Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Utiekol som pred Hitlerom aj Stalinom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Stále počuť iba o utrpení Židov

Neustále sa píše o židovských obetiach režimu Adolfa Hitlera, ktorý nemal iba temné stránky, ale nikde sa nepíše o slovanských, predovšetkým o ruských (tým mám na mysli i Bielorusov), ukrajinských, poľských a srbských obetiach tohoto režimu, resp. režimov s nacistami spriaznených. Tí ako keby neexistovali. A to ich bolo rozhodne viac, než bol počet obetí zo strany židovskej populácie.
 

nemyslim, ze stale...

mozno ak ide o bezprostrednu sucasnost, mozno ak ide o nas region...
Ale do roku 1989 som videl, cital, pocul stovky filmov, serialov, inscenacii, knih, dokumentov, pribehov, rozhlasovych hier, debat atd. proveniencie CSSR, ZSSR, PLR, SFRJ a inych krajin o utrpeni ruských, ukrajinských, poľských, československých, juhoslovanskych obetiach v WWII. Nebolo tyzdna, kedy by v mediach nebolo dielo s vojnovou, partizanskou ci podobnou temou.
Ale utrpenie židov pocas vojny akokeby v byv. krajinach vych. bloku neexistovalo; ak sa pertraktovalo v mediach ci spolocnosti, tak len minimalne (aj to zvacsa v uvolnenych 60. rokoch). Takze osobne, subjektivne, mi pridu celkom vhod pribehy osob, ktore boli tiez sucastou Slovenska a ich kultura patri k nemu dlho, velmi dlho. A rad ich konfrontujem aj s rodinnou historiou osob s nie vzdy lahkym osudom, ktori neboli z toho isteho prostredia ako Joe a teda mohli v tichu z vojny profitovat, ale akosi im nedalo mlcat...
http://www.sme.sk/diskusie/177...
http://www.sme.sk/diskusie/171...
 

Odpoveď

Je nutné, aby bola zachovaná vyváženosť. Je nutné uctiť si všetkých ľudí, ktorí trpeli a zomierali pod vládou režimu Adolfa Hitlera, resp. v hrôzach svetového konfliktu. I ľudí nemeckého pôvodu. Dokonca i nemeckých vojakov, z ktorých boli mnohí socialisti. Osobne odmietam prezentáciu Nemcov ako tých zlých. Ako keby nemeckí robotníci, ktorí pred vojnou vytvárali v Nemecku hodnoty a cez vojnu museli bojovať za svoju vlasť, boli tými, ktorí by mali predstavovať akési zlo. I oni boli ľudia. I oni pociťovali utrpenie. Ak si niekto predstavuje, že išlo o masu sfanatizovaných vrahov, zásadným spôsobom sa mýli.
 

ja pisem ale o inom:

a to, ze
1. o slovanských, predovšetkým o ruských, ukrajinských, poľských a srbských obetiach vojny sa pisalo a relativne vela, a dokonca sa pise, filmuje, tvori aj nadalej, len v mensej intenzite vzhladom na obrovske mnozstvo uz existujuceho materialu, takze nie je pravdive tvoje tvrdenie
2. opak platil o zidoch a ich utrpeni, takze je namieste, ak sa dlh dohana

Okrem toho u mna nepochodis s tvrdenim "o Adolfovi Hitlerovi, ktorý nemal iba temné stránky", na rozdiel od teba som si vedomy ohavnosti tejto figury. Takisto ako obludnosti dalsich celnych nacistov, fasistov, japonskych militaristov, bolsevikov, komunistov a maoistov...
Ani nemecki vojaci neboli socialisti, ked uz boli vojaci. Boli nanajvys NACIONALNI socialisti, a to je velky rozdiel. A mnohi boli naozaj sfanatizovani vrahovia.
Ani hodnoty nevytvarali iba robotnici, zabudas na ostatne triedy vratane rolnikov, inteligencie, zivnostnikov. Sudruh Lenin by ta velmi nepochvalil:-)
 

Súdruh Lenin

So súdruhom Leninom nemám nič spoločne, nepotrebujem jeho pochvalné správy voči mojej osobe. Úloha súdruha Lenina skončila v marci roku 1918.

S Vaším tvrdením na adresu nemeckých vojakov sa stotožniť za žiadnych okolností nemôžem. Boli to ľudia, ktorí plnili iba vojenské rozkazy, ktoré im boli dané ústredím. V prípade, ak by tak nerobili, boli by popravení. A ich rodiny by skončili v zaistení.
I z toho dôvodu zásadným spôsobom odsudzujem to, čo sa voči nemeckým vojakom dialo po skončení vojny, ale i v priebehu vojny samotnej. A nehovoriac o povojnovej deportácii nemeckého obyvateľstva z jeho rodnej pôdy.
 

 

Mne sa zase najviac páči ako tu ospevujú Sira Nicholasa Wintona, ktorý zachránil iba 669 židovských detí, čo je bezvýznamné oproti Folke Bernadotte z Wisborgu (potomkovi švédskych kráľov) ktorý ich zachránil niekoľko desiatok tisíc a oni sa mu v Jeruzaleme odmenili atentátom, lebo si dovolil kritizovať ich terorizmus páchaný v Palestíne.
Ale taká už je realita SME, pri väčšine jeho redaktorov, ktorí podľa verejne dohľadateľných aktivít na sociálnych sieťach sympatizujú s Izraelom a ním živených osôb z tretieho sektora zostáva slovo objektivita len v rovine zbožného želania.
 

riško

tak skús miesto útoku na Wintona dať poriadny odkaz Folke Bernadotteho aby som si mohol spraviť obraz sám....
Celkom zaujímavé ako je ten antisemitismus zakorenený v ľudoch. Nikdy by som nepovedal, že sa nájde taký ***** ,ktorý označí záchranu 669 detí za bezvýznamnú.....
 

Napriklad

http://en.wikipedia.org/wiki/F...
31 000 ludi je o nieco viac nez 669, to treba uznat
o nom film nenatocia? Napriklad by mohol skusit Stefan Spielberg...Jeho zavrazdenie zidovskymi teroristami zo skupiny Lehi, vedenej v tom case buducim premierom Izraela Jitzakom samirom..
 

Aj Tiso

svojimi výnimkami zabránil deportáciam niekoľkých tisícov slovenských Židov - ojedinelý jav v časti Európy v sfére vplyvu a nátlaku diktátorov Hitlera a Stalina
 

načo chodiť daleko, kpt. Nálepka

zachránil tiež desaťtisíce , síce nie židov, ale "len" bielorusov a ukrajincov čo nikto nespomína ... ako keby to ani neboli ľudia pre katolíkov , európanov, atlatťanov a marťanov..

kedy bude Kpt. Nálepka vyhlásený za spravodlivého medzi národmi či za svätého? Vojtašák nikomu život nezachránil , naopak pomohol na druhý breh Styxu a idú ho blahoslaviť.... to je tiež urážka nevinných obetí expanzie európanstva a katolicizmu..
 

Sociálny demokrat -zas nespravna odpoved

Dejinna uloha sudruha Lenina sa neskoncila ani VOSR r. 1917, ani par mesiacov po nej. Naopak, marxisticko-leninska historiografia a politka priamo zdoraznuju poslanie a zastoj sudruha Lenina pri formovani noveho statu, organizovani bolsevickej spolocnosti, vojnoveho hospodarstva, hierachizacie VKS(b) etc. az do jeho smrti (resp, marca 1923, kedy sa stal nepricetnym). Takze zo zakladov dejin MRH by si totalne pohorel:-)))

Mne osobne nevadi, ze nesuhlasis s tvrdenim "A mnohi (nemecki vojaci) boli naozaj sfanatizovani vrahovia." Historia dokazuje opak, obzvlast u jednotiek SS, casti Wehrmachtu ci inych ozbrojenych zloziek, ktore mozno nazyvat z uzsieho i sirsieho hladiska vojakmi. Takze opatovane neznalost historie...

A zaraza ma elementarna neznalost realii, a to napr. teza o "nemeckých vojakoch, z ktorých boli mnohí socialisti" - nooo, socialisti, soc. demokrati ci ini socialisti nie, nanajvys NACIONALNI SOCIALISTI, teda nacisti. Toto som ja vedel uz hadam v 1. rocniku ZS.
Zaraza ma tiez akysi skryty obdiv k Hitlerovi, "ktorý nemal iba temné stránky". Ci zle to vidim? Iste, ako pisal kriqx, mal rad psov...
Aj dalsie tvrdenia v inych prispevkoch ma mimoriadne pobavili, okrem ineho "Vznik I. svetovej vojny spôsobilo Rusko" a prakticky desiatky dalsich:-)))

Ako pobavenie na vikend je to celkom dobre, ale inak niekedy zasnem, ze existuju ludia, ktori sa s historickymi faktmi minaju cely zivot:-)
 

žasnem nad tvojimi vedomosťami

kde si čerpal tieto poznatky ))))lenin miešanec mongolky a odeskeho žida bol ozaj rus
 

dik:-) To vies,

chce to len studovat, zdroje su dnes dostupne pra kazdeho vsade, aj na nete.

Ale nieco uslo aj mne - Lenin bol "miešanec mongolky a odeskeho žida" ? To som nikde nenasiel:-))
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

No neviem. O Zidoch

boli stale nejake filmy. Je pravda, ze media rasovo a etnicky diskriminuju v tomto smere vsetkych okrem Zidov. Bolo by treba prijat nejaky antidiskriminacni zakon, aby si nasim detom nevymyvali stale mozgy nadradovanim zidovskej rasy nad ostatne.
 

Adolf Hitler, kt nemal iba temné stránky

bol vegetarián (tiež syfilitik), mal rád psov a mal jedno "vajce".
/dajne celkom obstojne maľoval...
Opýtaj sa ruských (tým mám na mysli i Bielorusov), ukrajinských, poľských a srbských politických dejateľov, prečo si nevážia obete svojho ľudu (tak, ako si ich vážia židia)?!
Tí ako keby neexistovali. A to ich bolo rozhodne viac, než bol počet obetí zo strany židovskej populácie.
 

suhlas

ano presne ako hovoríš to vnimam presne tak ako píšeš. Rusi vymazali dejiny WWII do 20.7.41 akoby sa ich vobec netýkala. Vážia si iba tých čo bojovali vo Velkej vlasteneckej vojne. Pritom zohrali nemalu ulohu vo WWII aj pred týmto dátumom. Vždy ma poteší ked sudruh zo smeru hovorí o vyvaženosti. Ale budem rád ked Smer ako najbohatšia strana podporý dokumenty o obetiach zavlečenia slovenských obyvateľov z východneho slovenska po oslobodení alebo obete roku 68 alebo koncentraky v 53 na slovensku a v čechách budem rad ked sa priznate aj k pogromom na romoch, židoch, kresťanov, karpatskym nemcom, rusinom, a....., nasilne odtrhnutie Podkarpatskej rusi a mohol by som pokračovať.
 

Zakarpatská RUS

Pričlenenie Zakarpatskej Rusi, po násilnom rozbití Rakúsko-Uhorska v rokoch 1918 - 1920, k Československej republike nemalo nijaké opodstatnenie. Udialo sa tak, pretože tak rozhodli západné mocnosti, ktoré do výraznej miery stranili práve Československu. A to práve na úkor Maďarska. To dokumentuje napríklad aj prípad Žitného ostrova. Ak po II. svetovej vojne bola Zakarpatská Rus pričlenená k Zväzu sovietskych socialistických republík, išlo o veľmi správny proces. Obyvatelia Zakarpatskej Rusi z etnického hľadiska patrili do tohoto štátu. A to vzhľadom k tomu, že súčasťou Sovietskeho zväzu bola i Ukrajina. A po vojne bola vhodné prijať i určitú teritoriálnu obetu. Môžete to vnímať i tak, že za vďaku za oslobodenie Československa, ku ktorému Česi, Slováci a ďalšie národnosti prispeli skutočne iba v minimálnej miere, darovali (Česi, Slováci) Zakarpatskú Rus Moskve ako prejav veľkej vďačnosti a nerozlučného večného priateľstva medzi národmi českým a slovenským na jednej strane a národmi vtedajšieho Sovietskeho zväzu na strane druhej.
Osobne ma však veľmi mrzí, že pravica dovolí, aby pomníky a cintoríny sovietskych vojakov chátrali, resp. ich sama likviduje. To je prejav veľkej neúcty ako voči tým príslušníkom osloboditeľskej Červenej armády, ktorí položili svoje životy pri oslobodzovaní Československa, ako i voči tým, ktorí oslobodzovacie armády prežili. Nebyť ich, nebyť velenia Červenej armády a najvyššieho predstaviteľa Sovietskeho zväzu, dnes by situácia v Československu bola odlišná. Ako si dôstojnú pamiatku zaslúžia nemeckí vojaci, tak i sovietski vojaci.
 

Podkarpatská Rus

resp Zakarpatská Ukrajina patrila R-U, preto je prirodzené, že po rozpade ju zdedil následnícky štát. Obyvateľstvo bolo väčšinou slovanské "Rusnáci" v mestách na juhu však žili židia, maďari, nemci. Bolo správne, že táto časť RU opripadla ČSR. Osobne poznám človeka z Mukačeva, ktorého rodičia a starí rodičia zažlil ČSR, chválil si to.
Krátko po oslobodení Krasnou Armijou Rusi usporiadali plebiscit o prišlenení , kto bol za, dostal vreco krumplí, kto proti dostal Sibír. Beneš bol nepríjemne prekvapený plebiscitom, ale nemohol nič robiť, keď Rusi pochodovali po ČSR.
BTW, ak sa ti zdá, že pomníky "osloboditeľov" chátrajú, prečo ich nedal Fizzo počas svojej vlády do poriadku? Však sú to jeho červení, však vtedy bolo z čoho!
BTW2, Nemci sa o cintoríny svojich padlých vojakov u nás starajú, prečo sa nestarajú aj Rusi, ale se*ú na svojich?
 

Opäť klamstvo,

tentokrát ale len čiastočné. Áno, k ČSR bola Podkarpatská (Zakarpatsá) Rus pričlenená na základe Trianonu. Ale po druhej svetovej vojne to už bola iná káva. Môj dedo sa narodil v Mukačeve (Munkács), celá rodina rozprávala po Maďarsky. Mal tam aj zopár bratrancov a sesterníc, s ktorými po roku 1945 úplne stratil kontakt. Ešte aj písanie listov bolo nebezpečné. Mám priateľa, z Užhorodu, v sedemdesiatych rokoch sa jemu aj jeho rodičom a bratovi podarilo presťahovať do ČSSR. Tiež rozprávali po Maďarsky, jeho otec (a aj ten kamoš a jeho brat a sestra) rozprávali aj po Slovensky. To vychýrené Stalinovo referendum vyzeralo tak, že dom od domu chodili trojčlenné hliadky NKVD, ozbrojené, a zbierali podpisy. Kto odmietol, šiel na Sibír (v tom lepšom prípade), prípadne ho rovno na dvore zastrelili (ako ich suseda).
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME