Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ministri protipovodňovým hrádzkam neveria (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

 

preco sa k takymto veciam nevyjadruju odbornici resp. neprebehne diskusia aby siroka verejnost mala aspon prehlad.
Niekto tvrdil, ze povodne su sposobene slabou udrzbou travnatych ploch, ktore sa nekosia a tak vytvaraju vrstvu, ktora zlieva vodu zo svahov. Iny zase tvrdil, ze odvodnovanim mocarisk na vychode slovenska, ktore tvorili akysi prirodny rezervoar vody v pripade privalovych dazdov. Teraz sa docitam, ze je to orbou pody zhora nadol.
Otazne je ci samotni politici v tom maju jasno predtym nez schvalia nejake opatrenia za x mil euro.
 

Tá debata beží už 20 rokov

Odborníci sa k tomu vyjadrujú už aspoň 20 rokov, že ti eprehrazky ako rpotipovodňové opatrenia sú nezmyslom. Kravčík ich už vtedy staval a ospevoval, že pomocou nich sa vsiakne voda do pôdy. Ale postavil ich na nepriepustnom podloží a nič sa samozrejme nevsiaklo.
Reálne tie hrázky spomalujú tok len pri normálnom prietoku. Vtedy zmierňujú vodnú eróziu. Ale keď počas búrky spadne 100mm zrážok, tak prehrázky nemajú žiadny účinok. Nezabránia žiadnej povodni.
Kravčík to pretláča len na základe svojho presvedčenia, ale nemá k tomu odborné posudky, lebo vodohospodárski odborníci označili jeho tvrdenia za nezmyselné.
Nie som síce vodohospodár, ale čítal som odborné články a vyjydrenia ohľadom Kravčíkových tvrdení. Môžem sa však ako odborník geológ vyjadriť ku Kravčíkovmu článku o príčine veľkého zemetrasenia v Japonsku. Ten článok bol vyslovene šarlatánsky a plný nezmyselných tvrdení, ktoré si vycucal z prsta. Kravčík nevie nič o geológii a nemá ani tušenie ako zemetrasenie funguje ale napriek tomu si trúfol vytvoriť teóriu o príčine zemetrasenia. Podľa neho je to pretože voda z povrchu zeme sa vyparuje a odteká a nevsakuje sa do pôdy.
 

 

Kravcik je sarlatan a Radicova mu na jeho nezmysli skocila. Ked Fico vyhadzoval peniaze na sportove ihriska tak sa mu vysmievali, ale tieto "hradzky" za pol miliona ho v hluposti daleko predcia. Skoda toho pani premierka
 

nuz

pokial viem Radicova dala peniaze a obce sa rozhodli co s nimi.
-
Po tomto clanku uverejni Kravcik dalsich 10 clankov s fotkami usmiatych dedincanov ako rypu do lesnych ciest. Ze predtym nemali robotu a teraz su hrdi zachrancovia svojich dedin. Robotnici spokojni, dedincania lepsie spia, krajina je "krajsia"... Len aby nezacalo prsat.
 

Je to uplne jedno či Radičová alebo Fico

ak mali obce možnosť za peniaze niečo urobyť a neurobili, alebo zle urobili tak nech si nesú dôsledok. Voda je živel a tak treba s ňou aj nakladať. V opačnom prípade to dopadne ako doteraz. Klasický prípad zanedbávania je zasypávanie priekop popri cestách a vytváranie obrovských skládok odpadu, najlepšie vo vodnom toku! S eróziou svahov je to podobné, nemá kto vysádzať stromy, pretože...
 

 

Zkráceně: z dosavadních výsledků člověk soudí, že ti tví DBORNÍCI vědí o protipovodňových opatřeních jeden velký prrd
 

To co robi Kravcik je lepsie ako nic

nerobit- co je pripad tych dvoch madarskych zaskodnikov na ministerskych kreslach. Tie hradzky sa zacnu preliavat az ked sa zaplnia a na to staci jednoduchou matematikou iba vyratat objem na ich naplnenie. Problem moze byt iba v tom ze takych malych zadrziavacich konstrukcii musi byt este viac ako si Kravcik mysli.
 

erozia

Ani s tym zmiernovanim erozie to nie je take ruzove... Prehradzka totiz blokuje prirodzeny transport sedimentu. Pod prehradzkou teda voda nema co unasat a ma vyssiu kapacitu erodovat. Hovori sa tomu efetk "hladnej vody". Toto prevazi aj efekt mierneho spamalenia toku...
 

prednáška

http://www.tedxbratislava.sk/s...
Tohtoročná prednáška jedného z autorov projektu.
 

 

Netvrdím, že tento projekt nemá chyby, ale rieši oblasti ktoré boli a sú dlhodobo a systematicky mimo pozornosť. A je tu snaha riešiť veci KOMPLEXNE.
A ja mám otázku na ministrov ohľadom, vyvodzovanie zodpovednosti za omnoho významnejšie veci ako je stále nerešpektovanie správnej poľnohospodárskej praxe, či nevhodné spôsoby ťažby dreva... a iné.

Tie hrádzky sú dúfam, len prvým krokom. Potom snáď príde aj zmena legislatívy a hlavne vynahateľnosť práva pri nevhodnom hospodárení. Bude sa hľadieť na krajinu ako celok, kde sa budú podporovať mimo produkčné funkcie na zlepšenie jej stability a ekologickej hodnoty. Úžitok a profit z nej bude jej neoddeliteľnou súčasťou, nie hlavným motívom. Treba niekde začať. Preto tu neide o hrádzky, ale o snahu získať kontrolu a vplyv predstaviteľov Most-Híd.

Nech páni ministri, ponúknu alternatívu, ktorá bude pod kontrolou v obciach, na očiach ľudí, kde bude všetko transparentné!!!
A čo do odbornej verejnosti ? Veď určite by boli za, veď hradenie bystrín sa na Slovensku robilo už od 19. storočia, tobôž v alpských krajinách od 17-18. storočia a robia ich dodnes !!!
 

Re: toto1x

Tie "hrádky" môžu pomôcť zadržať vodu v krajine - ale osobne neverím, že odvrátia povodne, pretože keď príde prietrž mračien, tak hrádzky nemôžu stíhať zadržiavať toľko vody. A potom: čo také obrovské záplavy, ako boli v Austrálii? Veď celé oblasti boli pod vodou...
To je ako s nehodovosťou na cestách: Zníženie rýchlosti nemôže riešiť všetky problémy.
Navyše odborná verejnosť Kravčika neuznáva. Obviňujú ho, že si len buduje imidž - ale že vraj trepe množstvo sprostostí.
 

 

Nik nevraví že povodne pominú, ale je veľký rozdiel ak máš napr. 2 metrovú povodňovú vlnu a po nej 0,5 metra sedimentov. Alebo 1,5 metra vlnu a sedimentov do 0,2 m. To čo je vo vode ma výrazný vplyv. Tie hrádzky za predpokladu, že ustanú tlak výrazne napomožu prečisteniu vody. A ak sa ešte aj zmení prístup v hospodárení, bude to ďalšie plus v znižovaní extrémov... všetko len chce svoj čas.
Ak je veľká voda.. tak je veľká voda, tam nič nepomôže, len utiecť... ani technické diela vid napr. Ruzin nepomôžu. A ak ta bude aj niečo technické za neskutočné peniaze (co moze byt dalsia tema), tak ta bude človek... a jeho faktor, ktorý zapríčiní len čiastočnú funkčnosť napr. prečo nebol regulatív hospodárenia na Ruzine už dávnejšie prepracovaný, presno - nepresné predpovede počasia, ne/-informovanosť kompetentných.. a ďalšie, čo je a bude náročné.
Za ďalšie .. Kravcik toho narozprával, niekedy aj dosť od veci, ale v tejto veci mu dávam za pravdu.
Hradenie bystrín bola, a mala by byť lesnícka disciplína (a nou este stale?). Tak potom, kde sú Lesy SR? A kde bol doteraz jeho zriaďovateľ - minister pôdohospodárstva, nielen Simon, ale aj predchodcovia? Keď všetka ich pôda, a tomu čomu „šéfujú“ bude preč, načo ich nám je?
Veď Simon si ***** do vlastného, ale zjavne ho to neštve – pre zjavné, iné záujmy.
Toto všetko je hon na Kravcika, ak by ta bol niekto iný.. o čo iné by boli útoky?

Veď v bývalom Rakúsku bol v r. 1884 prijatý zákon o „neškodnom odvádzaní horských vôd“ = hradenie bystrín. Na území SR sa to začalo komplexnejšie realizovať až po 1.sv., pod Minister. pre správu Slovenska.

Ďalej, v roku 1828 bol do nemčiny preložený spis člena francúzskej akadémie vied, ktorý sa neskôr stal autoritatívny pre lesné opatrenia v Bádensku a Bavorsku. Vyvodil na svoju dobu odvážne tvrdenie, že „les vyrovnáva teplotu ovzdušia, zvyšuje zrážky v hornatých krajinách, udržuje a napája pramene a bráni splachovaniu pôdy“.

A na koniec... „História nieje nikdy dostatočne hrozná, aby si vynútila autoritu učiteľky. Ale až posledný vysoký kmeň z najodľahlejších horských kútov nastúpi svoju cestu do údolia, potom taktiež posledný alpský sedliak vezme do ruky svoju žobrácku palicu.“ Dr. Breitenlohner. Zastánca riadnej úpravy horského pastvinárstva a správneho lesného hospodárstva, z roku 1883.

Sme opäť, zas a zas vystavený hlúposti učiť sa na vlastných chybách.
 

odborníci

za odborníkov sa považujú rôzni absolventi lesníckych a hnojárskych škôl, ktorí sa učili iba to, ako prírodu zničiť.
Boli to lesníci a poľnospodári, ktorí natoľko zmenili obraz krajiny, že dnes sú povodne na mesačnom poriadku po celom Slovensku. Celé kúzlo povodní spočíva v jednom čísle, a to 4,184. Je to merná tepelná kapacita vody, teda energia v kJ potrebná na ohrev jedného kilogramu (litra) vody o jeden stupeň Kelvina (Celsia). Žiadna iná chemická látka nemá takú vysokú tepelnú kapacitu. Všetky povodne sú spôsobené teplom a teda voda samotná je paradoxne tým, čo môže ochrániť pred povodňami. Najväčšie problémy (škody) spôsobujú lokálne povodne, spôsobené lokálnymi búrkami, keď s búrkových oblakov (kumulonimbus) naraz spadne na jednom mieste veľké množstvo vody. Teplo spôsobuje akceleráciu procesov vnútri oblaku a zintenzívnenie dažďa na jednom mieste ešte predtým, než ho vietor posunie ďalej, čím by sa zrážky rozložili na väčšie územie. Na to, aby sme lokálne zabezpečili nižšiu teplotu pri rovnakom dopade slnečnej energie na zem, musíme zvýšiť objem vody na danom území. "Odborníci" však robili všetko pre to, aby jej tam bolo čo najmenej.
Vráťme sa teda k príčinám povodní.
1. Lesy - u nás lesy NEMÁME (s výnimkou pár hektárov pralesa). U nás sú len stromové plantáže. Na jednom mieste je vysádzaná monokultúra naraz, teda nie je tam prirodzená druhová ani veková skladba, ktorá by sa dala charakterizovať ako les. Les, ktorý má prirodzenú vekovú skladbu má silný podrasť, teda množstvo menších stromov medzi vysokými, a teda biomasa je prirodzene rozložená v celej výške lesa, čo umožňuje podstatne vyššiu absorbciu vody. Dnes sa treba ísť pozrieť do bratislavských mestských lesov, človek tam uvidí stromy ako vojakov, jeden ako druhý, rovnaká výška, rovnaká hrúbka, listy iba vo vysokých korunách stromov a holá zem (vyzerá to asi takto: http://www.turistika.sk/foto-v...). Vodu nemá čo absorbovať a už vôbec nie zadržať, keď dopadne na zem. Okrem toho spadnuté konáre v prirodzenom lese s podrastom sa majú o čo zachytiť (o mladé husté stromčeky a kríky), čím vytvárajú obrovské množstvo malých retenčných nádržiek a vytvárajú efekt protipovodňových hrádziek, na ktoré chce niekto dostať dotácie. Vznikom prirodzených lesov by sa minimalizovalo riziko lokálnych povodní, jednak z dôvodu nižšej lokálnej teploty, ale hlavne z dôvodu spomalenia odtekania vody z lesa (absorbciou biomasy a prirodzenou retenciou). V prázdnom lese (stromové plantáže) doplnenom holorubmi sa totiž voda preleje ako po záchodovej mise a spláchne všetko v dedine pod "lesom". Najlepším spôsobom ako napraviť súčasný stav je urýchlene zmeniť LHP tým spôsobom, že budú zvýhodnené prirodzené formy lesa, keďže ťažba dreva z takéhoto lesa je náročnejšia a drahšia (samozrejme odborníci-lesníci budú protestovať).
2. Poľnohospodárstvo - u nás kolchozníctvo. Rozorieme medze... V mene intenzifikácie poľnohospodárstva sa podarilo niekoľko zaujímavých úspechov. Budem uvádzať príklady z podunajskej nížiny, lebo to tu poznám. Zrušili sa prirodzené hranice medzi honmi, odvodnili sa močiare, meliorovali podhorské lúčky, vyrúbali a odvodnili sa skoro všetky lužné lesy, teda všetky biotopy, kde sa kumuluje voda. Ostali len rovné obrovské suché lány, ktoré sa v lete rozpália ako vyhňa a akcelerujú procesy v búrkových mrakoch. Toto všetko sa urobilo v záujme "potravinovej sebestačnosti" a prekračovania plánu (zvýšila sa plocha sejby, pričom tvrdili, že zvýšili hektárový výnos). A teraz na to berú dotácie.
Týchto "odborníkov" treba počúvať.
 

Vystihol si to

Je zbytočné o tom siahodlho diskutovať. Stačí sa pozrieť ako krajina vyzerá dnes, koho pričinením a aké ovocie to prináša. Ja držím Kováčovi maximálne palce, pretože to je človek, ktorý vie o čom hovorí a nejde mu o miliónové zakázky, z ktorých by sa mu sypali percentá. Krajina je živý organizmus a to čo teraz žneme sú dôsledky desaťročí znásilňovania len za účelom ziskuchtivosti. Keď sa ku krajine pristúpi komplexne cez súbor opatrení v povodiach, na poliach, v lesoch a horách, jednoducho to pozitivny efekt MUSI priniest. Netvrdim ze povodne prestanu, kedze Slovenska klima nie je izolovana od globalnej, ale verim tomu ze budu miernejsie a bude ich menej.
 

 

Dobry den. Unikla mi pointa s procesom vo vnutri oblaku, ktorym je teplo akcelerator. Ja som myslel, ze ak je niekde zdroj, zdroj absorbuje IR ziarenie, ohrieva sa a zvysuje tlak nasytenych par nad hladinou. Vytvori sa, lokalne, zvysena hustota molekul H2O a zafukanim sa toto mnozstvo ochladi, cim sa znizi energia sustavy a podmienka pre kondenzaciu.
dakujem .

Inak, super riadky, presvedcili ste ma o teoretickych a hlavne egoistickych darmozracov vo vykonnych uradoch.
 
Hodnoť

no

zistili ze sa to sa urobit aj za par eur. A teraz ministerstva otrcaju gambu, lebo sa tam teraz nikto nemoze nabalit. nech si to preboha buduju sami a o chvilu sa uvidi ci to ma zmysel. Cakat na peniaze z ministerstva nema zmysel.
 

suhlas

presne, kedze sa to neda robit cez nadnarodnu spolocnost, ktora si 60% dotacii odleje do vlastneho vrecka, tak zrazu je to problem. Mna len zaraza, ze tento problem asi neriesi iba Slovensko, takze skusame a vymyslame uz vymyslene?
 
Hodnoť

 

Preco sa do toho nalievaju peniaze z dani, ked to mozu robit nezamestnani, pripadne, ak to nie je nekorektne napisat :D .. poberaci socialnych davok ?
 

 

Nezamestnaný to myslím aj robia, len tiež ich je treba do lesov nejako dopraviť a dať im lopaty, jedlo, ...
Cekom sa mi tento pokus páči, omnoho drahšie pokusy nepriniesli nič okrem tunelov.
 

spotrebovalo by sa

na to enormne mnozstvo dreva a nakady by este stupli.....
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME