Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Triedne knihy budú v mobiloch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7

Hodnoť

Vyššie platy učiteľom!

Učitelia sú elitou každej spoločnosti a každého národa, to sú tie skutočné celebrity, vďaka ktorým má ešte súčasnú spoločnosť ľudskú tvár! A je ich s základných a stredných školách vyše 50000. Predovšetkým učiteliek. S učiteľmi trávia vaše deti (alebo vy) osem-desať hodín denne, s nimi trávia vaše deti čas v športových, umeleckých a vzdelávacích krúžkoch, umeleckých školách a pri príprave kadejakých vystúpení pre verejnosťou, a trávia s nimi školské výlety. Mnoho vašich detí trávi teraz prázdniny tiež s učiteľmi.
Na Slovensku a vo vyspelých krajinách sveta sa však učitelia ocitli na najspodnejších priečkach spoločenského rebríčka. To je však v spoločnosti založenej na profite a hmotnom bohatstve prirodzené. Nie je to však normálne. Je zaujímavé, že práve v najchudobnejších krajinách sveta má učiteľ také postavenie v spoločnosti, aké mu v skutočnosti prislúcha.
Slovenské školstvo je na okraji priepasti. Za posledných dvadsať rokov sa ani jedna slovenská vláda o školstvo nezaujímala. Do školstva sa neinvestovalo nič, modernizačný dlh škôl je obrovský, o učebniciach, učebných pomôckach a technickom vybavení učiteľov, učební a školských dielní ani nehovoriac. Žiaci a ich rodičia sú voči učiteľom agresívni, riaditelia škôl sa o svojich zamestnancov nezaujímajú, vyplatí sa im viac poklonkovať zriaďovateľovi. Zamestnávatelia síce deklarujú záujem, no až na výnimky záujem reálne spolupracovať s odborným školstvom spolupracovať nemajú. Každé štyri roky sa meniaci nekompetentní ministri školstva a ich ministerské rozhodnutia školský systém úplne rozložili. Obeťami sústavého nedostatku verejných financií sú obvykle a predovšetkým pracovníci v školstve, nízke mzdové ohodnotenie pedagogických pracovníkov sa na Slovensku stalo už tradíciou.
Priemerný plat pedagogických zamestnancov je podľa článku vraj 713 Eur mesačne, no platy riaditeľov škôl a ich zástupcov reálny priemerný plat učiteľa skresľujú. Platy učiteľov výrazne zaostávajú za platmi ostatných zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, hodinová mzda je momentálne je cca 3-4Eurá. A treba vedieť, že polovica učiteľov stredných odborných škôl sú ľudia s iným, než pedagogickým vzdelaním. Pod znižovanie reálnych príjmov v školstve sa podpisuje aj narastajúca inflácia.
Nízke platy znamenajú pre učiteľov aj nízke dôchodky v budúcnosti spojené s predpokladom prežitia obdobia staroby v chudobe. Z porovnania príjmov(dôchodku) a výdavkov každý penzionovaný učiteľ veľmi rýchlo zistí, že jeho celoživotné "povolanie" ho uvrhlo do chudoby v starobe a že z pocitu dobre vykonanej pedagogickej práce si nič nekúpi. Ale vtedy už škrípanie zubov a zatínanie pästí nepomôže. Z tohto hľadiska je problematika byrokracie v školstve úplne nepodstatná záležitosť.

Dlhodobé ignorovanie potrieb pedagogických a nepedagogických zamestnancov vyústi v septembri do celoslovenského štrajku. Vaše deti nebudete mať kam poslať, lebo školy zavrú brány. Lebo my máme nízke platy preto, aby ste vy mohli mať vzdelanie takmer zadarmo!
 

3/3

nuž, absolútny súhlas.
 
Hodnoť

Takto sa zábavali

učitelia na konci školského roka na všetkých základných školach na Slovensku: http://www.youtube.com/watch?v...
 

Skvele video :-)

...ja som tento rok 28krat :-) a to este neratam osobny spis ziaka a ine veci, ktore pribudaju astronomickou rychlostou, z mesiaca na mesiac :-) A to mam este tiky vyciarkavat opacne, ako sa to robilo doteraz, vsak logicky, ako citame, zlava doprava, vzdy pozabudnem, ze nejaky mudrak vydal prikaz opacne :_))))
 
Hodnoť

pocitave v triedach

Nemyslim si ze by bol problem s pocitacmi. Poznam jedneho riaditela ktory trochu zamakal a zohnal z firiem stare notebooky. Nepoznam ten program scagenda, ale neveri ze je daky mega narocny. Na taketo jednoduche veci by stacil netbook do 300ecok
 
Hodnoť

"paráda"

takže po hodine ešte pôjdem do zborovne, pripojím sa superinternetom, počkám kým to načíta a zapíšem jednu dve známky. Božechráň mať ešte aj dozor na chodbe. Tomu hovorím racionalizácia. :)))
 

 

A to si predstav, že bydeš mať dozor na chodbe a písala si päťminútovku!!!

Inak , skutočne Amerika, Päťminútovka, žiaci ju napíšu za 5 minút, ty ju opravíč za desať a zapisovať ťukaním do mobilu budeš pol hodinu :-D, nejako sa pri tých hlúpych rečiach, ako to NIČ nebude stáť, zabudlo, že za tie sms ale niekto zaplatiť bude musieť, ak nie ja, tak iste škola. Dostane na to škola peniaze? Na takúto koninu sa nájdu???
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Sluzobny mobil?

Tak by ma zaujimalo, ked uz sa robi takato elektronizacia, ci ucitelia budu aj fasovat sluzobne mobily od skoly na taketo vyuzitie alebo dostavat prispevok na telefonne ucty za internet, aby toto mohli vyuzivat...
 

 

Minister nezabudne vyhlásiť, aká t bude pre nás česť a hrdosť, že môžeme byť účastní v takomto bombastickom projekte...

Nejako sa tu množia reakcie cez čo by sa to dalo lepšie realizovať. Prosím Vás, prestaňte blbnúť!!! To si už rovno môžeme hodiť učitelia mašlu! Argumentuje sa tu, ako sa to ľahko zráta na pol roka, na konci roka, napr. taká dochádzka deciek. No neviem, ja som bol ateraz po sto rokoch triedna, ale tak ako ostatným kolegyniam, aj mne to rátali žiačky... Ano, je mi jasné, že minister bude vedieť v momente, že v piatok, trinnásteho o 11.25 je vškole o XXX žiakov menej, lae takéto somariny som zvedavá komu na čo sú...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7

Najčítanejšie na SME