Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Radšej trpaslíka ako ženu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

v clanku sa to dost miesa, ale nie je povodne rozdiel medzi ortodoxnou a ULTRAortodoxnou vetvou judaizmu? Autorka je znala veci, preto by ma to zaujimalo ...
 

 

rozdiel tam určite je a nielen v Izraeli. Ultraortodoxní nosia dlhé čierne hábity a dlhé vlasy (také tie zakrútené lokničky) pred ušami, tí často nemajú ani telku, majú obrovsky veľa detí a ultrakonzervatívne názory - to sú tí, čo sa na ženu ani pozrieť nemôžu. Ich ženy chodia v sivých "vrecovitých" šatách, sú zvyčajne tučné a strašne škaredé (ani sa o seba moc nestarajú), nepracujú.
Ortodoxní (nie ultra) sú miernejší, napr. chlapi nemajú pred uchom zatočené "cvongle" z vlasov - vlasy si v tých miestach strihať môžu, ale musia pred uchom zostať aspoň do určitej dlžky resp. nemôžu to mať vyholené, no vyzerá to tak normálne. Ženy môžu nosiť sukne tesne pod kolená, 3/4 rukávy, zvyčajne aj o seba viac dbajú - vyzerajú proste tak normálne, hoci nohaviciam moc neholdujú (ale to je vec každej z nich), aj pracujú, chodia aj do kina a tak podobne, hoci stále dodoržiavajú kóšer stravu, prísne šábesy a pod. No a títo chlapi samozrejme normálne pozerajú na iné ženy, rozprávajú s nimi či chodia do školy...
 

Ja sa len teším, ako budú po smrti

všetci títo veriaci puliť bulvy, keď s prekvapením zistia, že ich v žiadnom nebi nevíta žiaden Svätý Peter a s arogantnou samozrejmosťou očakávané vyhradené miestenky sa nekonali :)
Boh je totiž komunista ...
 

Nechcem ti kaziť ilúzie

Ale nemyslím si, že ortodoxní židia majú vysnívanú predstavu o svätom Petrovi pri nebeskej bráne, keďže svätý Peter bol kresťan a prvý kresťanský pápež :) Čiže z ich pohľadu vlastne odpadlík od viery, keďže oni v Ježiša neuverili.
 

Na tuto blbost si ako prisiel?

Ze Peter bol papez? Ani Peter sam o tom nevedel.
 

Samozrejme, že bol

Bol hlavou cirkvi, čím ho poveril sám Ježiš... Akurát, že sa to ešte nevolalo pápež, ty mudrlant.
 

 

A kam ide dusa spasenych zidov?
Ako vyzera zidovsky "afterlife"?
 

posmrtny zivot

Židovský posmrtný život sa volá olam ha-Ba. Vzkriesenie a reinkarnácia sú v rozmedzí od tradičnej židovskej viery. Dočasný (ale nie večný) trest po smrti, je v rámci tradičnej viery.
Tradičný judaizmus pevne verí, že smrť nie je koniec ľudskej existencie. Avšak judaizmus je zameraný na život tu a teraz (aj preto sú židia materialisti a nezáleží im na iných), nie na posmrtný život, judaizmus veľmi nepojednáva o posmrtnom živote, a ponecháva veľký priestor pre osobné stanovisko. Je možné, že ortodoxný žid sa domnieva, že duše spravodlivých mŕtvych prídu na miesto, podobné kresťanskému nebu, alebo že budú reinkarnovaní po mnoho životov, alebo že si proste počkajú až do príchodu Mesiáša, kedy budú vzkriesení.
Viera v konečné vzkriesenie z mŕtvych je základnou vierou tradičného judaizmu.
 

wtf ! ! !

chceš do držky ?
:-))ň
 

 

co mna vzdy zaujimalo je to aky je rozdiel medzi "bielym" a "ciernym" zidom/judaistom? verim ze judaista sa nepouziva, ale u nas znie "zid" pomaly az rasisticky...
kazdopadne verim, ze tam je niaky rozdiel a verim ze sa aj najde niekto kto vie o com hovorim, jedny chodia cely biely a druhy cely cierny, ale obaja maju "loknicky" pred usami a rovnake oblecenie, rozdielna je len farba...
mimo to velmi dobry clanok, tieto zahranicne reportaze sa pomerne dobre citaju oproti tomu ostatnemu co sa tu na sme da najst
 

Rozdiel medzi bielym a čiernym Židom

Za obdobia fašizmu,keď fašisti chceli zničiť všetkých Židov vytvorili aj názov -"biely žid"-to bol človek ktoréhokoľvek vyznania,alebo neverec,ktorý pomáhal Židom .
 
Hodnoť

Neskutočné

Nikdy to nepochopím a vždy budem takéto články čítať s otvorenými ústami...
 

to sú fakt veci

ako z inej planéty. pjotr, čo ty na to?
 

s tými ultra-orto

je to ako píše pani Shemesh, ale pre vyváženosť by možno bolo dobré napísať, že na bežnú Izraelku potrebuješ zbrojný pas. Baby majú jazyk ostrejší ako keramický nôž, zvyčajne majú za sebou vojenskú službu a nedarujú ti ani cent bez toho aby nezískali dva.
.
Zopár foto o diefčencoch z dolnej zemi:
http://hxchristian.typepad.com...
http://www.blameitonthevoices....
 

1/3

co viac, by si mohol submisivny muz zelat viac, ako take mlade, dominatne vyvolene masko :))
 

Ale tie ultraortodoxné

zrejme v armáde nie sú - a ich muži samozrejme tiež. Alebo im dá Boh na ten čas výnimku?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Tak isto je nepochopitelna ta nevrazivost medzi zidmi a moslimami.ked su si vlastne v tolkych veciach podobni(napr.uz spomenute pohrdanie opacnym pohlavim).
 

 

Nenávidia sa preto, že arabi neboli a nie sú schopní, ochotní sa prispôsobiť dobe. Keď boli plány na presídlenie židov do palestíny, ok mali právo protestovať. Ale mali aj rokovať. Mali sa uvedomiť že proti nim je celý svet, celý svet po 2. sv. vojne bol na strane židov preto čo sa im stalo. Miesto rokovaní si arabi vybrali ignoráciu, násilie, zverstvá. Miesto vzniku dvoch štátov svojou ignoráciou spôsobili vznik len jedného. Ten sa snažia za každú cenu zničiť. Pri každej jednej vojne proti Izraelu prehrali. Izrael zabral nové územie (vojnová korisť).
Celá ich snaha je zničiť Izrael. Nechcú spolupracovať, o holokauste tvrdia že je to židovský výmysel. Kto chce všetko, takmer vždy nakoniec nemá nič.
Židia tam rozbehli ekonomiku, majú silný vedecký výskum, silnú armádu. Keby arabi uznali ich štát, všetci sa mohli mať dobre. To nechcú. Oni za každú cenu chcú mať územie jediného židovského štátu bez ohľadu na to, koľko je naokolo arabských štátov, že oni (arabi) majú svoje krajiny, zásoby ropy, majú z čoho a kde žiť. Chcú zničiť izrael, vymazať ho z máp za akúkoľvek cenu.
Pri hociakej snahe vyriešiť to dávajú zámerne nesplniteľné podmienky o ktorých vedia že ich druhá strana nemôže splniť. Nech im núkali čokoľvek, chcú len jediné: Zničiť Izrael! video na ktorom vidno že to je jediná politika palestínskych arabov ktorej podriadili všetko http://www.youtube.com/watch?v...
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME