Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najhorší konflikt od II. svetovej bol v Kongu. A stále hrozí ďalší (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

No jo, černoškovia sa nudia, tak sa hrajú na vojakov....
 

sudny clovek

pri pohlade na utrpenie, bezbrannych nema chut na humor.
 

 

Bohuzial ma pravdu, daj cernochovi zbran a ten ju nebude vahat pouzit.
 

 

Co to ma spolocne s cernochmi? Alebo sa snazis nabudit dojem, ze belosi su, co sa tyka nasilia, civilizovanejsi?
 

 

Hmm... bieli nie sú morálnejší, čestnejší, ani nebojujú za nejakú "správnu vec". Nechcem hovoriť o "horšom" a "lepšom" násilí, ale prístup bielych k násiliu jednoducho je civilizovanejší (štatisticky samozrejme).

Tieto kmeňové boje sa veľmi za tisícročia nezmenili, vyvinula sa akurát technológia. Akurát oni sami by takú vynašli možno o ďalších 10000 rokov... zrejme na takú ešte nie sú pripravení.
 

3/3

war, war never changes
 

Fallout :)

prijemne spomienky...
 

mas uplnu pravdu

ked ma niekto myslenie vyvinute na urovni luku a sipu a das mu kalasnikov tak je z toho 5 milionov mrtvych...
 

Re:

A zaratal si do toho aj 50 mil. obeti druhej sv. vojny? Miliony obeti komunizmu a starocia pred tym kolonializmu? Nemyslim si, ze mame pravo o sebe tvrdit, ze sme civilizovanejsi a moralnejsi.
 

 

To je o tom, čo chápeš pod "civilizovanosťou", a to s morálnosťou to nemá absolútne nič spoločné. Nehodnotím, či je civilizovanosť dobrá, morálna alebo osožná. Skôr o tom, že niektoré skupiny ľudí sú vo vývoji podstatne ďalej, menej sa podobajú zvieratám. Či už ide o technológiu, myslenie jednotlivcov alebo kultúru. Vôbec to neznamená nadradenosť jednej skupiny nad druhou (aj keď sa to tak väčšinou nakoniec demonštruje, práve kvôli lepšej technológii a organizácii). *

U "bielych" bol tento vývoj prirodzený, sama spoločnosť sa malými krôčikmi menila až po dnešok, a áno, aj za cenu takých udalostí, ako holokaust alebo vyhladenie pôvodných obyvateľov Ameriky. Čas - a tiež vojny - so sebou prinášali nesmierny technický pokrok. Ľudstvo sa muselo učiť na svojich chybách, ako s novými prostriedkami zaobchádzať. Celý proces vyvrcholil studenou vojnou a jadrovými zbraňami: prvý raz bol človek schopný zničiť svojho nepriateľa okamžite, natrvalo a bez ťažkých strát, pokiaľ ich teda nemal aj on.

Odkedy platí MAD doktrína, už žiadna klasická symetrická vojna medzi mocnosťami nie je možná, pretože by znamenala okamžité a totálne vyhladenie oboch (ba možno aj celej planéty). Myslenie - ani nie tak jednotlivcov, ale celkové myslenie našej civilizácie - sa týmto novým schopnostiam pomaly prispôsobuje, aj keď to občas znamená veľmi škaredé pády. Súčasný eurosocializmus je presne tento druh scestia, a je smutné, že sa touto zvrátenou cestou pokračuje.

V Afrike máš civilizáciu, ktorá je podstatne menej vyspelá, ale plne schopná vo svojom prostredí sama samostatne fungovať. Povedzme, že je o 20000 rokov pozadu. A teraz dostane do rúk technológiu z roku 1970. Mozgovou kapacitou za nami nijak podstatne nezaostávajú (podobne ako paleolitickí obyvatelia Európy oproti nám; kebyže je od narodenia v tejto psoločnosti, bez problémov sa do nej začlení). Celkovo je však ich spoločenská mentalita stále nastavená zhruba na ich prirodzený stupeň vývoja. Preto tieto africké vojny sú stále podobné tým, ktoré medzi sebou zvádzajú primitívne kmene. Také krvavé sú iba preto, že sa vedú prostriedkami z ďalekej budúcnosti, ktoré sú schopné napáchať škody ďaleko efektívnejšie.

Samozrejme, mnohé máme spoločné - stále potrebujeme prírodné zdroje, ktorých je obmedzené množstvo, a stále sme kvôli nim schopní zabíjať. Ale keď si zoberieš reálne zastúpenie násilia v živote (napriek tomu, že je ho plná tlač, televízia...) a množstvo konfliktov, ktoré sa ním riešia, trúfnem si povedať, že sme v niečom podstatne ďalej. Stále viac spolupracujeme a obchodujeme, miesto aby sme sa tĺkli. Rovnako obe svetové vojny boli z tohoto pohľadu iba pomerne krátkymi šarvátkami - v porovnaní so storočnou vojnou alebo životom v primitívnom kmeni, kde boli boje so susedmi prakticky neustále po celé generácie. Obrovské počty obetí boli dané prostriedkami, akými sa viedli.

————

* pravdaže, nič z tohoto sa nedá vzťahovať na konkrétnych jedincov; ide o hrubý, štatistický pohľad na mnohomiliónové skupiny.
 

Re:

Dal si si na odpovedi dost zalezat co ma prekvapilo, ale nepresvedcilo. Akekolvek pocty obeti mozeme ospravedlnit technickymi prostriedkami? Naozaj? Zabudli sme na to, co sa stalo len pred 20 rokmi v srdci civilizovaneho sveta v Bosne? 100,000 obeti v 4 milionovom narode je prejavom civilizovanosti?
 

 

Nie, počty sa nedajú ospravedlniť... dajú sa ale vysvetliť. Nenárokujem si žiadnu univerzálnu pravdivosť, ak je tu lepšia teória, rád si ju vypočujem.

Len si myslím, že keby také prostriedky - stíhačky, termobarické bomby, artilériu a prinajhoršom jadrový arzenál - mali práve takíto ľudia, tak sa nimi navzájom vyhladia. Už teraz vidno, čoho sú schopní, keď sa dostanú ku relatívne primitívnym útočným puškám, raketometom a podobným.

Ďalšou vecou je, do akej miery sa dbá na civilistov a nezúčastnené strany, ako sa zaobchádza so zajatcami. V moderných vojnách to stále má nesmierne ďaleko od toho, čo by mohlo byť a stále sa niečo stane (My Lai, Irak, Gaza...). Ale skôr sú to zriedkavé incidenty, ktoré okamžite vyvolávajú celosvetové rozhorčenie, a nie bežná pracovná metóda.

Neviem, ako si k tomu došiel, ale ja by som Bosnu za srdce civilizovaného sveta nepokladal. Aspoň teda nakoľko poznám tamojší "temperament".

Tiež si napríklad neviem predstaviť, že by armády USA, Británie (alebo hoci aj Nemci) používali znásilňovanie ako metódu vedenia vojny, narozdiel od práve Srbov alebo napríklad Rusov v druhej svetovej vojne. Tým nechcem povedať, že sa to nedeje vôbec, nepočul som však, že by sa to dialo systematicky a organizovane.

Samozrejme, aj západná civilizácia má pred sebou ešte - aspoň dúfajme - tisícročia vývoja. A pre ľudí tej doby hádam budeme tiež len barbari, ktorí mali nutkanie neustále sa zabíjať.
 

Re:

Toto su tvoje vlastne slova: "pristup bielych k nasiliu jednoducho je civilizovanejsi". Kedze Bosanci su bieli, asi budu v nieco civilizovanejsi. No a o tej civilizovanosti Nemcov by mohli rozpravat obyvatelia Telgartu, Kremnicky, Kalista, Klaku, Ostreho Gruna a dalsich 97 obci na Slovensku, pokial by sa toho dozili. Sucasne je ale pravda, ze v rovnakom obdobi sa na balkanskom poloostrove za vlady ustasovcov diali ovela horsie veci, z ktorych boli zhrozeni samotni predstavitelia nemeckej brannej moci. Balkansky temperament sa nezaprel i tentoraz.
Tvoja idylka o mierovej spolupraci pravdepodobne vyplyva i z toho faktu, ze Europa zaziva od 2. sv. vojny obdobie relativnej prosperity, ale co je to 60 - 70 rokov z pohladu historie? Ja by som nezovseobecnoval, ze sme sa ako ludstvo poucili z vojnovych hroz. Existuju statisticke studie, podla ktorych vojnove pustosenie zaziva cyklicku obnovu s periodou asi 500 rokov uz od najstarsich dob. Synchronne na celom svete, v mnohych znamych kulturach, medzi ktorymi casto neexistovala vzajomna obchodna a kulturna vymena tak ako dnes. Ked do kolektivnej psychiky narodov vstupi demon Marsu, ludstvo mu stale znovu a znovu nedokaze odolat, co sa prejavuje narastom nasilia.
 

 

ten tvoj elaborat vyzera na prvy pohlad fundovane, ale v podstate je postaveny na davno prekonanom kulturne antropologickom evolucionizme...
 

Jaaaj ;)

To myslis hitler a dzugasvili boli cernosi?? Alebo kortez v juznej amerike??

To su hrozne dristy co tu pisete...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

daj americanovi a-bombu do ruk, a hned zabije 200 000 ludi.
 

 

Ale no, súdny človek vie, že občanom Konga a ostatku Afriky bolo najlepšie ako kolóniam :-)
Daj im voľnosť a správajú sa ako opice....
 

ehm

tieto nepokoje/vojna su sposobene kolonializmom ...
 

 

to je pravda predtým storočia bojovali s oštepmi a lukmi, kolonializmus im dal účinnejšie palice
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME