Utorok, 18. február, 2020 | Meniny má Jaromír

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Arcibiskup Bezák odvolanie oznámil na omši (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... > >>

Hodnoť

 

Ja toho Bezaka nemusim a chvalabohu uz ani nebudem musiet. Jedno je vsak iste a to fakt, ze keby ho nebol Vatikan odvolal tak mnohi z Vas co tu tak plamenisto diskutujete po nom ani nesteknete. Teraz robite z nejakeho smiesneho cloviecika hrdinu. Len preto ze Vam to zrazu vyhovuje. Nerobte tu divadielko a nepretvarujte sa ze Vam to tak strasne vadi. Takych Bezakov tu uz bolo a este aj bude. A ten vadny Kascak nech si teraz pozve na pohodu nejakeho ineho blbecka.
 

Vážne?

Koľko odvolaných arcibiskupov na Slovensku poznáš?
 

fúha,

musíš mať riadne dôvody na to, aby si ho nemusela, skús prezradiť
 

Áno, takých Bezákov bolo,

Jan Hus napríklad, Martin Luther, Giacomo Savonarola, Giordano Bruno, Ján Jessenius s českými pánmi: a mohli by sme do rána pokračovať – povedzme až po XY-ona. Koľko z myšlienok tých, ktorí boli upálení alebo vylúčení z katolíckej cirkvi, RKC postupne akceptovala a ešte len bude akceptovať. Róbert Bezák je nateraz žiaľnou epizódou v tomto rade: áno, ako píšeš Peta N, takých Bezákov tu bolo a ešte bude. Som o toím i ja presvedčený. No dívam sa na to z iného uhla ako Ty. To ty si umlčala – to vy ste umlčali ste Teologické fórum, ale ono sa opäť zrodí, pretože Písmo je jasné a nemožno ho tradíciou ani upravovať ani prevyšovať, ako to robí RKC na čele s Jozefom Ratzingerom. Písma sa treba držať, treba sa držať Pánovho plášťa a nebojovať o svetské zlato a bohatstvo, ako oň zápasia Slovensku dobre známi biskupi.
 

Ĺudia sú omylní, na čo ste asi zabudli,

ked´ ste napísali svoj príspevok s menoslovom osôb, ktorí určite boli tiež omylní.
„Písma sa treba držať“, napísali ste známy argument reformácie 16. storočia. Skutočne sa to podarilo i osobám , ktoré ste Vy vymenovali? Predpokladám totiž, že ste menovali dané osoby preto, že Vám nie je známe nič, čo by protirečilo citovanému argumentu, ved´ho "zaviedli".

Poznáte Lutherov preklad Magnifikátu a viete napísať, ako sa ho pridržal, alebo odporúčal sa ho pridržať? Viete, že napísal pamflet „Von den Juden und ihren Luegen“ a ten odporuje „Písmu“?
Môže človek „pridržajúci sa Písma“ dospieť k panteizmu a trvať na predstave „živých bytostí“ na Mesiaci (Giordano Bruno)?

P.S. Konečne nebolo by vhodnejšie , ked´ by ste sa Vy sám riadil Vašim odporúčaním (Písma sa treba držať) a citoval vhodný text z Evanjelia na upokojenie?
 

Nie som vyznavač ani hlásateľ

neomylnosti človeka: Písmo ma k takému presvedčeniu nepozvalo. Človek vlečie dejinami svoj batoh, a tým je dedičný hriech. Neomylnosť považujem za výmysel mocichtivých. Údel človeka beriem s rešpektom: viem, že som hriešny, a tiež vyznávam s Pavlom: Ale z milosti Božej som, čo som. Myslím, že ani jeden z mnou menovaných sa nepovažoval za neomylného a ani jeden z nich nehlásal vlastnú svätosť. Boli omylní, tak ako som omylný a hriešny i ja. Mohli sa pomýliť a pomýlili sa: máte pravdu, Martinovi Lutherovi sa spis o Židoch nevydaril, ale jeho hlas proti obchodovaniu s hriešnosťou človeka, bol naplnený Božou pravdou. A celý rad ďalších jeho téz, ktoré v súčasnosti rešpektujú vysokí predstavitelia RKC, ktorí o ňom píšu ako neprehliadnuteľnom teológovi, ktorý má výnimočné miesto v dejinách spásy. A to by ste si mali uvedomiť i Vy. Ale stále pre Vás platí kliatba zo 16. storočia?
A Giordano Bruno? Chcete azda povedať, že za myšlienku, ktorá sa neukázala byť správnou, si zaslúžil hranicu? Bože môj, veď Vy by ste upálili nielen mňa, ale vlastne kohokoľvek, kto nad dogmy kladie Písmo a dáva mu prednosť pred všetkým ostatným. Vyzývate ma k pokoju. Ale ja som predsa pokojnejší ako Vy, pretože viem a vyznávam: Pokoj Boží prevyšuje každý rozum ľudský! Zacitujem Vám z Pavlovej epištoly: "...ale vždy sa vynasnažujte činiť dobre medzi sebou a všetkým ľuďom." – Nebolo v pozadí Bezákovej kauzy porušené práve toto Božie posolstvo?
 

Radšej dobrý príklad, ako písma výklad.

„To ty si umlčala – to vy ste umlčali ste Teologické fórum“, týmto spôsobom ste obvinili autora príspevku, na ktorý ste pôvodne reagovali. Podľa mňa ste prekročili únosné medze obrazného prirovnania.

„Bože môj, veď Vy by ste upálili nielen mňa, ale vlastne kohokoľvek“, toto adresujete mne. To čo ste napísali o mne, Vy aj veríte? Ćo som také napísal v mojom príspevku, čo Vás k Vami vyslovenému predpokladu oprávňuje? Vy takto ľahkovažne vyjadrujete súdy o iných?
Pre Vás nie problemom prisúdiť akúkoľvek vlastnosť inému, pokiaľ poukáže na nekonzistentnosť Vašich myšlienok? Kde som sa ja zmienil o čijejkoľvek vine, či treste za „nepridržanie sa k Písmu“ a preto čo Vás viedlo k nasmerovaniu diskusie takýmto smerom? Vyznieva to tak, ako ked´by ste sa chceli vyhnúť odpovedi na otázku vzťahujúcu sa na Magnifikát, alebo, či si skutočne myslíte, že sa Girodano Bruno pridŕžal Písma, ľahkovážnym útokom prisúdenia zločineckých sklonov za môj príspevok.

P.S. Každý kto si prečíta tieto moje príspevky a Vaše príspevky vie, že ja som sa (reagujúc na Váš príspevok) zamýšľal a aj poukázal na nesúlad medzi Vami vyjadrenou požiadavkou „pridržania sa Písma“ a skutočnosťou v konaní Vami vymenovaných osobností.
 

Nevyhýbam sa odpovedi

na Vašu otázku ad vocem Magnificat. Odpovedám Vám mienkou kompetentného učiteľa Teologickej fakulty Katolíckej univerzity, ktorý v texte, ktorý je dostupný na webe, hovorí: "Z marianskeho hľadiska predstavuje Lutherov komentar na Magnifi cat hlavne ťažisko jeho pohľadu na Mariu. Ako fi l rouge sa tiahne celym komentarom Lutherovo zdoraznenie Mariinej skromnosti, na ktoru Boh odpoveda svojou mocou. Jeho pozitivne vnimanie Marie vyjadruje aj použivanie epitet ako čista Panna alebo nežna Kristova Matka. Historicky je Lutherov komentar adresovany kniežaťu Johannovi Friedrichovi, ktoremu Luther predstavuje Mariin chvalospev ako vzor pre vladarov a inšpiraciu pre vladcov. V tejto optike patri chvalospevu paradigmaticka funkcia, ktora spočiva vo varovani panovnikov pred opovažlivosťou, sebaistotou a nedostatkom bazne pred Bohom. Okrem cieľa pohroziť vysokopostavenym Luther vnima ďalšie dva ciele chvalospevu: posilniť našu vieru a utešiť maličkych. Magnificat teda neapeluje iba na vysokopostavenych, ale na všetkych. Každeho človeka tento chvalospev pozyva uveriť, že Boh ho nevylučuje, keď kona v historii svoje veľke skutky. Každy človek sa ma v chvalospeve najsť. Pretože tento chvalospev, ako aj jeho novopreloženy vyklad z pera Martina Luthera je adresovany nam všetkym.

Dr. Juraj Fenik
Katedra historie a biblickych vied
Teologicka fakulta v Košiciach
Katolickej univerzity v Ružomberku

S úctou
 

inkvizícia v priamom prenose...

Je neuveritelné sledovat primitívnych ludí , na Slovensku nimi sú
aj ženy....na rozdiel od civilizovanjsích krajín ako Polsko , Albansko
alebo Turecko . Ten primitivizmus u žien u nás sa vyznačuje velkou
dávkou vulgarizmov a osobných útokov. Pramení z nemohúcnosti ,
hlúosti a komplexu menejcennosti tohto národa .

Ten ujo....Ján Sokol sa tusím volal..., tento pán má na svedomí ako
spolupracovník STB zivot knaza ktorého umučili štbáci , ako ich
spolupracovník bol vidieraný a za predaj cirkevných pozemkov na
konci 90tych rokov v hodnote 500 miliónov SK , ano pol miliardy Sk ,
si zaplatil mlcanie štbáka Náhlika ktorý s týmito peniazmi emigroval do Kanady .

http://www.pluska.sk/slovensko...

Ujovi Janovi Sokolovi sa málilo a chcel , skór nez odíde do dóchodku , z
Trnavskej a Nitrianskej diecézy ukrojit malický kúsok zeme pre svoju novu
nadáciu .
Pred odchodom do dôchodku previedol rozsiahle pozemky v hodnote asi 120 miliónov korún na
nadáciu, v ktorej bol štatutárom .

Nie zle na obycajného dóchodcu ktorý odchádza na zaslúzili dóchodok .
Aby mali ludi predstavu o aké obrovské pozemky ide....je to vzdusnou ciarou od
Popradu az do Bratislavypás siroký 100m . Ak by sa roztiahol...300 km x 100m .

To by Slovenským rodinkám pomohlo keby im cirkev dala neakých 20 x 30 m ako pozemok
na domcek , hm ? nepoviete...? Ich predkovia , tych slovákov , sa poskladali na majetky
cirkvi na Slovensku . Nebol to archanjel Gabriel ktory ich vytícil a zavkladoval do katastra.

Na pana Bezáka si ty ústocka neotváraj moja zlatá.... , stredovek očividne neskoncil ...
podla toho čo ten hlavný vedúci...pápež je tuším jeho meno ... dnes spravil .

Ak to pójde takto dalej tak to bude zase podobne s tými čarodejnicami ktoré sú príliš
múdre :

Určite hovoríš anglicky a poznáš film The Monty Phyton......:

http://www.youtube.com/watch?v...
 
Hodnoť

Ratzinger, nechod na Slovensko!

nie si tu vitany.
 
Hodnoť

Bezáka odvolal zástupca Boha....

a ten vie čo činí...má informácie z prvej ruky a nezvykne sa mýliť ako predseda KDH so zlatými padákmi...amen.
 
Hodnoť

Celá KBS

by sa mala zamyslieť nad sebou a vedením cirkvi na Slovensku. Po tomto incidente budú ľudia veriť rehoľníkom, ktorí nesklamú. A cirkvi vedenou terajšími biskupmi na Slovensku prajem poriadné zaucho.
 
Hodnoť

 

...ak ho poziadaju, aby nebol dalej fararom vatikanu, s.r.o., viem si ho predstavit ako kanditata a predstavitela skupiny obcanov, ktory by sa mohol uchadzat o doveru ostatnych slobodnych obcanov, trebars v sutazi o prezidenta, nasho v priemere duchom nerozvinuteho naroda v stagnacii...
 

 

netrep somariny. Robert Bezak je knazom naveky, je to clovek oddany Bohu a (napriek vsetkemu aj) Cirkvi. On moze urobit v Cirkvi este velmi vela dobreho, a pojdu za nim tisice... Na Slovensku sa musi najst niekto, kto otvori okno a vyvetra, tento prvy pokus zatial este nevysiel...
 

 

...kukaj min. styri, pat, tahov dopredu a tahaj...
 

 

posledny tah patri Bohu, a o ten sa, v pripade Roberta Bezaka, vobec neobavam, sachista...
 

 

...ako si o mne zacal, bez toho, aby si poznal...netrep somariny...
 
Hodnoť

A mna práve napadlo

Ze co ak ho Benedikt odvolal preto, aby mu o pár dní povedal: Počuj, ja som si tak všimol, že ty si celkom priamočiary človek, neskrývaš sa pred problémami a tu vo Vatikáne by sa mi niekto taký zišiel a preto ťa chcem poprosiť, aby si mi tu prišiel pomáhať.
Tak to len toľko k tomu ma napadlo.
 
Hodnoť

 

V kontexte tejto nehoraznosti sa pytam, ako moze Vatikan vo vatikanskej zmluve zaviazat Slovensko k takymto vydieracskym poziadavkam a sam uplne ignoruje volu Slovakov! Ak to odvolanie nezrusia Slovensko by tuto zmluvu malo ignorovat a v ziadnom pripade neschvalit este kontroverznejsie dodatky k nej!
 
Hodnoť

tak ani Labudovi a Kordovi nevyhovel...

Osobnosti sa tiež obrátili na Konferenciu biskupov Slovenska, najmä na jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby sa zastal svojho biskupa. "Pod listom sú podpísaní veriaci i neveriaci, aj príslušníci iných cirkví ako katolíckej. Podpísali sa aj viacerí poslanci, medzi nimi Radoslav Procházka z KDH, nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic. Svoj podpis pridali aj novinári Štefan Hríb, Andrej Bán, Eugen Korda, Martin Mojžiš, herec Marián Labuda, psychiater Péter Hunčík, kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, spisovateľ Silvester Lavrík. Podpísaný je aj futbalový tréner Vladimír Weiss, či športový komentátor Marcel Merčiak. Ako povedala pre agentúru SITA Žitňanská, autori listu zverejnené informácie prijali s rozčarovaním.
 

<< < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME