Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Múzeum komunizmu začne na papieri (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Síce som si článok

neprečítala, piano nepustí, ale nadpis veľa napovie.
Myslím, že toto obdobie si nezaslúži mať žiadne múzeum...ne je toho hodne.
Mali by s o ňom ale dozvedieť mladí ľudia v školách, a so všetkými podrobnosťami a svinstvami, ktoré boli na ľuďoch páchané...aby sa vedeli správne rozhodnúť, ak raz pôjdu k volebným urnám...
 

ake svinstva , no ved povedz

ja tvrdim , ze to bolo najuspesnejsie obdobie zivota nasho naroda pocas poslednych 60 rokov.
 

Možno tvojho života ano...

...môjho rozhodne nie...ale pokiaľ si presvedčený o tom, že posledných 60 rokov bolo najúspešnejším obdobím nášho národa, tak tu sú zrejme všetky argumenty zbytočné...
 

skus

argumentovat , nech vidim ci netaras
 

 

Devět divů Těžkoslovenska:

- Všichni mají práci.
- Přesto, že všichni mají práci, nikdo nepracuje.
- Třebaže nikdo nepracuje, plán je plněn na 100%.
- I když je plán plněn na 100%, není nic k dostání.
- I když není nic k dostání, všichni všechno mají.
- Bez ohledu na to, že všichni všechno mají, každý krade.
- Přesto, že všichni kradou, nikde nic nechybí.
- Přesto, že nikde nic nechybí, všichni reptaj.
- Přesto, že všichni reptaj, ve volbách všichni hlasují pro.
 

Netaraj sprostosti

95 percent obcanov bolo spokojnych.Kto nekradol a dodrziaval zakony zil spokojne.
Teraz je to naopak.Kto kradne a ignoruje zakony zije v blahobyte.
 

a kto nebol spokojny

zospokojnili ho
 

Ďalší nedomyslený krok našich politikov:

z toho múzea sa totiž ľahko môže stať kultové miesto, kam si starí pôjdu zaspomínať a mladí možno časom aj obdivovať :) Ale možno sa mýlim a všetci tam pôjdeme odsudzovať ... faktom je, že ten brutálne tvrdý komunizmus traval tak maximálne do 1952 - potom už mäkkol až do 1968, keď naám ho museli prísť pripomenúť. Normalizácia bola v Čechách vraj tvrdšia - u nás to bol kabaret (môžem to posúdiť, lebo otca vyhodili zo strany a kamarátovho otca zase strážila ŠTB, čo mu nebránilo hneď po škole emigrovať do USA :) Inými slovami, po 1968 sa už len plynule pripravoval 1989, aj keď sme to všetci netušili. Tí, čo to tušili, za Gorbačova nahrabali, takže kapitalizmus už vítali s kapitálom (to sú mimochodom tí, čo nevyštrgávali po námestiach a dnes sú za vodou :)))
 

 

Ja si myslím, že aktivity súčasných vlád nadávajúcich na predchádzajúci režim gradujú preto, lebo je tu kríza a nikto nevie ako skončí. Boja sa, aby sa nestalo to, žeby si niekto spomenul, že za minulého režimu mali všetci prácu, čo jesť a nebáli sa, že budú robiť do 75-tky, prípadne skončia ako starý a chorý pod mostom.
Je možné, že si budeme musieť zanedlho položiť otázku čo je dôležitejšie, demokracia s prázdnym bruchom, alebo totalita s plným bruchom.
Sýty ani nepomyslí na totalitu, hladná bezperspektívna a naštvaná masa hľadá riešenie, bez ohľadu na budúce dôsledky.
Vládnuca trieda na Slovensku môže byť spokojná, Slovensko neovplyvní svet, ale svet vždy ovplyvní Slovensko. Čiže pokiaľ sa nejaký silný sused neprikloní k totalite, na Slovensku totalita nezvíťazí.
 

95 percent

občanov bolo spokojných a preto komunistov volilo v prvých voľbách iba 13,8 percent a to už bolo po geniálnych amnestiách humanitného bombardéra z hchádečku. Spokojná mohla byť maximálne geriatria v ústrednom výbore a pár nesvojprávnych ľudí.
 

 

netaram sprostosti, zil somn vtedy. Poloprazdne obchody, nic nebolo dostat, tajna policia kde si sa len pozrel. Ja dodrziavam zakony, pracujem - nie som sudca, bankar, manager, politik ani pribuzny politika - a mam sa dobre. Nie som v ziadnej politickej strane, moji rodicia a pribuzny su obycajny ludia.
 

klameš

Si obyčajný klamár. Ak by bolo 95% ľudí spokojných, tak tú červenú bandu tu máme stále. A v prvých slobodných voľbách by komouši poondiati nedostali čosi málo cez 10%, ale by dostali tých tvojich 95%.
Ja som nekradol a dodržiaval som zákony, ale nežil som spokojne. Rovnako väčšina ľudí okolo mňa. Boli sme nešťastní, zúrili sme, počúvali večer tajne zakázané rádiá, niektorí tajne dúfali, že to niekedy skončí.... A nikdy by som si nepomyslel, že až raz bude slobody, v nejakej slobodnej diskusii nejaký "chudáčik" bude sentimentálne spomínať na to odporné, hrozné komunistické obdobie temna, neslobody, štb, nedostatku v obchodoch, debilných prejavov debilných komunistických páprdov....
Takže sprostosti táraš ty. M ožno sa voláš Biľak, alebo Colotka, alebo si syn iného potentovaného potentáta tých čias. Ak nie, musíš byť húpací koník.
 

paulusP

Dal si si veľmi priliehavú prezývku...Pre Tebe je zrejme nepochopiteľné, že kto sa nevolá Biľak alebo Colotka, alebo nie je syn nejakého potentáta za socializmu, že mu mohlo byť dobre, lepšie a slobodnejšie ako je dnes za kapitalzmu. Prežil som a socializmu väčšinu života a tiež mám možnosť porovnať. Mám početnú rodinu. Všetci vyštudovali vysoké školy. Pracovali od školstva po zdravotníctvo, vo fabrikách apod. Postavili sme si domy bez celožitných dlžôb a strachu, že prídeme o prácu a strechu nad hlavou. Chodili sme na dovolenky, nie síce do Ameriky( oni k nám tiež nechodili). Kupovali sme si čo sme potrebovali. Občas sme si zanadávali , ale nie preto, že by sme tu chceli mať kapitalizmus. Štb sme ani jeden z nás nikdy v živote nevideli. Zakázené rádio - sme mohli počúvať ,ale tie žvásty sa počúvať nedali. Odbobie temna to v žiadnom prípade nebolo. Naopak. Takmer všetky knihy mám ešte z obdobia socializmu. Teraz sa dobrá knižka nedá kúpiť. Večer som sa mohol ísť kľudne poprechádzať bez obáv, že ma prepadne nejaký feťak, mafián či iný grázel. Mohol som si ľahnúť s tým, že ma v mojom vlastnom dome nikto nevykradne a nezabije. Moje deti mohli kľudne chodiť do škôl s tým, že do nich nevrazí auto, že sa nedostanú k drogám . To sú také hodnoty života, že Tvoje táraniny o obodbí temna a neslobodu ostávajú iba táraninami.
 

realisticke

zhodnotenie
 

je mi ťa

Je mi ťa úprimne ľúto. Si asi jeden z mála ozajstných fanúšikov boľševizmu.
Ja som tiež prežil veľkú časť svojho života v tom režime.
Denne ma napínalo pri čítaní novín, tá znôška blbostí sa nedala čítať. Donekonečna ako „splníme uzávery x-tého zjazdu, ako na čele s komunistickou stranou budujeme krajšie zajtrajšky“ a pod. Nič, nič nebola pravda, zrejme ti ti vôbec nevadilo. Každý večer som počúval Hlas Ameriky a kolega Slobodnú európu, aby sme sa aspoň čosi dozvedeli. Tebe asi bolo jedno, keď niekoho prenasledovali za jeho presvedčenie, alebo vierovyznanie, ty si nechcel počúvať hodnotenie tej doby od slobodomyseľných ľudí, lebo by to narúšalo tvoju jednoduchú spokojnosť, tvorenú blábolmi v tlači a telke. Správy, akoby ich jedna mater mala, nadiktované zvrchu, bez možnosti výberu.
Tí, ktorí sme si dôverovali, sme denne spoločne nadávali na ten odporný režim.
Asi nás bolo viac a tvoj názor bol osamotený. Nemyslíš? Ako je možné, že ten režim vydržal len dovtedy, kým ho podporovali sovietske tanky? Ak by mala väčšina tvoj názor, tak by KSS vládla doteraz. Miesto toho sa ani nedostane do parlamentu.
Ale to je typické pre boľševikov. Sami sú šťastní, kradnúť ovocie iných a úspešných zatvárať je ich cieľom. A nespokojnosť neboľševikov ich nezaujíma. Vytvoria dusno, v ktorom sa musí mlčať a tak vlastne nič nepočujú. A ak aj náhodou počujú, soudruzi z štb sa už postarajú o umlčanie, však?
Nič nebolo v obchodoch. Také mandarínky len na vianoce. Na mäso bolo potrebné poznať mäsiara, inak ostali len flaksne. Na mrazničku sa niekedy pred koncom socializmu stálo pred elektrom od soboty (!) do pondelka. V spacáku sa striedala celá rodina. Som toho očitým svedkom. Kto si takéto niečo vie dnes predstaviť?
Zimná bunda stála cca 50% výplaty, dovolenka na Kanárske okrem problémov s vybavením povolení od komunistov stála asi 7-8 priemerných platov (jedna známa –komunistka-bola, preto to viem), auto Favorit stálo cca 38 mesačných platov......
Všetko ovládala jediná strana, teda logicky bola preplnená tou najväčšou spodinou, akú tá doba vyprodukovala. Ak tam aj niekto bol rozumný, musel mlčať. Opozícia neexistovala ani v rámci tej strany.
Ľudia boli strieľaní na hraniciach, ak odtiaľto chceli ujsť. Ozaj, prečo ich strieľali?? Ak tu bolo tak dobre, mali by sme skôr strážiť hranice, aby sem nechodili zo západu a my sme naopak držali našich tu.
Tak kto tu tára?
 

re paulusP

Ak si bývalý spolupracovník ŠtB, robíš to dnes dobre. Tvoje kydy presvedčia aj zarytého antikomunistu o tom, že sa žilo lepšie. Materiálne aj duševne.
Teda až na tie dovolenky na Kanároch, prípadne nedostatok mobilov a notebukov.
No a na tých hraniciach bolo za štyridsať rokov zastrelených štrnásť Slovákov (!).
Tuším aj Sulíkovci, keď emigrovali. Ale tým sa podarilo to zastrelenie prežiť. Jeden sa aj vrátil. Škoda.
 

to, či moje

odhalenie boľševických svinstiev pomôže nejakým mladým, aby ste ich vy boľševici neoblbli, to nechám na nich, majú viac inteligencie ako ty a tvoj súputník e-mail1.
Za dobu existencie socializmu na hraniciach zomrelo minimálne 280 ľudí. Niektorí pod napätím 1000 V, väčšina bola zastrelená, niektorí sa utopili, roztrhal ich pes pohraničiarov. Viem, že boľševikovi nič nehovorí pojem ľudský život, ale skús aspoň trochu pouvažovať, či je dobré obhajovať režim, ktorý zavraždil toľko ľudí len kvôli tomu, že chceli byť slobodní.
Tie ostatné tvoje slová nepotrebujú komentár.
 

 

Všimol som si, že som bol v Tvojom príspevku spomenutý.
Ad.: "Viem, že boľševikovi nič nehovorí pojem ľudský život, ale skús aspoň trochu pouvažovať, či je dobré obhajovať režim, ktorý zavraždil toľko ľudí len kvôli tomu, že chceli byť slobodní."
1/ Ja neobhajujem zločiny minulého režimu, ale skôr porovnávam život vtedy a dnes;
2/ Režim nezavraždil toľko ľudí len preto, že chceli byť slobodní, ale preto, že porušili príslušný zákon, prechádzali mimo prechod a nerešpektovali výzvu pohraničnej stráže "Stoj, lebo strelím!" Pohraničníci sú ozbrojenou zložkou Ministerstva vnútra určená na ochranu hraníc, tak ako policajti na ochranu poriadku a robili si len svoju robotu. Pohraničník nemohol vedieť, či nejde o väzňa na úteku, únoscu dieťaťa, človeka znalého alebo nesúceho tajné materiály a kľučkujúceho ťažko mohol trafiť zrovna do nohy.
3/ Doporučujem Ti vyjasniť si, čo vlastne pojem "boľševik" znamená a čo reprezentuje. Najboľševickejšou krajinou sú USA.

4/ http://cs.wikipedia.org/wiki/V...
K státisícom obetí "operácie" USA v Iraku nepovolenej OSN treba prirátať aj obete vojny vo Vietname a mnohé iné.
Ako a prečo sa tak dojímavo USA zaujíma o osud socialistickej Líbie, viď: http://www.osud.cz/vetsina-zap...
 

e-mail 1 - dovol mi otazku

tykajucu sa tvojej jedinej tezy-obhajoby vrazdenia beznych ludi na hraniciach - "Režim nezavraždil toľko ľudí len preto, že chceli byť slobodní, ale preto, že porušili príslušný zákon, prechádzali mimo prechod a nerešpektovali výzvu pohraničnej stráže..." 10.10.2011 15:36
- ak ludska bytost prechadza mimo prIechod - ma byt zastrelena?
- ak ludska bytost nerešpektuje výzvu pohraničnej stráže - ma byt teda zabita?
- prislusny zakon? Aj hitlerovske Nemecko ci Stalinov CCCP mali podobne zakony - zakony proti ludskosti, znamena to, ze su tieto zakony v norme? Teda vlastne denacifikacia a destalinizacia boli nenormalne, neprirodzene, nemali nastat? Hm, to by bola zvlastna logika, ak by to tak malo byt, vsak?

Mozno by sme si mali pripomenut, ze
"Civilné osoby, ktoré boli usmrtené na hranici zastrelením, elektrickým prúdom v elektrickej drôtenej zátarase, výbuchom nástražných mín, v automobiloch pri pokuse o prechod hranice, zostrelením lietadiel, roztrhaním služobnými psami a inými zákrokmi príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže, sa pokúšali dostať z územia vtedajšej ČSR/ČSSR, teda z územia s komunistickým totalitným režimom, kde boli porušované základné ľudské práva a slobody, na územie s demokratickou formou vlády."
http://www.upn.gov.sk/aktualit...

Okrem toho, "Nedovolené prekročenie hranice ...kvalifikované ako trestný čin ...až do roku 1989...bolo v priamom rozpore s čl. 12, III. časti Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach (Dokument OSN A/RES/2200/XXI Annex alebo vyhláška ministra zahraničných vecí č. 120/1976 Zb.), ktorý bol pre ČSSR právne záväzný."
(tamtiež)
 

Mandarínky, mandarínky...

niektorí to omieľajú stále dookola, rovnako, ako ich protivníci, naopak, nevedia zabudnúť na dvojkorunový liter mlieka. Mily Paulus, socializmus sa skončil, pred viac ako 20 rokmi, no škoda že si nemusel stáť v rade napr. Prešovčanov odkázaných na pomoc v hmotnej núdzi /nie na mandarínky, ale na múku a kolienka/, škoda, že si napríklad nebol dnes predpoludním v košickom Carrefoure, kde sa ľudia doslova bili o zľavnený olej, syr, kuracie prsia...,aby potom pri pokladniciach čakali hodiny. A to sa končí rok 2011. Kde je ten vysnívaný kapitalistický raj, ktorý nám sľuboval Havel, ktorý trvdil, že mu nejde o majetky, že reči o chudobe a nezamestnanosti sú prtopagandou. Prečo denne umierajú bezdomovci, kde chodia na dovolenky nezamestnaní, prečo to ide dolu vodu so školstvom, zdravotníctvom, dôchodkovým systémom, športom, atď., keď je nám tu teraz tak dobre? Skús si odpovedať aj na toto, potom možno zľavíš vo svojej žlčovitosti a nenávisti, s ktorou hodnotíš minulosť. Ak si trochu objektívny, uznáš, že nie všetko bolo zlévoľakedy a nie ie všetko dobré teraz a že mandarínky a Kanárske ostrovy nie sú to najdôležitejšie pre ľudí.
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME