Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na strane víťazov by sme boli aj bez SNP, tvrdí historik (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Komunisti

si SNP prisvojujú dodnes. Na čele s Ficom.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

A co ine mohli spravit, ked pocas SNP vacsina komunistov nosila uniformu HG. Poslanec Smeru Glvac by o tom mohol hadam par slov utrusit.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

SNP určite bolo slovenskou činnosťou - tento "národ" konečne za slobodu aj krv prelieval; kam však vývoj viedol, je iná otázka.
 

SNP

By sme mali byť pyšný na odhodlané činy našich otcov ktorý položili životy aby ste existovali.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

To pretože

Tiso naozaj poslal tých 60 000 židov a cigánov do koncentrákov (a z veľkej väčšiny skončili v plyne). Ku klamstvám, ale na tvojej strane, patrí to že nebol trest smrti. BOL. Aj keď sa vykonával len minimálne (nechcem povedať úplný nezmysel, čítal som to už dávno, ale išlo o 16 ľudí pred SNP a 25 počas a po ňom. ak sa mýlim, uveďte vaše čísla/príčiny). Zväčša šlo o vrahov, ľudí čo znásilňovali a až potom kvôli SNP aj za protištátnu činnosť.
Na druhú stranu treba povedať, že Tiso udeľoval prezidentské milosti celkom často (viď málo popravených) a že boli aj výnimky pre židov, to sa vie. Tie však zachránili rádovo niekoľko stoviek životov.
Okrem iného, na Slovensku bolo aj niekoľko koncentračných a pracovných táborov - zväčša pre cigánov).
Môj názor na Tisa je taký zmiešaný - na jednej strane neverím žeby nevedel o zabíjaní slovenských židov, na druhej strane, verím, že ak by nevyhlásil Slovenský štát, Slováci ako národ by už zrejme veľmi neexistoval. Minimálne nie v takej podobe ako dnes.
Na SNP som ale ako Slovák hrdý. Tiso bol spojencom nacistov a jeho činy to potvrdzujú.Vypuklo povstanie, ak vtedy ešte stále chcel to najlepšie pre Slovensko, mohol sa zachovať ako Rumunsko a Bulharsko, napísať do Moskvy telegram nech sem zhodia výsadkárov a jednoducho zmeniť stranu. To by ho ale asi radikálni v HSĽS popravili do 5 minút...
 

 

Celé toto obdobie nie je ešte doskúmané tak aby bol jednotný názor z viacerých strán na morálne, etické, humánne a predovšetkým politické aspekty jednotlivých rozhodnutí. Osobne som si nie istý, či náhodou SNP neprinieslo viac strát na životoch než to čo potom prinieslo z pohľadu politického. A Tiso? To tak ťažká historická osoba, že ani erudovaný historici v tom nemajú jasno. Ja som si poupravil názor po tom čo sa mi dostal do rúk čiastočný životopis rodu Pružinských, spracoval to aj slovenský rozhlas. Čo je zrejmé, že Slovenský štát buď by vznikol tak ako vznikol za podmienok, ktoré určilo Nemecko, alebo by sa územie rozdelilo medzi okolité štáty, hranicou by bol Váh. Deportácie Židov by boli tak či tak, možno tým, že naša vtedajšia vláda mala aspoň minimálnu autonómnu právomoc, tak boli trochu v menšom počte než keď by Slovensko samostatné nebolo. Bol to štát, ktorý mal relatívne tak dobrú vládu ako asi nikdy predtým ani potom. Keby sa šlo od ministra po ministra a písalo by sa to objektívne, bolo by to určite zaujímavé. A nakoniec si myslím, že všeobecne po vojne nastúpil horší režim než na našom území bol počas nej. Osobne ak by sa porovnával Tiso s Husákom v jednotlivých rozhodnutiach, asi by si boli veľmi podobní.
Prispôsobovanie si histórie to je vždy obľúbená zábava politikov asi všade vo svete. Je dobré ak majú aspoň vzdelaní ľudia záujem o históriu, ideálne ak by mala väčšina národa, a zaujímali by sa o fakty a z čo najviac uhľov pohľadu. To by sa potom ťažko vo voľbách darilo rôznym ak nie skoro všetkým stranám. Ale nie je tomu tak a preto diskusie obzvlášť takéto laické nikam nevedú. Takýto článok by skôr mal nabádať ľudí aby si možno niečo viac prečítali z rôznych zdrojov ak ich to zaujíma.
Vynikajúci program spracoval slovenský rozhlas a to Slovenské rody, len ma mrzí, že po odvysielaní nie je nijako dostupný. Jedno z môjho pohľadu z najvydarenejších dramatických a historických diel poslednej doby za koncesionárske peniaze sa schováva v nedostupnom archíve. Ešte pre zmenou web stránky to dostupné bolo, ale po zmene sú na webe akurát zväčša podpriemerné veci a to dobré schované, utajené, akoby sa za to rozhlas hanbil alebo čo.
 

 

Súhlasím. Už by bolo načase aby historici spracovali slovenské dejiny minimálne do '68 tak, aby to bolo bez ideologických nánosov. A na školách to začať vyučovať nie formou "Slovenský štát bol zlý, lebo to boli fašisti. Potom nás oslobodili Rusi a v '48. prišli komunisti," ale skôr formou vymenovania čo najväčšieho počtu udalostí a okolností, nech si každé dieťa začne robiť svoj názor. Nie im nadiktovať čo si majú myslieť. A nie len v školách, normálne tomu vystaviť širokú verejnosť. Veď na to máme verejnoprávne média. Miesto toho, aby STVčka spravila 12 dielov o záchranároch za xy miliónov, by mohla spraviť o tom dokument. Jednoducho povedať čo sa stalo, okolnosti, osobnosti, úmysly a výsledky, dodať čo najviac svedectiev zo všetkých možných strán (kým ešte žijú) a doplniť archívnymi materiálmi. Možno toto by mohla byť časť receptu na deideologizáciu tohoto obdobia a na rozšírenie povedomia ľudí. Len prístup k čo najväčšiemu množstvu informácií môže pomôcť pri takto kontroverznom období.
 

 

obhajuje Slovenký štát hovorí, že aj bez neho by to bolo všetko podobné a napríklad sa stači pozrieť ako riešili židovskú otazku vo Fínsku- nackom len odkazali že oni nevedia čo je židovska otázka a neposlali do plynu nikoho - ja si myslím, že ak by sme nesuhlasili s deportáciami tak by tam neskončilo toľko ludi - A pre mna je už úplne absurdné tvrdenie že sme mali "relatívne tak dobrú vládu ako asi nikdy predtým ani potom". Ekonomicky sme na tom neboli vôbec dobre a hlavne táto vláda podporovala štát, ktorý by nás po vyhratej vojne zlikvidoval- proste by s nami naložil ako s ostatnými Slovanskými národmi boli by sme pre nich len otrokmi prosím ťa čo môže byť dobré na takej vláde . Táto najlepšia vláda na svete poslala proti Rusom 60tisicovu armádu a skús si prečítať aj o tejto kapitole a možno sa dočítaš sa Slovaci boli súčastou Einsatzgruppen dokonca tvorili samostane jednotky, ktoré vraždili civilistov. Mnohý naši vojaci aj toto vraždenie priznali resp. to diplomaticky zaobalili že ich nemci nutili robiť tie najvačšie zverstva. Dozaista mi napíšeš že Dodo Tiso o tom nevedel za nič nemože - takže suhlasim s tebou treba si prečitať nieco viac z roznych zdrojov
 

nemáš pravdu

Trest smrti nebol, nebol uzákonený !!!! A ak niekto niekoho zabil, nebolo to s požehnaním Tisa, alebo slovenských politikov.
Neveríš že nevedel o zabíjaní Židov ??????? Aha, takže celý Západ o tom nevedel, ale Tiso to vedel....ďakujem za takú logiku !!!!
Ozaj počul si o tom, že keď sa dozvedel, že Nemci asi nedodržujú zmluvu (nemyslím tým zabíjanie, len pochyby o dobrom zaobchádzaní), tak chcel poslať inšpekciu a keď sa Nemci vyhovárali, tak trasporty zastavil ????
Uvedomuješ si, že chcel podať demisiu a samotní židovskí rabíni (Unger, Schweiger a Frieder) boli prosiť u biskupa Kmeťka, aby ho prehovoril ?????

Doštuduj si to a zistíš, že Tiso o zabíjaní NEVEDEL, pretože to nevedel ani Západ !!!!
Alebo mi chceš hovoriť, že Tiso s neexistujúcou tajnou službou to vedel skôr ako Západ s kvalitnou tajnou službou ?
 

 

Tak fajn. Daj mi zdroje odkiaľ si to čerpal, ja si rád doplním svoje vedomosti. Pokiaľ je tvojim zdrojom len samotná logika a lá nevedel o tom celý západ a teda nemohol o tom vedieť ani najvyšší predstaviteľ štátu tak sorry, ale tento argument neberiem. Btw západ o tom vedel a len čo sa týka američanov tak mali viacero príležitostí bombardovať aj samotný Osvienčim, s tým, že ušlí väzni im aj povedali čo kde treba trafiť aby mohli väzni utiecť (a viem minimálne o jednom podobnom, úspešnom nálete na väzenie vo Francúzsku). A američania povedali že radšej nie, lebo veľmi blízko toho stála továreň kde mali nejaký podiel. Takže už aj z tejto strany tvoj argument stráca podporu.
Viem že chcel dať demisiu, ale za iných okolností a o pozastavení transportov som počul, odôvodnenie si nepamätám (daj tvoj zdroj, to sa týka aj trestu smrti - ja viem o opaku).
Opakujem, ja si vedomosti rád rozšírim a prípadne s tebou nebudem mať problém aj súhlasiť v niektorých veciach, ale s čím nebudem súhlasiť ani potom je forma akou to celé prezentuješ: Tiso bol svätý nevedomý, nevinný, ktorý nás chcel všetkých zachrániť pred krutými nacistami, maďarmi, komunistami, čechmi a bohviekomu ešte. (áno, je to hyperbola)
Toť vsjo. 3/3
 

William Constas

Pred nedávnom bežal dokument na TA3 o Vrbovi a Weinzelovi - dvoch židoch, čo ušli z koncentráku a priniesli informáciu o tom, čo sa deje so Židmi v koncentrákoch a to, že deportovaní Židia neidú na miesta, ako bolo dohodnuté, ale inde. Tieto informácie som mal už veľmi dávno, žiaľ nik ich nebral vtedy vážne.
Mám informácie z prvej ruky o tom, že Tiso pripravoval štátny prevrat (povstanie). Zrejme ešte nie je dostatočne zrelá doba na pravdu, lebo na SNP sa priživuje veľa ľudí.
Deportácie ľudí zo Slovenska pokračovali až po potlačení povstania. Bola to daň za povstanie.
qark qark, len toľko: notariát v Nemeckej vydal okolo 5 000 falošných občianskych preukazov pre ľudí, čo ušli z vápenky a dnes sú započítaní medzi umučených. Svedkovia ešte žijú.
 

Západ o tom NEVEDEL

všetci boli v šoku pri konci vojny. A koncentrákov bolo viacej, tak mi nehovor, že by neboli schopní likvidovať nejaké železničné trate.

Prosím ťa, ako to mal vedieť Tiso ? Ty si naozaj myslíš, že mu to Hitler pošuškal do ucha ?
Zdroj na pozastavenie transportov
http://www.youtube.com/watch?v...
A to podotýkam Tiso len vtedy zistil, že Nemci zabili ZOPÁR (nie vyhladzovanie o vyhladzovaní nebola v tej dobe zmienka) Židov a preto ich zastavil.
Tiso si myslel, že Hitler Židom zakladá štát, naštuduj si celý holíčsky prejav, nielen ten vytrhnutý citát.
A vieš čo ti poviem ? Za antisemitizmus v tej dobe si mohli Židia z časti sami, nakoľko ožobračovali, brali úžeru a rušili spolky miernosti. A toto nemám z vlastnej hlavy, ani nikto mi to nepovedal, ale zo štúdia, si pozri štúrove , vajanského a rázusove prejavy, prípadne diela, v ktorých to spomínajú. Je to úplne to isté, akoby dnes niekto začal strieľať našich osadníkov. samozrejme, bolo by to nemorálne, ale mohli by si za to z veľkej časti sami.


Pokiaľ nevieš, že za Slovenského štátu nebol ani jeden človek popravený, tak to máš slabé vedomosti o Slovenskom štáte (bez urážky). Ešte sú svedectvá, ako zachránil niekoľkých ľudí pred popravami, ktoré mali urobiť Nemci, (záchrana velitelov partizańov po potlačení SNP a aj samotných partizánov (napríkald pri prestrihnutí toho telefónneho kábla)

Nájdi si ústavu Slovenského štátu a tam si to pohľadaj, najvyšší trest určite nebude trest smrti. Ja to viem z dokumentov a tie tu na nete nie sú. Bohužiaľ.
Ak môžeš, daj sem odkaz na tých popravených, ktorí mali byť údajne popravení s požehnaním zákona.
 

 

A Tiso židovský kódex nikdy nepodpísal, tak ho potom pretlačili ako vládne nariadenie !
 

vtak ohnivak

deportacie nevinnych lidi,vcitane deti a starcov a nasledne arizacia ich majetku sa rovnalo trestu smrti.Zrejme si sa nedavno vyliahol z vajca,preto o tom ***** p.a.l.o.v.u vies.Gardistov som si zazil aj klerus
s nutenym pozdravom skolacka "Na straz".Ty sa ucit tie somariny namusis.Zdvihni zadok a navstiv nektore miesta z byvalych koncentacnych taborov alebo Kaliste, Vapenku pri BB ,Lezaky .Chumaj.
 

 

Každá doba priniesla niečo zlé a niečo dobré. V živote by som neobhajoval deportácie židov a ich elimináciu. Ľudia v garde boli ľudia čo neskôr boli ako prví v KSS, neskôr v štb a po roku 89 prominentní solventní často podnikatelia s úspešnými štátnymi zákazkami. No ja som skôr písal, že by bolo konečne na čase aby sa obdobia dívalo čo najobjektívnejšie. Málokto vie, že počas Slovenského štátu na Slovensku nebol lístkový systém a za to mohol konkrétny minister a nikto sa mu nepoďakoval za to, že tým ochránil obrovské množstvo potravín obyvateľov.
Skôr si myslím, že by deportácie židov boli tak či tak. Či by tu bol Tiso alebo by väčšia časť pripadla Horthymu, či k protektorátu. Azda to čo by pripadlo Rusku, tak tam by to fungovalo inak, ale myslím si, že Tisova vláda nemohla ani keby ako chceli práve tejto najsmutnejšej kapitole zabrániť.
A to že historici nie sú často až tak veľmi objektívny, je vidieť na postave Karla IV. Tiež málokto vie, že tiež si prilepšoval elimináciou židovských štvrtí a židov a zabavovaním ich majetku, pogromy mu boli veľmi blízke a kto by to dnes vyučoval na školách, hlavne v Čechách. Mne napríklad toto jeho správanie prišlo veľmi podobné Hitlerovmu.
Rovnako ak by sme boli objektívny, tak po vojne Benešova vláda deportáciami Nemcov sa tiež nesprávala tak plne eticky. Boli aj masové vraždy Nemckých obyvateľov niektorých Slovenských obcí, napríklad Demänovej. A čo sa stalo, to akože o tom sa nehovorí, lebo to už by sa viac týkalo tých čo prišli potom.
A najväčší gól o ktorom sa vôbec nehovorí, je súdnictvo. Akože vždy "nezávislé". Paradoxom je, že po každom režime vo funkciách zostala väčšina sudcov. Preto ani neprešlo aby sa dnes zverejnili zoznamy komunistických sudcov. Po vojne v Nemecku ďalej súdila väčšina nacistických sudcov. U nás Levočský sudca, čo súdil všetkých počas vojny ktorí sa vzopreli režimu, po vojne posielal na smrť a do lágrov všetkých čo boli na čele Slovenského štátu. A po 89 zase podobný scenár.
Ak chce byť človek objektívny mal by prijať históriu podobne ako prijíma súčasnosť akurát pri histórii je šanca, že by mohlo byť známe skutočné pozadie jednotlivých rozhodnutí, nie ako dnes.
 

re freedomman

Som sa práve vrátil z krčmy, takže mi to myslí trošku iracionálne.
Tento tvoj príspevok je asi racionálny, lenže mi to nevychádza z tými ľuďmi v garde.
Taký gardista mohol mať v roku 1944 trebárs 20 rokov. V roku 1964 mohol byť v Štb a v roku 1984 ako 60 ročný už ťažšie. Ak poznáš po 89-tom takéhoto gardistu "podnikateľ a s úspešnými štátnymi zákazkami", pošli mi krátku správu s jeho adresou. Teda ak takého naozaj poznáš. Rád sa s týmto dnes cca 90 ročným exotom porozprávam, ako to dokázal.

Inak všetko najlepšie.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME