Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O slovanské nálezy z Bojnej sa zaujíma Vatikán (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Asi na tom niečo bude. Spomínajú sa tam nejakí slovania.
A ja som si celý čas myslel, že tu všade okolo nás bývali odjakživa len samí Starí Slováci...
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

re

...fakt inteligentný názor hodný nadčloveka.
 

 

čiže biologický prarodičia dnešních Slovákov boli podla Teba Starí Slováci?
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Bol západoslovanský kmeň Čechov, takže tam sa snáď dá hovoriť o starých Čechoch (ale nepáči sa mi ani tento termín), ale kmeň Slovákov s toho obdobia nepoznáme. Podobne starí Maďari (bez ohladu na to,či sú, alebo nie sú biologický predkovia dnešných Maďarov) boli kmeňový zväz a aj etnologicky odlišná skupina ako Slovania. Aj hmotná kultúra Slovanov žijúcich na území dnešného Slovenska a napríklad Moravy sa v tomto období neodlišovala, nemáme žiadne doklady ani o tom, žeby používali v niečom odlišnú reč,...
A nemýliť si pojmy: Sloveni boli Slovania a nie Slováci - zrejme máš problém s podmnožinami ;)

A trochu podpichnem: Aj naši mongolskí predkovia boli starí Slováci? :-)
 

Kde beries tu istotu?

Dnes existuje vseobecny termin "slovania" na pomenovanie narodov, ktore pochadazaju z jedneho spolocneho genofondu a spolocneho miesta, ale komu v prvom tisiroci zalezalo na tom, odkial ktory narod prisiel a s kym je spribuzneny? Ak si nejaky narod hovoril "Sloveni", tak to bolo ich specificke meno a nikoho ineho. Ze "Sloveni" a Slovaci" nie je to iste slovo nic neznamena. Aj Madari sa povodne volali Meger, Rusi boli Ras, Poliaci boli Polani. Za 1200 rokov sa nazvy a mena mozu trochu zmenit.
 

 

ok, uznávam, že som to príliš zovšeobecnil. Ale stále platia výhrady k rovnítku Sloveni = Slováci. Slovenov by som skorej zrovnal s velkomoravskými Slovanmi (viď Rahanom spomínaný Rastislavov list) medzi ktorých patrili aj obyvatelia žijúci na časti územia dnešného Slovenska. Ale takisto k nim patrili aj obyvatelia západnejšie od nich
 

"VELKOMORAVSKI SLOVANIA" ?????????????

Tazko ti rozumiet. Sam hovoris, ze Slovenov zrovnavas s obyvatelmi dnesneho Slovenska, ale namietas proti rovnitku Sloveni=Slovaci.
 

 

Samozrejme že ťažko tomu rozumieš, keď si to vykladáš po svojom a vidíš v tom veci čo som nenapísal. Slovenov zrovnávam s obyvatelmi niekdajšej Velkej Moravy. Pozri si mapu Velkej Moravy a je jedno za ktorého panovníka a uvidíš, že územie Velkej Moravy nerovná sa územie Slovenska, čiže obyvatelia dnešného Slovenska boli podmnožina Slovenov.Ak tam dáš rovnítko, tak by to znamenalo, že každý Sloven bol Slovák (rozumej obyvatel dnešného Slovenska) Neviem ako polopatistickejšie to už mám napísať.

Inak, v čom boli ludia, ktorých nazývate Slováci, v tom období tak odlišný od ostatných Slovanov, žeby mali byť pomenovaný osobitným termínom?
 

Velka Morava

Zhodneme sa len v tom, ze obyvatelmi velkej Moravy boli Sloveni. Velka Morava v obdobi svojej expanzie kontrolovala ovela vacsie uzemie ako uzemie dnesneho Slovenska a dnesnej Juznej Moravy, a samozrejme nie vsade zili Sloveni (sucastou VM boli napr. aj Cesi). Ja sa ti snazim vysvetlit, ze uz v tom case jednotlive kmene alebo etnika mali svoje mena (Polani, Srbi, Chorvati, Cesi atd.) a nebol dovod ich nazyval nejakym vseobecnym pomenovanim, kedze mali svoje vlastne meno. Cize ked sa niekde spomenuli Sloveni, tak sa tym nemysleli Poliaci, Srbi alebo Cesi, ale Sloveni samotni. Je len zhoda okolnosti, ze nazvy Sloven a Slovan su tak podobne. Nazov Slovan pravdepodobne vymysleli historici v minulosti. Cital som jedneho zahranicneho historika, ktory bol toho nazoru, ze kedze Sloveni obyvali suvisle aj vychodne Korutansko a zapadne Madarsko az po dnesne Slovinsko aj dnesni Slovinci sa odvinuli zo Slovenov samostatnou cestou potom ako Madari vrazili klin medzi nas a juznych Slovanov.
 

 

s týmto súhlasím
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Zaujímavé.

Na tvôj popud som sa tam tiež pozrel, do mďarskej verzie Wikipédie, a tam píšu niečo úplne iné, než čo ty s takým nadšením referuješ. Napr.
A 833-ban a Nyitrai Fejedelemség éléről I. Mojmir és Rasztiszláv által elűzött Pribina előbb a frankokhoz, majd miután összekülönbözött Ratbod őrgróffal, a bolgárokhoz menekült a Szerémségbe. Inne hamarosan Ratimir sziszeki udvarába került, aki ekkor a bolgárok hűbérese volt. 838-ban Német Lajos bajor király parancsára Ratbod pannóniai őrgróf hadjárattal megdöntötte Ratimir hatalmát. f [12]
Alebo:
I. (Szépszemű) Szvatopluk (830? – 894) a Mojmír-házból származó nyitrai részfejedelem, majd 871 és 894 között morva fejedelem, őalatta volt legnagyobb a Morva Fejedelemség területe. Uralkodásának és a morvák térségbeli hegemóniájának többek között a magyarok honfoglalása vetett véget.
 

...

nerozumiem, ale rad by som sa dozvedel, .. prosim Ta, vies mit to prelozit? Dakujem
 

re

zaujímavé, že každá zmienka o Slovanoch staršia ako 1000 rokov, na území SR n@sere paprikášov.
To už aj v tom samotnom Vatikáne asi stratili rozum, keď chcú staré slovanské artefakty vystaviť v múzeu ..
btw. nič nové.
 

artifakty

Vsetky krajiny okolo Madarska nachadzaju archeologicke doklady o pritomnosti Slovanov, ale uzemiu dnesneho Madarska sa Slovania museli vyhybat, lebo tam sa nenaslo takmer nic. Skoro by som veril, ze boli umyselne zamlcovane alebo nicene.
 
Hodnoť

Haluzná kresba

Mohol by mi niekto vysvetliť, čo má znázorňovať ten obrázok?
Vyzerá to ako muž vyskakujúci zo smetného koša.
 
Hodnoť

A ze by Vatikan

prispel nejakym grantom na dalsie archeologicke vyskumy sa asi nemam odvazovat dufat...
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME