Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Česko po desiatich rokoch pozmení hranice s Rakúskom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

vidim, ze cesi nemaju problem sa dohodnut
...maju u mna +
 
Hodnoť

 

ten Ipeľ už od čias R.-U. monarchie tiež poriadne zmeandroval :))
 
Hodnoť

 

mne sa najviac páči ten názov komisie - že stála komisia, chcel by som byť jej členom na plný úväzok, človek sa tam nenadrie... :))
 
Hodnoť

Rakusko-Uhorsko

malo ostať a bol by pokoj na veky.Aj tak sme sa museli učiť cudziu reč,aj tak sa naše deti,vnuci učia cudziu reč. Slovaci,Česi,Poliaci,Ukrajinci,Juhoslovani,Maďari chodia prácovať,žíju tam ako za Rakuska-Uhorska.Nebyť zlej národnostnej politiky Rakušanov a Maďarov voči ostatným národom Rakuska-Uhorska,tak mohlo to fungovať na veky.Ale moc zatemňuje rozum.malo ostať a bol by pokoj na veky.Aj tak sme sa museli učiť cudziu reč,aj tak sa naše deti,vnuci učia cudziu reč. Slovaci,Česi,Poliaci,Ukrajinci,Juhoslovani,Maďari chodia prácovať,žíju tam ako za Rakuska-Uhorska.Nebyť zlej národnostnej politiky Rakušanov a Maďarov voči ostatným národom Rakuska-Uhorska,tak mohlo to fungovať na veky.Ale moc zatemňuje rozum.
 

 

ach nebe...
 

re: pheasant

...bez triezveho úsudku a širšieho nadhľadu ostáva u niekoho iba ten povrchný názor: "ach nebe"...
 

UHORSKA KORUNA

keby nezaniklo uhorsko, tak dnes je vychodna europa po ekonomickej stranke ovela dalej. urcite ano. na rozpade uhorska vsetci prehrali, bohuzial.
 

hehehe

asi máš tzv. Baborovského syndróm, že všetko opakuješ dvakrát :-)
Ale k veci, žiadny systém nemôže fungovať naveky, ani R-U. Z hľadiska národov je potrebná liberálna národnostná politika ale z hľadiska funkčnosti celku je skôr potrebnejšia unitárna schéma, lebo ak sa každý môže vyjadrovať ku každému prdu, tak sa stráca akčnosť a efektívnosť. Na to zakape aj celá EÚ, lebo bezvýznamní s*áči ako napr. SR, špekulujú s každým rozhodnutím.
 

 

Mudro....a este porozpravaj o krasnych zajtrajskoch ktore pre nas, bezvyznamnych s*áčov pripravili ti s*áči vyznamni...
 

Nuz

zabudol si akosi na prvu svetovu vojnu. Presne kvoli vojne, ktoru sposobili Nemecko a Rak.-Uhorsko boli oba tieto statne utvary rozbite, aby sa nezopakoval situacia, ked nemacky hovoriace krajiny sa spolcili proti zvysku europy. No ani to nepomohlo a historia sa opakovala o 30-rokov neskor a tak sa muselo rozdelit aj nemecko na dva staty. Ono to bola uplne ina doba. Ja som rad, ze mame vlastny stat. V takom velkom state by to vzdy vrelo, nakolko primitivov na kazdej strane je a bude vzdy vela. Takto mame vlastne staty a hospodarime si ako vieme alebo nevieme a hasterime sa len kvoli minulosti a nie kvoli pritomnosti. Rakusko-Uhorsko by sa skor ci neskor rozpadlo, ale Slovensko by nevyzeralo ako dnes, ak by vobec existovalo, to je iste.
 

Hoci mám rád c.-k. monarchiu...

...tá bola už pár rokov pred prvou svetovou vojnou politicky odpísaná. Kým bol František Jozef a jeho pochlebovači nažive, nedal priestor reformistom, medzi ktorých patril aj jeho vlastný synovec.

Takže Rakúsko-Uhorsko ani nie, ale bola tu istá šanca s Hodžovým nápadom na stredoeurópsku politickú, ekonomickú, vojenskú a kultúrnu úniu (cca dnešná V4ka, plus-mínus Rumunsko a Zakarpatská Ukrajina). V tom bol ešte za monarchie na jednej lodi s Popovicim a inými ľuďmi s podobnými názormi (koniec-koncov, Františkovi Ferdinandovi sa tie námety páčili a uvažoval o ich čiastočnom uplatnení). No ani v medzivojnových rokoch politický vývoj takýmto pokrokovým myšlienkam neprial, stačí sa pozrieť na čoraz pesimistickejší vývoj 30. rokov.

Apropo, ak by včas zreforomované Rakúsko-Uhorsko prežilo prvú svetovú (alebo jej dokonca z väčšej časti predišlo), aj tak by sa rozpadlo najneskôr ku koncu prvej polovice 20. storočia. Federalizovanú monarchiu by si jednotlivé národnosti postupne rozkúskovali na konfederáciu a neskôr už len na voľný spolok na spôsob EÚ. A v lepšom prípade by to bol pokojný rozchod, ako v prípade Československa. V horšom posledná občianska vojna v dejinách monarchie... ;-)
 
Hodnoť

Multilaterálne mierové zmluvy uzatvorené

Multilaterálne mierové zmluvy uzatvorené po prvej svetovej vojne. Neviete ci su spristupnene na internete tieto zmluvy ktore vyticili hranice Slovenska? Kde sa to da prezriet?
 

skús toto

www.multilateralnemierovezmluvyuzatvorenepoprvejsvetovejvojne.sk :-)
 

re

referencie pod clankami vo Wikipedia? resp. google ... napr. Treaty of Versailles a dalsie...
v plnom zneni sa daju obstojne najst...
 

Trianonská smlouva

těch smluv je několik a jsou přístupné. Československa se týkaly hlavně Saint Germainská smlouva a Trianonská smlouva. ale je to nezajímavé čtení.
Např Hranice s Maďarskem jsou v ní popsány mapou a textem.

Článek 27.

Hranice Maďarska určí se takto (viz připojenou mapu):
4. S Československem:

Od koty 123 výše popsané na severozápad až k bodu, který se vyhledá nad tokem Batáru okrouhle 1 kilometr východně od Magosligetu:

čára, která se určí na místě samém;

odtud tok Batáru po proudu;

odtud až k bodu, který se vyhledá pod vsí Badaló a blíže této vesnice:

tok Tisy po proudu;

odtud na severo-severozápad až k bodu, který se vyhledá na místě severovýchodně od Darócze:

čára, která se určí na místě samém a ponechává na rusínském území státu československého místa: Badaló, Csoma, Macsola, Asztely a Déda a na území maďarském místa: Beregsurány a Darocz;

odtud na severozápad až k stoku Černé Vody (Fekete Viz) s Čarondou:

čára, která se určí na místě samém, jde přes kotu 179 a ponechá na rusínském území místa: Mezőkaszony, dvůr Lonyay, dvůr Degenfeld, Hetyen, dvůr Horvathi, dvůr Komjathy, a na území maďarském místa: Kerek Gorondtánya, Berkitánya a Barabás;

atd, atd
http://www.moderni-dejiny.cz/c...
 

 

 

 

načo tá propaganda? reagovať treba vecne...
http://en.wikipedia.org/wiki/F...
 

 

i tak še da
 


Najčítanejšie na SME