Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Komisia na riešenie problematiky financovania cirkví prvýkrát zasadala (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hmmmmmm

Tak im zelam, nech im to debatovanie dlho vydrzi. Bol by som velmi prekvapeny, ak by sa dostali aj ku konkretnym vysledkom. aj ked prijemne prekvapeny.
 

 

Je to paradox, že takéto niečo sa začína v čase, keď je vo vláde KDH.
Komunisti vo Ficovej vláde si s farármi hrkútali.
 

 

Neviem načo tam sú aj sutanisti. Nebol by som prekvapený, keby nakoniec si odhlasovali z rozpočtu ešte viac ako teraz. Predstav si, že krčmári rokujú s výpalníkmi. Čo myslíš, ako by to skončilo ?
 

 

Problem hlavne vidim v tom, ze sutanistov je 9 z 13 clenov rady. Vysledkom bude podla mna viac penazi pre cirkev. Inak nechapem co maju spolocne okolite staty s financovanim Slovenskych nabozenskych skupin. To, ze ich financuju nejakym modelom este neznamena, ze je ten model spravny...
 
Hodnoť

Hádam

k niečo dospejú. Aj náš Národný chural občanov SR je za korektné usporiadanie financovania "sutanistov".
Pracujme na novom patente, ten jozefov si myslím je dost zastarali a prekonaný, i ked z obmenami vydržal vyše dvesto rokov. už máme zhruba dva články:
čl. 1
(1) Cirkev zodpovedá za svoje záväzky celým svojím majetkom. Členovia cirkvi za záväzky cirkvi ani nezodpovedajú, ani neručia.
(2) Cirkev nesmie vo vlastnom mene podnikať a ani uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve.
(3) Cirkev môže založiť alebo stať sa spoločníkom obchodnej spoločnosti; obchodná spoločnosť môže byť založená len na účel podnikania.
(4) Obchodná spoločnosť podľa odseku 3 nemôže byť uchádzačom alebo záujemcom o účasť na verejnom obstarávaní.
čl. 2
(1) Cirkvi hospodária samostatne podľa vlastných rozpočtov.
(2) Zdrojmi finančného zabezpečenia cirkvi sú:
a) výnosy z kostolných zbierok,
b) výnosy z cirkevných úkonov,
c) dary fyzických a právnických osôb,
d) ďalšie dobrovoľné príspevky členov cirkvi,
e) príjmy z dedičstva,
f) príjmy z predaja alebo prenájmu jej hnuteľného majetku alebo nehnuteľností,
g) príjmy z úrokov z vkladov jej prostriedkov v bankách,
h) podiely na zisku z podnikania obchodných spoločností,
i) výnosy z cenných papierov verejne obchodovateľných na verejnom trhu,
j) príjmy z pôžičiek a úverov,
k) príspevky zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu obcí a samosprávnych krajov,
l) dotácie a granty z fondov Európskej únie.
(3) Štát môže podporovať cirkev aj poskytovaním daňových, colných a iných úľav v rozsahu ustanovenom v osobitných predpisoch.
 
Hodnoť

no zostava je "dobrá" je

otazne čo z nej vzíde,určite najaka hluposť ,och bože poľko by štat ušetril,keby sa financovali sami !!!
 

 

Aj ja som za odluku cirkvi od štátu, ale na druhej strane považujem za demagogické vyhlásenia typu- koľko štát ušetrí, keď sa cirkvi budú financovať sami. Ono štát dáva niekoľkonásobne oveľa väčšie sumy na oveľa väčšie "hlúposti" ako je cirkev. Prezentovať odluku cirkvi od štátu ako zázračný liek, po ktorom zrazu bude mať štát zrazu peniaze na všetko ostatné a my všetci budeme odrazu rozprávkovo bohatí, sa mi zdá zavádzajúce. Počítaj so mnou: Rozpočet štátu na tento rok je 16,936 miliardy eur, z toho dotácia pre všetky cirkvi je spolu : 37,48 miliónov eur. Ak to dobre počítam, tak príspevok pre cirkvi tvorí iba 0,02% z celého rozpočtu štátu. A to nás naozaj z ekonomickej mizérie nevytrhne.
Ak už chceme argumentovať, tak argumentujme skôr eticky, teologicky, politicky a principiálne, v týchto oblastiach nachádzam aj ja mnoho argumentov pre odluku cirkvi od štátu a som všetky desiatimi za. Argumentovať ohromným šetrením a množstvom peňazí je však zavádzajúce...
 
Hodnoť

ušetriť sa dá omnoho viac

ano, to je spravny nazor , pnech si plati kazdy len to co uzna za vhodne.
napr. ja by som platil " sutanistoV" , ale odmietam dať moje dane na :
- divadla
- televiziu
- vsetky sportove zvazy , kde ma sporty absolútne nazaujimaju ( dam len na hokej a fotbal )
- meteorologiu
- slovesnku obchodnu komoru
- VS ktore nenavstevuju moje deti a ani pribuzdni ( tie ktore potrebujem si zaplatim)

Takto by som nasiel kopu oblasti, ktore platim a neprinasaju mi uzitok a ked sa to spravodlivo rozdeli, vratia sa " sutanistom" vsetky majetky v povodnom stave , tak to take zle pre nich nebude nebude.
 

 

zle to bude, az ked 'sutanisti' budu nuteni s tych svojich majetkov zaplatit dan z nehnutelnosti a dat z prenajmu nehnutelnosti. To snad potom tie "svoje" majetky zacnu konecne rozpredavat. Uvodzovky na svoje som dal preto, ze by ma velmi zaujimalo ako k nim ti 'sutanisti' prisli.
 

mas pravdu

to plati pre vsetkych, pre divadla , stadiony , cize pre vsetkych ktori dostavaju financie od statu a nie su v silovych rezortoch , aj ked aj tu je otazka ako nakladaju s financiami statu.

Ak nevies ako ku majetkom " sutanisti " dosli, tak to neries . Ako dosiel k majetku napr. Slota ? To je poslednych 15rokov a tiez to nevieme....
 

 

divadla, stadiony... hej, ale sportove kluby, divadelne subory, obcianske zdruzenia atd, dane platia, vylucne 'sutanisti' su pozbaveni vsetkych danovych povinnosti. Z akeho titulu? Takze, pokojne nech im vsetkyh tie "ich" majetky prinavratia, len nech im k tomu pribalia aj danove povinnosti, to si myslim, ze im zlomi vaz raz a navzdy.
-
Velmi dobry priklad si napisal toho Slotu, pretoze podla mna tak nejako podobne k tym majetkom dosla aj cirkev ako k nim prisiel napr. Slota a x-dalsich jemu podobnych.
 
Hodnoť

dohosli sa, ze sa dohodnu..

uz neviem, ci sibe SME, alebo mne, alebo politikom, ale aj nedavno tu bol rozhovor s romskym mocencom a ten sa vyjadril ze sa dohodnu ako budu rozmyslat snad do konca roku.. si z nas robia srandu??
 
Hodnoť

Robia to dobre

za tie peniaze čo idú do cirkví a náboženských spoločností totiž ako ako podniky pre "výrobu" veriacich a ich udržanie to robia vynikajúcim, sofistikovaným spôsobom overeným stáročiami a mohli by sa od nich učiť aj politické strany. To čo mnohí očakávame od náboženstiev, tých podvodníckych organizácií, ich zánik, je v nedohľadne. Oni samovraždu nespáchajú.
 


Najčítanejšie na SME