredia a vykladá ako odborník rozumy od vodohospodárov, že hrádzky sú vlastne čierne stavby. Zaujímavé je,že sa ani slovom zatiaľ neozval v prípade skutočných čiernych stavieb okolo hausbótov v chránenom území vtáčej rezervácie Jaroveckého ramena - ktovie prečo ? Dokonca ani vodohospodári sa neozvali a vôbec im ani ministrovi nevadí stavanie ciest, výrub stromov a ničenie biotopu. Že by na príčine boli výnimočné hausbóty a ku nim patriace čierne stavby košického primátora a exministra Rašiho a súčasného ministra Malatinského?
Moc sa tomu nerozumiem, ale ked povoli prva, ta zmetie druhu, tak k devastacne vodnej vlne sa pridaju este aj tie brvna, tak co sa nepodari vode, to dorazia tie klady.
ides na to logicky. ale... zase na druhej strane by sa dalo polemizovat o tom, v akom stave je koryto toho potoka po tych terennych upravach... asi sa uz nejedna o jarok s vymytym dnom bez vegetacie. skor uz v nom budu aj nejake naplavene dreviny, nanosy a pod... takze ked sa tie brvna aj uvolnia, tak ich to prirodzene koryto viac zbrzdi, nez keby leteli dole tou smyklavkou, co tam bola predtym... skor si myslim, ze vzhladom na to velke mnozstvo malych hrazdok a stav koryta sa ta energia proste postupne rozptyli...
malom destskom modeli: na malom potociku alebo ked prsi na malom prude vody si urob male hradzky a sleduj, co sa deje potom a porovnaj s tym, ako to vyzeralo predtym. To, co vravis sa nestane (ak sa to bude kontrolovat a udrziavat), pretoze ta energia vodneho toku sa "vybije" na tych hradzkach POSTUPNE. na hornej casti toku ta energia nie je dostatocna, aby tu hradzku znicila a nizsie, kde sa voda naakumuluje z viacerych vetiev je jej energia uz zabrzdena v predchadzajucich stupnoch hradzok. rovnako to robia Rakusaci v Alpach (bezne to vidim napr. v Tirolsku), akurat tu je vsetko z betonu
chory z karmy, ale klikat na - kvoli hradzkam sa mi zda ajn bischen infantilne. Ale k veci. Tomu rozumiem a to som pochopil aj predtym. Lenze tie nanosene brvna treba obmienat, lebo neosetrovane drevo vezme za par rokov skaza. Pravda ak ne blizku nie je osada Apacov.
Hlavny problem hradzok je,
Napriklad s tym zanasanim hradzok. K tomu si povdzme, ze nie je nic jednoduchsie, ako sa obcas prejst po hore, skontrolovat a v pripade zistenia, ze niektore su zanesene, zobrat partiu nezamestnanych a za par hodin(dni) je problem vyrieseny. Na rozdiel od toho, ako sa da vycistit napr. taka Liptovska Mara.
na princip
ale nikdy si sa nezamyslel nad tým, ako
Skús mi odhadnúť, o koľko ti taká prehrádzka pod hladinou spomalí vodu.
Nápoveda 1: voda nie je auto, je pohyb sa riadi úplne inými zákonmi.
Nápoveda 2: skús vyliať v izbe za hrniec vody a postav jej do cesty napr. dosku. A povedz, o koľko si ju spomalil.
Ja ti potom na oplátku prezradím, na čo sa stavajú na potokoch stupne (a stavajú dodnes, nerobili to len naši dedovia).
tipnem si
starostovia Smeru mali zdravý sedliacký
No ty, ako aj
No a to je veru
Bolo ze to reci a nadaviek
Keby len to!
Preto sa ujal slova aj minister pre likvidáciu životného prostredia a vykladá ako odborník rozumy od vodohospodárov, že hrádzky sú vlastne čierne stavby.
Zaujímavé je,že sa ani slovom zatiaľ neozval v prípade skutočných čiernych stavieb okolo hausbótov v chránenom území vtáčej rezervácie Jaroveckého ramena - ktovie prečo ? Dokonca ani vodohospodári sa neozvali a vôbec im ani ministrovi nevadí stavanie ciest, výrub stromov a ničenie biotopu. Že by na príčine boli výnimočné hausbóty a ku nim patriace čierne stavby košického primátora a exministra Rašiho a súčasného ministra Malatinského?
No ja neviem.
no ja tiez o tom moc neviem
skor si myslim, ze vzhladom na to velke mnozstvo malych hrazdok a stav koryta sa ta energia proste postupne rozptyli...
Pravda
tak si to vzskusaj na
na malom potociku alebo ked prsi na malom prude vody si urob male hradzky a sleduj, co sa deje potom a porovnaj s tym, ako to vyzeralo predtym. To, co vravis sa nestane (ak sa to bude kontrolovat a udrziavat), pretoze ta energia vodneho toku sa "vybije" na tych hradzkach POSTUPNE. na hornej casti toku ta energia nie je dostatocna, aby tu hradzku znicila a nizsie, kde sa voda naakumuluje z viacerych vetiev je jej energia uz zabrzdena v predchadzajucich stupnoch hradzok. rovnako to robia Rakusaci v Alpach (bezne to vidim napr. v Tirolsku), akurat tu je vsetko z betonu
Nie ze by som
Ale k veci. Tomu rozumiem a to som pochopil aj predtym. Lenze tie nanosene brvna treba obmienat, lebo neosetrovane drevo vezme za par rokov skaza. Pravda ak ne blizku nie je osada Apacov.