Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slobodná Európa - štvavá šesťdesiatnička (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

 

Hm, clovek ma pri citani clanku strasnu dilemu - verit strasnemu kompilatu rozpravok (strucne spomenutie ministerstva zahranicnych veci, rychla otocka na financovanie desatinou (!) vtedajsej populacie USA a CIA sa len tak mihne, aby sa nepovedalo, ze tam vobec nie je, v jednej vete rozhovoru, aj to s dovetkom "neskor") alebo knihe riadne uvadzajucej svoje zdroje http://books.google.sk/books?i... , kde sa to lici tak trochu uplne inak (kapitola 2)?
 

 

ten nadpis treba pozmenit!

Slobodná Európa - štvavá sionisticka šesťdesiatnička.
 

hehe,

mnohokrat tu mnohi trpaci dokazuju, ako komunizmus viedli zidia a ako vidim aj bojovnici proti komunizmu boli len zidia.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

nemozu prehrat

Ked bohati v USA davaju peniaze na volebnu kampan aj republikanom aj demkratom nemozu prehrat.
:-)
 

dufam ze nescenzuruju

ale pride mi vtipne vyjadrenie - sionisti sa biju s zidobolsevikmi
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

trafena hus zagagala?

typicky zakerna a falosna odpoved pseudovyvoleneho...
A co s tym mate spolocne?
.................................................

ANALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989
http://www.analyza.wz.cz/

Finanční prostředky pro činnost Charty 77 a zejména pro soukromou potřebu jejich vůdců, shromažďoval v Nadaci Charty 77 ve Stockholmu zeť sovětského akademika Arnošta Kolmanna, František Janouch, sám dlouhou dobu působící v sovětském jaderném výzkumu. Finanční prostředky pocházely především od židovských mecenášů z mezinárodního PEN-klubu, Rotary-klubu, Jewish Agency, Guggenheimovy nadace v USA, B nai B rith, Masarykovy nadace při Masarykově museu v Izraeli, židovských odborových svazů zejména v USA, Švédsku, atd. Nadace Charty 77 založila 6 vlastních literárních nadací (Cena J.Seiferta, Jiřího Lederera, Fr. Kriegla, atd.), jejich prostřednictvím udělovaly ceny za literaturu vybraným členům Charty za účelem jejich popularizace a propagace. Ze stejných zdrojů byla vyplácena tzv. stipendia. Nadace Charty měla prostřednictvím zednářských loží v Evropě a v USA vliv i na některé tradiční literární nadace, jejichž prostřednictvím pak dosahovala udělování mezinárodních cen těm signatářům Charty 77, kteří byli predestinování pro budoucnost k politickým funkcím (Havel, Dienstbier, Battěk. Němcová, Palouš, Uhl, Šabata, atd.).

V období 1980-1989 bylo prostřednictvím Nadace Charty vyplaceno cca 376 tisíc US dolarů na činnost Charty 77 v Československu a cca 1,341mil. US dolarů pro osobní potřebu vedoucích členů Charty. Tato částka nezahrnuje peníze vyplacené za literární a jiné ceny. Na osobní konta v zahraničí byla vedoucírm osobám Charty převedena souhrnná částka cca 6 milionů US dolarů. Tato konta (osobní) jsou spravována advokátními kancelářemi v zahraničí, které zastupují jednotlivé fukcionáře Charty 77.

Chartu 77 řídilo přibližně 70 až 85 lidí, jejich jádrem bylo 42 mluvčích, kteří se za dobu její existence v tomto úřadu vystřídali. Tato skupina osob byla vytvořena několika rodinami, navzájem spoutanými rodinnými, příbuzenskými a podobnými svazky (zájmové a finanční nevyjímaje). Jsou to především rodiny: Havlových, Dienstbierových, Pithartových, Šabatových - Uhlových - Müllerových - Tesařových, Němcových, Paloušových, Bednářových, Kynclových, Hromádkových, Dobrovských, Rumlových, Mlynářových, Pelikánových, Slánských, Šternových-Kantůrkových, Freundových, Tominových, Korčišových, Paynových, Kocábových, Placákových, Princových, atd. Všechny tyto více nebo méně rozvětvené rodiny jsou komunisté nebo jejich potomci, svobodní zednáři a jejich potomci, a židé. Nyní přibližně 180 členů těchto rodin, jejich příbuzných a přátel, zaujalo pozice v nejvyšších státních, diplomatických a hospodářských funkcích státu.
 

ten puncovany

zapraskany estebak,denunciant,udavac a provokater dolejsi je urcite najpravejsi zdroj poznania - jednoducho otocite tie dristy o stoosemdesiat stupnov...
 

Shalom Aleichem

.
 

 

Mne v článku chýbala pasáž o Edelweissovi Nižňanskom. Hlavne ako si všetci v článku spomenutí dlhoročne spolu s Nižňanským tokali do noty.
 

Takto vám odpoviem.

Osobne som od šesťesiatych rokov počúval na babičkinom Grundigu krátke a stredné vlny. Totiž na stredných vlnách vysielal Hlas Ameriky a nikdy ho boľševik nerušil. Na stredných vlnách bola i legendárna rozhlasová stanica Rádio Luxemburg ktoré vysielalo najnovšie svetové hity od popu po tvrdý rock. Slobodná Európa bola na krátkych vlnách rušená. Avšak v článku sa uvádza, že bola neustále rušená. To nie je pravda. Krátke vlny majú širokú frekvenčnú stupnicu. SE vysielala na všetkých krátkovlnných frekvenciách. Ak ste mali dobré rádio dokázali ste zistiť ktorá frekvencia krátkych vĺn je nerušená, nakoľko i ŠTB muselo mať pre papalášov rešerže vysielania. Stačilo sa naučiť päť frekvencii, ktoré každú hodinu ušené. Slobodná Európa nám povedala pravdu nielen o ekonomike ale i o takých nešťastiach ako černobyľská havária, kotorá sa tu zatĺkala a lekári radili ako riešiť momentálnu situáciu. Slobodná Európa bola i pre mladých poslucháčov modernou hudbu a reláciami, keď najmä v noci bol lepší príjem. Nezabudnuteľný bol Karel Kryl, ktorý na slobodke uvádzal všetky svoje piesne nahraté v Nemecku. Dodávam, že súdruhovia niekedy v roku 1974 urobili fatálnu chybu. Doviezli na československý trh geniálne rádio sovietskej estónskej výroby VEF 206. Neuveriteľný rozsah krátkych a stredných vĺn,(UHF) ešte nebolo, nakúpili státisíce občanov len pre počúvanie slobodky z Mníchova.Tam sme sa dozvedeli o poľskej Solidarite a jej hrdinstve voči komunistom, potom výnimočný stav i postupné "nečakané" rozpady socialistického bloku. Žehnám boľševikovi za jeho idiociu doviesť nástroj štvavej propagandy prenosné rádio VEF 206 ktoré súdruhom vytrelo kocúra.Dnešná Slobodná Európa sídli v obrovskej dobre stráženej budove v pražských Strášniciach na Hagibore vedľa Olšanských cintorínov. Vysiela najmä pre ázijské a africké oblasti.
 

Super si to napisal,

ja som tieto stanice pocuvala od mala, starecek mi ukazali ako si to mam najst a odvtedy som uz bez toho nebola. Z casu na cas som pocuvala aj Radio Tirana a bavil ma ten ich kriticky pohlad na Sovietov a aj na USA, potom si to clovek porovnaval. Rovnako sa dalo chytit radio Vatikan. Dodnes sa smejeme na tom ako nasi, akonahle som to pustila a rusicka vydavala odporne zvuky sa rozbehli ako mysi pred kocurom a ja som mohla nerusene pocuvat a zehlit, alebo robit nieco ine. V tom case to bol pre nas internet :-)).

Aj ja som mala pozdejsie to ruske radio.
 

VEF 206

Súhlasím, najlepšie sa Slobodná Európa chytala na sovietskom rádiu VEF 206 http://www.dx.cz/modules.php?n... Do roku 1988 bola v oblasti veľkých miest intenzívne rušená, jedna rušička sa nachádzala v blízkosti Hlavnej stanice. No na vidieku sa SE dala počúvať najmä v pásme 16 m, tam sa rušenie prejavovalo najmenej a v noci menej rušili než počas dňa (SE vysielala do 2. hodiny rannej, potom mali krátku technickú prestávku). Zo spomenutého rádia sa dalo vysielanie SE aj ideálne nahrávať prostredníctvom kábla, ktorý sa dal napríklad pripojiť ku kotúčovému magnetofónu B 700, vďaka tomu som uchoval niekoľko hodín záznamov vysielania SE pred rokom 1989.
 

tak veru,

VEFky,to bola jedna basen...ja som si priviezol vlastnorucne z rigy...a vykseftoval som to tam s kolegom studentom za rifle,lebo bezne sa v tom case nedali najst v obchode :) :) :)
 

Rušenie RFE

Rušenie RFE vyplývalo z platných medzinárodných zmlúv. RFE totiž nebola riadna rozhlasová stanica zapísaná oficiálne v registri vysielateľov a šíriteľov. Bola to tzv. ilegálna stanica ktorú mal každý štát možnosť a hlavne právo rušiť na rozdiel od stanice Hlasu Ameriky čo bola oficiálna a legálna stanica US vlády ktorú by podla platných zmluv nik nesmel rušiť. Preto bola RFE rušená a i preto nebol hlas ameriky rušený.Problém legalizácie RFE spočíval v tom že RFE bola využívaná US rozviednymi a diverznými službami nielen na tzv. čiernu propagandu a dezinformácie ale i na odovzdávanie sabotážnych, rozviednych informácií miestnym rezidentom. Tieto skutočnosti boli viackrát oficiálne vláde a hlavne signatárom zmluvy preukázané avšak vláda USA na ne reagovala tak že že nemá na vysielateľa žiadny vplyv ide podľa nej o slobodu šírenia informácií. I preto vláda USA zmenila financovanie RFE a tak bolo RFE odovzdané na financovanie nejakej tzv dobročinnej organizácii napr. ako je Výbor pre šírenie demokracie a pod. Vnútorne však RFE ovládala vždy vláda USA - CIA a jej predchodcovia.
Ku kvalite vysielania RFE. Pri spravodajstve o dianí v ČSR išlo zväčša jednoznačne o kompiláty a fámy využívajúce nedostatky v zásobovaní a vnútornom obchode ČSR kde im témy nechcene poskytovalo neschodné vedenie štátu a podnikov. Taktiež boli využívané správy okolo havárií a nešťastí ktoré sa udiali a ktoré médiá ihned a lebo vôbec nepublikovali. Občas prenikli i správy z vnútorného politického diania vrcholnej politiky avšak na 90% išlo doslova o varenie z vody, vymýšľanie si, dohady a podobne ktoré nedosiahli ani úrovne dnešného českého bulváru.Niekedy som sa musel schuti zasmiať. Spravodajcovia si v správach mýlili spravodajstvo s komentármi. Aj prostý normálny nezaťažený poslucháč celkom zľahka postihol totálnu nehodnovernosť správ RFE. Oveľa serioznejšie boli správy Hlasu Ameriky. išlo o vecné správy bez kompilátov a varenia z vody. To isté sa týkalo komentárov.
Čo sa týka správ zo zahraničia RFE tie boli veľmi selektívne. problematické kroky a činy USA buď vôbec nepublikovali alebo sa prezentovali ako oprávnená reakcia USA. Najmä správy z indočinskej a vietnamskej vojny a pod. Najhorším nepriateľom a splodencom pekla podľa RFE bol SSSR. Vymysleniny o ZSSR dosiahli takej úrovne že sa tomu ani smiať nedalo. Aj v tejto oblasti bola kvaliha a hodnovernosť Hlasu ameriky vysoká.
Jediné čo sa skutočne počúvalo a "bralo" bola poobedňajšia hudobná relácia o modernej hudbe z USA a západnej europy a relácia kde RFR hrali na želanie. Tam sme sa dostali skutočne k najnovším nahrávkam beloškehého rockńrollu, černoškej muziky a západného beatu.
Nuž a kto sa pracoval v RFE ? Celkom jednoducho tí ktorí sa po emigrácii nevedeli uplatniť nikde inde a boli ochotní na judášovské groše poslúchať svojich chlebodarcov.Išlo spravidla o vojakov, politikov a tzv. umelcov. Tí ktorí pochopili najmä po roku 1956 je tretia svetová vojna nebude a oni sa vôbec alebo v dohľadnom čase nedostanú v ČSR ku korytám rozišli sa z RFE do iných štátov a našli si buď normálne zamestnanie alebo sa uchytili v nejakých tzv. dobročinných prodemokratických emigrantských spolkoch. Zostalo len zopár zaprisahaných nezmieriteľných. Generácia emigrantov umelcov ktorí mali nejakú pozíciu v ČSR sa v zahraničí neuplatnila príkladom je skupina Beatman, Huťka, Přenosilová, Kryl a pod a tí po tom čo ich dočasne živili cirkevné dobročinné organizácie ktorým po čase tiež došla trpezlivosť museli prijať jediné miesto s legálnym príjmom ktoré im bolo k dispozíci - RFE.
 

Problém rušenia

Rušenie Slobodnej Európy nevyplývalo z platných medzinárodných zmlúv, naopak ich porušovalo. Rušenie bolo porušením najmä Záverečného helsinského aktu o ľudských právach, ktorý v roku 1975 podpísali aj tzv. sovietske satelity. Slobodná Európa bola legálna rozhlasová stanica a je ňou aj v súčasnosti (aj Český rozhlas na okruhu 6 je dnes vlastne pokračovaním jej vysielania). Bola rušená do decembra 1988, v rámci perestrojky ju na pokyn z Moskvy rušiť prestali. Aj z toho plynie, že komunistický režim je nerušil preto, že by bola nelegálna. Pokiaľ si pamätám, oficiálne komunistický režim nepriznával, že ju rušil. Rozhlasové stanice rušili napríklad aj nacisti počas druhej svetovej vojny. V Slobodnej Európe pracovali navyše viacerí novinári a spisovatelia, ktorí boli po rokoch 1948 a 1968 politicky prenasledovaní. Viacerí z nich sú aj dnes tvorivo a verejne aktívni. V Slobodnej Európe sa nevenovali len politike, ale aj literatúre, filozofii, hudbe a umeniu. Čítali aj z kníh, napríklad v roku 1984 som sa vďaka vysielaniu SE zoznámil s Orwellovým románom 1984. Podrobnejšie informácie o SE možno nájsť aj na wikipédii http://en.wikipedia.org/wiki/R...
 

p.Matejovičovi

Problém rušenie vyplýval z platných medzinárodných zmlúv o vysielaní a prideľovaní frekvencií. Tieto boli konštituované už pri vzniku rozhlasového vysielania tak aby sa jednotlivé vysielače nerušili. Vtedy nebolo o nejakom záverečnom akte ani pamiatky.
RFE nebola legálna rozhlasová stanica - bud nemáte správne informácie alebo klamete. Preto mohla byť úplne legálne rušená čo každý štát ktorý ju rušil to priznával.
Orwelov román 1984 bol predsa známy a vyšiel legálne aj v ČSR. Problém bol v tom že na knihy nebol dostatok papieru a tlačiarenských kapacit avšak na politické hlúposti ho bolo dosť. Papier bol ako vývozný artikel bilancovaný a preto bol jeho nedostatok lebo štát nemal dostatok devíz.
Nuž bolo by potrebné uviesť niektoré mená tých novinárov a spisovateľov ktorí sa okrem RFE uplatnili na západe svojimi dielami a nie na základe politickej intervencie. To značí ktorí zo svojej umeleckej tvorby žili. Jediný ktorého poznám je pán Kundera a ten nepôsobil v RFE. Dobrým publicistom bol aj pán Peroutka ale v zahraniči sa zo svojej tvorby neuživil. Taktiež nie je možné hovoriť o pánovi mňačkovi ktorý sa odviezol na politickej vlne a potom nebol financovaný zo svojej tvorby. Zato v RFE poctivo slúžil pán Nižňanský velitel likvidačnej roty POHG známy zo svojich činov po SNP.
 

Orwell

Orwellov román 1984 bol až do roku 1989 v ČSSR na indexe. Prvý krát vyšiel až v roku 1991 vo vydavateľstve Naše vojsko. Ak by oficálne vyšiel aj pred rokom 1989, prečo jeho čítanie na SE komunisti rušili, tiež bol súčasťou ideologickej diverzie? Podobne je to aj s inými faktami, ktoré pán pod značkou 6002 uvádza, nie sú jednoducho pravidvé, možno si ich overiť z viacerých nezávislých zdrojov.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME