Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veriaci si myslia, že odstúpenie pápeža dáva šancu Bezákovi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

niektorí ľudia to už trošku preháňaju s Bezákom. Práve odstúpenie pápeža je vzorom aj pre Bezáka a jeho podporovateľov, že netreba sa držať funkcie, ale Bohu sa dá služiť aj mimo funkcie aj v úzadí. Porovnávanie s Jánom pavlom II. nie je na mieste. Jeden ukázal vzor v utrpení, druhý ukázal krásny príklad v dnešnej dobe, ke´d ľudia bojujú do krvi pre funkcie a ked ich majú nechcú sa ich vzdať. Obidva príklady sú dôležité. A mimochodom, keď Ján Pavol II už nevládal ozývali sa hlasy prečo neodstupi, ked Benedikt XVI odstupil sú hlasy prečo nezostupil mal vydržať do konca. Kto vyhovie ľuďom? Nikto. Dôležité je vyhovieť Bohu a žiť podľa svedomia a kroky aj Jána Pavla aj Benedikta boli podľa ich svedomia.
andy196
Potesil si ma, plne suhlasim. Bezakovi chyba prave to co robi velkych ludi, velkych papezov. V prvom rade POKORA. V Bezakovom pripade bolo ocividne ako mu chyba arcibiskupsky post. To skratka nemohol rozdychat. Su vsak ludia ktorim to nevysvetlis, resp. ani si to nechcu nechat vysvetlit. V ich ponimani je RKC nieco ako akciova spolocnost, kde rozhoduje valne zhromazdenie,prip. nejaka dozorna rada. Raz sa mozno dozvieme vsetky dovody a pre mnohych z Bezakovho fanklubu to bude neprijemna sprcha.Ale mozne je aj to ze v tom case uz nebude "in" a nikoho to az tak moc nebude zaujimat.
DonVitoCorleone
<< < 1 2 3 4 > >>

Ty si potešil mňa

konečne niekto vyslovil nahlas to kľúčové slovo.
Možno ho zacítiš tu: http://vandarybanska.blog.sme....
 

Súhlasím, ale Bezák sa "funkcie"

nedržal a nedrží. Jeho práca je predovšetkým s ľuďmi, a práve tú mu zobrali. V tom je on silný, osloviť, tak iste i trošku škola redemptoristov. Teraz je úplne odstavený od veriacich, nemôže ani verejne vysluhovať. A pokora mu rozhodne tiež nechýba, kto ho pozná to dosvedčí, práve tu je tiež silný, vie povedať neviem, povedať nedokážem. A iste prijal i odvolanie takto, ale má zmysel nerobiť svoju duchovnú prácu naplno? Je iste zmysluplnejšie žiť s duchovným ako Bezák v zrovnaní niektorými nevýraznými svk biskupmi. Radšej jedného silného ako 10 slabých. Príkladov má RKC vo svojej histórii neúrekom. Nakoniec nie málo svätcov malo s cirkevnou hierarchiou dlhodobé problémy za svojho života.
 

 

nesúhlasím s tebou. Ono existuje tak trošku aj falošná pokora vieš. Prijať rozhodnutie a zároven vyplakavat v mediach...jedno druhé vylučuje. Tvoja predstava je že práca s ľudmi...Bezák je v prvom rade kňaz a mal by si uvedomiť že existuje aj iná práca...napr modlitba za ludí, teda ak veríš v silu modlitby. Nezáleží či je človek v kontakte s ludmi fyzicky, aj molditba má silu, ale miusís tomu verit. Teda nesuhlasím že práve Bezák tým že je dobrý retor je nenahraditelný. Pre mna osobne je nahraditelný a nemám prolbém s tým, že je teraz v ustraní. Možno prejde pár rokov a nebude. Niektorí z vás by tse radi čím skôr, ale cirkev beží na dlhé trate nie krátke...
 

 

Neviem, odkiaľ berieš istotu hovoriť u Bezáka o falošnej pokore. To si netrúfnem tvrdiť napr. ja o tých, čo sa javia byť farizejskými, lebo naozaj sa mi len javia svojimi skutkami a nepoznám ich.
To nie rétorike, to je o obsahu, o tom čo hovorí. Vie povedať obsah, vie vieru hľadať v každodennom živote každého z nás. Práve mne sa nejaví ani ako nijak dobrý rétor, ale čo hovorí, má obsah, postihuje život. Iba modlitba pustovníka pre evanjelizáciu nestačí, to je už z Evanielia jasné, čo ale nijak nespochybňuje jej silu a nezastupiteľnosť.
A som proti, aby sa zakrývala lož a intriga, i preto medializácia sa mi nejaví v dnešnom infoveku nemorálna, ale práve adekvátna. Pre mňa je pravda dôležitejšia, ako tápanie v polopravdách či intrigách. Neberiem Ti Tvoj názor na neho. Ale aj taký ľudový misionár vs. pustovník sú zásadne rozdielne pozície pre prejav osobnosti. A Bezák je rozhodne dobrým ľudovým misionárom, neviem či nejaký pustovník zastane túto úlohu lepšie. Ten je práve jedinečný v pustovni. A myslíš si, že sila modlitby nehrala takú závažnú rolu počas jeho biskupského pôsobenia? Ako hovorím, RKC má v tomto naozaj bohatú históriu omylov a prešľapov a intríg i cez mnohých svätcov. Len dúfam, že nehovorí z Teba žiarlivosť na jeho schopnosti, u niektorých duchovných mám v spojitosti s tými, čo vidia ďalej ako za roh svojej farskej budovy, naozaj nie najlepší pocit. Nie je nič nového, že kvalita kléru zaostáva v kvantite. I toto trefne Halík pomenoval v Lampe, hovoril o tom výstižne už dávno i kard. Tomášek.
Nijak ho neglorifikujem, on sám rozhodne, opakujem rozhodne o to nestojí. Skôr ma mrzia tie nezodpovedané otázky, tie až lži, ktoré sú s ním spojené.
 

Nikto nemusí veriacim vyhovieť

.. ale podľa môjho názoru by mal byť voči nim čestný a povedať im aspoň niečo vieryhodné, keď už nie pravdu, ak mu tí veriaci dôverujú. RKC ale nestojí na pravde, len sa ňou zaštiťuje. Vatikán predsa neodpovedal na podozrenia a žiadosť arc. Bezáka o vysvetlenie vo veciach podivných praktík okolo majetku RKC, ale poslal podivné otázky o podružných veciach ako posilňovňa, obliekanie a pod. To hovorí veľmi presvedčivo o úrovni riadenia. Bože, až mi je úzko okolo srdca z tej prostoduchosti, keď čítam, že niekto hovorí o pápežovi ako o tom človeku, ktorý "riadi svet", alebo ako o zástupcovi "Najvyššieho". To mi už napadá nie "logistics", ale "archeopterix"... Zástupcu najvyššieho volia pozemskí kardináli. Pápež neriadi svet, ale jedno z mnohých náboženských spoločenstiev, ani nie najväčšie. To katolícke presvedčenie o výlučnosti, o jedinej t.j. ich pravde, o omyle všetkých ostatných je rovnako obludné ako smiešne a nebezpečné. Od istej miery úchylky akéhokoľvek druhu by mala nasledovať zvieracia kazajka a izolácia...
Napadá mi otázka pre RK fundamentalistov: kto riadil RKC, keď pápež Ján Pavol II. - pri všetkej úcte k nemu - bol dlhodobo a ťažko chorý, takže objektívne nemohol byť schopný absolvovať porady, čítať, vnímať rôzne analytické podklady a rozhodovať? Bol to možno pekný a pre RK veriacich silne emotívny príklad viery a utrpenia, ale nebolo to pragmatické a nepochybne to malo následky, pretože Vatikán a RKC zatiaľ riadil niekto iný, nevolený a bez mandátu. A to by malo veriacim prekážať - pri všetkých škandáloch o intrigách, vatikánskej banke, podpore fašistom, pedofilných kňazoch, porušovaní celibátu, priživovaní sa na štátnom rozpočte, neprehľadnom spravovaní majektu, podivných personálnych rozhodnutiach, nejasných postojoch k činnosti RKC za druhej svetovej vojny, pri násilnej rekatolizácii, upaľovaní "bosoriek", križiackych vojnách a pod.... Pápeži sú len ĽUDIA a tak oni ako aj RKC - hoci ich posilňujú aj tisícročné mýty a legendy a autorita niektorých ich schopných predchodcov - majú len takú autoritu u neveriaceho a inak veriaceho sveta, akú si obhája svojou prácou.
 
Hodnoť

 

myslim ze dotycni slovaci budu sklamani. Novy papez bude mat kopec inych povinnosti ako napravat stare krivdy svojho predchodcu.
 

ja si myslim

ze aj samotny Bezak, od tohto kroku prilis vela neocakavaju. Tato tema je skor podsuvana ludom na Slovensku mediami. Nikto iny na svete tomu nebude venovat pozornost.
 

Pravdu máš

media zas nemajú tému tak si jednu dramaticky vyrobia, odvolávajúc sa na názory veriacich. :-)
 

***** , ale však je tu chrípkové obdobie

a všetci novinári sa zaoberajú pápežom ... :-))) čo vymyslel vo Vatiane novú vakcínu? :-))) pre ktorú farmu pracuje teda? :-)))
 
Hodnoť

Bezák je pupok sveta,

aspoň podľa slovenských médií.
 
Hodnoť

a ako bonus schváli homomanželstvo

to je už fakt uletené, čo tu SME podsúva. Skutoční veriaci, ktorí si vážia Bezáka tak určite si vážia aj Benedikta XVI.aj jeho rozhodnutie!
 
Hodnoť

SOKOL for papež ))))))

tu štb, tu štb
tu sokol, tu sokol
......
)))
minulost ho predurčuje na naozaj vyznamny post
ani gašparovič nikoho nezastrelil ))
 
Hodnoť

 

Že by názor akejsi babky Adriany Olejarovej bol tak závažný , tak to sa človek musí picnúť.Na fotke to vyzerá tak ako Mečiar s babkami demokratkami.
 
Hodnoť

Bezak je padly anjel

!
 
Hodnoť

kedy sa uz zbavime hentych kostolnych r

kedy sa uz zbavime hentych kostolnych r*ti :-( ...
 
Hodnoť

Nielen vek, iné rozhodlo

že pápež skončil, tento faktor je skôr vedľajší, mal predsa naplánované cesty a nie málo. On si uvedomil, že množstvo škandálov ktoré vyšli najavo ( a koľko je ich neodhalených ! ) je už také ťažké bremeno, že to jednoducho nechál tak, predčasne a argumentoval zdravotným stavom..
Svet nevie, kto v najvyššom vedení katolíckej cirkvi má skutočnú moc a vplyv, pápež a to žiadny, nemôže mať presné informácie čo sa kde vo svete v cirvi odohráva, vymyká sa ten kolos spod kontroly a hlavné sú financie ktoré do Vatikánu ťečú takmer z každého štátu.Cirkev je stáročia nemenná, rigidné spôsoby a názory pretrvávajú a ak sa niekto odlišuje, tak ho jednoducho zlikvidujú, viď exemplárny prípad mins. Bezák...
 
Hodnoť

veľmi stručne odpoviem

nedáva!!!
 
Hodnoť

správny čas

na zaľúbenie. Penez má jak got.
 
Hodnoť

Bezák svojim podpisom vyhodil 4 kňazov

A akú šancu dal Bezák 4 kňazom ked ich vykopol z cirkvi a zakázal im slúžiť cirkevné obrady Dnes všetci štyria su odstavený od cirkvi a tak sa živia ako vedia no Pána Boha však neopustili a nevyplakávajú v televízii ako Bezák ...Bezák ked som videl ako sa dal dohromady s Kordom a Hríbom u mňa nadobro skončil ..
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME