Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Existuje aj móda pre kňazov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

čo je v Biblii?

Potreba úcty k svätým veciam a desatoro?
Ex 20/ 4 Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu ...........
 

Neznalosť

Pozdravujem vsetkych, ktori sa ohanaju citatmi z Biblie a su proti socham a inym podobam svatych. precitajte si Ex 37, 7-9, kde sam Boh prikazuje, aby sa na archu zmluvy uliali dvaja zlati kovani cherubi a dokonca opisuje ako maju mat kridla a pod. Takze o co ide? Protestanti su ochotni cele peniaze venovat na letenky, len aby sa dostali na vyucovanie nejakeho pastora, ktory je pre nich vacsou modlou, nez akakolvek socha v kostole. Stretol som vela takych, ktory mali plne usta toho, co hovori ten lider a iny lider a jeho nazor bol prvorady, nie Bozie slovo a tito protestanti, ktorych viera casto stoji na osobe tychto charizmatickych lidrov, pre ktorych su ochotni vsetkeho, idu nam katolikom vycitat uctu k svatym. Smiesne. Minule mi jedna protestantka lekarka rozpravala, ako jej lider povedal, ze ma prestat robit medicinu, lebo vzdelanie je ovocim hriechu, odporucal jej, aby isla robit upratovacku. Ona sa to aj chysta urobit, lebo jej lider ma pomazanie od Pana a urcite je to spravne, tak ake modly? Ake uctiecanie? Protestanti sa chodia dat premodlievat aj na kraj sveta, ale to, ze my poprosime o prihovor a modlitbu brata, ktory je uz pri Panovi, to je modlosluzba. Vsak sme stale v jednej Cirkvi, my este putujeme, oni uz vidia Boha, tak preco by sa za nas nemohli prihovarat? Ako radi sa protestansti ohanaju Bibliou, keby nebolo RKC, tak by ani Bibliu nemali, lebo RKC svojou autoritou rozhodla, ktore knihy patria do kanonu posv. knih. Jedine, co dokazali protestanti urobit s Bibliou je povyhadzovat knihy, ktore sa im nehodili do kontextu ich viery. Minule som pocul svedectvo jedneho protestanta z Anglicka, ktory hovoril o porade pastorov ich cirkvi, hovoril o tom, ze cielom ich porady bolo dohodnut sa, co budu verit najblizsich 10 rokov. Je to vysmech viery. Mam vela priatelov aj u ECAV, oni sami hovoria, ze maju riadny neporiadok v dogmatike, liturgike, kazdy si viacmenej veri podla seba a co krajina, to ina koncepcia viery. Ano aj to je protestantizmus. Vdaka za RKC, ktora aj ked ma svoje nedostatky, predsa je v jej strede zivy Boh a tak to ostane naveky.
 

ja ti neviem

Lev 19:31, Lev 20:6, Lev 26:1-2,
 
Hodnoť

Liturgia vrs: Biblia

SME
„skutočnosť, že kňaz počas liturgie nekoná vo svojom mene, ale v osobe Krista. Môžeme povedať, že sa do neho oblieka. Zanecháva všetko pozemské a vstupuje do nebeskej liturgie.

Biblia
Heb 10/11 Každý kňaz koná denne bohoslužbu a vera ráz prináša tie isté obety, ktoré nikdy nemôžu odstrániť hriechy.....
Sk 17/24 Boh, ktorý stvoril svet a všetko, čo je v ňom, pretože je Pánom neba i zeme, nebýva v chrámoch zhotovených rukou, 25 ani sa mu neslúži ľudskými rukami, akoby niečo potreboval, veď on dáva všetkým život, dych a všetko
 

a to je tá chyba, katolíci si zamieňajú

Boha Otca a Božieho syna

Ježiš
totiž nestvoril nič, lebo nie je Boh
a
ani nevie, že kedy bude koniec svete, lebo nepozná Božie plány:
Mt 24
36 Ale o tom dni a o tej hodine nevie nik, ani nebeskí anjeli, ani Syn, iba sám Otec.
 

si na omyle bratu

to ze Jezis je Boh veria vsetci krestania s vynimkou jehovovych svedkov. Mal by si si dostudovat zakladne veci.Rovnako ako v tebou spominanom versi nie je napisane ze Jezis nie je Boh. Jednoducho im nechcel povedat kedy bude koniec a tak je to aj lepsie.Nebudem rozvadzat vsetky miesta v biblii ktore ukazuju ze sa mame klanat Kristovi. Je to pekne vysvetlene napr. v liste Zidom 1. kap. Alebo si pozri Jan 14,9:Ježiš mu povedal: Taký dlhý čas som s vami, a nepoznal si ma Filipe? Kto mňa videl, videl Otca, a jako ty hovoríš: Ukáž nám Otca?  Či neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne? Slová, ktoré vám ja hovorím, nehovorím sám od seba, ale Otec, ktorý prebýva vo mne, on činí tie skutky.
 
Hodnoť

 

Rúcho je časťou osoby farára, ale skvostnejším doplnkom je obuv. Farár a miništranti v botaskách. To už je vrchol.
 
Hodnoť

rúcho je výrazom slávnostnosti

liturgického konania. vieme, že sa máme pekne obliecť do divadla, na svadbu, prečo teda nie, keď ide o stretnutie s Bohom? a tu nehovoríme o žiadnom luxuse, ale o dôstojnosti samotného liturgického konania
 

 

Lebo divadlo, tak ako aj svadba, realne existuju :)
 

Istú iróniu

si Frederico Fellini dovolil vo filme Rím (Roma(. Vo freske kontrastu Ríma starovekého a moderného bola úžasná scéna vatikánskej módnej prehladky moderných odevov pre mníchov, mníšky, kňazov, biskupov a kardinálov ba dokonca i pre Svätého otca. Tento film bol natočený v roku 1972 a bol prezentovaný i v československých kinách. Takže nič nového na svete. Inak ak niekto vie ako vyzerali odevy všetkých druhov kňažstva od rímskych čias cisára Konštantína Veľkého, po povedezme dnešné storočie, pochopíte neustále trendy zmien odevov bohoslužobných a osobných.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

plavidlo 1

Katolícka kultúra = víťazstvo formy nad obsahom. Katolícka morálka je zdrojom úplatkárstva (odpustky), protekcionizmu (hľadá sa protekcia u p. Márie a všetkých svätých - "oroduj za nás") a klientelizmu ( len klienti RKC majú nárok na spasenie). Tieto zvrátenosti sa premietajú aj do civilného života a majú za následok úpadok a deštrukciu spoločnosti. Porovnaj úroveň krajín kde bačujete vy (s vašou slávnou katolíckou kultúrou) a úroveň krajín protestantský orientovaných. Sev. Amerika a Lat. Amerika (tam je aj Tvoje Mexiko), severské luteránske krajiny a Anglicko porovnaj s bankrotujúcim Talianskom, Španielskom, Írskom a možno aj Belgickom. Keď krachnú tieto, krachnú aj Francúzi. Je prinajmenšom smiešne počúvať kázeň katolíckeho plebana, kde na jednej strane odsudzuje úplatkárstvo, korupciu, klientelizmus a protekcionizmus (vynálezy kat.kultúry) a na druhej strane hovorí o dobovej správnosti odpustkov proti ktorým bojoval Luther a zároveň prosí matku Božiu a všetkých svätých o príhovor - protekciu za hriešnikov RKC. Podvodné zázraky a zjavenia sa dejú aj na účtoch našich politikov. S vašou ideológiou a morálkou boj s Islamom kresťania prehrajú.
 

 

"len klienti RKC majú nárok na spasenie" -- toto ste kde nabrali? nie je to pravda.
- "úplatkárstvo, korupciu, klientelizmus a protekcionizmus (vynálezy kat.kultúry)" -- toto si vyprosujem. ak ste krestan, mali by ste sa zamysliet nad hriechom osocovania bratu
- "Katolícka morálka je zdrojom úplatkárstva (odpustky)" -- priznavam temne obdobie v tomto, no ukazte to v uceni dnesnej Cirkvi. inak je to nic len vytahovanie starych hriechov.
-- "protekcionizmu (hľadá sa protekcia u p. Márie a všetkých svätých - "oroduj za nás")" -- smiesne :)) vy akiste neprosite svojich priatelov, aby sa za vas modlili :)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Dezinformatore.

Citácia z Wikipédie :Renesancia Kladie sa dôraz na človeka, na ľudský rozum, poznanie a pozemský život. Renesančný človek sa vymaňuje zo stredovekého spôsobu myslenia, čiže záujem sa od Boha obracia smerom k človeku samému. Vznika súbežne s reformáciou. Pramení v Antike. Dúfam, že si nezabudol na veľkého milovníka umenia Alesandra Borgia a sochu nahej svätice v chráme, neskôr oblečenú do oloveného rúcha.

Klasicizmus pozitívnym vzťahom k antike nadväzuje na ideály renesancie a dostáva sa do protikladu s barokom. Napätie klasicizmu a baroka vyplýva najmä z inšpirácie klasicistických umelcov racionalistickou filozofiou (z lat. ratio – rozum), hlásajúcou vládu rozumu. Umelci zdôrazňovali racionálny prístup v umení. V duchu výroku Reného Descartesa „Cogito ergo sum“ („Myslím, teda som“) sa rozum stal vodcom umelcov.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

podla oblecenia knaza...

pan Gazda,ste analytik,budte trochu aj syntetik.Farba atd.knazovho rucha nie je vecou estetiky,ale liturgickych pravidiel.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME