Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Opozičnú konferenciu o Sýrii bude Rusko bojkotovať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

nic prekvapujuce

Kremelske imperium bude az do trpkeho konca podporovat klan asadovcov z alavitskej sekty. Ved je to vyznamny odberatel ruskych zbrani, tak sa nicomu necudujme.
 
Hodnoť

 

Krásnou ukážkou ruskej politiky je aj minulotýždňové vyjadrenie Vitalija Čurkina.
Vraj problém Sýrie sa musí riešiť politicky. Asi preto Rusko rieši Kaukaz vojensky.
Ako dobre sa hovoria prázdne diplomatické rečičky.
 
Hodnoť

vydrží Sme trochu plurality?

Článok je jednostranný, lebo jednostranná opozičná konferencia, napriek zbesilej podpore USA a EÚ, nemôže vyriešiť problémy v Sýrii. Bez nejakej dohody s Asadom riešenie bude len horšie a krvavejšie. Riešenie musí byť pluralitné, podobne ako pohľad na RF.

Myslel som si, že latentný protiruský marazmus v denníku Sme by mohol byť trochu obmedzený istou pluralitou, ale mýlil som sa. Najhoršie excesy skryla redakcia pod Piáno, aby sa nedali komentovať, ale aj tak neustali. Nedá mi, aby som sa k nim nevyjadril.
Ide napr. o komentár Pohrobci impéria. Tam Morvay formálne lotyšskú diskrimináciu statisícov Rusov bez štátneho občianstva odmietol, ale to len preto, lebo také čosi je neobhájiteľné a bol by to vlastný gól do jeho maďarskej brány. V článku sa však dopustil viacerých extrémistických prejavov. Jeho jednostranný pohľad sa prejavil vtedy, keď sa snažil nevidieť žiadnu analógiu maďarskej okupácie Slovenska s ruskou okupáciou Lotyšska, naopak prirovnal Rusov v Lotyšsku k Turkom v Nemecku. A neváhal ani porovnať ruskú okupáciu Lotyšska k najhoršej kolonizácii v Afrike.
Morvay porovnal Rusov v Lotyšsku s Turkami v Nemecku preto, aby mohol ospravedlniť statisíce Rusov bez občianstva. Také porovnanie je úplne scestné už kvôli stáročným vzťahom Rusov a Lotyšov. Morvay tiež úmyselne "zabudol", že tí Rusi v Lotyšsku mohli v roku 1991 voliť a dnes nemôžu. K takému masovému odňatiu občianstva by Nemecko nepristúpilo. Turci, ktorí v Nemecku občianstvo získali, ho takýmto diskriminačným
administratívnym zákrokom nestratili.
Porovnanie s najhoršou kolonizáciou v africkej krajine kríva tiež, a to napriek tomu, že Rusi sa v Lotyšsku pekne nechovali. Ale nevyvraždili kmeň Lotyšov, tak ako to urobili západné veľmoci s mnohými kmeňmi v Afrike. Stačí si porovnať Lotyšsko s belgickým Kongom, kde za desaťročie okupáciu klesol počet obyv. n a štvrtinu: http://www.hawaii.edu/powerkil... Pri všetkej úcte k obetiam stalinizmu, za Stalina v Lotyšsku nič také nebolo.
Rusi tiež nezaviedli režim apartheidu. Lotyšský jazyk bol dokonca jedným z jazykov ZSSR a objavoval sa na sovietskych bankovkách. Morvay a Lotyši nemajú však príliš čo hovoriť, lebo v službách USA
vyvraždili v Iraku statisíce ľudí a päť miliónov Iračanov vyhnali z vlasti. To je viac než zažilo Pobaltie za Stalina...
Pán Morvay tiež šíri stále tvrdenie, že Rusi chcú stále ovládnuť Pobaltie. V čase, keď Morvay a jeho lotyšskí priatelia pomáhali USA uzurpovať mnohé krajiny Blízkeho východu, je nehorázne vyčítať čosi také Rusku.
 

zopar poznamok

Za existencie ZSSR mali rusi v Lotyssku (aj v ostatnych republikach) sovietske obcianstvo a nie lotysske.
Po vyhlaseni samostatnosti Lotysska (aj inych republik) Lotisi ziskali Lotysske obcianstvo. Rusi ho automaticky neziskali.
Lotyssko bolo sucastou Ruskeho imperia do roku 1918 (od 1721) kedy prebiehala nasilna rusifikacia (v 1920 uznany aj komunistickym Ruskom). Potom bola nezavislym statom. V roku 1940 ho sovietske vojska okupovali na zaklade paktu Molotov-Ribbentrop. Od 1941 zacali deportacie tzv. antisovietskych zivlov na sibir(t.j. takych ktory sa nepodriadili okupantom). Len v prvom roku to bolo asi 35 000 ludi.
V 1941 obsadili Lotysko nacisti.
V 1944 obsadili Lotysko znova sovieti.
Len v roku 1949 bolo 43 000 tzv. kulakov deportovanych na sibir.
Do roku 1959 prislo do Lotyska 400 000 pristahovalcov a pocet lotysov klesol na 62%.
V roku 1989 bolo v Lotysku len 52% lotysov , pre porovnanie pred vojnou to bolo 77%.
 

zopár faktov k tvojim poznámkam

Rusi mohli v roku 1991 voliť do lotyšských orgánov, aj keď občianstvo Lotyšskej SSR bolo len komplementárne voči občianstvu ZSSR. Lotyšskí Rusi však hlasovali v roku 1991 aj v referende o nezávislosti, niektorí dokonca aj za nezávislosť, aby zabezpečili zmierenie ooch národov. Kto vie, či by tí z Rusov, čo hlasovali za nezávislosť, hlasovali tak, keby vedeli, že im Lotyšsko odníme občianstvo.

Je otázne, či od roku 1721 prebiehala násilná rusifikácia, najmä keď v tom 18. st. boli v Lotyšsku takmer výlučne nemecké školy. O rusifikácii sa možno dá hovoriť na konci 19. st., ale s tou maďarskou ju určite porovnať nemožno.

Pokiaľ ide o ZSSR, vieš, kto ho ako prvý uznal? Boli to Estónsko a Lotyšsko! Tie dve krajiny podrazili nohy Judeničovi a stopli mu dodávky, čiže vlastne zasiali čevený vietor. A o bolševických lotyšských strelcoch si asi už tiež počul...

Tvoje čísla sú nekompletné, zabudol si, že medzi vojnami bolo Lotyšsko ešte viac multietnické, lebo tam žili nielen Rusi, ale aj veľmi veľa Židov a Nemcov. To tvdrdenie o 77% nie je pravdivé, navyše nezabúdaj, že pred prvou svetovou bolo v Lotyšsku viac Rusov než medzi vojnami. Počas nemeckej okupácie v 1. svet. vojne mnohí z nich ušli, takže zatiaĺ čo pri sčítaní 1897 žili v Lotyšsku 2 milióny ľudí a skoro pätina Slovanov, v roku 1920 žilo v Lotyšsku len 1,6 milióna a iba asi desatina Slovanov.

Ja nechcem obhajovať stalinské zločiny v Pobaltí, ale skús si ich porovnať s belgickým Kongom, kde za desaťročie dokázali kolonizátori znížiť obyvateľstvo na štvrtinu. Také čosi v Lotyšsku nebolo. V Lotyšsku neboli tak ťažké milióny mŕtvych ako v Kongu...
 

"Lotyšskí Rusi však hlasovali v roku 199

"Lotyšskí Rusi však hlasovali v roku 1991 aj v referende o nezávislosti, niektorí dokonca aj za nezávislosť" - toto vies aj nejako dolozit, alebo si taketo rozpravocky vymyslas na pockanie?
 

dobre, posielam linky

Ty si ozaj myslíš, že Rusi, ktorí žili v Lotyšsku v referende 1991 nehlasovali? Na základe akého dokumentu? Veď podľa ústavy na to mali vtedy právo.
Pozri si niečo o Rusoch v Lotyšsku než začneš špekulovať, napr.:
http://www.lhrc.lv/biblioteka/...
Ak nerozumieš po rusky, potvrdí ti to i táto wiki - autor tejto kapitoly určite nebol proruský: "A large number of ethnic Russians also voted for the proposition." Tu: http://en.wikipedia.org/wiki/L...
 

 

Keby Morvay ozaj chcel alebo mu záležalo na pravde a objektivite stačila by mu internet a Wiki, ozaj už tá história cárskeho ruska od vojen so Švédskom je určujúca a paradoxne aj porevolučné /1917/ a stalinské pripojenie či anexia je zaujímavá v kontexte toho čo činili koloniálne mocnosti západu pričom Mníchovská zrada je len epizóda.
To čo smilí je podlá manipulácia a keď sa chce ventilovať nech si nájde klub a nešíri zlo neporozumenie a nenávisť medzi nenakazenými rôznymi fóbiami. Má klasické zmýšľanie západných "demokratov", zabiť zničiť v mene budúceho komfortu. Fuj.
1/3 Rusov podľa neho nie sú ľudia ale štatistika ktorú treba zmeniť.
 
Hodnoť

prečo sa hovorí o Lotyšoch ???

Z hľadiska budúcnosti toto všetko sa môže Lotyšom kruto vypomstiť.V Lotyšsku žije 42 % Rusov, 319 000 obyvateľov nemá volebné pravo ,lebo neprijali Lotyšské priezvisko a meno.Politická , hospodárska a vojenská sila Ruska neustále rastie.Podľa dnešného oznámenia prezidenta Medvedeva do roku 2020 má vzrasť vojenská sila Ruska o 100%, nejde o plán ale skutočnosť všetky objednávky už boli zadané.

Následkom toho o čom píše tento článok , teda vojny zo Sýriou a Iránom ak USA a jeho spojenci utrpia fiasko. Nemusí to byť ich porážka ale skutočnosť ,že dôjde k zničeniu všetkých ropných polí a ropných zariadení na strednom východe ,toto by západ až dramaticky oslabilo politicky, hospodársky a vojensky. Ak sa spomínaná vojna vystupňuje k zničeniu spomínaných zariadení na 100% dôjde aj keď ich nezničí Irán tak ich zničí Rusko.Potom bude už len otázkou času ,keď nektorý Rusky vládca obnovy ZSSR.
 

"keď nektorý Rusky vládca obnovy ZSSR"

toto sa povrava medzi sudruhmi?
 
Hodnoť

 

Rusi nedostali pozvanie na konferenciu...a nie ze ju budu bojkotovat..aby mohli bojlotovat,tak by najprv mali dosatt pozvanie a potom odmietnut..
 


Najčítanejšie na SME